Tajemniczy klient. A kto to taki?

Tajemniczy klient. A kto to taki?
Jeżeli szukasz dodatkowej pracy, to powinna cię zainteresować praca w charakterze tajemniczego klienta. Dobre zarobki, elastyczne godziny pracy i konieczność składania tylko raportów – to główne powody, dla których praca w charakterze tajemniczego klienta cieszy się dużą popularnością.

Kim jest tajemniczy klient? To pracownik, którego zadanie sprowadza się do oceny osób zatrudnionych w danej firmie (np. sklepie). Najczęściej na zatrudnienie tajemniczych klientów decydują się duże firmy usługowo-handlowe. Nic dziwnego, bo w ten sposób mogą najłatwiej kontrolować jakość obsługi klienta, która ma ogromne znaczenie dla podwyższenia słupków sprzedaży. To również możliwość na skontrolowanie, jak pracownicy radzą sobie np. z eksponowaniem produktów.

Praca tajemniczego klienta nie jest zatem trudna, ale z całą pewnością wymaga bacznego obserwowania tego, co dzieje się wokół i umiejętności obiektywnego oceniania. Osoby zainteresowane wykonywaniem takiego zajęcia nie potrzebują konkretnego wykształcenia, nie muszą też udowadniać swojego doświadczenia. Firmy poszukujące osób na takie stanowiska wymagają zazwyczaj rzetelności i zapoznania się z dokumentami, w których szczegółowo zostało opisane, w jaki sposób należy skontrolować wybrany punkt.


Tajemniczy klient, czyli audytor

Osoby zainteresowane pracą na stanowisku tajemniczego klienta, czyli audytora, powinny pamiętać, że są zobowiązane przeprowadzić badanie zgodnie ze scenariuszem. W praktyce oznacza to, że muszą zastosować się do wytycznych swojego pracodawcy. Poznanie i wdrożenie scenariusza najczęściej nie sprawia większego problemu – wystarczy, że pracownik dokładnie zapozna się ze wskazówkami, jakie otrzyma. To powinno pozwolić na przeprowadzenie takiej rozmowy, jaką zaplanował pracodawca.

Obowiązki tajemniczego klienta nie sprowadzają się wyłącznie do przeprowadzania rozmów według ustalonego scenariusza. Ta osoba najczęściej jest zobowiązana również do sporządzenia raportu. Dzięki takiemu pracodawca lub zleceniodawca może poznać, czy obsługa danego sklepu spełnia standardy, jakie przyjęła firma. Większość podmiotów inwestujących w tajemniczych klientów jest też zainteresowana sugestiami i uwagami, jakie posiada osoba przeprowadzająca kontrolę. Takie informacje są niezwykle cenne, bo są wskazówkami pozwalającymi na polepszenie jakości obsługi w danym punkcie.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Praca głównie dorywcza

Tajemniczy klient najczęściej nie może liczyć na cały etat – jest to typowa praca dorywcza, którą można wykonywać po godzinach. Dlaczego? Bo większość firm zainteresowanych przeprowadzaniem takich kontroli chce, by odbywały się one sporadycznie. Często stosowaną praktyką jest wizytowanie przez tajemniczych klientów tych punktów, w których ostatnio przyjęto nowych pracowników.
Ponieważ praca w charakterze tajemniczego klienta jest głównie dorywcza, świetnie nadaje się dla osób poszukujących dodatkowego zajęcia. Ponieważ konsumenci są w różnym wieku, zatrudnienie znajdą również studenci, emeryci (seniorzy) czy nawet dzieci. Wszystko po to, by kontrolować, czy pracownicy zatrudnieni w danej firmie potrafią spełniać oczekiwania pracodawcy, dokładniej jego wytyczne w zakresie obsługi klienta.


Gdzie szukać zatrudnienia?

Większość firm korzystających z pracy tajemniczych klientów nie przeprowadza samodzielnie rekrutacji, lecz zdaje się na podmioty zewnętrzne, głównie agencje pracy tymczasowej. Takie potrafią nie tylko znaleźć pracowników, lecz także czuwają nad wszelkimi formalnościami, dzięki czemu odciążają z obowiązków swoich klientów. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze powinny zatem – w pierwszej kolejności – udać się do agencji pracy.

 

Oceń ten wpis
Tajemniczy klient. A kto to taki?
Ocena: 3.3, liczba głosów: 30

Opinie

Wanda
2019-12-12, 15:36
Ciekawy zawód lub zajęcie na dorobienie do pensji. Fajnie by było w tym pracować na etat ale chyba nie ma wiele firm takich co zatrudniają w ten sposób.
Tajemniczy Klient
2019-05-19, 13:56
Jestem w wielu firmach Tajemniczym Klientem. Dorabiam sobie w ten sposób. Bardzo często badam banki. Każda rozmowa według schematu jest nagrywana. Również salony samochodowe badam i wtedy mam ukrytą kamerkę. Również badam agentów PZU, firmy okulistyczne - rozmowa nagrywana.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.