Najwięksi pracodawcy na Śląsku

Praca Węglokoks Kraj sp. z o. o.- stabilne zatrudnienie w trudnych czasach

23 czerwca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy
Praca Węglokoks Kraj sp. z o. o.- stabilne zatrudnienie w trudnych czasach
​​​​​​​Wielu osobom brakuje dziś poczucia stabilności zatrudnienia, a niedawna epidemia COVID-19 nie ułatwiła sytuacji ani pracownikom, ani pracodawcom. Tym cenniejsza wydaje się postawa zarządzających spółką Węglokoks Kraj, dla której jednym z priorytetów jest stabilność zatrudnienia pracowników nawet w obliczu dużych zmian w przedsiębiorstwie.

Węglokoks Kraj to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością produkująca wysokiej jakości węgiel energetyczny, o małej zawartości popiołu, siarki, fosforu oraz wysokiej wartości opałowej. Swoją ofertę dedykuje zarówno osobom prywatnym, jak i innym przedsiębiorstwom, między innymi energetyce zawodowej czy ciepłowniom przemysłowym. Firma należy do grupy kapitałowej Węglokoks S.A., zrzeszającej przedsiębiorstwa z sektorów górniczego, hutniczego, energetycznego i logistycznego, będącej największym w Polsce eksporterem węgla energetycznego.

Początkowo Węglokoks Kraj przejął działalność Zakładu Wzbogacania Węgla „Julian” w Piekarach Śląskich, a w 2015 roku do spółki dołączyły kopalnie węgla kamiennego KWK Bobrek w Bytomiu i KWK Piekary w Piekarach Śląskich. Niedługo później kopalnie zostały przekształcone w jeden zakład i do dziś funkcjonują jako KWK Bobrek-Piekary.

Oferta Węglokoks Kraj – nie tylko ekogroszek

Flagowym, najbardziej rozpoznawanym i najpopularniejszym produktem marki jest ekogroszek Skarbek (dawniej znany jako Pieklorz), produkowany z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki. To paliwo kwalifikowane o konkretnej granulacji i właściwościach fizykochemicznych jest specjalnie dostosowane do potrzeb klientów posiadających kotły różnego typu. Jego najważniejsze zalety to wysoka sprawność i stabilność spalania przy jednoczesnej niskiej emisji zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, że produkowany przez Węglokoks Kraj ekogroszek Skarbek uzyskał znak bezpieczeństwa ekologicznego. Firma sprzedaje go zarówno w workach, jak i luzem. Ze względu na dużą popularność produktu intensyfikuje jego wydobycie i sprzedaż.

Ekogroszek firmy Węglokoks Kraj

Ekogroszek firmy Węglokoks Kraj. Źródło grafiki: weglokokskraj.pl

Poza tym w katalogu spółki znajdziemy takie sortymenty jak kostka, orzech I, ekomiał, miał II Ruch Piekary (o niższej wartości opałowej) oraz miał II Ruch Bobrek (o wyższej wartości opałowej) – wszystkie parametry, między innymi klasę, uziarnienie, wartość opałową, można sprawdzić na stronie internetowej spółki.

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji w Kędzierzyn Koźle

SGP APT Sp. z o.o.

 • 4 800-5 000 zł / mc
 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana
Dodana

Technik Serwisu - Serwisant

Serwis Personalny Poland

 • Szczecin
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana
Dodana

Dodatkowo Węglokoks Kraj pracuje również nad nowymi rozwiązaniami, które mógłby wprowadzić na rynek. Przykładem takiego projektu jest próżniowy pelet węglowy, który ma szansę zwiększyć podaż sortymentów innych niż miał.

Struktura firmy Węglokoks Kraj

Jak już wspomnieliśmy, KWK Bobrek w Bytomiu i KWK Piekary w Piekarach Śląskich zostały połączone w KWK Bobrek-Piekary – wciąż jednak były to dwa oddzielne tzw. ruchy. Natomiast w styczniu 2020 roku Ruch Piekary zakończył wydobycie – likwidacja zakładu ma potrwać dwa do trzech lat, przy czym część infrastruktury dalej będzie wykorzystywana. Spółka jednak była na to przygotowana. Dzięki wcześniejszym inwestycjom w Bytomiu większość pracowników przeszła do Ruchu Bobrek, w którym za jakiś czas będzie możliwe osiągnięcie podobnego wolumenu wydobycia, jaki dotychczas wypracowywały obie kopalnie łącznie.

Warto wiedzieć...
Ruch Bobrek działa od 1907 roku w centralnej części Niecki Bytomskiej, na terenie Bytomia, Zabrza i Rudy Śląskiej. Powierzchnia tamtejszego obszaru górniczego wynosi łącznie prawie 8 kilometrów kwadratowych, a  zasoby operatywne węgla tej kopalni szacowane są na około 16,5 miliona ton.

Społeczna odpowiedzialność firmy Węglokoks Kraj

Spółka przechodzi spore zmiany, które mają umożliwić jej dalszy rozwój. Dba o rentowność i innowacyjność, ale to wszystko z uwzględnieniem postanowień całej grupy kapitałowej wynikających z dokumentu „Polityka społecznej odpowiedzialności biznesu w WĘGLOKOKS S.A.”.

W ramach działań CSR Węglokoks Kraj chce budować wizerunek przedsiębiorstwa odpowiedzialnego (za środowisko naturalne, lokalne społeczności i swoich pracowników), otwartego, kompetentnego, dbającego o jakość i wysokie kwalifikacje zatrudnionych osób.

Węglokoks Kraj praca

Spółka zatrudnia 2800 osób. Ze względu na restrukturyzację firma Węglokoks Kraj ogłosiła chwilowe wstrzymanie rekrutacji. Nie zapowiedziała jednak, kiedy nabory mogą znowu ruszyć, warto więc raz na jakiś czas sprawdzać zakładkę Oferty pracy na stronie internetowej firmy. W pierwszej kolejności jednak przedsiębiorstwu zależy na utrzymaniu dotychczasowych pracowników, co w obliczu dynamicznie zmieniającej się, choć niezmiennie trudnej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19 nie jest proste. Spółka deklaruje jednak, że jednym z jej priorytetów jest tworzenie stabilnych miejsc pracy w Węglokoks Kraj i zachęca do aplikowania nawet przy braku aktywnych rekrutacji.

Warto wiedzieć!
Oprócz standardowego zatrudnienia na umowie o pracę Węglokoks Kraj oferuje także staże i praktyki dla chętnych. Informacje o tym, jak się do nich zakwalifikować, również podaje na swojej stronie.

Jak w wielu tak dużych przedsiębiorstwach, zatrudnienie znajdują nie tylko osoby z doświadczeniem i wykształceniem technicznym, na przykład górnicy, maszyniści, inżynierowie, elektrycy, ale również profesjonaliści z innych – bardzo różnych – dziedzin, tacy jak sprzedawcy, księgowi, prawnicy, specjaliści do spraw zarządzania, kontroli jakości czy zasobów ludzkich, pracownicy administracji oraz informatycy i programiści.

Rekrutacja w Węglokoks Kraj

Proces rekrutacyjny w firmie przebiega w kilku etapach. Kiedy Węglokoks Kraj prowadzi rekrutację, dokumenty przyjmowane są zarówno w formie elektronicznej pod adresem rekrutacja@weglokokskraj.pl, jak i papierowej w Dziale Zatrudnienia i Spraw Osobowych w Budynku Dyrekcji KWK „Bobrek-Piekary” Ruch Bobrek (pokój nr 218). CV można przekazać na formularzu rekrutacyjnym do pobrania ze strony. Po pozytywnej weryfikacji podania dokumenty są przekazywane do dalszego etapu. Pełną procedurę rekrutacji można pobrać z zakładki o ofertach pracy na stronie Wędlokoks Kraj.

Jeśli nie zostaniesz zatrudniony w ramach tego naboru, rekruterzy mogą się do Ciebie zgłosić jeszcze w ciagu roku – pod warunkiem, że wyrazisz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w kolejnych procesach rekrutacyjnych. Firma zachęca też do przekazywania CV wraz z listem motywacyjnym, jeśli dany wakat nie został ogłoszony – w takiej sytuacji najlepiej kontaktować się na ogólny adres sekretariatu.

Pracownicy przy złożach węgla

Skontaktuj się z Węglokoks Kraj

Chcesz skontaktować się z firmą Węglokoks Kraj? W sprawie bieżących rekrutacji należy pisać na adres:  rekrutacja@weglokokskraj.pl lub kontaktować się innymi kanałami z Działem Zatrudnienia i Spraw Osobowych. Jeśli natomiast spółka nie prowadzi właśnie naboru, prosi, aby swoje kandydatury do pracy kierować do sekretariatu.

Sekretariat:

tel.: 32 416 21 60, 32 416 21 61

e-mail: sekretariat@weglokokskraj.pl

Dodatkowo Węglokoks Kraj udostępnia dane kontaktowe do różnych osób, posegregowane według działów w zakładce Dane kontaktowe. Znajdziemy tam między innymi kontakt do pionu pracy:

Damian Majcherek – dyrektor ds. pracy

tel.: 32 416 21 71

e-mail: d.majcherek@weglokokskraj.pl

Agnieszka Majzel – kierownik działu polityki kadrowo-płacowej

tel.: 32 416 29 19

e-mail: a.majzel@weglokokskraj.pl

Siedziba spółki: ul. Gen. Jerzego Ziętka, 41-940 Piekary Śląskie

Węglokoks Kraj sp. z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Węglokoks Kraj jest obecna w KRS od 1992 roku. Poniżej podajemy najważniejsze informacje o firmie:

REGON: 270034633

NIP: 6530004865

KRS: 0000080618

Członkowie reprezentacji:

 • Hus Krzysztof – Członek Rady Nadzorczej delegowany czasowo do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu;
 • Gluźniewicz Tabak Małgorzata Barbara – Wiceprezes ds. Finansowych
Podsumowanie:
 • Węglokoks Kraj zajmuje się produkcją i sprzedażą węgla kamiennego, w tym ekogroszku Skarbek, produktu o niskiej emisji zanieczyszczeń i wysokiej sprawności spalania, który uzyskał znak bezpieczeństwa ekologicznego.
 • Spółka przeszła restrukturyzację, w ramach której połączono kopalnie KWK Bobrek i KWK Piekary, a następnie zakończono wydobycie w KWK Piekary. Firma deklaruje dbałość o społeczną odpowiedzialność biznesu i tworzenie stabilnych miejsc pracy.
 • Węglokoks Kraj poszukuje nie tylko pracowników z doświadczeniem górniczym i technicznym, ale również profesjonalistów z innych dziedzin, takich jak sprzedaż, księgowość, prawo, zarządzanie czy informatyka.
 • Proces rekrutacji w firmie przebiega w kilku etapach i dotychczasowe dokumenty aplikacyjne są przyjmowane zarówno drogą elektroniczną, jak i papierową.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Alicja

Alicja

Ekogroszek Skarbek to najlepszy produkt firmy, ale warto pamiętać, że w ofercie znajdują się też inne rodzaje paliw. Fakt, że firma intensyfikuje wydobycie i sprzedaż, daje nam nadzieję na stabilność zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i pracowników.
Alek22

Alek22

Jako osoba bezrobotna z zainteresowaniem przeczytałam artykuł o Węglokoks Kraj. Cieszy mnie, że firma dba o stabilność miejsc pracy i otwarta jest na różne profile pracowników. Mam nadzieję, że szybko ruszą z rekrutacją.
Addi

Addi

Interesują mnie innowacyjne rozwiązania, nad którymi pracuje Węglokoks Kraj. Przykładem jest próżniowy pelet węglowy, który może zwiększyć asortyment produktów. Jesteśmy zainteresowani współpracą z firmą.
Kamil Nolka

Kamil Nolka

Jestem dumny, że pracuję w tak dużej i renomowanej firmie. Węglokoks Kraj od lat dostarcza klientom wysokiej jakości paliwa, a jednocześnie dba o społeczeństwo i środowisko naturalne.
Jan

Jan

Cieszy mnie fakt, że firma Węglokoks Kraj dba o swoich pracowników i ma politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. Jednocześnie szkoda, że na razie wstrzymano rekrutacje, ale będę na bieżąco sprawdzać oferty pracy na ich stronie.
Kupiec

Kupiec

Znana marka to mogę potwierdzić. Wszystko zależy jakie są warunki na odpowiednich stanowiskach. To wiele zmieni.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.