Zawody i ich potencjał

Zarobki informatyków: porównanie Polski i zagranicy

7 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Zarobki informatyków: porównanie Polski i zagranicy
Czy wiesz ile zarabia informatyk w Polsce i za granicą? Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na zarobki, który informatyk zarabia najwięcej i jak zwiększyć płacę.

Dobrzy specjaliści z branży IT są poszukiwani przez wiele firm. Szacuje się, że w Polsce brakuje około 50 tysięcy pracowników, a w samej Unii Europejskiej aż miliona ludzi. Związane jest to z szybkim rozwojem nowych technologii i potrzebą co najmniej kilku lat na wyszkolenie profesjonalistów z danej specjalizacji oraz zdobycia przez nich potrzebnego doświadczenia. Na szczęście zainteresowanie młodego pokolenia komputerami i nowymi technologiami jest duże, co może sprawić, że niedługo luka ta zacznie się zapełniać.

Informatyk – specyfika zawodu

Dzięki wielu specjalnościom – takim jak programista, Web Developer czy architekt baz danych, zawód informatyka oferuje wiele ścieżek kariery. Co więcej, dzięki ciągłemu rozwojowi nowych technologii i komputeryzacji wielu aspektów codziennego życia, pracę w tym zawodzie oferują nie tylko firmy informatyczne, lecz także urzędy i instytucje państwowe, firmy telekomunikacyjne, banki, laboratoria medyczne czy uniwersytety. W związku z dużym zapotrzebowaniem na informatyków, osoby trudniące się tym zawodem mogą z powodzeniem przebierać w ofertach pracy i dyktować warunki zatrudnienia.

Praca w branży informatycznej wymaga od swoich pracowników wiedzy i umiejętności. Do tych najbardziej pożądanych można zaliczyć bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, zdolność analitycznego myślenia, umiejętność współpracy, kreatywność, elastyczność czy chęć ciągłego dokształcania i zdobywania nowej wiedzy. Praca informatyka posiada wiele plusów. Do tych bez wątpienia należą wysokie zarobki i dynamiczny rozwój rynku pracy, a także możliwość pracy zdalnej. Mnogość ofert umożliwia podejmowanie różnych zleceń jednocześnie, dzięki czemu pracując na etacie, można po godzinach realizować inne projekty, bądź też godzić pracę w różnych zakładach pracy jednocześnie.

Niemniej, tak jak w każdym zawodzie, istnieją również minusy bycia informatykiem. Głównym z nich jest praca przy komputerze, która wiąże się z siedzącym trybem życia. Konsekwencją zdrowotną mogą być w tym przypadku problemy z kręgosłupem, nadwaga lub wady wzroku. Decydując się więc na pracę w zawodzie informatyka należy dbać o odpowiednią dietę i aktywny tryb życia, a także zatroszczyć się o wygodne stanowisko pracy. Innym minusem, na który uwagę zwracają sami informatycy jest to, że ich praca często jest niestabilna. Wielu z nich pracuje bowiem na umowach cywilnoprawnych czy samozatrudnieniu, nie mając jednocześnie stałego miejsca zatrudnienia, a co za tym idzie – sami muszą troszczyć się o kwestie ubezpieczeń, nie mają pakietów socjalnych oraz przede wszystkim pewności, że po tym zleceniu będzie kolejne.
 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Informatyk

Informatyk

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Czechów" w Lublinie

  • Lublin
Dodana
Dodana

Technical Operations Analyst

FDM Grupa Polska Sp. z o.o

  • Gdańsk
Dodana

Technik Informatyk

PRZEDSIĘBIORSTWO PSZCZELARSKIE TOMASZ ŁYSOŃ SP. Z O.O. SP. K.

  • Klecza Dolna
Dodana

Informatyk

ATEPAA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praca dla programisty

Praca w zawodzie programisty dzieli się na dwie główne specjalizacje: programiści aplikacji oraz programiści systemowi. Pierwsi z nich tworzą aplikacje komputerowe realizujące określone zadania, również w środowisku sieci stron WWW. Z kolei programiści systemowi tworzą między innymi systemy operacyjne, sterowniki czy systemy zarządzania bazami danych. Programiści mogą pracować w wielu firmach, jednak trzy najpopularniejsze miejsca to korporacje, agencje reklamowe lub interaktywne i Software House.

W korporacjach pracę znajdują najczęściej początkujący programiści. Zatrudniają one setki osób, które wspólnie tworzą dany projekt, przez co wypracowanie własnego portfolio może okazać się trudne. Szansą w tym wypadku jest tworzenie go po godzinach pracy, wykorzystując zdobyte w niej doświadczenie. Dużym plusem dla programistów zaczynających swoją karierę i zatrudnionych w korporacji są szkolenia i kursy przygotowywane przez firmę bądź firmy zewnętrzne. Warto również wiedzieć, że w tego typu przedsiębiorstwach najczęściej pracuje się według metodyki Scrum, która daje możliwość rozwiązywania złożonych problemów oraz adaptację produktu zgodną z wymaganiami klienta. Tutaj niezbędne jest rozwiązywanie problemów zgodnie z oczekiwaniami firmy i klienta, a kreatywne i samodzielne działania schodzą na dalszy plan.

Podczas pracy w agencji interaktywnej lub reklamowej trzema najczęściej używanymi zwrotami są ASAP, deadline oraz poprawka. Praca tam jest szybka i wymaga tworzenia kilku projektów naraz, co daje możliwość budowania własnego portfolio oraz nauki zasad działania wielu nowych technologii. Tutaj liczy się wszechstronność, a doświadczenie i umiejętności są w cenie. Programiści pracujący w tego typu agencjach bardzo często mają elastyczny czas pracy i mogą pracować zdalnie, co daje im dużą swobodę w układaniu swojej ścieżki kariery oraz godzeniu pracy z życiem osobistym.

Ostatnim, najpopularniejszym miejscem pracy programistów jest Software House, który tworzy oprogramowania na potrzeby firm zewnętrznych. Może być on międzynarodowym przedsiębiorstwem lub organizacją składającą się z kilku pracowników. Podobnie jak w korporacjach, w Software House również pracuje się używając metodologii Scrum. Programiści mają możliwość obcowania z nowinkami technologicznymi oraz szansę wdrażania innowacyjnych metodologii prowadzenia projektów IT. Rozwój w Software House jest nieunikniony, dlatego wielu programistów właśnie z tego względu decyduje się na zatrudnienie w takim miejscu.

Ile zarabia informatyk? 

Wysokość zarobków na stanowisku informatyka zależy między innymi od wielkości i kapitału firmy, wykształcenia, doświadczenia czy regionu, w którym jest zatrudniony. Według statystyk z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana pensji w tym zawodzie wynosi 3956 zł brutto, jednak wpływ na to, ile zarabia informatyk ma również wybrana specjalizacja. Inne są zarobki informatyka, który naucza w szkole, a inne specjalisty, który pracuje przy międzynarodowych projektach.

Według danych, największymi dochodami cieszą się programiści, a ich średnie wynagrodzenie wynosi 6373 zł brutto. Początkujący programista zatrudniony na umowę o pracę może zarobić na rękę od 4900 zł do 8200 zł, pracownik ze średnim stażem od 8100 zł do 12700 zł, a z wieloletnim doświadczeniem od 10000 zł do 15000 zł. Największe zarobki w tej specjalizacji oferują takie miasta jak Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań i Warszawa. Na pierwszym miejscu pod względem zarobków znajdują się programiści pracujący w technologii JAVA, na drugim zajmujący się technologią C/C++, a na trzecim programiści aplikacji mobilnych. Równie wysokie wynagrodzenie otrzymują na przykład Web Developerzy czy architekci baz danych.

Dla porównania - specjalizacją, po której zarobki są dużo niższe jest grafik komputerowy. Jego średnia pensja wynosi 3636 zł brutto. Duży wpływ na wynagrodzenie w tym wypadku mają umiejętności i doświadczenie. Najwięcej zarabiają graficy z województw mazowieckiego, dolnośląskiego i pomorskiego, a najmniej z opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. W zależności od obszaru działania, zarobek grafików brutto wynosi 4500 zł dla grafika 2D, 5900 zł dla grafika 3D, 5100 zł dla specjalisty DTP, 4800 zł dla Web Designera, 6800 zł dla Senior Graphic Designera. Wiele tutaj zależy od firmy, doświadczenia i kunsztu artystycznego. Do najniższych wynagrodzeń w branży informatycznej zalicza się grupa także technik informatyki, którzy najczęściej zatrudniani są w działach obsługi informatycznej, sklepach komputerowych, serwisach czy szkołach.

Zarobki informatyków: od czego zależy wynagrodzenie?

Podsumowanie Twoje zarobki jako informatyk mogą zależeć od wielu czynników, takich jak doświadczenie, specjalizacja i lokalizacja. Wybór odpowiedniej ścieżki i rozwijanie kluczowych umiejętności może znacząco zwiększyć Twoje przyszłe zarobki.

Wielu potencjalnych pracodawców ocenia kandydatów na podstawie ich portfolio i doświadczenia zawodowego, a nie tylko na podstawie ich stopnia wykształcenia. Dlatego informatyk po technikum może zarabiać porównywalnie do inżyniera informatyka lub magistra informatyki, jeśli posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie.

Średnie zarobki informatyków w Polsce są wyższe niż średnia krajowa. Na przykład, średnia pensja informatyka po studiach może wynosić od 7 do 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie, a specjaliści IT z wieloletnim doświadczeniem mogą zarabiać nawet 15 tysięcy złotych lub więcej. Wynagrodzenie informatyka zależy również od regionu, w którym pracują. W dużych miastach, gdzie popyt na te usługi jest największy, wynagrodzenia są zwykle wyższe.

Zarobki informatyków za granicą: ile zarabiają specjaliści IT poza Polską?

Zarobki informatyków za granicą mogą być znacznie wyższe niż w Polsce. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych średnie wynagrodzenie specjalisty IT może przekroczyć 100 000 dolarów rocznie, co jest prawie czterokrotnie wyższe niż średnie zarobki informatyków w Polsce. Zarobki informatyków w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania, są również wyższe niż w Polsce, choć różnica nie jest tak duża jak w przypadku Stanów Zjednoczonych. Jednak, warto pamiętać, że koszty życia za granicą mogą być również wyższe.

Jak zostać informatykiem: ile można zarobić po studiach informatycznych?

Studia informatyczne to dobry początek kariery w IT, choć nie jedyny możliwy. Pracodawcy coraz częściej cenią doświadczenie i umiejętności praktyczne, które można zdobyć również na kursach czy bootcampach. Właściwy wybór specjalizacji może znacząco wpłynąć na przyszłe zarobki. Średnie zarobki absolwentów informatyki to około 7 tysięcy złotych brutto na start, ale mogą one szybko rosnąć wraz z nabieraniem doświadczenia i rozwijaniem umiejętności. Bez względu na to, czy jesteś inżynierem informatyki, czy skończyłeś technikum, możliwości są praktycznie nieograniczone, a zarobki mogą być naprawdę satysfakcjonujące.

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia średnio informatyk w Polsce?

Średnie zarobki informatyków w Polsce oscylują w granicach 7-10 tysięcy złotych brutto miesięcznie dla osób po studiach, natomiast specjaliści IT z bogatym doświadczeniem mogą zarabiać nawet 15 tysięcy złotych lub więcej.

Jak wyglądają zarobki informatyków za granicą?

Zarobki informatyków za granicą, np. w Stanach Zjednoczonych, mogą przekroczyć 100 000 dolarów rocznie. W krajach Europy Zachodniej są one również zazwyczaj wyższe niż w Polsce.

Czym determinowane jest wynagrodzenie informatyka?

Wynagrodzenie informatyka zależy od wielu czynników, takich jak poziom wykształcenia, specjalizacja, forma zatrudnienia, doświadczenie, a także posiadane umiejętności.

Które stanowisko w IT gwarantuje najwyższe zarobki?

Najlepiej zarabiają programiści systemowi, którzy w zależności od doświadczenia i umiejętności, mogą otrzymywać nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie.

Jakie są drogi do zostania informatykiem?

Aby zostać informatykiem, możesz ukończyć studia informatyczne, jednak coraz częściej pracodawcy doceniają doświadczenie i umiejętności praktyczne, które można zdobyć na przykład na kursach czy bootcampach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

4 komentarze

Buchal

Buchal

Przecież informatyk to bardzo szerokie pojęcie. Może on zarabiać 2500 albo i 30k. Zależy co robi ta osoba dokładnie.
Bazyli

Bazyli

W wielu miejscach są różne zarobki i trzeba przyznać, że na wschodzie Polski znacząco się to in minus różni w porównaniu z resztą kraju.
Pysz

Pysz

Zgadzam się z wypowiedziom inter.AP. Kto jest informatykiem i to dobrym, może pracować prawie w każdym zakładzie pracy. O prace martwić sie nie musi, bo zawsze ją znajdzie.
inter. AP

inter. AP

Kto ma zawód informatyka, to o pracę nie musi się martwić. Znajdzie ją faktycznie wszędzie. Gdy jest programistą, to może zarobić około 6300 zł brutto, gry jet grafikiem komputerowym zarobi około 4500 brutto.....

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka