Zawody i ich potencjał

Zdun - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Zdun - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Piece kaflowe przez dziesiątki lat ogrzewały nasze domy. Z uwagi na rozpowszechnienie się tzw. centralnego ogrzewania rozwiązanie to — choć efektywne i zapewniające ciepło nawet podczas siarczystych, lutowych mrozów — jest wypierane. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że pieców już nikt nie używa. Wręcz przeciwnie; wciąż jeszcze można spotkać je w polskich domach (zarówno w mieście, jak i na wsi, w prywatnych domach oraz lokalach wykorzystywanych na cele gospodarcze). Posiadanie pieca wiąże się z koniecznością jego konserwacji. Tym właśnie zajmuje się zdun.

Koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł poradnikowy. Dzięki temu dowiesz się:

 • jakie są najważniejsze obowiązki w codziennej pracy zduna?
 • gdzie pracują zduni
 • czy zawód zduna jest perspektywiczny?

Zdun — na czym polega praca?

Zdun to pracownik, który zajmuje się przebudową, czyszczeniem (konserwacją) pieca, a czasem także postawieniem całej konstrukcji „od zera”. Istota tego zawodu sprawia, że zdun — oprócz wiedzy na tematy związane z funkcjonowaniem oraz konserwacją pieców — powinien posiadać także odpowiednie uwarunkowania zdrowotne. Dobre chęci i zapał do pracy mogą okazać się niewystarczające, jeśli istnieją przeciwwskazania medyczne. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku zduna?

 

W przypadku tej profesji ważne są między innymi:

 • brak alergii, pylicy, chorób płuc, astmy itp. Tego typu schorzenia właściwie uniemożliwiają wykonywanie pracy zduna, w przypadku której codziennością jest obcowanie z sadzami, pyłem, kurzem itp.,

 • sprawne dłonie — praca zduna ma charakter fizyczny. Wbrew pozorom, potrzeba wiele wysiłku, by móc postawić piec na nowo lub po prostu przebudować go.

Ile zarabia zdun?

Mimo iż profesja zduna jest często postrzegana jako relikt przeszłości, nie oznacza to jeszcze, że zarobki przedstawicieli tego zawodu są niskie. Wręcz przeciwnie: fachowcy w branży mogą liczyć na stosunkowo wysokie uposażenia. Trudno o jednoznaczne szacunki w tym zakresie, aczkolwiek z cenników umieszczanych w internecie oraz informacji z forów branżowych wynika, że usługi zduńskie to koszt od kilkudziesięciu złotych (drobne usługi) do nawet kilku tysięcy złotych (postawienie pieca na nowo). W związku z tym dochody najbardziej doświadczonych, cieszących się dobrą opinią zdunów mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Koszykarz-plecionkarz

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Rudnik nad Sanem
Dodana

Rzemieślnik

Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie

 • Darłowo
Dodana

Rzemieślnik specjalista - konserwator z uprawnieniami elektryka

GDYŃSKIE CENTRUM SPORTU JEDNOSTKA BUDŻETOWA w Gdyni

 • Gdynia
Dodana

Rzemieślnik- elektromonter

MIEJSKI ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH

 • Gubin
Dodana

Serowar

Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA

 • Koźmin Wielkopolski
Dodana

Jeśli chodzi o zarobki osiągane przez osoby wykonujące prace zduńskie, aktualne informacje na ten temat ukazuje tabela poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 200 zł 2 511 zł
ŚREDNIE 4 000 zł 3 022 zł
WYSOKIE 10 000 zł 6 937 zł

Czy do pracy na stanowisku zduna potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do pracy na stanowisku zduna nie są wymagane studia ani wykształcenie średnie kierunkowe. W większości przypadków przygotowanie do tego zawodu ma charakter praktycznego przyuczenia do zawodu.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako zdun?

 

 • przynajmniej podstawowa znajomość zagadnień związanych z branżą budowlaną,

 • bardzo dobra znajomość kwestii dotyczących budowy różnego rodzaju pieców,

 • prawo jazdy kategorii B — prace wykonuje się „na miejscu”, tzn. w domu klienta prywatnego lub siedzibie przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji mobilność oraz możliwość dojechania do klienta znajdującego się po drugiej stronie miasta lub kilkanaście kilometrów od danej miejscowości jest kluczowym atutem.

Przydatne informacje odnośnie szkoleń zawodowych, które mogą okazać się przydatne w codziennej pracy zduna, przedstawiono pokrótce w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Wymagane jest wykształcenie zawodowe. -
PRZYDATNE - Przydatne jest wzięcie udziału w szkoleniu z praktyczną nauką zawodu zduńskiego.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie zduna?

W sieci próżno szukać ofert pracy na stanowisku zduna. W większości przypadków zduni pracują na samozatrudnieniu. Nie mają oni stałego miejsca swojego zatrudnienia, wykonując prace zlecane im przez pojedynczych klientów. Praca zduna jest przez niektórych oceniana jako zawód ginący i bez perspektyw. Jeśli jednak zdun pragnie z tego (bądź jakiegokolwiek innego) powodu zmienić branżę, przekwalifikowanie nie powinno stanowić większego problemu. Wręcz przeciwnie — doświadczenie zdobyte w tej profesji powinno ułatwić przekwalifikowanie się na pracownika w branży budowlano-remontowej.

zdun

Jak wygląda praca na stanowisku zduna?

Praca zduna wymaga umiejętności manualnych, zdolności w zakresie projektowania oraz gotowości do wysiłku fizycznego. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku zduna?

 

Jeśli o to chodzi, należy pamiętać, że:

 • zadaniem zduna jest wybór — zgodnie z sugestiami klienta — materiałów niezbędnych do postawienia, przebudowy bądź konserwacji pieca. Mowa tu między innymi o cegłach, kaflach oraz elementach żeliwnych (ruszty, ramy piecowe itp.). 

 • zdun zajmuje się również kalkulacją ceny za poszczególne zlecenia.

Aby zdun mógł w prawidłowy sposób wykonywać powierzone prace, musi on wykorzystywać podczas codziennej pracy wykorzystywać między innymi takie zajęcia jak: młotki murarskie, gładzik, szpachla, przecinaki służące do łamania kafli oraz przybory pomiarowe (poziomice, calówki, kątownice, metrówki itp.),

Jakie są zalety i wady na stanowisku zduna?

Jeśli chodzi o zalety tego zawodu, to jest to przede wszystkim fakt, że wiedza zdobyta w ramach fachu zduńskiego może być przydatna także w innych zawodach z branży budowlano-remontowej. Ponadto, specjaliści w branży mogą liczyć na niemałe zarobki.

Z drugiej strony, praca zduna — podobnie jak właściwie każda inna branża — ma także pewne słabości. Do wad należy w tym przypadku między innymi niski prestiż społeczny tego zawodu. Statusu zawodu zduna nie sposób porównywać z takimi profesjami jak na przykład lekarz, adwokat czy wykładowca. Ponadto, zapotrzebowanie na prace wykonywane przez zdunów maleje wskutek wzrostu popularności centralnego ogrzewania.

Kolejną z wad jest fakt, że wieloletnia praca na stanowisku zduna może spowodować takie schorzenia jak na przykład pylica, alergia czy inne dolegliwości układu oddechowego.

zdun

Czy zawód zduna jest przyszłościowy?

Wiele osób twierdzi, że profesja zduna stanowi — obok takich zawodów jak na przykład bednarz czy szewc — jeden z tak zwanych ginących zawodów. Czy jest tak w istocie? Jak już wspomniano we wstępie, tradycyjne piece są w coraz większym stopniu wypierane przez instalacje centralnego ogrzewania. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że pieców nikt już nie wykorzystuje. Wręcz przeciwnie — tradycyjne piece można spotkać między innymi:

 • w domach urządzonych w stylu retro, w których hołduje się tradycyjnym rozwiązaniom (a do takich, jak wiadomo, należy piec grzewczy),

 • w starych kamienicach, które wciąż są obecne na przykład w centrach miast z wieloletnią tradycją,

 • w lokalach gospodarczych, w tym na przykład w niektórych piekarniach.

W efekcie, zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi wykonywane przez zdunów wciąż istnieje. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze fakt, że popyt na usługi zdunów nie jest już tak duży jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.

Podsumowanie:
 • Zdun zajmuje się m.in. przebudową, konserwacją oraz stawianiem konstrukcji pieców, a także powinien posiadać odpowiednie uwarunkowania zdrowotne do wykonywania tego zawodu.
 • Zarobki zdunów w branży zduńskiej są stosunkowo wysokie, a najbardziej doświadczeni i cenieni mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
 • Do pracy na stanowisku zduna nie są wymagane studia ani wykształcenie średnie kierunkowe, a wystarczającym przygotowaniem jest praktyczne przyuczenie się do zawodu.
 • Zduni najczęściej pracują na samozatrudnieniu, a praca na tym stanowisku wymaga umiejętności manualnych oraz gotowości do wysiłku fizycznego.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się zdun?

Zdun to wykwalifikowany rzemieślnik, który zajmuje się stawianiem, przestawianiem oraz konserwacją pieców.

Na jakie zarobki może liczyć zdun?

Trudno jest to określić, ponieważ wielu zdunów wykonuje swoje obowiązki w ramach działalności gospodarczej.

Zdun — jakie są perspektywy zatrudnienia na najbliższe lata?

Zapotrzebowanie na prace wykonywane przez zdunów w Polsce znacznie spadło w ostatnich latach. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to jeden z wymarłych zawodów. Z drugiej jednak strony w Polsce wciąż wykorzystuje się piece tradycyjne (np. w starych kamienicach oraz piekarniach). Oznacza to, że popyt na zdunów — choć zmniejszony — wciąż istnieje.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Mazan

Mazan

Cieszy mnie fakt, że zawód zduna jest perspektywiczny i oferuje atrakcyjne zarobki. Mimo, że nie posiadam specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia w tej dziedzinie, z chęcią zainteresowałabym się ofertami szkoleń i kursów, aby poznać ten fach bliżej.
Stefan

Stefan

Myślę, że nie powinniśmy bagatelizować zawodów takich jak zdun. W końcu, wiele osób wciąż korzysta z tradycyjnych pieców i potrzebuje specjalisty, który pomoże w ich konserwacji czy budowie. Możemy także zauważyć, że zdunowie posiadają wiele różnych umiejętności, które mogą okazać się przydatne w innych pracy budowlanych.
Beduin

Beduin

Zastanawiałam się, czy warto zdecydować się na pracę jako zdun. Artykuł zadecydował, że jest to zawód perspektywiczny i oferuje całkiem niezłe wynagrodzenie. Cieszy mnie również fakt, że nie są wymagane konkretne studia czy szkolenia, a przyuczenie odbywa się w praktyce.
Boleor

Boleor

Nie jest łatwo pracować jako zdun, zwłaszcza jeśli nie ma się odpowiedniego przygotowania zdrowotnego. Jednakże, pracując jako zdun, można liczyć na dobrą pensję i wiele doświadczenia, które może okazać się przydatne w innych zawodach remontowo-budowlanych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.