Zarobki

Jak działa Cashback i Moneyback oraz ile można zyskać zwrotu środków za zakupy?

2 czerwca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

6 komentarzy
Jak działa Cashback i Moneyback oraz ile można zyskać zwrotu środków za zakupy?
Cashback i moneyback to usługi, które z roku na rok cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Na czym dokładnie one polegają? Dlaczego warto z nich korzystać? Oto wszechstronny poradnik na temat cashback i moneyback, w którym wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Cashback czyli sprytny sposób na obrót gotówką. Czym jest i jak działa Caschback?

Cashback to usługa, która zrewolucjonizowała system bankowy w Polsce. Jej historia na świecie sięga lat 80. ubiegłego wieku. Z tej funkcjonalności po raz pierwszy mogli skorzystać obywatele USA oraz Brytyjczycy, a następnie Czesi i Włosi.

Na czym polega cashback? To bardzo proste. Usługa ta umożliwia klientowi płacącemu za zakupy w sklepie kartą płatniczą wypłatę gotówki u kasjera. Narodowy Bank Polski definiuje cashback jako "wypłatę sklepową" i trzeba przyznać, że ta definicja bardzo dobrze oddaje jej charakterystykę. Z kolei PKO BP uznaje, iż cashback to "wypłata gotówki towarzysząca transakcji bezgotówkowej", zaś na stronach mBanku można przeczytać, że cashback to "opłata za wypłatę gotówki w kasie sklepu". Każda z instytucji stosuje własną terminologię, jednak istota tej usługi jest zawsze taka sama.

Historia usługi cashback oferowanej w Polsce

W innych państwach usługa cashback pojawiła się zdecydowanie wcześniej. W Polsce cashback dostępny jest od 2006 roku - wówczas możliwe stało się wypłacanie środków nie tylko w bankomatach, ale także w kasach sklepów i punktów handlowo-usługowych w trakcie opłacania rachunków. Pierwszymi instytucjami, które wprowadziły cashback dla polskich konsumentów, były PKO Bank Polski S.A., MultiBank oraz mBank.

Wraz z wprowadzeniem usługi na polskim rynku klienci posiadający karty debetowe mogli już oczywiście realizować wypłaty środków płatniczych z rachunku bankowego za pośrednictwem wypłat bankomatowych lub wypłat w kasach banków, jednak ta pierwsza opcja cieszyła się znacznie większą popularnością. Należy też wspomnieć, że w 2006 roku, czyli w momencie wprowadzenia usługi cashback w Polsce, w całym kraju znajdowało się niecałe 10 tysięcy bankomatów. Plasowało to Polskę na szarym końcu rankingu krajów pod względem wskaźnika liczby bankomatów na jednego mieszkańca. Oznaczało to, że klienci, którzy chcieli wypłacić gotówkę z bankomatu, niejednokrotnie mieli ogromny problem ze znalezieniem takiego urządzenia.

zalet cashback

Klienci banków MultiBank, PKO oraz mBank, zyskali funkcjonalność, dzięki której wypłata środków z konta okazała się zdecydowanie prostsza. Mianowicie, mogli oni wypłacać niewielkie kwoty gotówki podczas realizowania transakcji bezgotówkowych w sklepach. Nową usługę oferowano zarówno w większych jak i mniejszych sklepach, takich jak Piotr i Paweł, Żabka, Real, Bomi, Empik, Matras, Orlen czy Bliska.

Cashback i moneyback jako dwie różne usługi

Jakiś czas temu pojęcia cashback oraz moneyback były stosowane zamiennie. W tej chwili specjaliści podkreślają, że każdy z terminów oznacza coś zupełnie innego. Czym jest zatem cashback? Jest to dodatkowa funkcjonalność karty płatniczej, która pozwala nam na wypłatę gotówki podczas robienia zakupów w sklepie. Klient może skorzystać z usługi cashback w dowolnym momencie, a dana kwota zostanie pobrana z jego rachunku bankowego.

Moneyback z kolei jest inną formą premii, gdyż jest to częściowy zwrot środków od banku, np. za aktywne korzystanie z karty płatniczej. Aby otrzymać tego typu premię, trzeba koniecznie spełnić określone przez bank warunki dodatkowe, czyli zrealizować transakcje na określoną kwotę, zapewnić minimalny wpływ na konto bądź zrobić zakupy w konkretnych sklepach wskazanych przez bank.

Cash back - jakie korzyści niesie dla klientów ta usługa i ile można wypłacić?

Szukasz pracy?

Poszukujemy serwisanta mechanicznego

GRUPA CONTRAIN

 • Łódź
 • 5 500-6 000 zł / mc
Dodana

Kierowca Kat. C+E

Quick Service Logistics Polska Sp. z o.o. Sp.k

 • Błonie-Wieś
Dodana

Pracownik fizyczny do laboratorium

NEW ZINC Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Poszukujemy pracownika na stanowisko operatora maszyn

GRUPA CONTRAIN

 • Pabianice
 • 4 700-5 500 zł / mc
Dodana

Diagnosta laboratoryjny

Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny

 • Jaworze
Dodana

Korzystanie z usługi cashback wiąże się z całą masą korzyści.

Do najważniejszych zalet cashback zaliczamy:

 • swobodny, nieograniczony dostęp do gotówki zgromadzonej na rachunku bankowym,
 • stuprocentowe bezpieczeństwo (pieniądze są wypłacane wyłącznie po wprowadzeniu kodu PIN do karty płatniczej),
 • oszczędność czasu - pieniądze wypłacamy "przy okazji", robiąc zakupy w sklepie lub płacąc rachunki na poczcie,
 • cały proces przebiega sprawnie i bez zbędnych formalności - wystarczy poinformować kasjera przy zakupach o chęci wypłaty gotówki z karty, a już za chwilę bez żadnych formalności otrzymamy gotówkę do ręki,
 • brak opłat - w zdecydowanej większości instytucji bankowych w Polsce usługa cashback jest całkowicie bezpłatna bądź stosowane są niezwykle niskie prowizje,
 • brak wymagań wobec klientów chcących skorzystać z usługi - osoby chcące skorzystać z cashbacku nie muszą spełniać jakichkolwiek wymogów, gdyż jest to funkcjonalność szeroko dostępna,
 • brak minimalnego limitu - to klient samodzielnie decyduje, ile pieniędzy wypłaci z konta, może to być równie dobrze 10 lub 100 złotych.

Ile dokładnie pieniędzy można wypłacić w ramach cashbacku? Nie istnieje minimalna kwota, jednak warto wiedzieć, że posiadacze kart Mastercard i Maestro mogą wypłacić jednorazowo maksymalnie 500 złotych. W przypadku kart Visa limit jest niższy i wynosi 300 złotych.

Warto także wiedzieć o tym, że z usługi cashback można korzystać w ciągu jednego dnia wielokrotnie i nie ma tu żadnych limitów. Jedynym ograniczeniem jest limit transakcji bezgotówkowych ustanowiony na należącym do nas rachunku bankowym - można go w dowolnym momencie edytować.

Ogromnym atutem cashback jest także fakt, że nie istnieje minimalna kwota zakupów, która uprawniałaby do skorzystania z cashhbacku. Oznacza to, że pieniądze możemy wypłacić nawet kupując lizaka za 50 groszy.

Placenie i zwroty z cashback i moneyback

Które banki oferują cashback?

W poniższej tabeli zawarliśmy informacje odnośnie dostępności usługi cashback w poszczególnych instytucjach bankowych w Polsce. Jak widać, w naszym kraju zdecydowana większość banków oferuje cashback, dlatego prawie każdy z polskich konsumentów może bez trudu wypłacać pieniądze podczas realizowania płatności w sklepie.

Banki oferujące cashback

Banki, które nie oferują cashback

mBank, Alior Bank, Millennium Bank, Getin Bank, BNP Paribas, ING Bank Polski, PKO BP/Inteligo, Pekao SA., Santander Bank Polska, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, Credit Agricole, Nest Bank, Plus Bank.

Toyota Bank, BOŚ Bank

Gdzie i w których sklepach możliwa jest wypłata cashbackiem?

Jakie sklepy mają cashback w swojej ofercie? Wypłata cashbackiem jest obecnie dostępna w przeszło 50 tysiącach placówek handlowych w całej Polsce. Do tej grupy zaliczają się m.in. Media Markt, Bliska, Żabka, Ruch, Polo Market, Krakowski Kredens, Carrefour, Media Expert, Dayli, Dino, Małpka Express, Fresh Market. O dokładne informacje w zakresie dostępności usługi cashback warto zapytać sprzedawcę w odwiedzanej przez siebie placówce handlowej.

Video

Jak można wypłacić pieniądze w ramach cashbacku?

Jak wypłacić pieniądze przez cashback? To naprawdę banalnie proste! Operację tą możemy zrealizować wyłącznie przy realizowaniu transakcji bezgotówkowej kartą za zakupy. Pieniądze w cashback wypłacimy tylko wtedy, gdy kupimy jakikolwiek przedmiot lub usługę w danym sklepie. Nie ma tutaj znaczenia wartość transakcji - może ona wynieść nawet kilkadziesiąt groszy.

Wystarczy, że dokonamy płatność kartą i potwierdzimy ją numerem PIN oraz poinformujemy kasjera o chęci wypłaty środków ze swojego konta. Kasjer przekaże nam pieniądze razem z paragonem za zakupy. Oprócz tego otrzymamy także stosowny dokument potwierdzający, że wypłacono określoną kwotę z naszego rachunku bankowego.

Casheback i moneyback jak robić zakupy w internecie

Czy cashback jest na 100% bezpieczny?

Niektórzy mają pewne wątpliwości co do stosowania cashbacku, gdyż nie są pewni, czy jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Warto jednak pamiętać o tym, że cashback to usługa całkowicie bezpieczna. Transakcje te zawsze są potwierdzane PIN-em.

W niektórych sklepach klienci mogą także zostać poproszeni o podpisanie się na wydruku potwierdzającym wypłatę z konta. Oznacza to, że bezpieczeństwo usługi cashback jest na bardzo wysokim poziomie. Ryzyko, że złodziej mógłby sam wypłacić pieniądze z naszego konta w ramach cashbacku, jest naprawdę bardzo niskie.

Video

Co to jest moneyback (cashback/ money back)?

Moneyback to inna usługa, która polega na tym, że bank w zamian za wykonanie określonych czynności zwraca klientowi część środków za zrealizowane transakcje bezgotówkowe. Taką czynnością może być określony wpływ na konto lub realizacja transakcji bezgotówkowych na minimalną kwotę. Usługa moneyback na polskim rynku po raz pierwszy wprowadzona została w 2009 roku przez BZ WBK (obecnie Santander Polska). Zwrot środków moneyback wynosi w tej chwili od 1 do 5 procent.

Podsumowanie:
  • Cashback to usługa umożliwiająca klientowi wypłatę gotówki u kasjera sklepowego podczas płacenia za zakupy kartą płatniczą.
  • Usługa cashback pojawiła się w Polsce w 2006 roku i była wprowadzona przez PKO Bank Polski S.A., MultiBank oraz mBank.
  • Cashback a moneyback to dwie różne usługi, gdzie cashback umożliwia wypłatę gotówki podczas płacenia, a moneyback to częściowy zwrot środków od banku za aktywne korzystanie z karty płatniczej.
  • Wiele banków w Polsce oferuje usługę cashback, jednak każdy bank ma swoją terminologię. Nie ma minimalnej kwoty zakupów uprawniającej do skorzystania z usługi cashback, a limit wypłaty gotówki zależy od typu karty - dla Mastercard i Maestro to 500 zł, a dla Visa 300 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest cashback?

Cashback to usługa dedykowana klientom banków, która polega na tym, że podczas realizowania płatności kartą w sklepie można jednocześnie wypłacić środki zgromadzone na koncie. W tej chwili cashback jest dostępny w zdecydowanej większości instytucji bankowych w Polsce.

Ile kosztuje cashback?

W większości polskich banków usługa wypłaty gotówki z konta w sklepie jest całkowicie darmowa lub wiąże się z niewielką prowizją.

Na czym polega różnica między cashback a moneyback?

Cashback i moneyback to dwie zupełnie różne usługi. Cashback pozwala na wypłatę gotówki podczas płacenia kartą za zakupy w punkcie handlowo-usługowym, zaś moneyback oznacza częściowy zwrot środków od banku m.in. za aktywne korzystanie z karty płatniczej dołączonej do rachunku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Ireneusz Stanclik

Ireneusz Stanclik

W moim sklepie oferujemy cashback i klienci bardzo chętnie z niej korzystają. Wielu z nich jest zaskoczonych, że w sklepie mogą wypłacić gotówkę. Myślę, że ta usługa pozytywnie wpływa na naszą sprzedaż.
Gosia

Gosia

Cashback to ciekawa opcja, ale niestety ja nie korzystam z karty płatniczej, więc nie mam z niej możliwości skorzystania. Mam nadzieję, że w przyszłości usługa ta będzie dostępna również dla płatności gotówkowych.
rachmistrz

rachmistrz

Cashback to świetna opcja dla klientów. Oprócz dokonywania zakupów z kartą płatniczą, można jeszcze wypłacić gotówkę i to bez wychodzenia ze sklepu. Czego chcieć więcej?
Urbański

Urbański

Bardzo ciekawy artykuł! Nie wiedziałem o istnieniu takiej możliwości jak cashback. Na pewno skorzystam z tej usługi w przyszłości, gdy będę robił większe zakupy. Dzięki za informacje!
Majka

Majka

Zachęcam do skorzystania
gosia

gosia

Model przedstawiony ciekawie chociaż można by go aktualizować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.