Zawody i ich potencjał

Biotechnolog - zawód przyszłości

15 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Biotechnolog - zawód przyszłości
Istnieją profesje, o których nie bez powodu mówi się, że są tzw. zawodami przyszłości. Pod pojęciem tym można rozumieć nie tylko możliwości, jakie wiążą się z zatrudnieniem specjalistów w danej branży, ale także wpływ tych zawodów na ogólnie pojęty rozwój na świecie. Jednym z nich jest właśnie biotechnolog. Czym się zajmuje, gdzie może szukać pracy oraz ile zarabia?

Zobacz także artykuł: Jaką pracę dostaniesz po studiach informatycznych?

Biotechnolog – zawód przyszłości

Z roku na rok rośnie znaczenie zawodów, które są pośrednio lub bezpośrednio związane z rozwojem nowych technologii. Nie bez powodu w branży IT wciąż zwiększa się zapotrzebowanie na dobrze wykształconych i doświadczonych specjalistów. Na drugiej, równie ważnej, płaszczyźnie są eksperci z dziedziny medycyny, genetyki, biologii czy żywności, a wszystko wskazuje na to, że z czasem będzie ich potrzebnych coraz więcej. 

Co robi i czym zajmuje się biotechnolog?

Co robi biotechnolog - to pytanie pada niezwykle często. Pojęcie to dla laików jest bowiem niezwykle zagadkowe, a zlepek słów “bio” oraz “technolog” sugeruje, częściowo słusznie, że mamy tutaj do czynienia z połączeniem biologii, chemii, fizyki oraz przemysłu. Najprościej tłumacząc, biotechnologia to multidyscyplinarna dziedzina nauki oraz techniki, która zajmuje się w szczególności wykorzystywaniem procesów biologicznych na płaszczyźnie przemysłowej. W praktyce, jest to niezwykle szerokie spektrum działań, a biotechnolog wykonuje prace polegające na m.in. produkcji i modyfikacji żywności na potrzeby rolnictwa, uczestniczy w tworzeniu wyrobów farmaceutycznych, przeprowadza testy diagnostyczne dla przemysłu. Eksperci z tej dziedziny kontrolują ponadto jakość żywności oraz pasz dla zwierząt. Biotechnologia medyczna na przykład skupia się głównie na monitorowaniu chorób i badaniu wpływu czynników genetycznych na ich wystąpienie. Do zadań biotechnologów należy poza tym tworzenie biopaliwa czy ogólnie pojęta dbałość o środowisko naturalne np. poprzez utylizowanie zanieczyszczeń. Biotechnologia jako nauka dzieli się więc na kilka podstawowych gałęzi, które są ściśle związane z: ochroną zdrowia, rolnictwem, systemami wspomagającymi ochronę natury oraz wód, a także kwestiami prawnymi i społecznymi dotyczącymi biotechnologii. 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca biotechnolog

Pomoc Nauczyciela

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

  • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel języka angielskiego

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

  • Bielsko-Biała
Dodana

Oligofrenopedagog

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

  • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel

Integracyjne Przedszkole Zdrowia

  • Szczecin
Dodana

Nauczyciel PEDAGOG SPECJALNY

Integracyjne Przedszkole Zdrowia

  • Szczecin
Dodana

Czy w Polsce jest praca dla biotechnologów?

Jak więc widzimy, biotechnolog może sprawdzić się na różnych polach, a możliwość specjalizowania się w tak dużej liczbie obszarów sprawia, że zawód ten jest bardzo atrakcyjny. W naszym kraju, podobnie zresztą jak na całym świecie, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Absolwenci kierunkowych studiów nie muszą więc obawiać się tego, że nie znajdą zatrudnienia. Praca dla biotechnologa, który posiada odpowiednie umiejętności oraz wiedzę to kwestia czasu, a profesja ta jest uznawana za jedną z najbardziej przyszłościowych. Kluczowym aspektem może się jednak okazać zdobycie już na wczesnym etapie specjalizacji, ponieważ wiele przedsiębiorstw poszukuje właśnie ekspertów, którzy świetnie odnajdują się w wąskiej tematyce. Aby pracować w tym zawodzie niezbędne jest posiadanie dyplomu wyższej uczelni właśnie na kierunku biotechnologia. Warto także już w czasie edukacji angażować się w liczne projekty naukowe, co będzie dodatkowym atutem przy rekrutacji do pracy. Biotechnolog powinien posiadać również umiejętność analitycznego myślenia oraz posługiwania się odpowiednimi narzędziami. Praca ta często polega również na pracy w terenie, ale w większości przypadków trzeba liczyć się z tym, że podstawowym miejscem jej wykonywania będzie laboratorium.

W jakich firmach biotechnolodzy najczęściej znajdują zatrudnienie?

Co do zasady, misją biotechnologii jest ulepszanie życia poprzez ulepszanie procesów produkcji żywności i wiele innych zabiegów. Biotechnologia to tak szeroka dziedzina, że z pewnością większość absolwentów znajdzie pracę w zawodzie. Mówimy tutaj zarówno o Polsce, jak i innych krajach, gdzie poszukiwani są przedstawiciele tej profesji. W zależności od specjalizacji, biotechnolog może szukać zatrudnienia nie tylko w instytucjach zajmujących się stricte tą dziedziną, ale także w branży farmaceutycznej, medycznej, kosmetycznej, rolnictwie, produkcji żywności, ochronie środowiska czy ogólnie pojętej służbie zdrowia. Liczba miejsc pracy będzie z roku na rok rosnąć, ponieważ w naszym kraju na przestrzeni ostatnich lat rozwinęło się wiele biotechnologicznych firm, które będą sukcesywnie rekrutować nowych pracowników. 

Video

Ile zarabia biotechnolog w Polsce?

Ile zarabia biotechnolog? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ na ostateczną kwotę wynagrodzenia wpływa wiele różnych czynników. Nie ma także sensu porównywania zarobków biotechnologów do tych, które osiągają m.in. lekarze, programiści czy informatycySzacuje się jednak, że mediana zarobków biotechnologów w Polsce wynosi 4 460 złotych brutto, ale oczywiście najlepsi i najbardziej doświadczeni pracownicy mogą zarabiać kilkukrotnie więcej. Wpływ na wysokość pensji ma przede wszystkim wielkość i prestiż przedsiębiorstwa, kwalifikacje samego biotechnologa, a także zakres realizowanych przez niego zadań. 

Ile zarabia biotechnolog za granicą?

Biotechnolodzy, którzy marzą o wyższych zarobkach, powinni szukać zatrudnienia poza granicami Polski. Wysokie pensje w innych krajach sprawiają, że maleje liczba specjalistów na naszym rynku. Wyjazd do Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy USA nie powinien jednak nikogo dziwić, ponieważ przykładowo za naszą zachodnią granicą biotechnolog jest w stanie zarobić nawet 15 000 - 20 000 złotych brutto miesięcznie. 

Podsumowanie:
  • Biotechnologia to multidyscyplinarna dziedzina nauki oraz techniki, która zajmuje się wykorzystywaniem procesów biologicznych na płaszczyźnie przemysłowej, w tym produkcją i modyfikacją żywności, tworzeniem wyrobów farmaceutycznych, kontrolowaniem jakości żywności oraz pasz dla zwierząt, tworzeniem biopaliw i utylizacją zanieczyszczeń.
  • W Polsce, podobnie jak na całym świecie, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny biotechnologii, którzy mogą pracować w różnych obszarach, takich jak ochrona zdrowia, rolnictwo, ochrona środowiska czy kwestie prawne i społeczne dotyczące biotechnologii.
  • Liczba miejsc pracy dla biotechnologów będzie z roku na rok rosnąć dzięki rozwojowi biotechnologicznych firm w Polsce i poza nią.
  • Zarobki biotechnologów w Polsce wynoszą średnio 4 460 złotych brutto, jednak najlepsi i najbardziej doświadczeni pracownicy mogą zarabiać kilkukrotnie więcej, a wpływ na wysokość pensji ma m.in. wielkość i prestiż przedsiębiorstwa, kwalifikacje biotechnologa oraz zakres realizowanych zadań.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest biotechnologia?

Jest to interdyscyplinarna dziedzina nauki, w której wykorzystuje się procesy biologiczne na skalę przemysłową. Mamy tutaj do czynienia z łączeniem wiedzy z zakresu m.in. biologii, fizyki, genetyki, medycyny, technologii, ochrony środowiska, rolnictwa czy ogólnie pojętej produkcji żywności.

Ile zarabia biotechnolog?

Wynagrodzenie biotechnologów uzależnione jest przede wszystkim od ich wykształcenia, doświadczenia i umiejętności, a także kraju, w którym pracują. W Polsce przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na średnią pensję w wysokości 4500 złotych brutto, w krajach zachodnich natomiast wzrasta ona nawet do kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.

4 komentarze

Siostra

Siostra

Jako pracodawca chętnie zatrudniam biotechnologów, ponieważ wiem, że są to osoby wysoko wykwalifikowane i posiadające unikalne umiejętności. Z pewnością przyszłość należy do tej branży i trzeba inwestować w jej rozwój.
Juchas

Juchas

Cieszę się, że biotechnologia jest przyszłościową dziedziną i rośnie zapotrzebowanie na specjalistów. Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć odpowiednie wykształcenie i znaleźć w tej branży pracę.
Zosia

Zosia

Jako biotechnolog praca jest bardzo interesująca i satysfakcjonująca. Czuje się, że naprawdę pomagam ludziom i dbam o przyszłość naszej planety. Zarobki są także na przyzwoitym poziomie, co przekłada się na satysfakcję z wykonywanej pracy.
Dagmara

Dagmara

Bardzo interesujący artykuł! Myślę, że biotechnologia to bardzo przyszłościowa dziedzina i chętnie bym w niej pracowała. Teraz pozostaje mi tylko zdobyć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka