Zawody i ich potencjał

Fundraiser - obowiązki, kariera, zarobki. Czy warto zostać Fundraiserem?

14 czerwca 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 21 głosów

21 głosów

7 komentarzy
Fundraiser - obowiązki, kariera, zarobki. Czy warto zostać Fundraiserem?
W obecnych czasach coraz częściej w przestrzeni publicznej słyszymy o zjawisku tzw. fundraisingu, co w przełożeniu na polski można tłumaczyć jako “zbieranie funduszy”. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju zbiórkach na cele charytatywne i ogólnie pojętym działaniu na rzecz dobra społecznego.

Zobacz także artykuł: Wkład własny - 3 sposoby, gdy brakuje Ci na niego pieniędzy 

Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba osób, które decydują się na pomoc finansową i przekazują swoje środki potrzebującym. Wśród podmiotów wspierających działania charytatywne i nie tylko jest także wielu przedsiębiorców, dla których jest to dobra “inwestycja” firmowych pieniędzy, co oczywiście w pewnym zakresie jest uzależnione np. od kapitału obrotowego firmy.  

Czym jest Fundraising?

Fundraiser kto to? Najprościej tłumacząc to osoba, która specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy lub darowizn rzeczowych na cele społeczne. Pracuje m.in. dla różnego rodzaju organizacji należących do trzeciego sektora, jak i instytucji naukowych, społecznych, kulturalnych czy też sportowych. Fundraising polega więc w praktyce na znalezieniu sposobu pozyskania pieniędzy na konkretne cele, np. poprzez organizowanie zbiórek, loterii, kwest, aukcji oraz kampanii fundraisingowych takich jak choćby “1% podatku”. 

Jakie są obowiązki Fundraisera?

Zadaniem fundraisera jest przede wszystkim pozyskanie nowych darczyńców. Jest to możliwe w szczególności dzięki budowaniu długotrwałych relacji opartych na zaufaniu i obraniu wspólnego celu. Do obowiązków fundraiserów należy ponadto wiele formalnych zadań, w tym sporządzanie raportów, na podstawie których można na bieżąco analizować dotychczasowe działania. 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Fundraiser

Ambasador/ka marki

Interkadra Spółka z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Host/Hostessa Atrium Targówek

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Hostessa

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Myszków
Dodana

Hostessa

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Kolbuszowa
Dodana
Dodana

Jakie predyspozycje powinna mieć osoba na stanowisku Fundraiser?
Fundraiser to dość złożona profesja, która wymaga odpowiedniego podejścia, kompetencji oraz umiejętności. Osoba zajmująca się tym zawodem powinna znać się na wielu obszarach, w tym kwestiach prawnych, księgowych, społecznych czy marketingowych. Pracujący na tym stanowisku muszą być komunikatywni, otwarci na nowe możliwości i znajomości, odporni na stres i presję czasu oraz wyników, jak i posiadać umiejętność podejmowania trafnych decyzji. Kluczowa okazuje się także wiedza dotycząca m.in. obsługi programów komputerowych, wyszukiwania informacji, analizowania danych liczbowych czy budowania wizerunku. W tej materii świetnie odnajdą się osoby, które mają doświadczenie biznesowe - w tym nawet jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorczość - potrafią promować różne działania niewielkim kosztem, z łatwością odnajdują się w przepisach prawnych itp.

Ile zarabia osoba na stanowisku Fundraiser?

Fundraiser zarobki - o jakich dokładnie kwotach mówimy? Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ zarobki osoby zajmującej się zawodowo fundraisingiem są uzależnione od wielu zmiennych. Osoby zajmujące stanowisko fundraisera są zazwyczaj wynagradzane prowizyjnie od wartości pozyskanych środków. Wyjątek stanowią w tej materii duże fundacje zatrudniające fundraiserów na umowach takie jak m.in. Greenpeace, które ustalają z nimi indywidualnie stawkę godzinową. 

Czy jest praca na rynku dla Fundraiserów?

Fundraiser praca - czy łatwo ją dostać oraz w jaki sposób szukać zatrudnienia? W sieci można trafić na wiele różnego rodzaju ofert pracy w tym sektorze, głównie ze strony organizacji pozarządowych, ale nie tylko. Z całą pewnością w najbliższym czasie rynek pracy dla specjalistów z zakresu fundraisingu będzie się nadal dynamicznie rozwijać, dlatego osoby, które chcą pójść w tym kierunku, powinny robić wszystko, aby zdobyć potrzebne w tym obszarze kompetencje.   

Video

Czy Fundraising jest popularny w Polsce?

Organizacją, która zrzesza fundraiserów w naszym kraju jest Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu. Do najpopularniejszych akcji na tej płaszczyźnie należy przede wszystkim Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Pajacyk czy SOS Wioski Dziecięce. Badania ankietowe jasno pokazują, że Polacy z roku na rok coraz bardziej przekonują się do pomocy finansowej. Czy w takim razie fundraising to zawód przyszłości? Czas pokaże, ale już dziś można pokładać w nim spore nadzieje. 

Podsumowanie:
  • Fundraising to działanie mające na celu pozyskiwanie funduszy i darowizn rzeczowych na cele społeczne.
  • Pracownik zajmujący się fundraisingiem ma za zadanie pozyskiwanie nowych darczyńców oraz organizowanie różnych form zbiórek.
  • Wynagrodzenia fundraiserów zależą od wielu czynników i najczęściej są ustalane prowizyjnie od wartości pozyskanych środków.
  • W Polsce fundraising cieszy się coraz większą popularnością, a rynek pracy dla specjalistów w tej dziedzinie jest wciąż rozwijający się.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest i czym zajmuje się fundraiser?

Osoba na stanowisku fundraisera zajmuje się szeroko pojętym pozyskiwaniem środków finansowych na cele charytatywne i nie tylko. Pieniądze zbiera się poprzez bezpośrednie działania, zbiórki, kwesty, loterie, aukcje czy kampanie fundraisingowe.

Praca fundraisera w Polsce - gdzie szukać?

Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do jednej z organizacji pozarządowych. Ponadto, w sieci co rusz pojawiają się nowe oferty pracy dla fundraiserów, dlatego warto na bieżąco śledzić portale ogłoszeniowe. Często pracę w tym obszarze można dostać z polecenia, co jest najwyższą formą uznania.

Fundraising w Polsce - co warto wiedzieć?

Z roku na rok w naszym kraju zwiększa się skala działań fundraisingowych, a pieczę nad całością sprawuje Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu. Najpopularniejszą akcją w Polsce jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

7 komentarzy

Filipp

Filipp

Ta firma mnie oszukała, rekruter powiedział, że zapłacą za test przy ubieganiu się o pracę, wykonałem test, nie podobało im się to, firma odmówiła zapłaty
Romana

Romana

Bardzo wciągający tekst! Już od dawna zastanawiałam się, co to właściwie jest Fundraising i co robią Fundraiserzy. Teraz na pewno będę chciała dowiedzieć się o tym więcej i być może chociażby wesprzeć jakąś akcję charytatywną.
Bronia

Bronia

Jako przedsiębiorca uważam, że Fundraising to dobry sposób na wykorzystanie firmowych środków, aby pomóc potrzebującym. Cieszę się, że ten sektor tak się rozwija i będę rozważał wsparcie tego typu inicjatyw w przyszłości.
Sebastian

Sebastian

Zastanawiałam się nad karierą w Fundraisingu, ale nie wiedziałam, czy jest to przyszłościowy zawód. Artykuł rozwiał moje wątpliwości, dzięki temu będę śmiało aplikować na tego typu stanowiska.
Kantyka

Kantyka

Nie wiedziałam, że Fundraising to taki ciekawy zawód. Myślę, że zainteresuję się tym bardziej i spróbuję na tym polu poszukać swojej szansy na rynku pracy.
Krystian

Krystian

Bardzo ciekawy artykuł, dowiedziałam się wiele na temat Fundraisingu i jego roli w dzisiejszym świecie. Myślę, że warto zastanowić się nad wsparciem tego typu działań.
Ruthaus

Ruthaus

Dobrze poznać te nowe zawody, gdyż pierwsze słyszę o takim.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.