Najwięksi pracodawcy na Śląsku

Wiodący zakład produkujący silniki - praca Damel S.A. w Dąbrowie Górniczej

6 lipca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Wiodący zakład produkujący silniki - praca Damel S.A. w Dąbrowie Górniczej
Damel to jedna z najbardziej znanych firm z Dąbrowy Górniczej i całego regionu. 80 lat tradycji i nieustanny rozwój są źródłem renomy, która działa na wyobraźnię nie tylko klientów, ale również potencjalnych pracowników. Jeżeli chcesz aplikować do pracy w Dąbrowskiej Fabryce Maszyn Elektrycznych, przeczytaj poniższy artykuł.

Początki działalności Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych „Damel” są datowane na 1940 r. To nowoczesne przedsiębiorstwo, z którego produktów i usług korzystają zarówno polscy, jak i zagraniczni odbiorcy.

Spółka Damel to z jednej strony producent – przede wszystkim silników – a z drugiej renomowana firma świadcząca remonty, diagnostykę i serwis maszyn. Dla kilkuset mieszkańców Dąbrowy Górniczej i okolic fabryka jest miejscem pracy na stanowiskach w dziale produkcji i w biurach.

Historia firmy Damel

W 1940 r. Stefan Szlęk założył warsztat elektryczny w Grodźcu. W momencie zakończenia II wojny światowej otworzył zakład „Przemysł mechaniczny i elektryczny inż. Stefan Szlęk i Spółka” w Dąbrowie Górniczej, jednak błyskawicznie go znacjonalizowano. Firma, która od 1947 r. do dziś funkcjonuje w tym samym miejscu, stała się częścią państwowego przemysłu górniczego.

W latach 50. trwała rozbudowa zakładu, a w 1962 r. było możliwe wyprodukowanie przewoźnej przetwornicy. Od 1965 r. zaczęła obowiązywać nazwa Damel, wdrożono także charakterystyczny logotyp. Ważna data to 1971 r., kiedy otwarto Zakład Doświadczalny Aparatury Sterowniczej Zakładów Naprawczych Maszyn Elektrycznych „DAMEL”. Lata 80. były czasem produkcji wielu nowych technologii, m.in. silników do kombajnów czy separatorów elektromagnetycznych.

Zdjęcie przetwornicy przewoźnej w firmie Damel z 1962 r.

Przetwornica przewoźna w dawnym zakładzie Damel. Źródło: damel.pl.

W 1999 r. Damel został jednoosobową spółką Skarbu Państwa, a pod koniec 2003 r. poddano ją prywatyzacji i przejęto przez dwie spółki – PKIMSA Carboautomatyka z Tych i FTT Wolbrom z Wolbromia. Od tamtej pory zakład kontynuuje politykę rozwoju, wprowadzając na rynek kolejne produkty, jak silniki do strugów (2011), silniki ze stopniem ochrony IP67/IP68 (2013) czy silniki zintegrowane z przemiennikiem częstotliwości na napięcie 3300V (2017).

Spółka ta była, jest i będzie ważnym pracodawcą na mapie Dąbrowy Górniczej i okolic. Zainteresowanie aktualnymi ofertami pracy w firmie Damel, na które można od czasu do czasu natrafić w Internecie, jest duże wśród mieszkańców okolicy.

Działalność Damel SA

W fabryce Damel powstają między innymi silniki asynchroniczne o mocy od 8 do 1600 kW i napięciu 400-11000 V. Wykorzystuje się je do zasilania takich urządzeń jak wentylatory, pompy, przenośniki, kombajny ścianowe i chodnikowe czy kompleksy strugowe. Popularnością wśród klientów z branży cieszą się też nowoczesne silniki zintegrowane z przemiennikiem częstotliwości, które charakteryzują się możliwością regulacji prędkości obrotowej, kontrolą termiczną oraz oszczędną pracą. W Dąbrowie Górniczej Damel produkuje je w zakresie napięć 500-3300V i mocy 60-1250 kW.

Szukasz pracy?
Dodana

SPECJALISTA DS. CZASU PRACY I METODY

Electrical Components International Sp. z o. o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Operator CNC

Justyna Szokalska JS Consulting

 • Kąty Wrocławskie
 • 7 000-8 000 zł / mc
Dodana

Pracownik ds. rozliczeń finansowych - Tarnów

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

 • Tarnów
Dodana

Płatny staż w dziale procesu

Electrical Components International Sp. z o. o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Możliwości zakładu Damel pozwalają też na wytwarzanie silników z magnesami trwałymi stosowanymi do pracy ciągłej, między innymi przy zasilaniu wentylatorów i pomp. Sprawne urządzenia są produkowane w zakresie mocy 400-1600 kW, o napięciu 400-6000 V i prędkości obrotowej od 375 do 1500 obrotów na minutę (rpm). Ofertę uzupełniają separatory z szerokością do 2000 mm, które pozwalają wychwycić zanieczyszczenia ferromagnetyczne w urobku na taśmie.

Silnik niskiego napięcia Damel

Silnik niskiego napięcia. Źródło: katalog produkcji Damel SA, damel.pl

Katalog przedsiębiorstwa zawiera ponadto elementy wyposażenia, takie jak izolatory, płyty zacisków, wpusty kablowe i elementy sterowania. Każdy sprzęt może zostać wyprodukowany według ścisłych wytycznych klienta, na przykład pod kątem zastosowania w przemyśle wydobywczym czy chemicznym.

Jak widać, specjaliści tej firmy na co dzień pracują z zaawansowanymi urządzeniami, do obsługi których niezbędne są pewne umiejętności i przeszkolenie. Przed podjęciem decyzji o chęci aplikowania i pracy w Damel SA warto dokładnie zapoznać się z ofertą przedsiębiorstwa, poznając specyfikację techniczną i zdobywając wiedzę przydatną do późniejszej pracy.

Warto wiedzieć!
Damel SA świadczy także profesjonalne usługi w zakresie napraw, zgodnie z tradycją sięgającą jeszcze lat 40. XX wieku. Aktualnie to największy zakład remontujący maszyny wykorzystywane w przemyśle wydobywczym w Polsce.

Pracownicy Damel SA wykonują kompleksową diagnostykę maszyn elektrycznych, na przykład pod kątem stanu łożysk czy izolacji. Serwis sprzętu firmy jest dostępny w trybie 24/7 zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Damel SA praca i kariera

Zatrudniająca kilkuset specjalistów firma Damel jest spółką akcyjną, która rekrutuje zarówno na stanowiska produkcyjne, jak i administracyjne. W strukturze przedsiębiorstwa można wyróżnić:

 • dział sprzedaży krajowej,
 • dział eksportu,
 • serwis,
 • dział logistyki,
 • sekretariat zarządu,
 • dział personalno-płacowy,
 • księgowość.

Kariera w strukturach spółki Damel SA wymaga nie tylko doświadczenia i wykształcenia, ale również wielu kompetencji pozwalających realizować główne założenia firmy, między innymi w dziedzinie obsługi krajowych lub zagranicznych kontrahentów czy zarządzania logistyką i procesami produkcyjnymi.

Aktualne informacje na temat ofert pracy w Damel można znaleźć w specjalnej zakładce strony internetowej: https://damel.pl/kariera/

Rekrutacja w firmie Damel 

Aby zostać zatrudnionym w spółce Damel, należy przejść standardowy proces rekrutacyjny. Aktualne CV w odpowiedzi na daną ofertę pracy trzeba skierować do kierownik działu personalno-płacowego, którym jest Magdalena Banowicz (+48 539 989 487, e-mail: mbanowicz@damel.pl).

Firma kontaktuje się z wybranymi kandydatami, przedstawiając szczegółową ofertę zatrudnienia. Posiadając niezbędne kwalifikacje, warto wysłać swoje CV nawet bez aktualnego ogłoszenia związanego z danym stanowiskiem. Być może rekrutacja będzie przeprowadzana w najbliższym czasie.

Warunki zatrudnienia w Damel SA
We wspomnianej zakładce Kariera na stronie firmy można znaleźć ogłoszenia zawierające opis stanowiska pracy wraz z wymaganiami. Do absolwentów szkół zawodowych i technicznych kierowana jest propozycja pracy w charakterze tokarza, uzwajacza, cewkarza, spawacza, montera czy szlifierza.

Poszczególne stanowiska wymagają znajomości obsługi maszyn – w zamian oferowane jest stabilne zatrudnienie, możliwość uczestniczenia w szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych, a także szansa pozyskania nowych uprawnień zawodowych.

W indywidualnych przypadkach Damel wspiera rozwój pracowników poprzez dofinansowanie studiów technicznych. Zaletą pracy w dziale produkcyjnym zakładu jest też szansa zdobycia praktycznych doświadczeń z najnowocześniejszym sprzętem.

Szukając pracy w Damel SA na przykład w dziale sprzedaży krajowej lub eksportu, należy wykazać się doświadczeniem w handlu czy znajomością języka obcego. Do osiągnięcia sukcesu przy powierzonych projektach przydają się też kompetencje miękkie i informacje na temat funkcjonowania branży.

Praca w Damel SA opinie

W sieci można znaleźć liczne komentarze zatrudnionych lub byłych pracowników na temat zatrudnienia w zakładach Damel SA. Jak w większości firm branży produkcyjnej, pojawiają się krytyczne komentarze – praca nie należy do lekkich, a produkcja na taką skalę wymusza odpowiednie struktury, w których nie każdy dobrze się odnajduje. Jednak ogólnie jako pracodawca Damel SA ma dobrą opinię, a przede wszystkim zapewnia stabilny zarobek i możliwość zdobycia fachowych umiejętności. 

Siedziba firmy Damel SA

Siedziba Damel SA w Dąbrowie Górniczej obecnie, źródło: damel.pl

Pracownicy spółki Damel podkreślają, że wypłaty w dużej mierze zależne są od pracy i doświadczenia zatrudnionego, ale sama kadra w większości działów produkcyjnych jest zgrana i pomocna. 

Kontakt z Dąbrowską Fabryką Maszyn Elektrycznych Damel S.A.

Jak podaliśmy wyżej, w sprawach rekrutacji najlepiej kontaktować się bezpośrednio z działem personalno-płacowym firmy. W innych sprawach podstawową formą komunikacji z firmą Damel jest centrala telefoniczna, do której można się dodzwonić, korzystając z numeru +48 32 262 32 31.

Adres e-mail do sekretariatu zarządu to sekretariat@damel.com.pl.

Główna siedziba firmy:
al. Józefa Piłsudskiego 2
41-300 Dąbrowa Górnicza
Województwo śląskie

Podsumowanie:
 • Damel to firma z wieloletnim doświadczeniem w produkcji silników oraz świadczeniu usług remontowych i serwisowych dla maszyn.
 • Zakład Damel specjalizuje się w produkcji silników o mocy od 8 do 1600 kW oraz napięciu 400-11000 V, które znajdują zastosowanie w wentylatorach, pompach, kombajnach, itp.
 • Firma oferuje także nowoczesne silniki integrujące przemiennik częstotliwości oraz separatory, a także elementy wyposażenia takie jak izolatory, płyty zacisków, wpusty kablowe i elementy sterowania, które mogą być produkowane według wytycznych klienta.
 • Damel to również duży pracodawca, który zatrudnia kilkuset specjalistów i oferuje różnorodne stanowiska w dziale produkcyjnym i administracyjnym. Firma regularnie poszukuje nowych pracowników i prowadzi standardowy proces rekrutacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

haerowiec

haerowiec

Bardzo podoba mi się podejście Damelu do klientów i do jakości swoich produktów. Firma ta na pewno przyniesie wiele wartości, a zawsze pozostanie liderem w swojej branży.
Renata

Renata

Bardzo ciekawa historia firmy Damel. Teraz jeszcze bardziej chciałbym znaleźć pracę w tej firmie i doprowadzić do jeszcze większego jej rozwoju.
Karol

Karol

Pracuję już ponad dziesięć lat w Damelu i nie żałuję ani jednej chwili. To firma, która dba o swoich pracowników i stawia na ich rozwój zawodowy.
Kacper

Kacper

Właśnie złożyłem swoją aplikację do Damel SA, kiedy przeczytałem ten artykuł. Jestem bardzo zainteresowany ofertami pracy w tej firmie, zwłaszcza w dziale produkcyjnym.
mamaoa

mamaoa

Dobrze wiedzieć gdzie co i jak u was z rekrutacją. Teraz by się przydały opinie ludzi co byli na miejscu w tej firmie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka