Zawody i ich potencjał

Supervisor - kim jest oraz jaka jest ścieżka kariery na to stanowisko? Ile zarabia się na stanowisku Supervisora?

31 sierpnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

6 komentarzy
Supervisor - kim jest oraz jaka jest ścieżka kariery na to stanowisko? Ile zarabia się na stanowisku Supervisora?
Kim jest Supervisor? Czym się zajmuje i ile zarabia? W tym artykule przedstawimy sylwetkę osoby zatrudnionej na stanowisku Supervisora, określimy zakres kompetencji i obowiązków zawodowych, powiemy także wiele o specyfice pracy Supervisora.

Przeczytaj także: Kim jest, dobry menadżer w firmie?

Osoba na stanowisku Supervisor – czym się zajmuje?

Supervisor to wymagające stanowisko, które obejmujemy zwykle po kierunkowych studiach w zakresie zarządzania i administracji. Pozycja Supervisora w firmie (korporacji) jest wysoka i odpowiedzialna. Bowiem z jednej strony Supervisor to team leader, który ma pod swoją pieczą poczynania podległego mu zespołu pracowników, ale do jego zwykłych zadań należy także sporządzanie raportów i kierowanie projektami. Supervisor koordynuje wszystkie procesy związane z pomyślnym przebiegiem projektu, lecz w jego gestii leżą także sprawy związane z kontaktami z klientami, jak również wdrażanie metodologii opisującej przebieg prac, a więc sprawozdania. Widzimy więc, że zasięg obowiązków jest rozległy. Jest także spójny, ponieważ to właśnie Supervisor najlepiej zna sytuację danego przedsięwzięcia (np. Supervisor w hotelu) i ludzi przy nim zatrudnionych. Kieruje więc pracami zespołu, prowadzi działalność sprawozdawczą, komunikuje się z klientami jako osoba zatrudniona na wyższym szczeblu pracowników firmy. W jego gestii często leżą także: szkolenia i motywowanie pracowników, delegacje i wyjazdy biznesowe, planowanie. Nieco niżej położone w hierarchii przedsiębiorstwa stanowisko assistant Supervisor można umieścić gdzieś pomiędzy dyrektorem i menadżerem z dużym doświadczeniem.

Jaki jest zakres obowiązków Supervisora?

Praca Supervisora to multum obowiązków i nie każdy może podjąć to zatrudnienie. Należy wykazywać się doskonałym opanowaniem techniki zarządzania, ponadprzeciętnymi umiejętnościami komunikacyjnymi, zdolnością do samodzielnego układania pracy sobie i swoim podwładnym. Każdy projekt firmy posiada jakiegoś Supervisora, tzn. osobę, która została wyznaczona do kontrolowania jego prawidłowego przebiegu. Wyniki prac projektowych koniecznie muszą zostać ogłaszane i komunikowane, zatem Supervisor to także mistrz sporządzania raportów. Ale on też właśnie dba o należyte powiązanie działań wspólnych (mamy na myśli działania grupowe wielu pracowników) i zapewnienie im harmonijności, aby cel został osiągnięty efektywnie i ekonomicznie. Ranga Supervisora sprawia, że zostaje on też oddelegowany do bezpośrednich kontaktów z kluczowymi klientami. Supervisor zapewnia projektom koherencję i odpowiednie sterowanie - w przypadku każdego grupowego przedsięwzięcia niezbędna jest organizacja pracy oraz bieżące raportowanie, a także dostęp do informacji. Supervisor jest dokładnie kimś takim: organizatorem, motywatorem, kierownikiem, sprawozdawcą.

Ile może zarobić Supervisor?
Wobec tak dużych wymagań i nagromadzenia obowiązków zawodowych, nie może dziwić, że zarobki Supervisora należą do wysokich. Supervisor jako team leader lub Supervisor w hotelu zarabia od 10 000 złotych wzwyż. To “dolne widełki” zarobków Supervisora. Jak ustalić te górne? Jest to trudne, zależy bowiem od miejsca zatrudnienia, wielkości zespołu, znaczenia nadzorowanego projektu. Ale w dużych korporacjach w największych miastach kraju zarobki Supervisora na poziomie 16 000 złotych nie są czymś nadzwyczajnym. Zwykle Supervisor - jako “człowiek do zadań specjalnych” - jest bardzo szanowany i potrzebny w firmie, której zarządcy chętnie wynagradzają jego zaangażowanie sowicie. Tak, to praca bardzo odpowiedzialna, ale też bardzo dobrze płatna.

Jakie są perspektywy rozwoju na stanowisku Supervisor?

Supervisorzy zwykle rekrutują się spośród najzdolniejszych studentów takich kierunków jak ekonomia, zarządzanie, administracja, rachunkowość i finanse. Zwykle zaczynają jako kontrolerzy średniego szczebla. Dość naturalną drogą rozwoju jest przejście przez kilka stanowisk kierowniczych i dyrektorskich. Po zdobyciu doświadczenia i wykazania się swoimi atutami, zostajemy Supervisorami w pełnym tego słowa znaczeniu. Ale na tym kariera się nie kończy. Przyjęło się uważać, że zdolni Supervisorzy po pewnym czasie awansują do szczebla czołowych menadżerów. To nie wszystko. Doświadczenie zdobywane w pracy Supervisora jest olbrzymie, zatem osoby pracujące na tym stanowisku w późniejszym okresie mają przed sobą wiele dróg zawodowych, z których każda łączy się z przynależnością do ścisłej kadry zarządzającej. Tak naprawdę sprawdzony i operatywny Supervisor nigdy nie ma nad sobą “szklanego sufitu” - ma za to możliwości wyboru i tylko od niego zależy, gdzie trafi w przyszłości.

Video

Czy zawód Supervisora jest perspektywiczny?

Odpowiedź wypada jak najbardziej twierdząco. Każdy projekt w mniejszej lub większej firmie będzie wymagał nadzoru i bystrego oka Supervisora. Musi istnieć stanowisko pracy dla osoby, która będzie w stanie udźwignąć ciężar pracy zespołowej i pokierować sprawami w pożądanym kierunku. To się nie zmienia. Im większe miasto, im większa korporacja, tym więcej pracy dla Supervisorów. Poza tym w grę wchodzi rozwój zawodowy, który często przybiera formę zawrotnej kariery i pięcia się po szczeblach kadry zarządzającej w przedsiębiorstwie. Pracy dla dobrych Supervisorów nie zabraknie nigdy.

Supervisor a Koordynator – czy to to samo stanowisko?

Właściwie możemy spolszczyć anglicyzm “Supervisor” i przetłumaczyć go na rodzime słowo koordynator lub kontroler. Zakres obowiązków będzie w obu przypadkach bardzo podobny, a nomenklaturą nie musimy się nadmiernie przejmować. Tak naprawdę w niektórych firmach osoby wykonujące bardzo podobną pracę będą nazywane koordynatorami, w innych - Supervisorami. Różnica wydaje się czysto językowa, werbalna. Z Supervisorami spotkamy się najczęściej w firmach, gdzie panuje bardziej “międzynarodowa” kultura pracy, zaś koordynatorzy - spełniający bardzo podobne zadania - wystąpią w mniejszych przedsiębiorstwach, lecz merytoryczna różnica właściwie tu nie występuje.

Podsumowanie:
  • Stanowisko Supervisor jest wymagające i odpowiedzialne, a osoba na tym stanowisku musi wykazywać się doskonałymi umiejętnościami zarządzania, komunikacji oraz umiejętnością pracy w zespole.
  • Do zadań Supervisora należy koordynowanie procesów związanych z pomyślnym przebiegiem projektu, sporządzanie raportów, kierowanie projektem, a także kontakt z klientami oraz wdrażanie metodologii opisującej przebieg prac.
  • Po zdobyciu doświadczenia na stanowisku Supervisor, możliwe jest awansowanie na szczebel czołowych menadżerów, a praca na stanowisku Supervisora jest perspektywiczna i daje wiele możliwości rozwoju.
  • Stanowisko Supervisor i Koordynator (ang. Coordinator) mają podobny zakres obowiązków, a różnica między nimi jest głównie językowa.

Najczęściej zadawane pytania

Kto to jest Supervisor?

Supervisor to stanowisko zawodowe w średnich i dużych firmach. Supervisor zajmuje się koordynacją i organizacją pracy zespołów projektowych, regularnie prowadzi działalność sprawozdawczą, ustala harmonogramy, kontaktuje się z najważniejszymi klientami. Pozycja Supervisora w przedsiębiorstwie należy do stanowisk wyższego, kierowniczego szczebla.

Supervisor - praca dla każdego?

Nie każdy może wykonywać pracę Supervisora. Supervisor ma wiele obowiązków, musi być w wysokim stopniu zaradny i dyspozycyjny. Zwykle potrzebne jest do tego kierunkowe wykształcenie i niemałe doświadczenie. Zarządzanie zespołami pracowników, układanie ich pracy i gotowość do komunikacji jej przebiegu - to zadania Supervisora, z którymi radzą sobie tylko najlepsi.

6 komentarzy

Tobiasz Kroczek

Tobiasz Kroczek

Jak dla mnie, praca Supervisora to kluczowa funkcja w każdej firmie. To on odpowiada za koordynację prac i zapewnienie ich prawidłowego przebiegu. Dlatego każdy Supervisor powinien mieć dobre opanowanie techniki zarządzania oraz umiejętności motywacyjne, które pomogą mu w skutecznym kierowaniu zespołem.
Gośka

Gośka

Ciekawe, że Supervisorzy zaczynają jako kontrolerzy średniego szczebla. To może być dla mnie dobrym kierunkiem rozwoju kariery. Teraz będę wiedział, jakie umiejętności muszę zdobyć, aby móc startować na stanowisko Supervisor w przyszłości.
Ondraszek

Ondraszek

Właściwie to nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak praca na stanowisku Supervisor. Wydaje mi się, że to kierunek dla ambitnych osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności i zdobyć doświadczenie. Szkoda, że nie posiadam odpowiedniego wykształcenia, bo praca Supervisora wydaje się interesująca.
spec

spec

Jak widzę, praca Supervisora to nie lada wyzwanie. Trzeba mieć sporo doświadczenia i umiejętności, aby poradzić sobie z tak obszernym zakresem obowiązków. Dobra organizacja pracy i doskonałe umiejętności komunikacyjne to klucz do sukcesu.
Piotr

Piotr

Opis stanowiska trafiony w samo sedno.
Janet

Janet

Opisanie stanowiska dokładnie pozwala na zgłębienie w tej materii tematu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.