Zmiana i utrata pracy

Z jakimi barierami może się spotkać pracownik wchodzący na rynek pracy?

5 października 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

3 komentarze
Z jakimi barierami może się spotkać pracownik wchodzący na rynek pracy?
Na dzień dzisiejszy rynek pracy jest bardzo wymagający. Właśnie z tego powodu młode osoby, które dopiero ukończyły studia wyższe, mogą mieć poważne problemy w zakresie znalezienia swojego pierwszego zatrudnienia. Jakie formy zatrudnienia młodych osób możemy wyróżnić? Gdzie absolwenci wyższych szkół mogą poszukiwać pracy? Dlaczego uczestnictwo w stażu bądź praktykach ma tak duże znaczenie? Jakie czynniki warunkują wejście na rynek nowego pracownika? Gdzie młode osoby powinny szukać pracy, aby rozpocząć budowanie kariery zawodowej? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym wpisie, zatem serdecznie zapraszamy do jego lektury wszystkich zainteresowanych czytelników.

Formy zatrudnienia młodych osób

Rynek pracy w Polsce jest bardzo wymagający i to właśnie z tego powodu pojawia się tak wiele problemów w zakresie znalezienia pierwszego zatrudnienia przez osoby młode. 

Kiedy jednak proces rekrutacji zakończy się powodzeniem, wówczas oferowana jest jedna z kilku rodzajów umów:

 • umowa o dzieło - na dzień dzisiejszy jest to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych typów umów, które podpisywane są przez osoby młode, często uczące się. W tym przypadku kluczowym aspektem wcale nie jest wykonywanie poszczególnych czynności, a efekt końcowy. Jest to korzystne rozwiązanie, bowiem wynagrodzenie nie jest pomniejszane o składki ZUS;
 • umowa zlecenie - w tym przypadku osoby młode również nie muszą płacić składek. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na zapis o wysokości należnego wynagrodzenia. Jeśli takowego nie ma, wówczas zlecenie traktowane jest jako nieodpłatne. Warto mieć świadomość, że taka forma zatrudnienia nie zakłada prawa do urlopu;
 • umowa o pracę na czas określony - wygasa ona w terminie, który ustalany jest przez obie strony. Często wykorzystywana jest w pierwszej kolejności, przed podpisaniem umowy na czas nieokreślony;
 • umowa na okres próbny - w wielu przypadkach podpisuje się ją z absolwentami studiów, którzy zainteresowani są nawiązaniem dłuższej współpracy. Może być zawarta na okres wynoszący maksymalnie trzy miesiące. Należy mieć na uwadze wypowiedzenie, które wynosi przynajmniej trzy dni i maksymalnie dwa tygodnie.

Zobacz także artykuł "Praktyki zawodowe" i dowiedz się, dlaczego są one tak ważne dla osób wkraczających w świat kariery zawodowej.

Gdzie absolwenci szkół wyższych mogą szukać pracy?

Zapotrzebowanie na rynku pracy jest dość duże. Nie zmienia to jednak faktu, że młode osoby mogą mieć poważne problemy związane ze znalezieniem swojego pierwszego zatrudnienia. Możliwości w zakresie poszukiwań jest jednak stosunkowo wiele. Ogromną popularnością cieszą się strony internetowe, na których znajduje się wiele interesujących ofert, które dotyczą również stażów i praktyk. Niemalże każda strona internetowa uczelni posiada również zakładkę "biuro karier", gdzie studenci informowani są o potencjalnych możliwościach w zakresie zatrudnienia. Sytuacja na rynku pracy wbrew pozorom nie jest tak problematyczna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Szukasz pracy?

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana

Operator wózka widłowego

Atus Group sp. z o.o. Sp. k.

 • Sadkowa Góra
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**27,5zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Mikołów
 • 27-28 zł / h
Dodana
Dodana

Weź udział w stażu lub praktykach

Warto mieć świadomość tego, iż równowaga na rynku pracy sprawia, że znalezienie zatrudnienia nie powinno być czymś problematycznym. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Pracodawca często nie zwraca uwagi na osoby, które nigdy nie pracowały w określonym obszarze. Właśnie dlatego staż i praktyki mają tak duże znaczenie. Rynek pracy oferuje wiele możliwości dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z karierą zawodową. Praktyki sprawiają, że możliwe jest zdobycie wiedzy z jakiegoś określonego zakresu, jak również kompetencji niezbędnych do tego, by wykonywać dany zawód. Co więcej, realnie zwiększa się prawdopodobieństwo uzyskania dobrze płatnej pracy w przyszłości. Wszelkie staże to świetne miejsce, aby nawiązać nowe kontakty zawodowe, a także referencje niezbędne do kontynuowania kariery. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat tego, dlaczego warto zdecydować się odbycie stażu

Jakie czynniki warunkują wejście na rynek nowego pracownika?

Nie da się ukryć, że młode osoby muszą obserwować na bieżąco rynek pracy. Definicja tego pojęcia zakłada, że jest to pewien rodzaj rynku, na którym przedmiotem wymiany pomiędzy dwiema stronami (pracodawcą i pracownikiem) jest praca, a dokładnie oferty, za które otrzymuje się określone wynagrodzenie. Instrumenty rynku pracy to chociażby finansowanie kosztów zakwaterowania, kosztów przejazdu, dodatków aktywizacyjnych, a także kosztów poniesionych w związku z opłacaniem składek na ubezpieczenia. 

Istnieje wiele czynników, które warunkują wejście nowego pracownika na rynek pracy. Możemy je podzielić na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród tych pierwszych wyróżniamy chociażby stan koniunktury gospodarczej - nieco inaczej będzie wyglądało to w przypadku recesji i spowolnienia gospodarczego. Istotny jest również poziom innowacyjności gospodarki. Nie w sposób nie wspomnieć o czynnikach demograficznych, jak również o poziomie płac.

Na podaż pracy wpływa też skłonność do zatrudnienia przez przedsiębiorstwa- różnice występują w zależności od branży. Pracodawcy zwracają uwagę na wykształcenie, jak również na kwalifikacje- właśnie z tego powodu warto zdecydować się na praktyki, o ile jest taka możliwość. Cenione są znajomości języków, jak również umiejętności w zakresie obsługi popularnych programów. Znalezienie zatrudnienia jest również łatwiejsze, jeśli możemy pochwalić się certyfikatami. Zapraszamy do lektury wpisu na temat stażu, aby podejmowane decyzje w tym zakresie były trafne.

Gdzie mogą szukać pracy młodzi, którzy dopiero zaczynają budowanie swojej kariery?

Na początku przygody z karierą zawodową niezwykle cenione jest doświadczenie. W konsekwencji zalecane są wszelkie praktyki i staże. Wbrew pozorom kobiety na rynku pracy nie mają większych trudności od mężczyzn. Co więcej, w niektórych branżach są one chętniej wybierane, ze względu na naturalne predyspozycje do wybranych czynności. Dowiedz się, dlaczego osoby starsze mogą mieć problemy ze znalezieniem się na rynku pracy

Na dzień dzisiejszy najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na znalezienie pracy są strony internetowe, czego doskonałym przykładem jest Aplikuj.pl. Liczba dostępnych ofert jest na tyle satysfakcjonująca, że przy odrobinie szczęścia możliwe jest znalezienie nowego zatrudnienia. Alternatywnym rozwiązaniem są studenckie biura karier - tam również możemy oczekiwać ewentualnych możliwości w zakresie podjęcia nowej pracy. Niekiedy warto popytać znajomych studentów, którym udało się zatrudnić w określonej firmie - być może poszukiwana jest jeszcze jedna osoba. 

Podsumowanie:
 • Zapotrzebowanie na rynku pracy dla młodych osób jest dość duże, jednak zatrudnienie może być problematyczne dla tych, którzy nigdy nie pracowali w określonym obszarze.
 • Staż i praktyki są bardzo ważne dla młodych osób, ponieważ pozwalają zdobyć wiedzę i kompetencje niezbędne do wykonywania danego zawodu, a także nawiązać kontakty zawodowe i uzyskać referencje.
 • Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak stan koniunktury gospodarczej, poziom innowacyjności gospodarki, skłonność do zatrudnienia przez przedsiębiorstwa czy nakwalifikowanie pracownika, warunkują wejście na rynek pracy.
 • Najskuteczniejszym sposobem na znalezienie pracy dla młodych osób jest korzystanie z dostępnych ofert na stronach internetowych i w studenckich biurach karier, a także popytanie znajomych studentów o możliwości zatrudnienia w określonej firmie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie formy zatrudnienia dla młodych osób są najczęstsze?

Do najczęściej spotykanych form zatrudnienia wśród młodych osób zaliczyć możemy umowę o dzieło, umowę-zlecenie, umowę o pracę na czas nieokreślony i umowę na okres próbny. Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety i wady, dlatego też warto zapoznać się z nimi zapoznać. 

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na otrzymanie nowego zatrudnienia?n

To, czy dostaniemy nową pracę często zależy od czynników, na które nie mamy wpływu, jak chociażby koniunktura gospodarcza czy innowacyjność gospodarki. Niemniej jednak istotne jest również wykształcenie, doświadczenie, odbyte staże i praktyki, znajomość języków, umiejętność obsługi określonych programów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Biegun D

Biegun D

Cieszę się, że istnieje wiele miejsc, gdzie można szukać pracy, ale niestety konkurencja jest duża. Muszę przemyśleć swoją strategię, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów.
Konrad26

Konrad26

Rynek pracy to dla mnie trudna sprawa, ale artykuł daje nadzieję. Jest dużo możliwości, trzeba tylko uważnie szukać i być otwartym na nowe doświadczenia i wyzwania.
Ania

Ania

Zgadzam się, że doświadczenie w postaci praktyk lub staży jest bardzo ważne przy starcie kariery zawodowej. Ja osobiście zdobyłem dużo wiedzy i umiejętności dzięki mojemu stażowi, który pozwolił mi na wejście na rynek pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka