Zawody i ich potencjał

Najlepiej płatne zawody w Polsce - lista z zarobkami i rankingiem

23 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Najlepiej płatne zawody w Polsce - lista z zarobkami i rankingiem
Z pewnością większość z nas marzy o ciekawej pracy i wysokich zarobkach. Wielu młodych ludzi zastanawia się, jakie studia i kierunek kariery wybrać, aby w przyszłości piastować dobrze opłacane stanowiska. Co prawda, nie możemy mówić tutaj o żadnej regule, ale mimo to, istnieją profesję, w których inkasuje się duże wynagrodzenie. O jakich zawodach mowa? Poznajmy najlepiej płatne zawody w Polsce!

Zobacz także artykuł: Zawody i ich potencjał 

Najlepiej płatne zawody w Polsce – lista z zarobkami i rankingiem

Mówiąc o zawodach, które się opłacają nie zawsze ma się na myśli wyłącznie wysokość pensji. W wielu przypadkach na atrakcyjność danego stanowiska wpływa jego prestiż, możliwość rozwoju, zdobycia cennego doświadczenia itp. Nie ma jednak co kryć, że dla wielu pracowników ogromne znaczenie ma właśnie wysokość wynagrodzenia. Jakie zawody zarabiają najwięcej?

Ile można zarobić w Polsce?

Na polskim rynku pracy istnieją spore różnice płacowe. Trudno więc wskazać dokładne zarobki naszych rodaków, nawet jeśli mówimy o tych samych lub podobnych stanowiskach. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny średnie zarobki w 2022 roku wyniosły 5922 zł brutto. Do tego typu statystyk należy jednak podejść z dużą rezerwą, ponieważ — jak informuje sam GUS — przy obliczaniu średniej krajowej nie bierze się pod uwagę m.in. osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, zarabiających z tytułu pracy nakładczej, jak i poza granicami Polski. Pod uwagę brane są zarówno pensje osób, które otrzymują płacę minimalną, a z drugiej strony notowani są najlepiej zarabiający specjaliści, co może wpływać na wiarygodność uzyskanych danych. 

Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce? (lista rankingowa)

Najlepiej płatne zawody nie zawsze wiążą się z koniecznością posiadania konkretnego wykształcenia czy uprawnień. W wielu przypadkach o wiele ważniejsze okazuje się doświadczenie oraz posiadane umiejętności, które przekładają się później na wysokość wynagrodzenia podstawowego i dodatków. Rozpatrując kwestię tego, jaki zawód się najbardziej opłaca, warto skupić się przede wszystkim na osobach zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub np. kontrakcie. Tworząc ranking najlepiej płatnych profesji, trudno wskazać także konkretne kwoty wynagrodzenia, ponieważ warunki płacowe są ustalane indywidualnie i wpływa na nie wiele czynników. W większości zestawień na pierwszych miejscach notuje się obecnie specjalistów ds. bezpieczeństwa IT, brand managerów (tj. ds. marki), radców prawnych czy osoby zajmujące takie stanowiska jak: key account manager, inżynier ds. jakości, HR business partner. Na świetne zarobki mogą liczyć również pracownicy specjalizujący się w zakresie księgowości, bankowości, funduszy inwestycyjnych czy ubezpieczeń. Od wielu już lat bardzo dobrze zarabiają również programiści, w szczególności, którzy zarządzają dużymi projektami.

Szukasz pracy?
Dodana

Kierowca kat.C

Wutkowski Sp. z o.o.

  • Śliwice
Dodana

Ekspert ds. sprzedaży

Wutkowski Sp. z o.o.

  • Śliwice
Dodana
Dodana

Czy duża jest różnica w zarobkach najlepiej płatnych zawodów w Polsce, a za granicą?

Kto zarabia najwięcej — to pytanie pada bardzo często, ale niestety nie można udzielić na nie jednej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od charakteru pracy, zakresu obowiązków, posiadanych kwalifikacji, renomy firmy, wielkości podejmowanych zleceń itd. Z całą jednak pewnością na najlepiej opłacanych stanowiskach można zainkasować obecnie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Warto dodać, że nadal wielu specjalistów decyduje się na wyjazd z Polski i pracę dla zagranicznych przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych powodów jest właśnie to, iż zarobki w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Holandii są w przypadku części profesji nawet kilkukrotnie wyższe niż w naszym kraju. W tym miejscu warto przeczytać artykuł: Zawody, o których prawie zapomnieliśmy.

Jakie benefity oprócz dobrej wypłaty oferują przedsiębiorstwa?

Wiele przedsiębiorstw, oprócz wysokiej pensji, oferuje swoim pracownikom dodatkowe korzyści. W benefity pracownicze inwestują już nie tylko duże i renomowane zakłady pracy, ale coraz częściej także niewielkie podmioty gospodarcze. Głównym celem przyznawania dodatkowych świadczeń jest chęć zmotywowania pracowników i budowania pozytywnych relacji na linii pracodawca-zatrudniony. Wśród najczęściej spotykanych benefitów można wyróżnić m.in. wszelkiego typu dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne czy prywatną opiekę medyczną dla pracownika, a nawet członków jego rodziny, dofinansowanie szkoleń, zniżki na zakupy czy darmowy catering. 

Video

Najczęstsze problemy z dobrze płatnymi zawodami

Otrzymanie dobrze płatnej pracy jest dopiero pierwszym etapem, następnie należy ją utrzymać i ciągle doskonalić swoje umiejętności. Z najlepiej płatnymi stanowiskami wiąże się oczywiście bardzo duża liczba kandydatów, dlatego pracownik musi być w pełni dyspozycyjny, wydajny i dawać realną wartość przedsiębiorstwu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w każdej firmie istnieje tzw. sufit, jeśli chodzi o pensje oraz stanowiska dla nawet najlepszych specjalistów. 

Jakie wykształcenie jest przydatne przy podejmowaniu walki o dobrze płatną pracę?

Wszystko zależy naturalnie od tego, jaki zawód chce się wykonywać. Istnieją dwie możliwe drogi: wybór wykształcenia kierunkowego lub ogólnego. W przypadku pierwszego, decydując się na konkretny kierunek studiów, posiada się niewielką możliwość, jeśli chodzi o zmianę swojej drogi zawodowej, dlatego trzeba mieć pewność, że jest ona właściwa. Idąc na studia o szerokim spektrum, takie jak choćby prawo, ekonomia, informatyka, warto w przyszłości pomyśleć o uzyskaniu dodatkowo specjalizacji. 

Podsumowanie:
    1. Ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce uwzględnia specjalistów ds. bezpieczeństwa IT, brand managerów, radców prawnych, key account managerów, inżynierów ds. jakości oraz HR business partnerów.
    2. Zarobki na najlepiej opłacanych stanowiskach w Polsce wahają się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, ale wiele zależy od charakteru pracy i posiadanych kwalifikacji.
    3. Przedsiębiorstwa, oprócz wysokiej pensji, coraz częściej oferują swoim pracownikom dodatkowe korzyści tj. ubezpieczenie zdrowotne, dofinansowanie szkoleń czy zniżki na zakupy.
    4. Przy zdobywaniu dobrze płatnej pracy istotnym czynnikiem jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia oraz ciągłego doskonalenia umiejętności, a także pełna dyspozycyjność i wysoka wydajność.

Najczęściej zadawane pytania

Najlepiej płatne zawody w Polsce - kto zarabia najwięcej?

Obecnie wśród najlepiej płatnych stanowisk w Polsce wyróżniamy m.in. key account manager, specjalistów ds. bezpieczeństwa IT, programistów, brand managerów, analityków finansowych. Wysokie wynagrodzenie uzyskują także specjaliści HR, inżynierowie ds. jakości oraz osoby zatrudnione na wysokim szczeblu w bankowości.

Jak zdobyć dobrze płatną pracę?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie, ale stosując kilka zasad można zwiększyć szansę na sukces w tym obszarze. Niezbędne jest oczywiście zdobycie określonego wykształcenia, doświadczenia i umiejętności. Dodatkowym atutem jest zawsze znajomość języków obcych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

kierowni

kierowni

Trzeba zdać sobie sprawę, że nie chodzi tylko o wysokość pensji, ale też o prestiż i możliwości rozwoju. Ważne, żeby pracownicy mieli motywację do dalszej pracy i doskonalenia swoich umiejętności.
Piotr Płusa / HRHouse.pl

Piotr Płusa / HRHouse.pl

Zgadzam się, że doświadczenie i umiejętności mogą decydować o wysokości pensji. Mam nadzieję, że dzięki temu, co umiem, znajdę dobrze płatną pracę.
przedstawicielnr1

przedstawicielnr1

Zarobki w Polsce wyglądają dość różnie, więc mam nadzieję, że znajdę pracę na dobrym stanowisku. Ranking najlepiej płatnych zawodów zawsze jest ciekawy do przeczytania.
Zyzek

Zyzek

Jak dla mnie to najważniejsze, żeby praca była dobrze płatna. Chętnie bym zobaczył, co to za zawody zarabiają tak duże pieniądze.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.