Zarobki

Geodeta - zarobki

28 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

6 komentarzy
Geodeta - zarobki
Pierwszym skojarzeniem z geodetą jest osoba wykonująca pomiary przy drodze przed prowadzeniem remontów, czy na działkach przed budową domu. Oczywiście takie zajęcia są częścią pracy geodetów, ale ich obowiązki są znacznie większe.

Geodeci faktycznie zajmują się pomiarami gruntów oraz działek w różnych celach. Przedstawiciele tego zawodu wykonują mapy oraz szczegółowe plany pod zagospodarowanie. Na podstawie ich dokumentacji są przeprowadzane budowy oraz remonty nieruchomości i infrastruktury. Mapy sporządzane przez geodetów wykorzystuje się również do urządzania terenów rolnych czy leśnych.

Jednym z zadań geodetów jest ustalanie wartości nieruchomości i gruntów na podstawie dokonanych pomiarów geodezyjno-kartograficznych. Informacje gromadzone przez geodetów służą opisom rzeźby terenu oraz złóż minerałów. Geodezja zapewnia dość zróżnicowaną i ciekawą pracę. Jak zostać geodetą? Czy praca geodety jest opłacalna? Odpowiedzmy na te i inne pytania związane z zawodem dbającym o pomiary otaczającego nas świata.

Video

Geodezja — czy to opłacalna praca?

Zawód geodety nie jest dla każdego, ponieważ wymaga odpowiednich umiejętności oraz cech. Mimo to wiele osób kształci się w kierunku geodezji, co doprowadziło do przesycenia na rynku pracy. Obecnie konkurencja wśród geodetów jest naprawdę spora i zdobycie pracy może nie być łatwe. Zanim rozpocznie się pracę w roli geodety, należy jeszcze przejść ścieżkę edukacji.

Zdobycie zawodu jest możliwe na kilka sposobów, a najlepszym zdaje się rozpoczęcie nauki już w technikum geodezyjnym. Innym rozwiązaniem jest policealne technikum geodezyjne oraz studia w kierunku geodezji i kartografii. Warto nadmienić, że po policealnej szkole konieczne będzie odbycie dłuższych praktyk zawodowych przed zdobyciem uprawnień, więc warto rozważyć naukę w uczelni wyższej.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Geodeta

Geodeta

ZDI Sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana

Geodeta

ZDI Sp. z o.o.

 • Rzeszów
Dodana

Technik geodeta

Globmiar Usługi Geodezyjne Krzysztof Biedrzycki

 • Ostrołęka
Dodana

Geodeta/ka

Grupa Rabiega Konrad Rabiega

 • Kamieniec
Dodana

Geodeta

PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG GEODEZYJNYCH I KARTOGRAFICZNYCH ANTONI BUCZEK

 • Lubin
Dodana

Video

Po zakończeniu nauki w technikum zawodowym bądź na uczelni wyższej uzyskuje się kwalifikacje zawodowe. Pozwalają one na pełnienie funkcji asystenta geodety bądź na pracę na stanowisku pomiarowym. Dopiero po odbyciu praktyk zawodowych można podejść do egzaminu na uprawnienia geodezyjne. Zaliczenie egzaminu państwowego daje przepustkę do zostania pełnoprawnym geodetą.

Osoby pracujące w zawodzie geodety muszą się cechować wyobraźnią przestrzenną, myśleniem matematycznym, dokładnością, cierpliwością oraz muszą mieć bardzo rozwinięty zmysł orientacji. Kluczowa jest perfekcyjna organizacja pracy oraz doskonałe przygotowanie wszystkich opracowywanych materiałów. Teczka geodety musi być przykładem perfekcji. Nie bez znaczenia w tym zawodzie jest także doskonała znajomość prawa budowlanego.

Czy zarobki geodety wynagradzają długą drogę edukacji?

 • Wynagrodzenia w tym zawodzie są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników.
 • Wysokość pensji zależy między innymi od wielkości oraz charakteru firmy, w jakiej się pracuje, a także regionu i specjalizacji.
 • Wielu geodetów zatrudnionych na etacie nie jest zachwyconych swoimi zarobkami.
 • Prawdopodobnie najlepszym sposobem na uzyskanie bardzo atrakcyjnych dochodów jest prowadzenie własnej działalności.
 • W tym wypadku konieczne jest zainwestowanie w sprzęt oraz znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie konkurencja zostawiła jeszcze pewne pole do działania.

Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom geodetów w Polsce.

Ile zarabia geodeta w Polsce?

Praca geodety jest niezwykle odpowiedzialna, ale niestety nie idą za tym bardzo duże zarobki. Przynajmniej tyczy się to pracowników najemnych, ponieważ geodeci prowadzący własną działalność mogą już liczyć na bardzo atrakcyjne dochody. Oczywiście w tym wypadku wiele zależy od klientów, z jakimi się współpracuje i rodzaju zleceń.

Zarobki geodetów:

 • W przypadku geodetów pracujących na etacie średnie zarobki według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mieszczą się w przedziale od 4 111 zł do 6 050 zł brutto.
 • Mediana wynagrodzeń geodetów wyniosła na początku 2023 roku 4 910 zł brutto.
 • Badania pokazują także, że najbardziej doświadczeni geodeci zarabiają ponad 6 610 zł brutto.

Oczywiście mowa tu o średnich zarobkach, więc spora część geodetów zarabia więcej niż podane górne granice. Niestety na takie pensje mogą liczyć tylko najlepsi fachowcy zatrudnieni w najprężniej prosperujących firmach.

Na początku kariery zarobki geodety faktycznie mogą nie zachęcać, ale z czasem istnieje szansa na uzyskanie bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń. Szczególnie jeżeli rozważy się założenie własnej działalności. Przeglądając cenniki usług geodezyjnych, można zauważyć, że nie należą one do tanich.

Przyjrzyjmy się uśrednionym cenom kilku usług:

 • wykonanie mapy do celów projektowych - ok. 1 500 zł
 • podział działki - ok. 2 500 zł
 • inwentaryzacja geodezyjna po wykonawcza – ok. 1 000 zł
 • inwentaryzacja i odbiór przyłączy - ok. 600 zł za przyłącze

To tylko kilka z szerokiego wachlarza usług geodezyjnych. Jak widać praca w tym zawodzie może być opłacalna.

Technik geodeta — zarobki w polskich miastach

Przed zdobyciem uprawnień geodezyjnych potrzebnych do samodzielnego wykonywania zawodu należy odbyć praktyki. Technicy geodezji początkowo pracują jako asystenci geodety i dopiero po kilku latach praktyki mogą podejść do egzaminu.

Video

Jak wyglądają zarobki techników geodetów z uprawnieniami oraz na stanowisku asystentów? Zgodnie z raportami płacowymi asystenci geodety zarabiają średnio od 3 420 zł do 4 520 zł netto. Zarobki nie należą do zbyt atrakcyjnych, ale pełnienie tej funkcji jest niezwykle istotne na ścieżce kariery. Bez zdobycia doświadczenia w zawodzie nie można podejść do egzaminu i co za tym idzie, nie można zdobyć uprawnień geodety.

Pozostaje kwestia zarobków techników geodetów:

 • Osoby, które zdobyły kwalifikacje zawodowe w drodze jedynie szkoły średniej, zarabiają nieco mniej niż inżynierowie geodeci.
 • Mediana zarobków techników geodetów wynosi 4 550 zł brutto.
 • Jest ona efektem średnich zarobków w przedziale od 3 750 zł do 5 650 zł brutto.

Faktycznie na pewnym etapie kariery zarobki techników geodetów mogą być wyższe niż wśród geodetów po studiach. Niestety osoby chcące awansować na wyższe stanowiska i zarabiać więcej powinny pokusić się o stopień inżynierski.

Najnowsze raporty wskazują, że na największe zarobki technicy geodeci mogą liczyć w Warszawie, Gdyni, Gdańsku oraz Koszalinie. W tych miastach średnie pensje sięgają od 2 900 zł do 3 500 zł netto. Pod względem województw najwyższe zarobki geodetów notuje się w województwach mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Najsłabiej zaś zarabiają geodeci w województwach warmińsko-mazurskim i opolskim, gdzie pensje wynoszą średnio ok. 2 800 zł netto.

Zawód geodety w większości przypadków nie wiąże się z imponującymi zarobkami. Przynajmniej na początku kariery oraz przy pracy na etat kwestie finansowe mogą nie być spełnieniem marzeń. Nie oznacza to, że geodeta nie może zarabiać dobrze. Wiele jednak zależy od umiejętności, doświadczenia oraz szczęścia. Obecnie na rynku pracy jest znacznie więcej geodetów niż miejsc pracy, więc rozpoczęcie kariery w tym zawodzie może nie być zbyt łatwe.

Podsumowanie:
 • Zawód geodety wymaga odpowiednich umiejętności i cech, a konkurencja na rynku pracy jest duża.
 • Zdobycie kwalifikacji geodety możliwe jest poprzez edukację w technikum geodezyjnym lub na uczelni wyższej.
 • Zarobki geodetów na początku kariery nie są zbyt atrakcyjne, ale możliwości finansowe zależą od doświadczenia, umiejętności oraz rodzaju zleceń.
 • Zarobki techników geodetów z uprawnieniami oraz na stanowisku asystentów wynoszą średnio od 3 420 zł do 4 520 zł netto, a najwyższe pensje notuje się w województwach mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca geodety?

Geodeta zajmuje się przede wszystkim pomiarami gruntów i wyznaczaniem działek.

Ile zarabia geodeta w Polsce?

Doświadczony geodeta może zarobić ponad 6600 zł brutto miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Borek

Borek

Artykuł jest interesujący, ale nie przekonuje mnie do podjęcia kariery geodety. Choć praca ta wydaje się ciekawa i zróżnicowana, to stawki wynagrodzeń na początku kariery mnie zniechęcają. Może jednak z czasem zmienię zdanie.
Iluzja

Iluzja

Jako właściciel firmy geodezyjnej uważam, że artykuł jest trafny i przekazuje ważne informacje potencjalnym pracownikom. Geodezja to zawód wymagający, ale można bardzo dobrze zarobić, zwłaszcza prowadząc własną działalność. Ważne, by mieć wysokiej jakości materiały i prace wykonane metodą geodezyjną.
Walenty

Walenty

Dla osoby takiej jak ja, chcącej zdobyć nowe kwalifikacje, artykuł był bardzo pomocny. Szczególnie doceniłam informacje na temat ścieżki edukacji i wymagań zawodowych. Zastanawiam się nad podjęciem kształcenia w kierunku geodezji.
Lojska

Lojska

Jako pracownik geodezji jestem zadowolony z artykułu. Dobrze, że propaguje on edukację i zdobycie doświadczenia przed podejściem do egzaminu na uprawnienia geodezyjne. Zgadzam się, że praca geodety wymaga dużej precyzji, ale jest też bardzo ciekawa i zróżnicowana.
Pawel

Pawel

Zdecydowanie jedyna opcja to praca za granicą, np. Wielkiej Brytani inzynier geodeta zajmujący się tylko tyczeniami na budowie może jako samozatrudniony pracując przez agencję parcy zarobić min 250 funtów/ za dzień.
Willy

Willy

Dawno minęły czasy dobrych zarobków w tej branży. Chyba za dużo ludzi jak w marketingu studiowało ten temat.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.