Zawody i ich potencjał

Dev Ops - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

23 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Dev Ops - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dev Ops, a właściwie Dev Ops Engineer to osoba, bez której sprawna realizacja projektów z zakresu tworzenia oprogramowania byłaby niemożliwa. Jest to stosunkowo młody zawód, gdyż pierwszy raz zaczęto o nim mówić dopiero w 2009 roku. Czym zajmuje się Dev Ops i jak nim zostać?

 

Dev Ops - na czym polega praca?

W pracy Dev Ops bardzo istotne jest podejście, dzięki któremu można połączyć tworzenie kodu, a więc programowanie, z czynnościami administracyjnymi, związanymi z utrzymaniem całej infrastruktury. Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada za sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi działami, zaangażowanymi w realizację projektu. Do głównych obowiązków Dev Ops należy:

 • tworzenie infrastruktury,
 • przygotowywanie środowiska pracy dla deweloperów oraz testerów,
 • zarządzanie pracą z repozytorium kodu,
 • automatyzacja procesów,
 • monitoring aplikacji,
 • implementacja poszczególnych rozwiązań dotyczących aplikacji.

Dev Ops musi przede wszystkim podążać za nowoczesnymi technologiami, a także rozumieć cały proces powstawania oprogramowania. Większość pracodawców wymaga znajomości języków programowania od kandydatów na to stanowisko. Predyspozycje do pracy w roli Dev Ops to także:

 • umiejętność logicznego myślenia,
 • zainteresowanie światem IT,
 • chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności,
 • umiejętność obsługi ważniejszych dla informatyka aplikacji,
 • umiejętność samodzielnego planowania i wykonywania poszczególnych zadań,
 • umiejętność współpracy z innymi,
 • umiejętność wykonywania obowiązków pod presją czasu.

Ile zarabia Dev Ops?

Zarobki Dev Ops zależą przede wszystkim od doświadczenia zawodowego, jakie posiada. Najsłabiej zarabiają juniorzy, a więc osoby, które dopiero rozpoczynają karierę w IT. Niemniej jednak ich wynagrodzenie i tak kształtuje się na stosunkowo wysokim poziomie - przeciętnie junior może liczyć na 6 000-6 500 zł brutto. Warto zauważyć, że często już po pierwszym roku pracy zarobki znacznie wzrastają. Osoby posiadające kilkuletnie doświadczenie na stanowisku Dev Ops mogą zarobić nawet 10 000- 12 000 zł brutto. Ci, którzy samodzielnie realizują poszczególne projekty, otrzymują jeszcze wyższe wynagrodzenie. Szczegóły dotyczące zarobków Dev Ops przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA (UoP)

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

6 500 zł / msc

4 761 zł / msc

ŚREDNIE

10 280 zł / msc

7 337 zł / msc

WYSOKIE

19 975 zł / msc

13 947 zł / msc

W jakich warunkach pracuje Dev Ops?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca developer

Programista maszyn CNC

Kotłoinwest sp. z o .o.

 • Świecie
Dodana

Developer PHP

Fireball sp. z o.o.

 • Łódź
Dodana

Operator/programista maszyn CNC w Holandii

Fareon Z Nederland B.V.

 • Holandia
Dodana

Programista robotów spawalniczych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana

Programista Robotów Przemysłowych

Autorobotics Sp. z o.o.

 • Knurów
 • 4 700-12 700 zł / mc
Dodana

Warunki pracy Dev Ops można określić jako dobre, jednak należy mieć na uwadze, że czasami obowiązki wykonywane są pod presją czasu i dużej odpowiedzialności. Dev Ops nie pracuje w warunkach potencjalnie szkodliwych. Wykonuje pracę biurową - obecnie coraz więcej specjalistów wykonuje obowiązki zdalnie bądź w trybie hybrydowym. Oznacza to, że znaczą część zajęć mogą zrealizować w domowym zaciszu, pozostając przy tym w kontakcie zdalnym z innymi członkami zespołu. Predyspozycje zdrowotne do pracy na stanowisku Dev Ops to między innymi:

 • możliwość pracy przed ekranem komputera więcej niż 4 godziny dziennie,
 • dobra kondycja psychiczna,
 • dobry wzrok.

Czy do pracy na stanowisku Dev Ops potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Pracodawcy obecnie wymagają od kandydatów na stanowisko Dev Ops ukończenia studiów wyższych bądź przynajmniej kursów przygotowujących do pracy. Ci, którzy chcieliby studiować w tym zakresie, powinni wybrać kierunek informatyka oraz odpowiednią specjalizację. Obecnie można go studiować w trybie dziennym oraz zaocznym. Rekomendowane jest zdobywanie wiedzy połączone ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego - obecnie wiele firm organizuje różnego rodzaju praktyki i to już dla studentów drugiego roku. Dev Ops może też zostać osoba, która ukończy specjalistyczny kurs w tym zakresie. Dopuszcza się możliwość zatrudniania osób, które samodzielnie zdobywają wiedzę, jednak najczęściej pracodawcy wymagają ukończenia przynajmniej szkolenia tematycznego. Warto pamiętać, że świat IT zmienia się dynamicznie, zatem kandydaci na stanowisko Dev Ops muszą być gotowi do ciągłego zdobywania nowych umiejętności i poszerzania swojej wiedzy. Konieczne jest zatem regularne uczestnictwo w kursach doszkalających, dedykowanych osobom, które zatrudnione są na stanowisku Dev Ops bądź na stanowiskach pokrewnych. Więcej informacji na temat wykształcenia Dev Ops można znaleźć w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Potrzebne mogą okazać się studia na kierunku informatyki lub oprogramowania. Da to swego rodzaju gwarancję dla pracodawcy, że osoba chcąca pracować na danym stanowisku zna system linux lub windows oraz zna chociaż jeden język programowania do tworzenia skryptów np.: Python, GO etc.

 

 

-

PRZYDATNE

 

 

 

-

Wszelkiego rodzaju kursy doszkalające z inżynierii oprogramowania będą wielkim autem, ponieważ programowanie jest istotnym elementem pracy Dev Ops

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie Dev Ops?

Ofert pracy na stanowisku Dev Ops zdecydowanie nie brakuje. Największe szanse na zdobycie pracy mają osoby chcące rozwijać swoją karierę w światowych korporacjach. Często proponują one swoim pracownikom zdalne bądź hybrydowe wykonywanie obowiązków, dzięki czemu można podjąć współpracę nawet z firmami, które mają siedzibę z dala od naszego miejsca zamieszkania. Popularne staje się również zatrudnianie Dev Opsów przez firmy zagraniczne - zazwyczaj także są to korporacje, które oferują pracę zdalną. Dev Ops może też zdecydować się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, jednak najczęściej wtedy współpracuje z korporacjami na zasadach B2B. 

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku Dev Ops?

Praca na stanowisku Dev Ops zasadniczo nie jest obarczona żadnymi czynnikami potencjalnie szkodliwymi. Warunki pracy można uznać za dobre, a nawet bardzo dobre, choć pewnym uniedogodnieniem może być presja psychiczna i duża odpowiedzialność. Ponadto Dev Opsi coraz częściej pracują w godzinach niestandardowych, zwłaszcza jeśli nawiązują współpracę z firmami zagranicznymi, funkcjonującymi w innej strefie czasowej.

Video

Czy zawód Dev Ops jest przyszłościowy?

Osoby, które chciałyby rozpocząć karierę na stanowisku Dev Opsa, zdecydowanie powinny spróbować. Jest to zawód dający bardzo wiele możliwości już dziś, a eksperci rynku IT są zgodni co do tego, że wciąż będzie się on rozwijał. Dynamiczne tempo, w jakim rozrasta się świat nowoczesnych technologii sprawia, że Dev Ops nie będą mogli narzekać na trudności w znalezieniu zatrudnienia. Wręcz przeciwnie - już dziś mogą wybierać wśród wielu atrakcyjnych ofert pracy. Jednocześnie należy mieć świadomość, że praca na tym stanowisku wymaga sporych umiejętności i ciągłego doskonale swojego warsztatu. Najlepsi Dev Opsi zdecydowanie mają szansę na rozwój w branży, lecz pięcie się po szczeblach kariery wymaga też niemałym nakładów pracy.

 

Najczęściej zadawane pytania

Kto może pracować na stanowisku Dev Ops?

Praca na stanowisku Dev Ops dedykowana jest osobom zainteresowanym tematyką IT, które potrafią programować oraz obsługiwać różnego typu aplikacje.

Jak zostać Dev Opsem?

Dev Ops mogą zostać osoby po studiach informatycznych bądź specjalistycznych kursach. Ważne są także umiejętności praktyczne, które warto zdobywać równocześnie z wiedzą teoretyczną.

Ile zarabia Dev Ops?

Średnie zarobki Dev Ops wynoszą około 8 000-10 000 zł. Najmniej zarabiają osoby rozpoczynające pracę w tym zawodzie, najwięcej natomiast specjaliści, którzy samodzielnie realizują poszczególne projekty. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Info

Info

Zastanawiam się nad zmianą branży i pójściem w IT. Może warto się zainteresować tym stanowiskiem, nawet jeśli nie mam doświadczenia. Zarobki pokusne.
Tomek

Tomek

Ciekawa perspektywa, ale szkoda że wymagają studiów lub szkoleń. Trudno mi zebrać na to pieniądze. Wydaje mi się, że miałabym odpowiednie predyspozycje, ale bez papierka się nie obejdzie.
Sosna

Sosna

Jestem zainteresowany zatrudnieniem Dev Ops. Potrzebuję kogoś, kto będzie zarządzał infrastrukturą i automatyzował procesy. Oczywiście, zarobki będą adekwatne do doświadczenia.
Zeon

Zeon

Ciekawe stanowisko, ale wymagania są dość wysokie. Ciągłe doskonalenie się może być wyczerpujące, ale chyba warto, biorąc pod uwagę te zarobki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka