Spis treści
W naszym artykule poruszymy kwestie:
- czym jest i komu przysługuje renta rodzinna;
- jakie warunki należy spełnić aby otrzymać rentę rodzinną;
- ile wynosi renta rodzinna w 2022 roku;
- od kiedy i jak jest wypłacana renta rodzinna;
- czy renta rodzinna może być zawieszona albo pomniejszona.
Zobacz także nasz inny artykuł: Renta rodzinna, szkoleniowa, wypadkowa - co warto o nich wiedzieć?
Czym jest i komu przysługuje renta rodzinna?
Renta rodzinna jest świadczeniem, które wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To rodzaj zapomogi dla członka rodziny po śmierci bliskiej osoby. Do jego otrzymania są uprawnieni członkowie rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, emerytury lub spełniała warunki wymagane do uzyskania tych świadczeń.
Renta rodzinna przysługuje dzieciom własnym (biologicznym), dzieciom drugiego z małżonków i dzieciom przysposobionym (adopotowanym):
- do ukończenia 16 roku życia;
- do ukończenia szkoły, jeśli przekroczyły 16 rok życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 roku życia (kiedy nauka nadal trwa np. do czerwca, a osoba uprawniona ukończyła 25 lat w marcu świadczenie ulega przedłużeniu do ukończenia nauki w szkole wyższej);
- bez względu na wiek, kiedy dziecko jest całkowicie niezdolne do pracy czy samodzielnej egzystencji.
Do renty rodzinnej są uprawnione także osoby przyjęte na wychowanie czy utrzymanie do osiągnięcia pełnoletności. To wnuki, rodzeństwo i inne dzieci.
Renta rodzinna przysługuje wdowie lub wdowcowi kiedy:
- wdowa w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy;
- jeśli wychowuje jedno z dzieci, wnuki, rodzeństwo uprawnione do renty po zmarłym mężu do ukończenia 16 lat, lub 18 jeśli kształci się w szkole. Renta przysługuje również, kiedy wdowa wychowuje dziecko niezdolne do pracy lub do samodzielnej egzystencji;
- jeśli w dniu śmierci męża wdowa otrzymywała alimenty ustalone na drodze ugody sądowej czy wyroku sądowego.
- wdowa nie spełnia warunków do renty rodzinnej, ma prawo do otrzymania okresowej renty rodzinnej na rok od dnia śmierci męża, lub nie dłużej niż dwa lata - jedynie na czas uczestnictwa w szkoleniu, którego celem jest uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej.
Oczywiście przepisy te stosuje się nie tylko dla wdów, ale również dla wdowców.
Renta rodzinna przysługuje także rodzicom i ojczymom, macochom i osobom przysposabiającym. Warto wiedzieć, że rentę rodzinną po zmarłym mężu określa się często mianem emerytury po zmarłym mężu.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną?
Aby otrzymać rentę rodzinną, konieczne jest złożenie wniosku ERR-W, który można pobrać w dowolnym oddziale ZUS. Formularz, należy uzupełnić czytelnie i dołączyć kilka dokumentów:
- dokument, który potwierdza datę urodzenia i zgonu członka rodziny;
- dokument, który potwierdzi datę urodzenia osoby, która ubiega się o rentę;
- jeśli o rentę ubiega się wdowa lub wdowiec, konieczne jest przedstawienie odpisu skróconego aktu małżeństwa;
- zaświadczenie o nauce w szkole, jeśli dziecko skończyło 16 lat;
- dokument o przyznaniu alimentów lub oświadczenie o pozostawaniu we wspólności majątkowej do dnia śmierci męża lub żony;
- zaświadczenie od lekarza, jeśli renta ma być przyznana ze względu na stan zdrowia;
- oświadczenie, które potwierdza brak przychodów z pracy czy działalności pozarolniczej.
Ile wynosi renta rodzinna w 2022 roku?
Wiele osób może zastanawiać się ile wynosi renta rodzinna czy ile wynosi renta po ojcu? Renta rodzinna w 2022 to:
- 85 procent świadczenia dla jednej osoby uprawnionej, które przysługiwałoby zmarłemu;
- 90 procent świadczenia dla dwóch osób uprawnionych, które przysługiwałoby zmarłemu;
- 95 procent świadczenia dla trzech lub więcej osób uprawnionych, które przysługiwałoby zmarłemu.
Uwaga! Im więcej osób uprawnionych do otrzymania świadczenia, tym niższe każde z nich otrzyma.
Kwota świadczenia, która przysługiwałaby zmarłej osobie to kwota emerytury bądź renty, dlatego należy wiedzieć, że wysokość renty rodzinnej 2022 jest uzależniona od tych świadczeń. Warto wiedzieć, że najniższa renta rodzinna w 2022 to: 1338,44 złotych. Świadczenie to jest co roku waloryzowane. Warto wiedzieć, że jeśli kwota wyliczonej renty jest niższa, niż określona najniższa renta, świadczenie to jest podnoszone do tej kwoty.

Od kiedy i jak jest wypłacana renta rodzinna?
Renta rodzinna przysługuje od dnia śmierci członka rodziny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został złożony wniosek o je wypłatę. Renta ta najczęściej wypłacana jest na podany numer konta przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Może być również wysyłana za pośrednictwem poczty. Szczegółowe zasady wypłat renty socjalnej zostały określone w ustawie o emeryturach i rentach wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Czy renta rodzinna może być zawieszona albo pomniejszona?
Okazuje się, że renta rodzinna może zostać zawieszona lub zmniejszona. Osoba uprawniona do jej otrzymania w chwili otrzymywania przychodu z działalności gospodarczej czy zatrudnienia podlega ubezpieczeniom społecznym, przez co ZUS ma prawo zawiesić lub zmniejszyć rentę rodzinną.
Uwaga! Renta rodzinna ulegnie zawieszeniu, jeśli przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli jednak będzie wyższy niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, a nie przekroczy 130% renta zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o określoną kwotę maksymalnego zmniejszenia.
- Renta rodzinna jest świadczeniem, które wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla członka rodziny po śmierci bliskiej osoby, która miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, emerytury lub spełniała warunki wymagane do uzyskania tych świadczeń.
- Aby otrzymać rentę rodzinną, konieczne jest złożenie wniosku ERR-W i dołączenie kilku dokumentów potwierdzających datę urodzenia i zgonu członka rodziny, dane osoby wnioskującej, a także zaświadczenie o nauce w szkole, odpis skróconego aktu małżeństwa, czy oświadczenie potwierdzające brak przychodów z pracy czy działalności pozarolniczej.
- Renta rodzinna w 2022 roku wynosi 85% świadczenia dla jednej osoby uprawnionej, 90% świadczenia dla dwóch osób uprawnionych oraz 95% świadczenia dla trzech lub więcej osób uprawnionych, ale jej wysokość zależy od wysokości emerytury czy renty, na którą miał prawo osoba zmarła.
- Renta rodzinna przysługuje od dnia śmierci członka rodziny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został złożony wniosek o jej wypłatę. Wypłata renty może odbywać się na konto bankowe lub za pośrednictwem poczty.