!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Biotechnolog - zawód przyszłości

25 listopada 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy

Biotechnolog - zawód przyszłości
Istnieją profesje, o których nie bez powodu mówi się, że są tzw. zawodami przyszłości. Pod pojęciem tym można rozumieć nie tylko możliwości, jakie wiążą się z zatrudnieniem specjalistów w danej branży, ale także wpływ tych zawodów na ogólnie pojęty rozwój na świecie. Jednym z nich jest właśnie biotechnolog. Czym się zajmuje, gdzie może szukać pracy oraz ile zarabia?

Zobacz także artykuł: Jaką pracę dostaniesz po studiach informatycznych?

Biotechnolog – zawód przyszłości

Z roku na rok rośnie znaczenie zawodów, które są pośrednio lub bezpośrednio związane z rozwojem nowych technologii. Nie bez powodu w branży IT wciąż zwiększa się zapotrzebowanie na dobrze wykształconych i doświadczonych specjalistów. Na drugiej, równie ważnej, płaszczyźnie są eksperci z dziedziny medycyny, genetyki, biologii czy żywności, a wszystko wskazuje na to, że z czasem będzie ich potrzebnych coraz więcej. 

Co robi i czym zajmuje się biotechnolog?

Co robi biotechnolog - to pytanie pada niezwykle często. Pojęcie to dla laików jest bowiem niezwykle zagadkowe, a zlepek słów “bio” oraz “technolog” sugeruje, częściowo słusznie, że mamy tutaj do czynienia z połączeniem biologii, chemii, fizyki oraz przemysłu. Najprościej tłumacząc, biotechnologia to multidyscyplinarna dziedzina nauki oraz techniki, która zajmuje się w szczególności wykorzystywaniem procesów biologicznych na płaszczyźnie przemysłowej. W praktyce, jest to niezwykle szerokie spektrum działań, a biotechnolog wykonuje prace polegające na m.in. produkcji i modyfikacji żywności na potrzeby rolnictwa, uczestniczy w tworzeniu wyrobów farmaceutycznych, przeprowadza testy diagnostyczne dla przemysłu. Eksperci z tej dziedziny kontrolują ponadto jakość żywności oraz pasz dla zwierząt. Biotechnologia medyczna na przykład skupia się głównie na monitorowaniu chorób i badaniu wpływu czynników genetycznych na ich wystąpienie. Do zadań biotechnologów należy poza tym tworzenie biopaliwa czy ogólnie pojęta dbałość o środowisko naturalne np. poprzez utylizowanie zanieczyszczeń. Biotechnologia jako nauka dzieli się więc na kilka podstawowych gałęzi, które są ściśle związane z: ochroną zdrowia, rolnictwem, systemami wspomagającymi ochronę natury oraz wód, a także kwestiami prawnymi i społecznymi dotyczącymi biotechnologii. 

Czy w Polsce jest praca dla biotechnologów?

Jak więc widzimy, biotechnolog może sprawdzić się na różnych polach, a możliwość specjalizowania się w tak dużej liczbie obszarów sprawia, że zawód ten jest bardzo atrakcyjny. W naszym kraju, podobnie zresztą jak na całym świecie, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Absolwenci kierunkowych studiów nie muszą więc obawiać się tego, że nie znajdą zatrudnienia. Praca dla biotechnologa, który posiada odpowiednie umiejętności oraz wiedzę to kwestia czasu, a profesja ta jest uznawana za jedną z najbardziej przyszłościowych. Kluczowym aspektem może się jednak okazać zdobycie już na wczesnym etapie specjalizacji, ponieważ wiele przedsiębiorstw poszukuje właśnie ekspertów, którzy świetnie odnajdują się w wąskiej tematyce. Aby pracować w tym zawodzie niezbędne jest posiadanie dyplomu wyższej uczelni właśnie na kierunku biotechnologia. Warto także już w czasie edukacji angażować się w liczne projekty naukowe, co będzie dodatkowym atutem przy rekrutacji do pracy. Biotechnolog powinien posiadać również umiejętność analitycznego myślenia oraz posługiwania się odpowiednimi narzędziami. Praca ta często polega również na pracy w terenie, ale w większości przypadków trzeba liczyć się z tym, że podstawowym miejscem jej wykonywania będzie laboratorium.

W jakich firmach biotechnolodzy najczęściej znajdują zatrudnienie?

Co do zasady, misją biotechnologii jest ulepszanie życia poprzez ulepszanie procesów produkcji żywności i wiele innych zabiegów. Biotechnologia to tak szeroka dziedzina, że z pewnością większość absolwentów znajdzie pracę w zawodzie. Mówimy tutaj zarówno o Polsce, jak i innych krajach, gdzie poszukiwani są przedstawiciele tej profesji. W zależności od specjalizacji, biotechnolog może szukać zatrudnienia nie tylko w instytucjach zajmujących się stricte tą dziedziną, ale także w branży farmaceutycznej, medycznej, kosmetycznej, rolnictwie, produkcji żywności, ochronie środowiska czy ogólnie pojętej służbie zdrowia. Liczba miejsc pracy będzie z roku na rok rosnąć, ponieważ w naszym kraju na przestrzeni ostatnich lat rozwinęło się wiele biotechnologicznych firm, które będą sukcesywnie rekrutować nowych pracowników. 

Video

Ile zarabia biotechnolog w Polsce?

Ile zarabia biotechnolog? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ na ostateczną kwotę wynagrodzenia wpływa wiele różnych czynników. Nie ma także sensu porównywania zarobków biotechnologów do tych, które osiągają m.in. lekarze, programiści czy informatycySzacuje się jednak, że mediana zarobków biotechnologów w Polsce wynosi 4 460 złotych brutto, ale oczywiście najlepsi i najbardziej doświadczeni pracownicy mogą zarabiać kilkukrotnie więcej. Wpływ na wysokość pensji ma przede wszystkim wielkość i prestiż przedsiębiorstwa, kwalifikacje samego biotechnologa, a także zakres realizowanych przez niego zadań. 

Ile zarabia biotechnolog za granicą?

Biotechnolodzy, którzy marzą o wyższych zarobkach, powinni szukać zatrudnienia poza granicami Polski. Wysokie pensje w innych krajach sprawiają, że maleje liczba specjalistów na naszym rynku. Wyjazd do Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy USA nie powinien jednak nikogo dziwić, ponieważ przykładowo za naszą zachodnią granicą biotechnolog jest w stanie zarobić nawet 15 000 - 20 000 złotych brutto miesięcznie. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest biotechnologia?

Jest to interdyscyplinarna dziedzina nauki, w której wykorzystuje się procesy biologiczne na skalę przemysłową. Mamy tutaj do czynienia z łączeniem wiedzy z zakresu m.in. biologii, fizyki, genetyki, medycyny, technologii, ochrony środowiska, rolnictwa czy ogólnie pojętej produkcji żywności.

Ile zarabia biotechnolog?

Wynagrodzenie biotechnologów uzależnione jest przede wszystkim od ich wykształcenia, doświadczenia i umiejętności, a także kraju, w którym pracują. W Polsce przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na średnią pensję w wysokości 4500 złotych brutto, w krajach zachodnich natomiast wzrasta ona nawet do kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.