Spis treści
Formy zatrudnienia młodych osób
Rynek pracy w Polsce jest bardzo wymagający i to właśnie z tego powodu pojawia się tak wiele problemów w zakresie znalezienia pierwszego zatrudnienia przez osoby młode.
- umowa o dzieło - na dzień dzisiejszy jest to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych typów umów, które podpisywane są przez osoby młode, często uczące się. W tym przypadku kluczowym aspektem wcale nie jest wykonywanie poszczególnych czynności, a efekt końcowy. Jest to korzystne rozwiązanie, bowiem wynagrodzenie nie jest pomniejszane o składki ZUS;
- umowa zlecenie - w tym przypadku osoby młode również nie muszą płacić składek. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na zapis o wysokości należnego wynagrodzenia. Jeśli takowego nie ma, wówczas zlecenie traktowane jest jako nieodpłatne. Warto mieć świadomość, że taka forma zatrudnienia nie zakłada prawa do urlopu;
- umowa o pracę na czas określony - wygasa ona w terminie, który ustalany jest przez obie strony. Często wykorzystywana jest w pierwszej kolejności, przed podpisaniem umowy na czas nieokreślony;
- umowa na okres próbny - w wielu przypadkach podpisuje się ją z absolwentami studiów, którzy zainteresowani są nawiązaniem dłuższej współpracy. Może być zawarta na okres wynoszący maksymalnie trzy miesiące. Należy mieć na uwadze wypowiedzenie, które wynosi przynajmniej trzy dni i maksymalnie dwa tygodnie.
Zobacz także artykuł "Praktyki zawodowe" i dowiedz się, dlaczego są one tak ważne dla osób wkraczających w świat kariery zawodowej.

Gdzie absolwenci szkół wyższych mogą szukać pracy?
Zapotrzebowanie na rynku pracy jest dość duże. Nie zmienia to jednak faktu, że młode osoby mogą mieć poważne problemy związane ze znalezieniem swojego pierwszego zatrudnienia. Możliwości w zakresie poszukiwań jest jednak stosunkowo wiele. Ogromną popularnością cieszą się strony internetowe, na których znajduje się wiele interesujących ofert, które dotyczą również stażów i praktyk. Niemalże każda strona internetowa uczelni posiada również zakładkę "biuro karier", gdzie studenci informowani są o potencjalnych możliwościach w zakresie zatrudnienia. Sytuacja na rynku pracy wbrew pozorom nie jest tak problematyczna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Weź udział w stażu lub praktykach
Warto mieć świadomość tego, iż równowaga na rynku pracy sprawia, że znalezienie zatrudnienia nie powinno być czymś problematycznym. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Pracodawca często nie zwraca uwagi na osoby, które nigdy nie pracowały w określonym obszarze. Właśnie dlatego staż i praktyki mają tak duże znaczenie. Rynek pracy oferuje wiele możliwości dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z karierą zawodową. Praktyki sprawiają, że możliwe jest zdobycie wiedzy z jakiegoś określonego zakresu, jak również kompetencji niezbędnych do tego, by wykonywać dany zawód. Co więcej, realnie zwiększa się prawdopodobieństwo uzyskania dobrze płatnej pracy w przyszłości. Wszelkie staże to świetne miejsce, aby nawiązać nowe kontakty zawodowe, a także referencje niezbędne do kontynuowania kariery. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat tego, dlaczego warto zdecydować się odbycie stażu.

Jakie czynniki warunkują wejście na rynek nowego pracownika?
Nie da się ukryć, że młode osoby muszą obserwować na bieżąco rynek pracy. Definicja tego pojęcia zakłada, że jest to pewien rodzaj rynku, na którym przedmiotem wymiany pomiędzy dwiema stronami (pracodawcą i pracownikiem) jest praca, a dokładnie oferty, za które otrzymuje się określone wynagrodzenie. Instrumenty rynku pracy to chociażby finansowanie kosztów zakwaterowania, kosztów przejazdu, dodatków aktywizacyjnych, a także kosztów poniesionych w związku z opłacaniem składek na ubezpieczenia.
Istnieje wiele czynników, które warunkują wejście nowego pracownika na rynek pracy. Możemy je podzielić na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród tych pierwszych wyróżniamy chociażby stan koniunktury gospodarczej - nieco inaczej będzie wyglądało to w przypadku recesji i spowolnienia gospodarczego. Istotny jest również poziom innowacyjności gospodarki. Nie w sposób nie wspomnieć o czynnikach demograficznych, jak również o poziomie płac.
Na podaż pracy wpływa też skłonność do zatrudnienia przez przedsiębiorstwa- różnice występują w zależności od branży. Pracodawcy zwracają uwagę na wykształcenie, jak również na kwalifikacje- właśnie z tego powodu warto zdecydować się na praktyki, o ile jest taka możliwość. Cenione są znajomości języków, jak również umiejętności w zakresie obsługi popularnych programów. Znalezienie zatrudnienia jest również łatwiejsze, jeśli możemy pochwalić się certyfikatami. Zapraszamy do lektury wpisu na temat stażu, aby podejmowane decyzje w tym zakresie były trafne.
Gdzie mogą szukać pracy młodzi, którzy dopiero zaczynają budowanie swojej kariery?
Na początku przygody z karierą zawodową niezwykle cenione jest doświadczenie. W konsekwencji zalecane są wszelkie praktyki i staże. Wbrew pozorom kobiety na rynku pracy nie mają większych trudności od mężczyzn. Co więcej, w niektórych branżach są one chętniej wybierane, ze względu na naturalne predyspozycje do wybranych czynności. Dowiedz się, dlaczego osoby starsze mogą mieć problemy ze znalezieniem się na rynku pracy.
Na dzień dzisiejszy najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na znalezienie pracy są strony internetowe, czego doskonałym przykładem jest Aplikuj.pl. Liczba dostępnych ofert jest na tyle satysfakcjonująca, że przy odrobinie szczęścia możliwe jest znalezienie nowego zatrudnienia. Alternatywnym rozwiązaniem są studenckie biura karier - tam również możemy oczekiwać ewentualnych możliwości w zakresie podjęcia nowej pracy. Niekiedy warto popytać znajomych studentów, którym udało się zatrudnić w określonej firmie - być może poszukiwana jest jeszcze jedna osoba.

- Zapotrzebowanie na rynku pracy dla młodych osób jest dość duże, jednak zatrudnienie może być problematyczne dla tych, którzy nigdy nie pracowali w określonym obszarze.
- Staż i praktyki są bardzo ważne dla młodych osób, ponieważ pozwalają zdobyć wiedzę i kompetencje niezbędne do wykonywania danego zawodu, a także nawiązać kontakty zawodowe i uzyskać referencje.
- Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak stan koniunktury gospodarczej, poziom innowacyjności gospodarki, skłonność do zatrudnienia przez przedsiębiorstwa czy nakwalifikowanie pracownika, warunkują wejście na rynek pracy.
- Najskuteczniejszym sposobem na znalezienie pracy dla młodych osób jest korzystanie z dostępnych ofert na stronach internetowych i w studenckich biurach karier, a także popytanie znajomych studentów o możliwości zatrudnienia w określonej firmie.