Szkolenia i rozwój

Nadgorliwość w pracy - to wada czy może zaleta? Skutki nadgorliwości w pracy

23 września 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

0 komentarzy
Nadgorliwość w pracy - to wada czy może zaleta? Skutki nadgorliwości w pracy
Każdemu pracodawcy zależy na tym, aby posiadać wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, która w sumienny sposób wykonuje powierzone jej zadania. Gorzej, jeżeli niektóre osoby są nadmiernie staranne. Czym jest i do czego może doprowadzić nadgorliwość w pracy? Sprawdzamy to w poniższym artykule.

Zobacz także artykuł: Wampir energetyczny. Jak rozpoznać oraz jak się bronić? 

Czym głownie objawia się nadgorliwość w pracy?

Według definicji Słownika Języka Polskiego PWN osoba nadgorliwa to taka, która jest "nadmiernie żarliwa, pilna, staranna." Nie zwraca ona uwagi na to, jakie są wyartykułowane oczekiwania wobec niej, ponieważ chce wykonywać zlecone zadania na 150%. 

Nadgorliwość w pracy jest cechą osób, które wszystkie swoje czynności zawodowe wykonują w sposób nadmiernie precyzyjny. Nadgorliwi pracownicy niejednokrotnie pracują ponad siły - także w weekendy i święta. Cechą rozpoznawczą takich osób jest chęć bycia nieomylnym i perfekcyjnym w każdym calu. 

Nadgorliwy pracownik ma tendencję do narzucania bardzo wymagającego tempa pracy wszystkim swoim współpracownikom, przez co jest on przez większość zespołu krytykowany. Nie wszyscy przecież lubią pracować po godzinach, bo mają też swoje życie prywatne. Nadgorliwość w pracy zwiększa ryzyko występowania konfliktów oraz wielu negatywnych zjawisk takich jak dyskryminacjaDodatkowo, pracodawca szybko może przyzwyczaić się do takiego stanu rzeczy, zatem będzie wymagał, by tempo realizacji kolejnych projektów pozostało takie same. 

Przyczyny nadgorliwości w pracy

Nadgorliwość jest cechą, która może objawiać się zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. W pracy jest ona zazwyczaj spowodowana chęcią przypodobania się szefowi. Nadgorliwi pracownicy liczą na to, że dzięki swojemu zaangażowaniu, poświęcaniu oraz dokładności uzyskają podwyżkę lub awans na wyższe stanowisko.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Mechanik

SMART-HR

 • Opole
Dodana

ELEKTROMECHANIK W DZIALE OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW I KANALIZACJI

PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERII MIEJSKIEJ SP Z O O

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Niestety, oczekiwania nadgorliwych pracowników często weryfikuje brutalna rzeczywistość. Wielokrotnie okazuje się, że w zakładach pracy taka cecha nie jest mile widziana. Za nadgorliwością może kryć się także po prostu wrodzony pedantyzm, który wówczas objawia się nie tylko w pracy, ale również w codziennym życiu. 

Czy są zalety nadgorliwości w pracy?

Kiedy obecność nadgorliwych pracowników jest zaletą? Wtedy, gdy konieczna jest wszechstronna i kompleksowa analiza ważnych dokumentów. Obecność w zespole nadgorliwego pracownika może także motywować innych do pracy oraz poszerzania swojej wiedzy i kompetencjiNadgorliwość w pracy jest także korzystna dla danego pracownika, ponieważ ma on szansę na awans, lepsze zarobki oraz szybko uczy się nowych rzeczy.

Istnieją określone zawody, w których zatrudnianie nadgorliwych pracowników przynosi firmie konkretne korzyści. Mowa tu o branżach, gdzie nawet najmniejsze błędy formalne mogą spowodować rozmaite zagrożenia - w tym także dla życia. Takimi profesjami są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, adwokaci, notariusze, radcy prawni, sędziowie, policjanci, prokuratorzy, pracownicy laboratoriów czy detektywi.

Czy są wady nadgorliwości w pracy?

Nadgorliwość w pracy ma szereg wad. Przede wszystkim, prędzej czy później prowadzi do wystąpienia konfliktów w zespole. Często okazuje się także, że nadgorliwość powoduje spowolnienie obiegu dokumentów i notatek służbowych w firmie, ponieważ nadgorliwy urzędnik zbyt długo je edytuje lub przegląda. Nadgorliwość może także spowodować pogorszenie relacji z klientami, np. gdy pracownik odmówi zrealizowania usługi z powodu braku parafki na jednej ze stron umowy. 

Omawiana cecha może także obrócić się przeciwko nadgorliwemu pracownikowi. Jeżeli będzie on z własnej woli brał na siebie więcej obowiązków, rezygnował z przerw, zostawał po godzinach bez uzgodnienia tego z przełożonymi, to szef wcale nie będzie musiał mu za to wszystko dodatkowo zapłacić. Wówczas pracownik straci jedynie swój czas i energię, a nie zyska prawie nic. Może to także spowodować, że z pracownika nadgorliwego stanie się sfrustrowanym i mało efektywnym.

Nadgorliwość w pracy może wiązać się także z zagrożeniem dla zdrowia i życia. Mowa tutaj m.in. o branży budowlanej. Kilka lat temu głośno było o pracowniku, który bez zgody pracodawcy uruchomił na budowie niesprawną betoniarkę, co skończyło się dla niego poważnymi obrażeniami ciała. 

Nadgorliwiec kontra Leń w zakładzie pracy

Nadgorliwiec i leń to dwa skrajne rodzaje osobowości, jakie można wyróżnić w zakładzie pracy. Charakterystykę tej pierwszej już dość dokładnie omówiliśmy, jednak co cechuje lenia? Leń unika pracy jak tylko może. Każdą z zaplanowanych czynności odkłada na później bądź w sprytny sposób przekazuje swoje obowiązki innym. Wszystko absorbuje go bardziej: rozmowy ze współpracownikami, palenie papierosów czy picie kawy. 

Obecność lenia w zakładzie pracy jest bardzo szkodliwa. Po pierwsze, generuje to koszty dla firmy. Niektóre badania wskazują, że utrzymywanie lenia kosztuje firmy w skali roku nawet 33 tysiące złotych. Dodatkowo, jego lenistwo może zdemotywować pozostałych pracowników. Praca z leniem jak i nadgorliwcem może przyczyniać się do wielu nieprzyjemności - zarówno dla pracowników jak i właścicieli firmy. 

Jakie mogą być skutki nadgorliwości w pracy?

Nadgorliwość w pracy prowadzi do: 

 • konfliktów w zespole,
 • mniejsze ryzyko występowania błędów formalnych w firmowych dokumentach,
 • zmniejszenia efektywności pracowników, 
 • spowolnienia obiegu dokumentów w firmie,
 • pogorszenia obsługi klienta, 
 • wzrostu ryzyka zagrożenia zdrowia i życia (np. w branży budowlanej),
 • spadku motywacji u nadgorliwych pracowników, których praca nie została właściwie doceniona. 
Podsumowanie:
 • Nadgorliwość w pracy może powodować konflikty, spowolnienie obiegu dokumentów i pogorszenie relacji z klientami.
 • Przyczyną nadgorliwości może być chęć przypodobania się szefowi czy po prostu wrodzony pedantyzm.
 • W niektórych zawodach, takich jak lekarze czy prawnicy, nadgorliwość może przynosić korzyści w wyniku mniejszego ryzyka błędów formalnych.
 • Jednak nadgorliwość może również prowadzić do wzrostu ryzyka zagrożeń zdrowia i życia pracownika.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega nadgorliwość w pracy?

Nadgorliwość w pracy sprowadza się do przesadnie dokładnego wykonywania powierzonych obowiązków. Nadgorliwi pracownicy chcą za wszelką cenę pokazać, że są niedoścignionym wzorem dla reszty zespołu, przez co zostają po godzinach oraz pracują w niedziele i święta.

Do czego prowadzi nadgorliwość w pracy?

Istnieją zarówno zalety jak i wady nadgorliwości w pracy. Podstawowa zaleta to ograniczenie ryzyka występowania błędów formalnych w firmowych dokumentach, co ma spore znaczenie w branży medycznej i prawnej. Z kolei do wad nadgorliwości w pracy zaliczamy występowanie konfliktów w zespole, pogorszenie obsługi klienta oraz spowolnienie procesu obiegu dokumentów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.