Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie

Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie
Sektor IT ma swoją specyfikę, która odróżnia go od innych sektorów na rynku pracy. Pracownicy niemal nigdy nie mają powodów do narzekań na brak pracy czy też na niesatysfakcjonujące warunki zatrudnienia. Rozwój technologii napędza machinę poszukiwania specjalistów IT. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej branży.

Sektor IT jest wszechstronny. Trudno tutaj zakreślić jednoznacznie pulę zawodów, jakie IT obejmuje, jednak niewątpliwe są to zawody ściśle związanie z informatyką, rozwojem mediów i nowych technologii. Zatrudnienie w IT znajdą więc nie tylko programiści, ale również webmasterzy, architekci i administratorzy baz danych, graficy, a nawet prawnicy czy specjaliści SEO. Wszystko dlatego, że branża nieustannie się rozwija, otwierają się nowe oddziały firm, a pracodawcy starają się mieć w swoich strukturach najlepszych specjalistów.
 

Praca w IT
 

Dynamiczny rozwój branży IT i jej spora różnorodność przyczyniają się do wzrostu zainteresowania ofertami pracy w tej dziedzinie. Istnieje niewiele takich sektorów, jak praca w IT, które gwarantują tak duże możliwości rozwoju, równocześnie oferując wysokie zarobki. Jakim specjalistą w branży IT można zostać?

  • Web Developer

Specjalista IT w tym zakresie zajmuje się programowaniem stron i serwisów internetowych. Nie jest to proste zadanie, gdyż obecnie specjalistyczna strona internetowa łączy ze sobą różne elementy – grafikę, tekst, bazy danych, serwisy społecznościowe, a także dedykowane aplikacje. Profesjonalny programista stron internetowych powinien znać nie tylko języki programowania oraz systemy zarządzania treścią, ale także posiadać wyczucie estetyki i umiejętności graficzne. Zarobki wahają się od 4-6 tys.

  • Konsultant SAP

Informatycy twierdzą, że jednym z najbardziej satysfakcjonujących i opłacalnych zawodów w branży IT jest konsultant SAP. Jak sama nazwa wskazuje taki pracownik świadczy usługi konsultingowe w obszarze SAP, który jest jednym z najpopularniejszych zintegrowanych systemów informatycznych. Jego zadaniem jest efektowne wsparcie zarządzania przedsiębiorstwem., dlatego używany jest najczęściej w dużych, wpływowych firmach.

Głównym obowiązkiem osoby zatrudnionej jako konsultant SAP jest logistyka, zarządzanie produkcją, HR, a także wdrażanie systemu informatycznego firmy. Praca obejmuje także zadania takie jak: tworzenie dokumentacji stosując daną metodologię, testowanie wielu nowoczesnych rozwiązań, diagnozowanie i rozwiązywanie komplikacji, które pojawiają się w czasie pracy, utrzymanie, rozbudowa i udoskonalanie systemów SAP. Średnie zarobki to 9 tys. zł.

  • Architekt IT

Ten zawód w branży IT wygrywa większość rankingów na najlepszą pracę. Architekt IT musi znać skomplikowane technologie (bazy danych, aplikacje), a także mieć umiejętność łączenia wszystkich modułów systemu informacyjnego w efektywnie działającą całość. Taki specjalista potrzebuje szerokiej wiedzy technicznej, ale konieczne są również kompetencje miękkie – komunikatywność, współpraca z klientem, cierpliwość.

  • Specjalista ds. sprzedaży

Praca w IT jako handlowiec jest niezwykle opłacalna, ponieważ zaawansowane systemy komputerowe są bardzo drogie. Dlatego też prowizje przydzielane specjaliście ds. sprzedaży są proporcjonalnie wysokie. Trzeba jednak posiadać szereg umiejętności, nie tylko tych specjalistycznych, ale również umiejętności językowe oraz marketingowe. Takie cechy pozwolą na sprawny kontakt z klientem i zadowalający utarg ze sprzedaży. W tym dziale IT średnie zarobki wynoszą 8 tys. zł.

  • Project manager

Specjaliści z branży IT to nie tylko programiści, ale także osoby, które posiadają rozwinięte umiejętności „miękkie”. Dlatego pracę w IT znajdą także prawnicy, marketingowcy, pracownicy działów wsparcia, handlowcy oraz managerowie. Każdy z nich może zostać project managerem, czyli inaczej kierownikiem projektu. Do jego zadań należy koordynowanie pracy różnych działów. Taki kierownik w pracy IT musi łączyć kompetencje „miękkie” z „twardymi” oraz upraszczać specjalistyczną terminologię, aby była zrozumiała dla klienta. Dlatego też jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów (średnio 10 tys. zł brutto).
 

Specjalista IT – zawód przyszłości
 

Tak jak w każdym zawodzie, tak też w przypadku IT, występuje mniejsze lub większe zapotrzebowanie na ekspertów z ściśle określonymi kompetencjami, umiejętnościami, wykształceniem, doświadczeniem czy zdolnościami. Wybierając obszar IT w którym pragniesz się poruszać, powinieneś wiedzieć jakie umiejętności i predyspozycje warto posiadać.

Na początku zaznaczmy, że specjalista IT nie musi posiadać wykształcenia wyższego kierunkowego. Niemniej, jest to niezwykle pożądana i przydatna cecha. Wykształcenie o profilu informatycznym oraz szeroka wiedza z zakresu systemów operacyjnych, serwerowych, sieci LAN, programowania czy zarządzania bazami danych, daje szansę na lepsze zrozumienie problematyki branży oraz objęcie posady na korzystnych warunkach. Oczywiście, będąc specjalistą IT nie trzeba być ekspertem od wszystkiego. Właśnie dlatego podjęcie studiów umożliwi wybór sektora, w którym najlepiej się odnajdziesz. Jeśli nie, można próbować samodzielnie się dokształcać i poszukiwać ścieżki kariery IT.

Praca w IT wymaga nieustannego rozwoju. Ani nauka na studiach, ani na specjalistycznych kursach czy na własną rękę nie będzie dostateczna, aby orientować się w branży przez długie lata. IT jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów, a to oznacza, że niezbędne jest poszerzanie horyzontów wiedzy, a czasem nawet konieczne może okazać się przebranżowienie albo zmiana obszaru kariery. Specjalista IT to odpowiedzialne stanowisko, gdyż to właśnie on odpowiada za prawidłowe działanie systemów komputerowych w całej firmie. Do jego obowiązków należy dbanie o wsparcie w zakresie technologii informacyjnych, poprawna konfiguracja i instalacja sprzętu, bezpieczna instalacja oprogramowania, czasami również zakup i ewidencja sprzętu w danej firmie. Dlatego też bez odpowiednich umiejętności nie można dostać pracy w sektorze IT. Oprócz specjalistycznych umiejętności, jakie wymagane są w branży IT, praca ta ma również charakter usługowy, więc wymaga umiejętności współpracy z klientem, cierpliwości oraz zdolności tłumaczenia skomplikowanego języka IT na język zrozumiały dla ludzi niezwiązanych z branżą.
 

Targi pracy IT
 

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów IT, pracodawcy coraz chętniej uczestniczą w targach pracy, które ukierunkowane są właśnie na tę branżę. To doskonała okazja dla przedsiębiorców, którzy mogą zaprezentować swoją ofertę potencjalnym kandydatom i wybić się na tle konkurencji. To także niebywała szansa dla poszukujących pracy, którzy mogą sprawdzić aktualne oferty pracy IT, czy też przyjrzeć się trendom panującym w tym sektorze.

Podczas targów odbywają się różne panele dyskusyjne, podczas których można wysłuchać wypowiedzi osób z branży, ale też porozmawiać z pracownikami firm, zasięgnąć porad, zadać pytania. Niekiedy na targach pracodawcy oferują tzw. „speedinterviews”, czyli ekspresowe, wstępne rozmowy rekrutacyjne. Podczas nich można zostawić swoje CV, zaprezentować kandydaturę, opowiedzieć o osiągnięciach i o tym, co jako pracownicy dalibyśmy firmie. Być może dzięki targom pracy IT uda się dostać angaż w atrakcyjnej firmie?

Na takich ukierunkowanych targach pracy, najczęściej pojawiają się zarówno renomowane firmy, jak i przedsiębiorcy wkraczający dopiero do branży IT. To daje osobom poszukującym zatrudnienia szansę, aby zapoznać się z trendami w branży i dowiedzieć się, jakie kompetencje i kwalifikacje warto posiadać, aby wywrzeć dobre wrażenie na pracodawcy. Udział w targach najczęściej jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Czasem jednak targi są połączone z konferencjami i innymi wydarzeniami branżowymi, dlatego warto wcześniej sprawdzić harmonogram i warunki uczestnictwa w nich.
 

Zalety pracy w IT
 

Jeśli swoją ścieżkę kariery wiążesz z IT, warto zastanowić się nad odpowiednim dla Twoich predyspozycji obszarem. Najczęściej miejscem pracy specjalisty IT jest biuro, jednak coraz więcej jest również w IT możliwości pracy zdalnej. Ta niesie wiele zalet – m.in. dopasowywanie grafiku do własnych potrzeb, oszczędność czasu na dojazdach, brak konfliktów ze współpracownikami, ale ma też swoje konsekwencje – pracując zdalnie, musisz mieć silną motywację, dobrze organizować sobie czas i dotrzymywać terminów.

Praca w IT często wymaga kontaktu z klientem. Choć zakres działań najczęściej jest indywidualny, nie da się uniknąć współpracy z innymi – np. grafikami, copywriterami czy specjalistami ds. marketingu. Niekiedy specyfika zawodu wymaga bycia w pełni dyspozycyjnym – np. kiedy padnie system albo dojdzie do ataku hakerskiego.

Specjalista ds. IT znajdzie zatrudnienie w firmach informatycznych, projektowych, wdrożeniowych, instytucjach badawczych, ale także w wielu innych przedsiębiorstwach, firmach prywatnych, ale też instytucjach państwowych, szkołach czy jako freelancer. Rozwój technologii nie zamyka przed specjalistami ścieżki kariery, a wręcz stoi wobec nich otworem. Objawia się to niezwykle atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia, które trudno porównać do innych sektorów na rynku pracy. Wynagrodzenie w branży IT uzależnione jest od doświadczenia, pozycji firmy czy regionu. W zależności od zajmowanej posady, może ono przybierać od 5 tysięcy złotych netto, do nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Pracodawcy toczą bój na rynku pracy o najlepszych specjalistów IT. Oferują atrakcyjne wynagrodzenie i dodatki pozapłacowe. Jeśli rozważasz ukierunkować swoją ścieżkę kariery w branży IT nie musisz kończyć studiów – niezbędne kursy możesz odbyć bez wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak, że praca w IT nie należy do najłatwiejszych – wymaga samodyscypliny, dyspozycyjności i nieustannego dokształcania się!

Oceń ten wpis
Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie
Ocena: 3.6, liczba głosów: 28

Opinie

Jacek
2019-12-12, 11:18
Specjalistów zawsze potrzeba i znajdą pracę, a tej branży jest to przyszłość i dlatego bez problemu firmy zatrudniają tych najlepszych. IT rządzi.
Adam
2019-05-24, 15:41
Praca w IT jest pracą bardzo dobrą, kto tylko ma doświadczenie w takiej pracy. To praca płatna i na pewno zawód IT- to zawód przyszłości.
Ula
2019-05-18, 15:20
Od kilku lat w naszym kraju branża IT notuje nieustanny wzrost zatrudnienia. Poszukuje się specjalistów z tej dziedziny. Znajdzie on pracę zawsze w firmie informatycznej, ale nie tylko. Również zawsze znajdzie prace jako programista, bo jest ogromne zapotrzebowanie na programistów...
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.