Zawody i ich potencjał

Risk manager - obowiązki, ścieżka kariery, zarobki. Czy w firmie powinna być od zarządzania ryzykiem?

31 sierpnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy
Risk manager - obowiązki, ścieżka kariery, zarobki. Czy w firmie powinna być od zarządzania ryzykiem?
Każde przedsiębiorstwo podejmuje w ramach swojej działalności określonego rodzaju ryzyko. Jest ono obecne na wielu płaszczyznach funkcjonowania, w tym m.in w sferze finansowej, prawnej czy technologicznej. To dlatego wiele podmiotów gospodarczych zatrudnia w swoich szeregach specjalistów zajmujących się wyłącznie oceną ryzyka. Tego typu pracownikiem jest właśnie risk manager. Co konkretnie należy do jego obowiązków?

Zobacz także artykuł: Rola, zadania i obowiązki managera - kim jest dobry menadżer w firmie? 

Risk manager – obowiązki, ścieżka kariery, zarobki. Czy w firmie powinna być od zarządzania ryzykiem?

Zarządzanie różnego rodzaju procesami w firmie nie należy do prostych wyzwań, dlatego wielu przedsiębiorców zatrudnia u siebie, najczęściej na kontraktach menadżerskich, specjalistów od konkretnych zadań. Jednym z nich jest właśnie risk manager - czym się dokładnie zajmuje i czy warto szukać pracy w tym obszarze? Sprawdźmy to!

Risk manager – co to za stanowisko?

Professional risk manager to osoba odpowiedzialna za analizę ryzyka na różnych płaszczyznach funkcjonowania firmy oraz przygotowanie procedur, które mają zminimalizować możliwość wystąpienia sytuacji kryzysowych. Pracownik zajmujący się tak wąską dziedziną musi najczęściej współpracować z innymi specjalistami, w tym projekt managerami, którzy dostarczają mu niezbędnych informacji. 

Jakie są dziedziny risk manager?

Stanowisko risk manager nie jest jednolite i jego charakter jest w znacznej mierze uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa, branży, podejmowanych wyzwań itp. Specjalista od zarządzania ryzykiem co do zasady nie skupia się na jednym obszarze, lecz musi dbać o wiele kwestii. Mowa tutaj o wszelkiego typu ryzyku finansowym, technologicznym (tj. IT Risk Manager), prawnym, bezpieczeństwie danych, obiektów, zaopatrzenia czy prawidłowym funkcjonowaniu linii produkcyjnych. 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Manager

KEY ACCOUNT MANAGER AUTOMOTIVE

Kuźnia Polska Spółka Akcyjna

 • Skoczów
Dodana
Dodana
Dodana

Manager ds. sprzedaży

WhitePress

 • Bielsko-Biała
Dodana

Sekretarza, manager

Medyczna Epsilon Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 • Strzelce Opolskie
Dodana

Jakie są obowiązki osoby na stanowisku Risk manager?

Głównym zadaniem risk managera jest bieżąca ocena ryzyka wewnątrz przedsiębiorstwa oraz w kontaktach z innymi podmiotami. Kolejnym z obowiązków jest tworzenie strategii zmierzającej do zabezpieczenia interesów pracodawcy oraz kontrahentów. Risk manager wykonuje ponadto pracę biurową i zajmuje się przygotowywaniem, prowadzeniem i gromadzeniem niezbędnej dokumentacji, w tym sporządzaniem raportów. W razie kryzysu musi działać błyskawicznie w celu jego rozwiązania. Risk manager powinien pozostawać w stałym kontakcie z przedstawicielami kadry zarządzającej podmiotem gospodarczym.  

Jaką wiedzę powinna mieć osoba na stanowisku risk manager?

Co powinno znaleźć się w CV risk manager? Jaką wiedzę i umiejętności powinna posiadać osoba zajmująca to stanowisko? Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że na stanowisko risk managera przyjmowane są głównie osoby, które ukończyły studia kierunkowe związane z prawem, finansami, ekonomią czy rachunkowością. Risk manager powinien ponadto posiadać umiejętności interpersonalne, być komunikatywny, dokładny, a także mieć analityczny umysł. Jeśli dana osoba myśli o pracy na tym stanowisku powinna podejść do egzaminu na risk manager certyfikat, dzięki któremu potwierdzi swoje kompetencje i nabędzie potrzebne uprawnienia. Dodatkowym atutem będzie znajomość świata biznesu i zasad w nim panujących oraz doświadczenie na podobnych lub tym samym stanowisku w innych firmach. Risk manager nie może spocząć na laurach, lecz powinien stale się rozwijać. 

Video

Czy jest praca dla risk managera?

Praca risk manager - gdzie szukać? Obecnie na rynku pojawia się wiele ofert pracy dla specjalistów zajmujących się zarządzaniem ryzykiem w firmie. Co istotne, w wielu dziedzinach miejsc pracy jest więcej niż wykwalifikowanych pracowników, dlatego śmiało można stwierdzić, że jest to profesja przyszłości. Risk managera poszukują już nie tylko korporacje, ale coraz częściej także podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Pracę można znaleźć w wielu instytucjach bankowych, towarzystwach ubezpieczeniowych czy inwestycyjnych oraz podmiotach publicznych. 

W jakiej firmie risk manager znajdzie pracę?

Zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie oceny ryzyka stale rośnie. Coraz więcej firm dostrzega bowiem korzyści wynikające z posiadania u siebie ekspertów z tej dziedziny. Szczególnie poszukiwani są risk managerowie IT, ale nie tylko. Risk manager zarobki - na jakie może liczyć? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników. Można jedynie wskazać, że średnie wynagrodzenie brutto w tym obszarze wynosi nieco ponad 9 000 złotych. Z całą pewnością jednak jest to zawód godny uwagi, który z roku na rok jeszcze bardziej będzie zyskiwać na znaczeniu!   

Podsumowanie:
  • Stanowisko Risk Manager skupia się na ocenie różnych rodzajów ryzyka w firmie oraz tworzeniu strategii zmierzającej do zabezpieczenia interesów pracodawcy oraz kontrahentów.
  • Osoba na tym stanowisku powinna mieć dodatkowe kwalifikacje, takie jak znajomość świata biznesu, umiejętności interpersonalne, analizę finansową i doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach.
  • Zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie oceny ryzyka stale rośnie, z różnymi możliwościami zatrudnienia w instytucjach bankowych, towarzystwach ubezpieczeniowych, inwestycyjnych i podmiotach publicznych.
  • Według statystyk, średnie wynagrodzenie brutto w tej dziedzinie wynosi nieco ponad 9 000 złotych, ale zarobki są uzależnione od wielu czynników, takich jak wielkość przedsiębiorstwa, branża i doświadczenie zawodowe.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się risk manager?

Osoba na stanowisku risk managera zajmuje się szeroką pojętym zarządzaniem ryzykiem w obrębie prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności. Chodzi m.in. o ryzyko finansowe, IT, czy też związane z bezpieczeństwem danych, pracowników, obiektów itp.

Praca dla risk managera - gdzie szukać?

Wykwalifikowany risk manager znajdzie zatrudnienie zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Tego typu specjalistów poszukują przede wszystkim banki, ubezpieczalnie, giełda papierów wartościowych oraz korporacje.

Dlaczego firma powinna mieć risk managera?

Posiadanie risk managera w swoim przedsiębiorstwie pozwala na kompleksowe zabezpieczenie swoich interesów na wielu różnych płaszczyznach. Specjalista ds. zarządzania ryzykiem nie tylko zminimalizuje potencjalne zagrożenie, ale w przypadku kryzysu wypracuje procedurę, dzięki której firma poniesie możliwe jak najmniejsze straty.

5 komentarzy

Jestem za przywróceniem zawodu felczera. Kształci

Jestem za przywróceniem zawodu felczera. Kształci

Jako pracownik firmy uważam, że obecność risk managera w firmie jest niezbędna. Możemy czuć się bezpiecznie wiedząc, że specjalista dba o różnego rodzaju ryzyka i potrafi szybko działać w razie kryzysu.
Damian

Damian

Świetna opcja dla osób z doświadczeniem w zarządzaniu ryzykiem lub świeżo po studiach związanych z prawem, finansami, ekonomią czy rachunkowością. Warto pomyśleć nad zdobyciem certyfikatu.
Roma

Roma

Zastanawiałem się nad zmianą zawodu i myślę, że praca na stanowisku risk managera może być ciekawą opcją. Potrzebuje jedynie odpowiedniego wykształcenia i kompetencji.
Roleks

Roleks

Warto zatrudnić specjalistę od ryzyka w firmie, aby dbać o interesy pracodawcy oraz kontrahentów. Jest to profesja przyszłości, a zapotrzebowanie na risk managerów stale rośnie.
Lelewel

Lelewel

Dobrze poznawać te nowe stanowiska czy tam zawody, gdyż wszyscy teraz tak się professional podpisują ;/

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.