Zawody i ich potencjał

Net developer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

23 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Net developer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Net developer to entuzjasta technologii, zainteresowany wszelakimi nowinkami technologicznymi, który nieustannie się rozwija poszukując coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań. Zajmując się różnymi aspektami tworzenia aplikacji musi projektować je od podstaw lub konfigurować już istniejące systemy.

 

Net developer - na czym polega praca?

Przedmiotem pracy osoby, zatrudnionej na stanowisku net developer są różnego rodzaju aplikacje, systemy czy programy komputerowe. W zależności od projektu, nad którym aktualnie pracuje dana firma czy organizacja, net developer może pełnić różne funkcje. Począwszy od niezbyt złożonych w swoim kodzie narzędzi konsolowych, poprzez aplikacje desktopowe, a skończywszy na aplikacje lub gry komputerowe, umieszczane w przestrzeni sieciowej.

Net developer pracuje z takimi platformami i systemami, jak WinForms, UWP, Azure, Xamarin, Unity, Unreal Engine czy też Godot. W swojej pracy wykorzystuje on takie języki programowania, jak C#, C++, Visual Basic, J# lub Python, a także posługuje się narzędziami z pakietu Microsoft i pakietem Visual Studio.

Ile zarabia net developer?

Najważniejsze dane dotyczące zarobków na stanowisku net developera przedstawia poniższa tabelka.

POZIOM WYNAGRODZNIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

6 850 zł / msc

5 000 zł / msc

ŚREDNIE

10 958 zł / msc

7 800 zł / msc

WYSOKIE

15 653 zł / msc

11 000 zł / msc

W jakich warunkach pracuje net developer?

Osoba, zajmująca stanowisko net developera pracuje zazwyczaj w firmie informatycznej, której działalność dotyczy branży IT. Wówczas pracuje z aplikacjami, systemami oraz programami, używając różnego rodzaju platform i pakietów. Zajmuje się zarówno tymi już powstałymi, jak i takimi, które mają zostać stworzone w niedalekiej przyszłości. W innych przypadkach jednak, kiedy net developer samodzielnie poszukuje odpowiednich zleceń, miejscem jego pracy jest własny dom czy mieszkanie. Wówczas, osoba taka, podejmuje się pracy na własną rękę, a nie dla danej organizacji.

Czy do pracy na stanowisku net developera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca programista net

Programista net, r127/2632-1359/23

VIGRAN SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Włocławek
Dodana

Programista systemów produkcyjnych .net c#

QUERIS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Piekary Śląskie
Dodana

Programista C#, .NET

I-SYS Integracja Systemów Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Programista angular js, .net

fundacja na rzecz promocji i rozwoju głos mlodych

 • Poznań
Dodana

Programista NET #

SQD Alliance Sp. z o.o.

 • Pszczyna
Dodana

Poniżej znajduje się tabela, w której zostały przedstawione dane na temat pożądanego wykształcenia, niezbędnych kursów i szkoleń.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Często pracodawcy oczekują od kandydatów ukończeniu uczelni na kierunków informatycznych etc.

 

-

PRZYDATNE

 

-

Przydatne okaże się ukończenie kursów dostępnych w internecie, które mają dużą bazę wiedzy, aby łatwiej wejść w branżę programistów dot net

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie net developera?

Jeśli chciałbyś podjąć się pracy na stanowisku net developer, możesz spodziewać się szerokich możliwości zatrudnienia. Jest to zawód niezwykle porządny przede wszystkim w firmach informatycznych, zajmujących się wdrażaniem nowych aplikacji, systemów czy programów lub też korygowaniem tych już istniejących, zanim zostaną ostatecznie wprowadzone na rynek. Dotyczy to zarówno mniejszych, jak i większych firm. Warto również zaznaczyć, iż obecnie popularność zdobywa także podejmowanie pracy we własnym zakresie. W takim przypadku, net developer samodzielnie zajmuje się wyszukiwaniem zleceń. Może również założyć własną firmę, działającą w branży IT.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku net developer?

W zawodzie net dewelopera nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Praca na tym stanowisku nie przyczynia się bezpośrednio do powstania choroby zawodowej. Niemniej jednak należy podkreślić, iż zawód ten wymaga często pozycji siedzącej, z tego względu należy odpowiednio przygotować miejsce pracy - dobrze dostosowane biurko i ergonomiczny fotel, tak aby ustrzec się przed schorzeniami kręgosłupa, do których może przyczynić się wielogodzinna praca w złej pozycji. 

Czy zawód net developera jest przyszłościowy?

Zawód net developer jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych zawodów zarówno w branży IT, jak i ogólnie na rynku pracy. W obecnych czasach bowiem, następujące dynamiczny rozwój przestrzeni internetowej oraz nowoczesnych technologii. Wiąże się to oczywiście z powstawaniem nowych programów, systemów oraz aplikacji, a także ulepszania tych, które zostały już stworzone. Z tego też powodu, można jednoznacznie stwierdzić, iż net developer jest zawodem przyszłościowym, którego popularność na rynku pracy będzie nieustannie wzrastać.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako net developer?

Oczekiwania, które musi spełniać osoba, chcąca podjąć się pracy na stanowisku net developer obejmuje głównie znajomość języków programowania oraz umiejętność analizy aplikacji i systemów. Do kompetencji możemy zaliczyć:

 • znajomość takich języków programowania, jak C#, F#, a także VB.NET na zaawansowanym poziomie,
 • znajomość funkcji oraz przeznaczenia takich systemów, jak SQL i/lub Oracle,
 • znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym, umożliwiającym płynną komunikację w środowisku komputerowym,
 • umiejętność tworzenia aplikacji sieciowych, a także ich analizy pod kątem mocnych oraz słabych stron,
 • umiejętność współpracy w zespole.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku net developer?

Praca na stanowisku net developera wymaga również od zatrudnionego sprawności fizycznej, sensomotorycznej, a także zdolności myślowych na wysokim poziomie. Do preferowanych predyspozycji zdrowotnych możemy zaliczyć:

 • sprawność układu kostno-stawowego i mięśniowego
 • sprawny oraz ostry wzrok i słuch, spostrzegawczość, odpowiednie rozróżnianie poszczególnych barw
 • koordynacja wzrokowo-ruchowa
 • dobra pamięć, podzielność uwagi, zdolność do skupienia się kilku różnych zadaniach wykonywanych jednocześnie
 • zdolności myślowe na wysokim poziomie
 • zręczność rąk oraz palców

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku net developer?

Obowiązki na stanowisku Net developer obejmują przede wszystkim te, związane z tworzeniem oraz konfiguracją systemów i aplikacji. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim:

 • znajomość zasad tworzenia i konfiguracji oprogramowania w technologiach Net,
 • umiejętności tworzenia kodu na zaawansowanym poziomie,
 • optymalizacja aplikacji i dostrzeganie zarówno wad, jak i zalet istniejących już systemów,
 • sporządzanie dokumentacji technicznej na temat tworzonych programów i aplikacji,
 • testowanie aplikacji w celu znalezienia błędów, a następnie korygowanie ich,
 • komunikacja i współpraca z zespołem pracowniczym, koordynacja pracy oraz dzielenie się własnymi przemyśleniami na temat systemów.

Video

Najczęściej zadawane pytania

W jakich miejscach może zostać zatrudniony net developer?

Net developer może być zatrudniony zarówno jako pracownik firmy z branży informatycznej, ale również pracować samodzielne, poszukując zleceń do wykonania.

Jakie kompetencje są przydatne na stanowisku net developer?

Net developer powinien znać języku programowania, takie jak C#, F#, a także VB.NET, powinna wyróżniać go również umiejętność tworzenia aplikacji sieciowych oraz ich analizy pod kątem mocnych i słabych stron, umiejętność współpracy.

Czy praca net developer wiąże się z jakimiś zagrożeniami?

Ogólnie rzecz biorąc, praca net developer nie wiąże się z zagrożeniami zawodowymi, jednak wymaga pozycji siedzącej, która może przyczynić się do schorzeń kręgosłupa.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

policjant

policjant

Jako pracodawca z branży IT cieszę się, że jest tak wiele zainteresowania pracą na stanowisku net developera. Oczywiście poszukujemy pracowników, którzy znają się na rzeczy i mają odpowiednie kompetencje.
Rocky

Rocky

Zastanawiałem się, czy warto inwestować w szkolenia programistyczne. Dzięki artykułowi wiem, że w przypadku net developera są one na wagę złota.
Artur

Artur

Po przeczytaniu artykułu zastanawiam się, czy nie warto podejść do tego zawodu. Wysoka średnia pensja i wiele możliwości zatrudnienia robi wrażenie.
Negatyw

Negatyw

Praca net developera wydaje się być bardzo interesująca i dająca wiele możliwości rozwoju. Chętnie bym się na nią zdecydował.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka