Zawody i ich potencjał

Pilarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

22 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Pilarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca pilarza, pomimo że nie wymaga posiadania specjalistycznego wykształcenia, może zapewnić całkiem dobre zarobki i dać sporo satysfakcji. Odbycie odpowiednich szkoleń i profesjonalne zabezpieczenia sprawiają, że ścinanie drzew nie musi być czynnością niebezpieczną.

Czego dowiesz się, czytając nasz artykuł?

 • Na czym dokładnie polega praca pilarza?
 • Ile może zarobić osoba na takim stanowisku?
 • Jakie wykształcenie musi mieć kandydat na stanowisko pilarza?
 • Gdzie pilarz może znaleźć zatrudnienie?
 • Czy praca pilarza może być niebezpieczna?
 • Jak wygląda stanowisko pracy w tym zawodzie?
 • Czy warto zostać pilarzem?

Pilarz - na czym polega praca?

W dużym uproszczeniu pilarz jest osobą odpowiedzialną za ścinanie drzew. Jego praca związana jest z koniecznością wykorzystywania pilarek łańcuchowych, które mogą być bardzo niebezpieczne. Ważne jest więc posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia, które nabiera się pod okiem starszych stażem pracowników. Pilarz w trakcie swojej pracy wstępnie przygotowuje surowiec do dalszej obróbki. Nie tylko powala drzewa, ale także obcina gałęzie i przecina kłody na mniejszy rozmiar, umożliwiający transport drewna do tartaku. Zdarza się, że pilarze pracują również w trakcie sprzątania resztek ściętych drzew, a wtedy ich zadanie polega na obsłudze rozdrabniaczy (tzw. rębaków).

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako pilarz?

 • cierpliwość,
 • dokładność,
 • umiejętność samodzielnej pracy,
 • umiejętność utrzymania długotrwałej koncentracji.

Video

Ile zarabia pilarz?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Drwal

Robotnik przygotowujący drewno

Produkcja - Handel Halina Salamon

 • Sieradz
Dodana

Pracownik produkcji drzewnej

HAMAR A.M. BENEDYKCIŃSCY SPÓŁKA JAWNA

 • Bytnica
Dodana

Pracownik fizyczny

Marek Puścion PPHU DREW - POL

 • Ostrów Mazowiecka
Dodana

Drwal, pilarz

PHU DENDREX GRZEGORZ EXNER

 • Kamienna Góra
Dodana

Pracownik produkcji branża drzewna

KACZKAN ZAKŁAD PRODUKCJI DRZEWNEJ JÓZEF KACZKAN sp. j.

 • Morąg
Dodana

Średnia płaca pilarza przy zatrudnieniu na umowę o pracę wynosi w naszym kraju około 4000 zł netto. Warto jednak pamiętać, że mając taki fach w ręku, bez trudu można dorobić np. przy przygotowywaniu działek pod zabudowę (tereny leśne). Zdecydowanie więcej zarobić można, posiadając własną działalność gospodarczą i świadczyć swoje usługi osobom prywatnym i firmom. Płace na stanowisku pilarza z roku na rok wzrastają, a poniższa tabela powinna jeszcze mocniej przybliżyć, jak dużo można zarobić w tej branży.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 4 100 zł 3 085 zł
WYSOKIE 4 900 zł 3 597 zł

Czy do pracy na stanowisku pilarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca pilarza nie wymaga specjalistycznego wykształcenia. Bardzo ważne jest jednak odbycie specjalistycznych kursów, które pomogą zrozumieć, jak działa pilarka łańcuchowa i umożliwią zapoznanie się z wieloma różnymi technikami ścinania drzew. Wbrew pozorom praca ta wymaga sporej wiedzy i dużego doświadczenia, co jest szczególne ważne, gdy wycinka nie odbywa się w lesie, a w terenie zabudowanym. Wtedy drzewo musi zostać powalone dokładnie tam, gdzie znajduje się przeznaczone do tego miejsce. Wszelkie błędy na etapie ścinania mogą sprawić, że drzewo upadnie w całkiem inną stronę i wyrządzi spore szkody. Jakie szkolenia i szkoły warto ukończyć, by bezpiecznie zajmować się ścinką drzew? O tym dowiesz się z poniższej tabelki.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - W celu wykonywania zawodu pilarza konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu, który kończy się egzaminem uprawniającym do pracy w zawodzie.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie pilarza?

Pilarze przeważnie znajdują zatrudnienie w firmach zajmujących się pozyskiwaniem drewna z terenów leśnych. Mogą jednak prowadzić własne firmy i świadczyć usługi wycinki drzew, które przecież odbywają się nie tylko w lasach, ale także na terenach wiejskich i w dużych miastach. Biorąc pod uwagę dość liberalne przepisy dotyczące wycinki drzew w naszym kraju, wydaje się, że pracy dla pilarzy jest całkiem sporo. Bardzo często są oni zatrudniani również w miejskich przedsiębiorstwach zajmujących się dbaniem o zieleń. Zajmują się w nich nie tylko przycinaniem drzew, ale także są wzywani do usuwania skutków burz i wichur, które powalają drzewa różnej wielkości, utrudniając komunikację.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku pilarza?

 • przygotowanie stanowiska pracy (uprzątnięcie terenu, zabezpieczenie ścieżki odejścia od drzewa),
 • ścięcie drzewa,
 • obcięcie gałęzi i ich poukładanie,
 • pocięcie kłody na kawałki pożądanych rozmiarów,
 • uprzątnięcie terenu (składanie resztek, obsługa rębaka).
pilarz

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku pilarza?

Pilarz w trakcie swojej pracy ma niemal nieustanny kontakt z piłą łańcuchową, co wiąże się z koniecznością utrzymania stałej koncentracji. Najmniejszy błąd może skutkować sporymi obrażeniami, dlatego konieczna w tej pracy jest precyzja, koncentracja i odpowiednia sprawność fizyczna. Decydując się na wykonywanie takiego zawodu, musimy mieć świadomość, że jest to praca pod gołym niebem. Pilarz narażony jest więc na deszcz, wiatr, mróz i inne mało sprzyjające warunki atmosferyczne. Podczas ścinki drzew zagrożeniem jest jednak nie tylko sama piła łańcuchowa, ale także ścinane drzewo lub jego części. Błędy popełnione na etapie powalania drzewa mogą skutkować przygnieceniem pilarza, co może skończyć się dla niego tragiczne. To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wykonywania tej pracy. Regularne szkolenia i stosowanie się do zasad BHP to podstawa pozwalająca pracować bezpiecznie.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku pilarza?

 • duża siła fizyczna,
 • odpowiednia sprawność,
 • odporność na pracę w trudnych warunkach,
 • brak chorób przewlekłych.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku pilarza?

Zanim pilarz przystąpi do wycinki drzewa, musi się do tego odpowiednio przygotować. Zakłada specjalne spodnie i twarde buty przeznaczone dla osób pracujących przy wycince. To jednak nie wszystko. Zanim zetnie drzewo, musi przygotować teren wokół niego w taki sposób, by w każdej chwili mógł się bezpiecznie oddalić z miejsca wycinki. Bardzo ważna w tej pracy jest umiejętność wybrania właściwej techniki cięcia pozwalającej powalić drzewo dokładnie w miejsce przeznaczenia. Wykorzystanie odpowiednich technik sprawi, że drzewo zostanie powalone na ziemię, a pilarzowi pozostanie obcięcie wszystkich gałęzi i poskładanie ich na kupkę, z której resztki zostaną poddane utylizacji. Każde stanowisko pracy w przypadku pilarza wygląda nieco inaczej, ale najważniejsze w tej pracy jest zadbanie o własne bezpieczeństwo.

pilarz

Czy zawód pilarza jest przyszłościowy?

Zawód pilarza jest profesją dość niszową, ale przeglądając portale ogłoszeniowe wyraźnie widać, że ciągle poszukuje się specjalistów na takie stanowisko. Praca ta nie należy do najłatwiejszych, ale gwarantuje przyzwoite zarobki i nie wymaga posiadania specjalistycznego wykształcenia. Stały rozwój branży budowlanej i duże zapotrzebowanie na drewno sprawia, że pilarz wydaje się zawodem przyszłościowym dla osób o niskim wykształceniu.

Podsumowanie:
 • Pilarz zajmuje się wycinką drzew przy wykorzystaniu pilarek łańcuchowych i przygotowuje surowiec do dalszej obróbki, a także pracuje na rozdrabniaczach przy sprzątaniu terenu po wycince.
 • Średnia płaca pilarza wynosi około 4000 zł netto i może być wyższa w przypadku działalności gospodarczej lub prac dodatkowych, takich jak przygotowywanie działek pod zabudowę.
 • Do wykonywania zawodu pilarza nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie, ale zaleca się ukończenie specjalistycznego kursu, aby zdobyć odpowiednie umiejętności i doświadczenie.
 • Pilarz znajduje zatrudnienie głównie w firmach zajmujących się pozyskiwaniem drewna z lasów, ale może też prowadzić własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi wycinki drzew.
 • Praca na stanowisku pilarza jest narażona na niebezpieczeństwo związane z użyciem pilarek łańcuchowych i wypadków podczas pracy na otwartym terenie, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad BHP i odpowiednie przygotowanie do wykonywania tej pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca pilarza?

Pilarz w trakcie swojej pracy zajmuje się wycinką drzew, ścinaniem gałęzi i przygotowaniem surowca do dalszej obróbki w tartaku.

Jak dużo może zarobić osoba na stanowisku pilarza?

Wszystko zależne jest od posiadanego doświadczenia i miejsca pracy. Osoba ścinająca drzewa zatrudniona na etacie może liczyć na zarobki nieprzekraczające 4000 zł netto, ale prowadząc własną firmę, może zdecydowanie zwiększyć szansę na większe zarobki.

Czy do wykonywania zawodu pilarza potrzebne są jakieś szkolenia?

Praca pilarz wiąże się z koniecznością nabycia odpowiedniej wiedzy na temat technik wycinki drzew. To także konieczność perfekcyjnego obsługiwania się piłą spalinową. Ważne jest więc posiadanie odpowiednich kursów, które sprawią, że praca ta będzie bezpieczna zarówno dla pilarza, jak i jego otoczenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Milosz

Milosz

Chcialbym zostac pilarzem. Pozdrawiam
Magda

Magda

Jestem pilarzem już od kilku lat i cieszę się, że wybrałem ten zawód. Muszę przyznać, że praca przy wycinaniu drzew może być trudna i wymagająca, ale jest to także bardzo satysfakcjonujące, kiedy patrzy się na dobrze wykonaną pracę.
Helena

Helena

Myślę, że warto rozważyć karierę pilarza, zwłaszcza, że nie wymaga to specjalistycznego wykształcenia. Jednakże, biorąc pod uwagę ryzyko związanego z pracą ścinki drzewa, trzeba być dokładnie przeszkolonym i nauczyć się bezpiecznie zachowywać podczas wykonywania pracy.
Adrian

Adrian

Interesuję mnie praca na stanowisku pilarza, bo lubię pracować na świeżym powietrzu i jest to zawód wymagający dużej precyzji. Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć odpowiednie kwalifikacje i znaleźć zatrudnienie w tej branży.
Adolf

Adolf

Warto zatrudnić pilarza, ponieważ rynek pracy wciąż potrzebuje takich specjalistów. Pracownik może liczyć na niezłe zarobki, a pracodawca na dobrze wykonaną pracę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka