Szkolenia i rozwój

Odejście specjalistów z IT - najczęstsze powody zmiany pracy

28 października 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

5 komentarzy
Odejście specjalistów z IT - najczęstsze powody zmiany pracy
Technika informatyczna wkracza obecnie niemal do każdej firmy. Zapotrzebowanie na pracowników tego sektora nieustannie rośnie, ale jednocześnie firmy zmagają się z odejściem specjalistów IT i rotacją pracowników. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i czy zmiana pracodawcy jest dla specjalistów IT dobrym rozwiązaniem? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Może Cię zainteresować także: Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie

Jakich specjalistów brakuje na rynku IT?

Branża IT jest postrzegana jako jedno z najbardziej stabilnych miejsc pracy, które daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Karierę w branży mogą zacząć nie tylko osoby z wykształceniem kierunkowym, ale także ci, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z grafiką czy programowanie. Z jednej strony tworzy to sielankowy obraz zatrudnienia, bo zapotrzebowanie na IT stale rośnie. Wiele firm od czasu pandemii zintensyfikowało prace związane z przeniesieniem swojej oferty do wirtualnego świata. Z drugiej strony jednak oczekiwania pracowników w stosunku do pracodawców stale rosną i odejście specjalistów IT z pracy nie jest marginalnym problemem.

W 2021 roku brakowało w Polsce ponad 50.000 osób do pracy w branży IT i nie chodziło tu o pracowników biurowych związanych z branżą, ale o wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Według raportu No Fluff Jobs "Rynek pracy w IT w 2021 - Zarobki w Polsce, najpopularniejsze specjalizacje i wymagania w ofertach pracy" najczęściej pracodawcy poszukiwali specjalistów od backendu. Liczba ofert w tym segmencie branży zwiększyła się w stosunku do roku 2020 o 160%. Na drugim miejscu pod względem liczby ogłoszeń uplasowali się specjaliści od frontendu, a na trzecim od fullstack.

Branża IT to nie tylko specjaliści od kodu. Aby stworzyć dobry produkt, potrzebni są także menadżerowie, ux designerzy i analitycy biznesowi. Dla tych specjalizacji w poprzednim roku także znacznie wzrosła liczba ofert na rynku pracy. Największy przyrost ogłoszeń dotyczył natomiast specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem oraz AI. Te wyniki nie dziwią, jeżeli popatrzy się na nie przez pryzmat problemów, z którymi zmagają się pracodawcy. Zagrożenie cyberatakami staje się coraz większym zagrożeniem, więc firmy chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Rotacja pracowników w branży IT

Zapotrzebowanie na IT (zarówno na specjalistów, jak i na usługi) będzie w najbliższych latach dalej rosło. Może się ono przyczynić do zwiększania rotacji pracowników. Już obecnie odejście specjalistów z IT z firmy stanowi dla działów HR nie lada wyzwanie, a problem może się pogłębić. Dlaczego tak się dzieje? Wśród głównych powodów odejścia wyspecjalizowanych pracownikówo oraz techników informatyki należy wymienić:

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek - zmiana nocna - tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Dodana
 • niezadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia;
 • atmosferę w zespole;
 • brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa w miejscu pracy;
 • kulturę pracy w firmie;
 • prowadzenie projektu w starej technologii.

Technika informatyczna jest jedną z branż, w których doświadczenie pracownika ma duże znaczenie. Odejście specjalistów IT z firmy opiera się często w dużej mierze na tym założeniu, że ze względu na posiadane już umiejętności i niedobór pracowników na rynku pracy, szybko można znaleźć kolejne zatrudnienie. Nie dotyczy to pracowników biurowych, mowa wyłącznie o wyspecjalizowanych pracownikach sektora IT.

Jeżeli planujesz w najbliższe przyszłości zmienić pracę, to koniecznie przeczytaj artykuł strategie odejścia z pracy. Warto zrobić to z klasą i nie palić za sobą mostów, Nigdy nie wiesz, czy nie spotkasz się w pracy zawodowej z obecnymi przełożonymi czy współpracownikami albo czy nie wrócisz do firmy, w której już pracowałeś. 

Sytuacja na rynku dla seniorów IT

Pracownicy IT zmieniają pracę średnio co dwa lata, a znalezienie nowej zajmuje im zwykle nie dłużej niż 2-3 miesiące. Większe szanse na szybkie znalezienie pracy mają jednak osoby z krótszym stażem i mniejszym doświadczeniem. Ofert dla liderów jest zdecydowanie mniej. Dodatkowym czynnikiem, który utrudnia seniorom znalezienie kolejnej pracy, są oczekiwania finansowe. Wynagrodzenia specjalistów IT rosną gwałtownie wraz ze wzrostem doświadczenia w pierwszych latach pracy, a następnie wyhamowują. I chociaż często zmiana pracodawcy jest sposobem na zwiększenie zarobków, to w przypadku seniorów to zadanie jest trudniejsze. 

Osoby na pozycji seniora w IT mają też zwykle bardziej sprecyzowane wymagania co do nowego pracodawcy oraz warunków pracy, więc nie zdecydują się na współpracę z przypadkową firmą. Dlatego zwykle nie decydują się odejście z pracy, zanim nie znajdą alternatywnej propozycji. Pracodawcy również dobrze dbają o doświadczonych pracowników, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych (a kariera aż 45% specjalistów z IT prowadzi do bycia team leaderem lub managerem). Stąd ofert dla seniorów jest mniej niż dla osób dopiero rozpoczynających karierę w branży.

Ile można zarobić jako specjalista w dziedzinie IT?

W branży IT zarobki odbiegają od przeciętnego wynagrodzenia. Są jednak mocno powiązane zarówno z doświadczeniem, jak i obszarem branży. Osoby na stanowiskach juniorskich zwykle otrzymują pensję na poziomie 4000-7000 brutto (np. początkujący programista, technik informatyk, tester). Zdobycie pierwszych doświadczeń i zaprezentowanie swoich umiejętności otwiera drogę do uzyskania podwyżek. Specjaliści na poziomie mida i seniora mogą spodziewać się zarobków w następującym zakresie:

 • Java Developer - 12.000-35.000 zł 
 • JavaScript Developer - 12.000-29.000 zł 
 • Python Developer - 12.000-35.000 zł 
 • FullStack Developer - 13.000-30.000 zł
 • Tester automatyzujący - 10.000-15.000 zł
 • Tester manualny - 7.000-12.000 zł 
 • IT Project Manager -15.000-25.000 zł
 • IT Director - 21.000 zł-58.000 

Podane kwoty są miesięcznymi kwotami brutto przytoczonymi za raportem dotyczącym wynagrodzeń ze strony kodill.com

Droga zostania dobrym fachowcem IT

W pracy w branży IT liczą się umiejętności. Nie każda osoba, która związała swoją karierę z technologią informatyczną, musi posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe. W wielu wypadkach wystarczą odpowiednie kursy i bootcampy. Studia ułatwiają start w branży i dają o niej szeroką wiedzę, ale nie są czynnikiem determinującym osiągnięcie sukcesu. Ten zależy bowiem od nieustannego podnoszenia swoich kompetencji oraz pracy nad umiejętnościami miękkimi. Praca programisty, testera czy analityka danych nie zamyka się w obrębie zadań wykonywanych samodzielnie na komputerze. Duża jej część opiera się na komunikacji z pozostałymi członkami zespołu, zrozumieniu biznesowego otoczenia realizowanego projektu czy też prezentowania efektów swoich działań. Umiejętności społeczne kształtują atmosferę w zespole, a ta jest przecież jednym z powodów odejścia pracowników IT z firmy.

Projektując swoją karierę w IT, warto zapoznać się z artykułem: 10 cech dobrego programisty. Ścieżka kariery w IT od juniora do seniora.

Video

 

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego specjaliści z IT, mając tak dobrze płatną pracę, decydują się na zmiany pracodawcy?

Specjaliści z IT średnio zmieniają pracę co 2 lata. Wynika to z chęci podniesienia swoich zarobków oraz znalezienia pracy w bardziej satysfakcjonującym środowisku.

Czy do zmiany pracy jako senior należy się przygotować?

Zmiana pracy przez specjalistów na poziomie mida i seniora jest trudniejsza z tego względu, że liczba dostępnych ofert jest mniejsza niż dla osób z mniejszym doświadczeniem. Trudniej też uzyskać aż tak duży wzrost pensji jak przy zmianie pracy w pierwszych latach kariery, dlatego dobrze jest przemyśleć taki krok i zdecydować się na zmianę, gdy posiada się już alternatywną ofertę zatrudnienia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Ludwik

Ludwik

Bardzo ciekawe, że branża IT jest tak rozwijająca się i potrzebuje tylu specjalistów. Może warto zainteresować się tym kierunkiem i zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Jednak brak doświadczenia może być problemem. Czy istnieją jakieś programy, które pomagają w wejściu na rynek pracy dla juniorów?
https://tworzeniestroninternetowych.warszawa.pl/

https://tworzeniestroninternetowych.warszawa.pl/

Rynek IT w Polsce rozwija się dynamicznie, a zapotrzebowanie na specjalistów stale rośnie. W 2021 roku szczególnie poszukiwani byli eksperci od backendu, frontendu i fullstack. To zjawisko wynika z intensyfikacji działań firm wirtualnych po pandemii. Jednakże, aby tworzyć innowacyjne produkty, potrzeba także menadżerów, UX designerów i analityków biznesowych. Zauważalny wzrost ofert pracy dotyczy również specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. Te trendy są zrozumiałe, biorąc pod uwagę rosnące wyzwania, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa online.
Landryna

Landryna

Rzeczywiście, brakuje nam specjalistów z takimi umiejętnościami jak backend, frontend i fullstack. Ale nie tylko. Coraz więcej firm potrzebuje także UX designerów, analityków biznesowych czy ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Ciężko jest znaleźć dobrych pracowników, ale warto poszukiwać, bo to się opłaca.
Janusz

Janusz

Cieszę się, że pracodawcy poszukują tylu specjalistów, co oznacza, że nasza praca jest potrzebna i doceniana. Nawet jeśli rotacja w branży jest wysoka, to nie musi być to problem, jeżeli pracodawcy będą oferowali odpowiednie warunki i płace.
Doggy

Doggy

Bardzo interesujący artykuł. Warto zastanowić się nad wyborem kierunku edukacji, zwłaszcza że branża IT jest stabilna i ciągle rozwijająca się. Niestety, dla osób bez doświadczenia może być ciężko znaleźć pracę, ale nie warto się zrażać. Trzeba po prostu zacząć od juniora i zdobywać doświadczenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka