Zawody i ich potencjał

Posadzkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

3 komentarze
Posadzkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Posadzkarz jest osobą, która w trakcie wykonywania swoich obowiązków układa posadzki betonowe, żywicze, lastrykowe i ksylolitowe. Może liczyć na całkiem dobre wynagrodzenie, ale praca ta nie należy do najprostszych, a jej wykonywanie wiąże się z częstym kontaktem z chemią budowlaną.

Czego dowiesz się, czytając poniższy artykuł?

 • Na czym polega praca posadzkarza,
 • Kto może zostać posadzkarzem?
 • Ile zarabia osoba na stanowisku posadzkarza?
 • Co zrobić, by zostać posadzkarzem?
 • Czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu posadzkarza?
 • Gdzie posadzkarz może szukać zatrudnienia?
 • Czy zawód posadzkarza jest przyszłościowy?

Posadzkarz - na czym polega praca?

Posadzkarz zajmuje się wykonywaniem podłóg oraz nawierzchni z drewna, płytek czy wykładzin rulowanych. Do jego głównych zadań należy jednak przygotowywanie jastrychów cementowych i posadzek na bazie coraz częściej stosowanych żywic syntetycznych, które idealnie sprawdzą się w garażu lub hali magazynowej. Posadzkarzem może być również parkieciarz, glazurnik, ale także montażysta paneli podłogowych. Z zawodu tego można więc wykroić sporo specjalności, które pozwalają realizować wybrane etapy inwestycji budowlanych związanych z wykończeniem i budową podłóg. W zależności od wybranej profesji posadzkarz będzie pracował na etapie stanu surowego lub prac wykończeniowych, a jego obecność na terenie inwestycji ma zapewnić stabilną i odporną na obciążenia posadzkę w domach jednorodzinnych, garażach, halach i budynkach użyteczności publicznej.

Zakres obowiązków na stanowisku posadzkarza:

 • przygotowanie podłoża pod posadzki,
 • wykonywanie wylewek,
 • wykonywanie dylatacji,
 • układanie posadzek żywiczych,
 • szlifowanie betonu.

Video

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku posadzkarza?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Budowlaniec

Pracownik Ogólnobudowlany 31 brutto/h

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Łukęcin
 • 32-34 zł / h
Dodana

Pracownik Ogólnobudowlany/Zbrojarz/Cieśla

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Mirków
 • 5 000-8 000 zł / mc
Dodana

Pracownik Ogólnobudowlany/Zbrojarz/Cieśla

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Długołęka
 • 5 000-8 000 zł / mc
Dodana

Pracownik Ogólnobudowlany/Zbrojarz/Cieśla

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wrocław
 • 5 000-8 000 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik Ogólnobudowlany 31.00 brutto/h ** Praca od zaraz **

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Pobierowo
 • 31-32 zł / h
Dodana

Praca posadzkarza przeznaczona jest dla osób mających powiązania z branżą budowlaną. Dobrze, jeśli pracownik chcący zostać posadzkarzem ukończy szkołę techniczną lub zawodową na kierunku związanym z budownictwem, ale tak naprawdę fachu tego nauczyć może się jej właściwie każda osoba, nawet bez budowlanego wykształcenia. Bardzo ważne, by młody adept tej profesji poznał zasady dojrzewania betonu (skurcz, proces wysychania, itp.), bo pozwoli mu to osiągnąć lepsze efekty w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Wydaje się, że jest to zawód idealny dla młodych osób, które szukają swojej ścieżki na karierę zawodową, a nie posiadają specjalistycznego wykształcenia.

posadzkarz

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako posadzkarz:

 • umiejętność samodzielnej pracy,
 • podzielność uwagi,
 • łatwość obliczania proporcji poszczególnych składników,
 • dokładność,
 • staranność.

Ile zarabia posadzkarz?

Jak pokazują statystyki początkujący posadzkarz może liczyć na płacę brutto do 4 000 zł. Osoby z większym doświadczeniem mogą jednak spodziewać się zarobków sięgających nawet 7 000 zł. Oczywiście wszystko zależy od formy zatrudnienia. Zdecydowanie mniej zarobią specjaliści na etacie, więcej natomiast samodzielni fachowcy prowadzące własną firmę zajmującą się wykonywaniem posadzek. Chcąc zarabiać jeszcze więcej, warto pójść w kierunku posadzek żywiczych i przemysłowych, bo cieszą się one sporą popularnością, a na rynku brakuje specjalistów zajmujących się takimi rozwiązaniami. Sprawdź w poniższej tabeli, jakie informacje zebraliśmy na temat zarobków posadzkarza.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 800 zł 2 894 zł
ŚREDNIE 5 000 zł 3 660 zł
WYSOKIE 6 700 zł 4 813 zł

Czy do pracy na stanowisku posadzkarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Posadzkarz według rejestru zawodów na dzień dzisiejszy oficjalnie nie jest zawodem, ale prowadzone są obecnie prace w Ministerstwie Edukacji Narodowej, które mają pomóc w klasyfikacji tego zawodu do profesji montera zabudowy i robót wykończeniowych. W myśl obecnych przepisów posadzkarzem może być osoba, która nabyła tę umiejętność w ramach wykonywanych prac budowlanych. Na całe szczęście na rynku szkoleń znaleźć można wiele kursów, które pomagają doskonalić sztukę tworzenia i wykańczania posadzek betonowych, drewnianych i tych z tworzywa sztucznego. Bycie na bieżącą z nowościami wchodzącymi na rynek pomaga spełnić oczekiwania inwestorów, należy wiec zrobić wszystko, by jak najczęściej uczestniczyć w kursach z zakresu posadzkarstwa.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku posadzkarza?

Tak samo jak w przypadku wielu innych prac przeprowadzanych w branży budowlanej przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu posadzkarza mogą być np. problemy z układem oddechowym. Astma, alergie czy poważniejsze choroby płuc mogą sprawiać spore problemy osobie narażonej na zapylenie i stały kontakt z chemikaliami (szczególnie w przypadku posadzek przemysłowych). Posadzkarzem powinna być osoba sprawna fizycznie, silna, dlatego przeciwwskazaniem będą też wszelkie zaburzenia równowagi i problemy z narządem ruchu.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku posadzkarza:

 • odpowiednia sprawność fizyczna,
 • dobry wzrok,
 • właściwa koordynacja ruchowa.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie posadzkarza?

Posadzkarz, jak każdy inny pracownik branży budowlanej może znaleźć zatrudnienie w firmach specjalizujących się w wykańczaniu wnętrz, ale z powodzeniem może prowadzić te działania na własny rachunek. Wyspecjalizowanie się np. w wykonywaniu posadzek żywiczych lub jastrychów może przy stosunkowo niskim progu wejścia zapewnić dobre zarobki i pozwolić samodzielnie prowadzić własną działalność gospodarczą.

posadzkarz

Czy zawód posadzkarza jest przyszłościowy?

Stały rozwój branży budowlanej sprawia, że osoba posiadająca umiejętności wykonywania posadzek bez większego problemu znajdzie zatrudnienie nie tylko w firmach budowlanych, ale także prowadząc własną działalność gospodarczą. Zawód ten dostarcza więc sporą ilość zleceń i całkiem dobre zarobki, a do tego nie wiąże się z koniecznością zdobywania specjalistycznych uprawnień, które są potrzebne np. do prowadzenia prac przy gazie lub prądzie. Wszystko to sprawia, że zawód posadzkarza wydaje się być przyszłościowym i pozwalającym na zarobienie dobrych pieniędzy.

Podsumowanie:
 • Posadzkarz wykonuje podłogi i nawierzchnie z różnych materiałów, w tym żywic syntetycznych, drewna, płytek oraz wykładzin rulowanych.
 • Fach ten jest odpowiedni dla osób związanych z branżą budowlaną, ale nie wymaga specjalistycznego wykształcenia.
 • Zarobki posadzkarza zależą od doświadczenia i formy zatrudnienia, ale specjaliści w dziedzinie posadzek żywicznych i przemysłowych mogą zarabiać więcej.
 • Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu posadzkarza mogą być problemy z układem oddechowym i ruchowym.

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca posadzkarza jest niebezpieczna?

Praca posadzkarza nie jest niebezpieczna, ale naraża go na działanie szkodliwych substancji. Jest to szczególnie widoczne podczas prac związanych z posadzkami przemysłowymi, które bazują na żywicach. Wdychanie oparów powstających na etapie wykonywania takiej powierzchni może podrażniać drogi oddechowe, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednią odzież ochronną.

Czy pracując jako posadzkarz, można dobrze zarobić?

Wykonując taką pracę można liczyć na przyzwoite wynagrodzenie, które wprost proporcjonalnie zależne jest od posiadanego doświadczenia i umiejętności danego posadzkarza. Zdecydowanie najlepsze zarobki można osiągnąć wykonując ten zawód na własny rachunek, np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jakie czynności wykonuje posadzkarz podczas swojej codziennej pracy?

Posadzkarz jest osobą, która może wykonywać wiele prac, zarówno przy jastrychach, jak i posadzkach przemysłowych. Zakres obowiązków w dużej mierze zależny jest jakim konkretnie zajęciem w danej chwili zajmuje się osoba na takim stanowisku. Może obejmować układanie posadzek betonowych, wykonywanie dylatacji czy szlifowanie betonu z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu budowlanego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Konrad Wójcik

Konrad Wójcik

Ciekawy artykuł o zawodzie posadzkarza. Na pewno po przeczytaniu go zastanowię się czy warto podjąć pracę w tej branży. Wszystko zależy od tego jakie możliwości zatrudnienia są w moim regionie.
Jensen

Jensen

Myślę, że posadzkarz to dobry zawód dla osób posiadających zmysł techniczny, a także dobrą sprawność fizyczną. Na pewno warto postawić na takie kursy i szkolenia, aby nabyć umiejętności w tym zawodzie i znaleźć zatrudnienie.
Darekl

Darekl

Warto zatrudnić posadzkarza, który ma doświadczenie i zna się na rzeczy. To zawód przyszłościowy, w czasach gdy coraz więcej ludzi decyduje się na wykończenie swojego mieszkania lub domu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka