!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Praca po liceum - gdzie szukać ofert pracy?

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

0 komentarzy

Praca po liceum - gdzie szukać ofert pracy?
Jak znaleźć pracę po liceum? To pytanie, które zadają sobie tysiące młodych abiturientów. Należy wiedzieć o tym, że obecnie rola wykształcenia wyższego znacząco spadła, dlatego szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy bez studiów są stosunkowo wysokie. W poniższym artykule doradzamy, o czym powinni pamiętać absolwenci liceów poszukujący atrakcyjnego miejsca pracy.

Zobacz też: Studia czy praca? Również masz ten problem? 

Porady dla przyszłych absolwentów liceów

Młodzi ludzie w wieku 18 lat muszą podjąć szereg ważnych decyzji. Mowa tutaj o wyborze kierunku studiów. To najczęściej przesądza o całej naszej przyszłej karierze zawodowej, dlatego powinniśmy podejść do tego w sposób rozsądny i odpowiedzialny. 

Oczywiście, wiele osób rezygnuje ze studiów i podejmuje pracę na pełen etat krótko po zdaniu matury, jednak wykształcenie wyższe może otworzyć przed nami wiele dodatkowych możliwości. Dobrym rozwiązaniem jest postawić na taki kierunek studiów, który wpisuje się w nasze predyspozycje i zainteresowania, a dodatkowo wiąże się ze stabilnym i stosunkowo wysokim wynagrodzeniem. Zanim wybierzemy jakikolwiek kierunek studiów, dokładnie sprawdźmy, jakie są aktualne trendy na rynku pracy, aby w przyszłości nie mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia. 

Warto także mieć na uwadze fakt, że pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na dyplomy, ale również na kwalifikacje i kompetencje. Najlepiej, gdy osoba rozpoczynająca studia od samego początku nauki stawia na karierę zawodową, która jest powiązana z wybranym przez nią kierunkiem. Wówczas jej szanse na awans po uzyskaniu dyplomu magistra są wyjątkowo wysokie. 

Praca po liceum - gdzie szukać ofert pracy?

Bardzo niska stopa bezrobocia sprawia, że w chwili obecnej zapotrzebowanie na pracowników w dalszym ciągu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Możliwości jest całkiem sporo. Praca po liceum bez studiów - gdzie jej szukać? Oto nasze wskazówki:

 • Wizyta w urzędzie pracy. Publiczne instytucje, jakimi są urzędy pracy, również powinny okazać nam merytoryczne wsparcie w zakresie poszukiwania atrakcyjnego zatrudnienia dostosowanego do naszych umiejętności i kwalifikacji. Z urzędami pracy współpracuje zazwyczaj większość lokalnych pracodawców, dlatego poszukiwanie zatrudnienia warto rozpocząć właśnie od wizyty w PUP. 
 • Przeglądanie specjalistycznych portali z ogłoszeniami o pracę. Na tego typu portalach każdego dnia publikowane są setki ogłoszeń dotyczących pracy z różnych branż - zarówno jeśli chodzi o pracę zdalną jak i stacjonarną. Każda osoba bez względu na swoje predyspozycje czy umiejętności z pewnością znajdzie w ten sposób atrakcyjne miejsce pracy. 
 • Kontakt z agencją pracy. Agencje pracy to instytucje specjalizujące się w pośrednictwie pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Organizują one pracę zarówno w Polsce jak i za granicą. Dzięki agencji pracy mamy możliwość zapoznania się ze stosunkowo dużą liczbą ogłoszeń w jednym miejscu, a konsultant będzie w stanie udzielić nam wyczerpujących odpowiedzi. 
 • Dołączenie do grup dla poszukujących pracy na Facebooku i innych portalach społecznościowych. W mediach społecznościowych grupy zrzeszające pracodawców i pracowników cieszą się ogromną popularnością, dlatego jest to jeden z najlepszych sposobów na znalezienie pracy, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. 

Video

Jak znaleźć pracę po liceum - nasze porady i wskazówki 

Praca po liceum ogólnokształcącym jak najbardziej jest możliwa. Musimy jednak pamiętać o tym, by być cierpliwym oraz zdeterminowanym. Jeśli zależy nam na tym, by pierwsza praca po liceum spełniła nasze oczekiwania, powinniśmy poświęcić na poszukiwania odpowiednio dużo czasu. Tylko wtedy znajdziemy takie ogłoszenia, które będą odpowiadały naszym potrzebom. 

Zwróćmy również szczególną uwagę na nasze CV. Należy wpisać w nim wszystkie informacje na temat posiadanych kompetencji i umiejętności, aby wzbudzić zainteresowanie wśród potencjalnych pracodawców. Dobrze, by umiejętności były dostosowane do specyfiki stanowiska, o które się ubiegamy. Najczęściej rekruterzy kładą największy nacisk na znajomość języków obcych, prawo jazdy czy biegłą obsługę wybranych programów komputerowych. 

Jakie oferty pracy są dla absolwentów liceów? Najlepiej płatne zawody - lista 

Dobrze płatna praca po liceum - czy to możliwe? Oto nasza lista, w której zebraliśmy najlepiej płatne zawody bez studiów:

 • Specjalista IT. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w branży IT od lat utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie i nic nie wskazuje, aby miało to ulec zmianie w najbliższym czasie. Praca w tej branży gwarantuje pewność zatrudnienia oraz bardzo wysokie zarobki. Aby móc podjąć zatrudnienie w IT, nie trzeba kończyć studiów - wystarczy, że posiadamy wykształcenie średnie oraz ukończyliśmy kierunkowe kursy. 10% zatrudnionych w IT nie posiada wyższego wykształcenia. Z kolei według danych Hays Poland, w 2020 roku Java Developerzy otrzymywali zarobki wynoszące średnio 15 000 złotych brutto. 
 • Własna działalność gospodarcza. Prowadzenie własnego biznesu otwiera przed nami nieograniczone możliwości w zakresie uzyskiwanych dochodów. Decyzję o uruchomieniu działalności gospodarczej trzeba jednak dokładnie przemyśleć. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad interesującą nas branżą, przeprowadzić analizę opłacalności oraz znaleźć dobrego księgowego. 
 • Psi/koci fryzjer. Jeśli bardzo lubimy zwierzęta, możemy postawić na pracę w charakterze psiego fryzjera. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest niezwykle wysokie, zaś uprawnienia do wykonywania tego zawodu można pozyskać poprzez uczestnictwo w specjalnym kursie. 
 • Spawacz. Kolejna z profesji, w której zapotrzebowanie na specjalistów utrzymuje się na wysokim poziomie. Aby otrzymać uprawnienia do wykonywania tego zawodu, należy ukończyć kurs w zakładzie doskonalenia zawodowego. By wziąć udział w kursie, należy posiadać wykształcenie podstawowe oraz być w dobrej kondycji zdrowotnej. Jak wskazują dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana wynagrodzeń wśród spawaczy wynosi 4340 złotych brutto. 
 • Grafik komputerowy. Praca grafika komputerowego gwarantuje nam również bardzo wysokie zarobki. Niezbędne kompetencje do wykonywania omawianej profesji można otrzymać poprzez udział w specjalnych kursach. Na wysokość zarobków uzyskiwanych przez grafików wpływa przede wszystkim doświadczenie, umiejętności a także polityka prowadzona przez naszego pracodawcę. Zgodnie z danymi Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana zarobków wśród grafików komputerowych plasuje się na poziomie 4150 złotych brutto. 
 • Kosmetyczka. Do wykonywania zawodu kosmetyczki wystarczy ukończyć kurs. Jak wynika z danych zgromadzonych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, najwyższe zarobki uzyskiwane przez kosmetyczki wynoszą 6500 złotych brutto. 
 • Stewardessa / steward. Szkolenia dla osób zainteresowanych podjęciem pracy stewarda lub stewardessy są organizowane przez wiele podmiotów. Aby wziąć w nim udział, trzeba spełnić wymogi w zakresie wieku, BMI, wzrostu oraz znajomości języków obcych.

Video

Praca za granicą po liceum - jakie są możliwości? 

Jaka praca po liceum? Inną możliwością na znalezienie dobrego zatrudnienia po liceum jest praca za granicąJak wskazują najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, poza granicami naszego kraju przebywa w tej chwili około 2,5 miliona osób. Z kolei 2,2 miliona z nich przebywa w krajach europejskich - zwłaszcza w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii. 

W jakich branżach najczęściej można znaleźć pracę za granicą po liceum? Wśród dostępnych możliwości wymienia się pracę na produkcji w dużych zakładach, pracę sezonową przy zbiorze warzyw i owoców, opiekę nad osobami starszymi, pracę w branży budowlanej, transportowej lub gastronomicznej. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.