Zawody i ich potencjał

Pizzer - jaki jest zakres obowiązków oraz zarobki? Czy praca pizzera jest trudna?

31 sierpnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

8 komentarzy
Pizzer - jaki jest zakres obowiązków oraz zarobki? Czy praca pizzera jest trudna?
Pizzer lub pizzerman - czym się zajmuje? Jak wygląda praca pizzera i co należy zrobić, aby zatrudnić się na tym stanowisku? Większość z nas często korzysta z pracy pizzermana, ale samo słowo nie jest jeszcze zbyt powszechne w języku polskim. Powiemy o tym, z czym wiąże się praca jako pizzer.

Czym zajmuje się osoba na stanowisku pizzer?

Wszyscy lubimy pizzę. Umiejętność przygotowania pizzy z prawdziwego zdarzenia w niektórych regionach świata (np. Włochy) uchodzi wręcz za sztukę. Gdy delektujemy się talerzem z zamówioną pizzą często jednak zapominamy, komu zawdzięczamy naszą ulubioną potrawę. To właśnie pizzer jest tu postacią centralną. Pizzerman jest kucharzem, który zajmuje się przygotowaniem pizzy. Na każdym etapie tego procesu. Pizzer zna zasady kompozycji ciasta, potrafi piec pizzę w piecu, wzbogacać ją o różne dodatki - w zależności od przepisu. Dobry pizzer zna nie tylko standardowe przepisy na pizzę (np. Capriciosa lub klasyczna Margharita), ale potrafi także improwizować i tworzyć nowe zestawienia smakowe.

Oczywiście zatrudnienie się jako pizzerman związane jest zwykle z działaniem w ramach ustalonych przepisów kulinarnych. Na karcie dań odczytujemy składniki, rodzaj ciasta - i taką pizzę otrzymujemy w restauracji. W pracy pizzera ważna jest wiedza kulinarna, biegła obsługa pieca do wypiekania ciasta, a także aspekty sanitarne pracy w zakładzie gastronomicznym. W dużych pizzeriach, gdzie zamówienia napływają nieustannie, liczy się także szybkość działania, aby klient otrzymał swoje danie bez zbędnej zwłoki. Pizzerman dba również o świeżość produktów, z których wytwarza się pizzę. Gdy już podejmiemy pracę jako pizzerman, ważną może okazać się także zdolność do komunikacji w zespole oraz z zamawiającymi klientami.

Pizzer czy pizzerman?

Wyrazów oznaczających ten zawód, czyli pizzerman lub pizzer, używamy zamiennie. Praktyka językowa i frekwencja użycia słów nie wskazują jednoznacznie jak powinniśmy nazywać osobę wytwarzającą pizzę. Obie formy oznaczają to samo, obie są poprawne i należą do języka. Wątpliwości pojawiają się tylko dlatego, że słowa te są zapożyczeniami słabo jeszcze ugruntowanymi w polszczyźnie. Z pewnością język i nasze praktyki posługiwania się nim wyłonią już niedługo formę obowiązującą i bardziej powszechną. Ale zasada jest taka, że na określenie kucharza produkującego pizzę, możemy swobodnie używać obu form. Za każdym razem będziemy mieli to samo na myśli, za każdym razem będziemy odnosić się do tej samej osoby i tego samego zawodu. Jeśli więc np. szukasz pracy jako pizzer - sprawdź również wyszukiwania dla hasła “pizzerman”, ponieważ serwisy pracy nie czynią różnicy między oboma wyrażeniami, a ogłoszenia pracodawców dotyczące tego stanowiska raz występują pod nazwą “pizzer”, kiedy indziej “pizzerman”.

Szukasz pracy?
Dodana

Pizzerman/Pizzerwoman

Schiever Polska

 • Rzeszów
Dodana

Kucharz

ZALESIE MAZURY Mariusz Czeszejko-Sochacki Sp.k.

 • Barczewo
Dodana

Szef Kuchni

BN Consulting

 • Żywiec
Dodana
Dodana

Jak zostać pizzermanem?

Pizzermanem zwykle zostaje się po ukończeniu szkoły gastronomicznej. Ale na rynku jest dostępnych także wiele kursów robienia pizzy. Kurs robienia pizzy nie jest trudny do ukończenia, za to daje fach do rąk, przygotowuje do wykonywania zawodu. Aby zatrudnić się jako pizzer powinniśmy również dysponować ważną książeczką sanitarno-epidemiologiczną. Poza tym w zawodzie pizzermana jest coś magicznego, co jest doceniane szczególnie na południu Europy, gdzie pizzerów traktuje się jak artystów i zwraca się do nich per maestro.

A więc droga do zostania pizzerem wiedzie poprzez ukończenie technikum gastronomicznego lub pomyślne przejście kursu robienia pizzy. Potem bez przeszkód możemy zatrudniać się w barach, pizzeriach, hotelach, a nawet dużych restauracjach.

Jakie są wady i zalety pracy jako pizzer?

Wbrew pozorom praca pizzera jest odpowiedzialna. Chodzi o to, aby wytworzyć odpowiedni produkt na czas, z zachowaniem zasad sztuki oraz higieny. U pizzera wszystko musi być poukładane - trzeba znać swój fach. Tak naprawdę nie każdy może obsługiwać piec, nie każdy potrafi ręcznie wykręcić kilkadziesiąt ciast cienkich i grubych dziennie. Zestaw niezbędnych umiejętności może wydać się nieduży, ale muszą one zostać opanowane perfekcyjnie. Niektórzy mogą narzekać na tempo pracy, które może być duże, szczególnie w najbardziej popularnych pizzeriach. Ale opanowanie podstawowych zasad tego zawodu przynosi satysfakcję i każdą czynność zawodową czyni łatwą. No i jeszcze - tak jak w każdej pracy - trzeba lubić to, co się robi.

Video

Ile może zarobić pizzer w Polsce a ile zagranicą?

Praca pizzera może być bardzo przyjemna, jednakże zawód ten nie należy do czołowych pod względem wynagrodzenia. Lecz wszystko zależy od tego, w jakim miejscu podejmiemy zatrudnienie. W regularnej pizzeri sieciowej zarobki pizzermana kształtują się obecnie na poziomie około 3500 złotych. Ale już w renomowanym barze w wielkomiejskim centrum możemy liczyć nawet na 5000. Tak wygląda to w kraju. Natomiast gdybyśmy zdecydowali się na wyjazd zagranicę - nasza pensja pizzera wzrasta, często kilkukrotnie. Dotyczy to szczególnie krajów, w których istnieje pewna kultura pizzy, a pizzermani są uważani za niezastąpionych mistrzów jednego z najpopularniejszych dań świata - dobrej pizzy.

Podsumowanie:
  • Osoba na stanowisku pizzera zajmuje się wytwarzaniem pizzy zgodnie z ustalonymi przepisami kulinarnymi, dba o świeżość produktów oraz przestrzega aspektów sanitarnej pracy.
  • Nazwy "pizzerman" i "pizzer" są używane zamiennie i obie są poprawne w języku polskim.
  • Aby zostać pizzermanem, można ukończyć szkołę gastronomiczną lub wziąć udział w kursie robienia pizzy. Ważnym dokumentem, który trzeba posiadać w tym zawodzie jest książeczka sanitarno-epidemiologiczna.
  • Zawód pizzera wymaga od pracownika wiedzy kulinarnych oraz umiejętności obsługi pieca do wypiekania ciasta. Praca ta może być wymagająca, ale opanowanie podstawowych zasad oraz lubienie wykonywanego zawodu przynosi satysfakcję.
  • Wynagrodzenie pizzera w Polsce zależy od miejsca zatrudnienia, w sieciowej pizzerii może oscylować wokół 3500 złotych, a w renomowanym barze w centrum dużego miasta może wynieść nawet 5000 złotych. Za granicą, w krajach, w których istnieje kultura pizzy, pensja pizzera może być kilkukrotnie wyższa niż w Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Pizzer - kto to jest?

Pizzer jest osobą przygotowującą pizzę. Spotykamy pizzermanów podczas wizyt w pizzeriach. Często są cichymi bohaterami naszych doznań kulinarnych, gdyż pracują na zapleczu. Ale bez pizzerów nie moglibyśmy cieszyć się naszymi ulubionymi pizzami.

Jak pracuje pizzerman?

Pizzerman odpowiada za cały proces wytworzenia pizzy - od sporządzenia ciasta, poprzez pieczenie, aż do dodatków i sosów. Pizzer pracuje w pizzeri, restauracji lub pubie. Zwykle posiada wykształcenie gastronomiczne, ale wielu pizzerów zostało nimi po ukończeniu dedykowanych kursów.

Czym pizzer różni się od kucharza?

Pizzera (pizzermana) można traktować jako kucharza wyspecjalizowanego w sporządzaniu jednego tylko dania - pizzy. O ile kucharz w swojej pracy często ma do przygotowania wiele różnorodnych dań, o tyle pizzer jest odpowiedzialny wyłącznie za perfekcyjne przygotowanie pizzy.

8 komentarzy

Michał

Michał

Zgadzam się, że w Polsce pensja pizzera nie należy do najwyższych. Ale zależy to także od lokalizacji i poziomu restauracji. W mojej pizzerii stawiamy na jakość, dlatego też oferujemy wyższe wynagrodzenie. A pizzermani są u nas bardzo cenieni i doceniani.
Joker

Joker

Mam już kilka lat doświadczenia jako pizzerman i z całą pewnością potwierdzam, że praca ta wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Ale dzięki temu każde zamówienie to wyzwanie, a każda pizza, którą przygotowuje, jest dziełem sztuki.
pr. naucz i pr.fiz

pr. naucz i pr.fiz

Cieszę się, że w artykule napisano, jakie są wymagania do pracy w pizzerii. Teraz wiem, na co powinienem się skupić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Bożena F

Bożena F

Interesujący artykuł. Zastanawiałem się nad pracą w pizzerii, ale teraz mam pewność, że nie jest to dla mnie. Wymagania są dosyć wysokie.
Marko

Marko

jeżeli 1 pracownik zrobi w ciągu 5 minut 1 pizze w cenie 25 zł i w ciągu 1 godziny 12 pizz w cenie 12 * 25zł =300zł to po 8 godzinach zarobi 300zł * 8 = 2400zł , a w ciągu 1 miesiąca zarobi 2400zł * 30dni = 72000zł szef zapłaci mu jedną trzecią tej ceny bo musi zapłacić za produkty do robienia pizzy , za podatki i jeszcze zarobić na pracowniku 72000zł : 3 = 24000zł czyli pracownik zarobi około 24000zł
Gość z wadą wymowy

Gość z wadą wymowy

Bardzo dobry artykuł. Dobrze wyszczególnione są umiejętności, jakie powinien posiadać pizzerman. Z pewnością zatrudnię kogoś, kto będzie spełniał te wymagania.
Jaro

Jaro

Podstawą jest zrozumieć zachowanie ciasta!
Czesław

Czesław

Dobry pizzer zostanie zaraz określony przez klientów. Trzeba umieć robkć zawsze dobre ciasto na pizzę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.