!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Dobrze płatne zawody, do których matura nie jest Ci potrzebna!

4 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

0 komentarzy

Dobrze płatne zawody, do których matura nie jest Ci potrzebna!
Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że bez dyplomu studiów wyższych znalezienie dobrze płatnego miejsca pracy jest całkowicie niemożliwe. Obecnie bardzo wiele się w tym względzie zmieniło. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają kandydatów, którzy nie posiadają matury, ponieważ najważniejsze są konkretne umiejętności. Oto dobrze płatne zawody, do których matura nie jest Ci potrzebna.

Zobacz też: Czy wykształcenie może być przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia?

Czy brak matury ogranicza perspektywy na dobrą pracę i wysokie zarobki?

Czy osoba, która nie posiada matury, nie ma szans znalezienie pracy odpowiadającej jej predyspozycjom i umiejętnościom? Absolutnie nie. Jest niezwykle szeroka kategoria profesji, w których fakt posiadania matury czy dyplomu studiów wyższych nie ma żadnego znaczenia.

W dzisiejszych czasach dla zdecydowanej większości pracodawców liczą się konkretne umiejętności kandydatów. Dobrze płatne zawody bez matury to bardzo szeroka kategoria profesji, dlatego każdy z pewnością znajdzie takie zajęcie, które będzie dostosowane do jego oczekiwań i preferencji. 

Jakie szanse ma osoba bez wykształcenia na rynku pracy?

Liczba zawodów, do których wykonywania nie jest potrzebna matura ani studia wyższe, jest naprawdę bardzo duża. Szanse osób bez wykształcenia na znalezienie dobrej pracy są dziś wyjątkowo wysokie, ponieważ od kilku lat utrzymuje się w Polsce bardzo niski poziom bezrobocia. Pracodawcy niejednokrotnie muszą dwoić się i troić, aby znaleźć chętne osoby do pracy, co dla pracowników jest wyjątkowo korzystne, ponieważ mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia oraz szereg benefitów pozapłacowych.

Dawniej uważano, że dyplom magistra jest gwarantem otrzymania bardzo dobrze opłacanego stanowiska. W obecnych realiach tego typu stwierdzenia mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Przykładowo: nauczyciel po 5 latach studiów otrzymuje na początek pensję minimalną, która wzrasta dopiero wraz z doświadczeniem oraz uzyskiwaniem kolejnych tytułów. Z kolei pracownicy super marketów na start otrzymują nawet 3500 złotych brutto oraz wiele dodatkowych korzyści. 

Oznacza to, że szanse osób bez wykształcenia na rynku pracy są wyjątkowo duże. Najważniejsze jest to, by posiadać określone, cenione przez pracodawców kompetencje i umiejętności. Wówczas z pewnością nie będziemy mieli większych trudności ze znalezieniem takiej pracy, która przyniesie nam nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale również możliwość spełniania swoich zawodowych aspiracji. 

Video

Dobrze płatne zawody, które można wykonywać bez wykształcenia

Które zawody można wykonywać bez studiów? Trzeba przyznać, że jest ich całkiem sporo. Oto lista zawodów bez matury:

 • Technik masażysta. Jest to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów. Uprawnienia do jego wykonywania można uzyskać w ramach dwuletniego toku nauki. Zapotrzebowanie na usługi masażystów będzie z roku na rok rosło. Wpływ mają na to wady postawy u dzieci oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa.
 • Asystent stomatologiczny. Uprawnienia do wykonywania tego zawodu można otrzymać w szkole policealnej. Branża stomatologiczna rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego asystenci stomatologiczni są nieustannie poszukiwani. 
 • Pracownik biurowy. Brak matury nie jest przeszkodą w podjęciu pracy biurowej. Obecnie ten rodzaj pracy można wykonywać zarówno stacjonarnie jak i zdalnie w zaciszu własnego domu. Do obowiązków pracowników biurowych należy m.in. obsługa klientów, wysyłanie e-maili, przygotowywanie dokumentów itp. Aby pozyskać niezbędne kompetencje do wykonywania tego zawodu, można ukończyć kurs w szkole policealnej. 
 • Technik BHP. Zdecydowana większość dużych firm musi zatrudniać specjalistę ds. BHP, dlatego tacy specjaliści są nieustannie poszukiwani. Zawód technika BHP to gwarancja stabilnego zatrudnienia oraz wysokich dochodów. 
 • Kosmetyczka. Na rynku nieustannie pojawiają się kolejne salony kosmetyczne, co związane jest z bardzo wysokim popytem na tego rodzaju usługi. Do wykonywania tego zawodu wystarczy ukończyć studium policealne, w ramach którego uzyskuje się niezbędną wiedzę na temat tego, w jaki sposób należy wykonywać poszczególne zabiegi. 
 • Grafik komputerowy. Specjaliści ds. grafiki komputerowej również są nieustannie poszukiwani przez firmy z różnych branż. Wystarczy ukończyć kurs w szkole policealnej, by móc wykonywać ten popularny zawód. 
 • Spawacz. Przedstawiciele tej profesji mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia i pewność zatrudnienia. Uprawnienia do wykonywania tego zawodu można otrzymać w ramach kursu w zakładzie doskonalenia zawodowego. 

Kiedy matura jest potrzebna?

Matura jest potrzebna tak naprawdę przede wszystkim do tego, aby móc kontynuować naukę na studiach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli chcemy w przyszłości podjąć pracę w zawodach takich jak lekarz, prawnik czy nauczyciel, wówczas bez zdanej matury oraz wykształcenia wyższego uzyskanie zatrudnienia nie będzie możliwe. 

Wiele osób zadaje sobie pytanie: studia czy praca? Należy zaznaczyć, że istnieje możliwość na połączenie studiów z pracą. Sporą popularnością cieszą się studia zaoczne - w takim trybie zajęcia odbywają się w weekendy, zaś w tygodniu można skupić się na pracy zawodowej, a w przyszłości po uzyskaniu dyplomu magistra podjąć pracę w charakterze lekarza, sędziego czy nauczyciela. 

Video

Gdzie i w jaki sposób szukać pracy bez wykształcenia?

Jak poszukiwać pracy bez matury? Obecnie sposobów i możliwości poszukiwania pracy bez wykształcenia jest wyjątkowo dużo. Do najpopularniejszych zaliczamy:

 • Portale ogłoszeniowe. Każdego dnia publikowane są tam setki ogłoszeń dla osób poszukujących pracy z różnych branż.
 • Rejestracja w urzędzie pracy. Dzięki temu możemy otrzymać informację odnośnie zapotrzebowania na pracowników wśród lokalnych pracodawców. 
 • Kontakt z agencją pracy. Agencje pracy to wyspecjalizowane instytucje, które pośredniczą między pracodawcami a pracownikami. Organizują one zatrudnienie zarówno w Polsce jak i za granicą. 
 • Przeglądanie grup tematycznych dla osób poszukujących pracy na portalach społecznościowych. Grupy tego typu zrzeszające pracodawców i pracowników cieszą się znaczną popularnością i jest to jeden z najefektywniejszych sposobów na znalezienie dobrze płatnego miejsca pracy. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy osoba bez matury może znaleźć dobrze płatną pracę?

Tak. Czasy, w których najważniejsze znaczenie podczas rekrutacji miała matura, już dawno minęły. Osoby bez matury nie mają obecnie żadnych trudności ze znalezieniem pracy, a dodatkowo ich zarobki niejednokrotnie są wyjątkowo wysokie.

Gdzie szukać ofert pracy bez matury?

Oferty pracy dla osób bez matury można znaleźć w urzędzie pracy, agencjach pracy, na portalach ogłoszeniowych czy na specjalnych grupach na portalach społecznościowych.

Które zawody bez matury są dobrze płatne?

Wśród dobrze płatnych zawodów, które można wykonywać nie mając matury, można wymienić takie profesje jak masażysta, asystent stomatologiczny, pracownik biurowy, grafik komputerowy, spawacz.nn

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.