Geodeta - zarobki

Geodeta - zarobki
Pierwszym skojarzeniem z geodetą jest osoba wykonująca pomiary przy drodze przed prowadzeniem remontów, czy na działkach przed budową domu. Oczywiście takie zajęcia są częścią pracy geodetów, ale ich obowiązki są znacznie większe.

Geodeci faktycznie zajmują się pomiarami gruntów oraz działek w różnych celach. Przedstawiciele tego zawodu wykonują mapy oraz szczegółowe plany pod zagospodarowanie. Na podstawie ich dokumentacji są przeprowadzane budowy oraz remonty nieruchomości i infrastruktury. Mapy sporządzane przez geodetów wykorzystuje się również do urządzania terenów rolnych czy leśnych.

Jednym z zadań geodetów jest ustalanie wartości nieruchomości i gruntów na podstawie dokonanych pomiarów geodezyjno-kartograficznych. Informacje gromadzone przez geodetów służą opisom rzeźby terenu oraz złóż minerałów. Geodezja zapewnia dość zróżnicowaną i ciekawą pracę. Jak zostać geodetą? Czy praca geodety jest opłacalna? Odpowiedzmy na te i inne pytania związane z zawodem dbającym o pomiary otaczającego nas świata.

Geodezja - czy to opłacalna praca?

Zawód geodety nie jest dla każdego, ponieważ wymaga odpowiednich umiejętności oraz cech. Mimo to wiele osób kształci się w kierunku geodezji, co doprowadziło do przesycenia na rynku pracy. Obecnie konkurencja wśród geodetów jest naprawdę spora i zdobycie pracy może nie być łatwe. Zanim rozpocznie się pracę w roli geodety, należy jeszcze przejść ścieżkę edukacji.

Zdobycie zawodu jest możliwe na kilka sposobów, a najlepszym zdaje się rozpoczęcie nauki już w technikum geodezyjnym. Innym rozwiązaniem jest policealne technikum geodezyjne oraz studia w kierunku geodezji i kartografii. Warto nadmienić, że po policealnej szkole konieczne będzie odbycie dłuższych praktyk zawodowych przed zdobyciem uprawnień, więc warto rozważyć naukę w uczelni wyższej.

Po zakończeniu nauki w technikum zawodowym bądź na uczelni wyższej uzyskuje się kwalifikacje zawodowe. Pozwalają one na pełnienie funkcji asystenta geodety bądź na pracę na stanowisku pomiarowym. Dopiero po odbyciu praktyk zawodowych można podejść do egzaminu na uprawnienia geodezyjne. Zaliczenie egzaminu państwowego daje przepustkę do zostania pełnoprawnym geodetą.

Osoby pracujące w zawodzie geodety muszą się cechować wyobraźnią przestrzenną, myśleniem matematycznym, dokładnością, cierpliwością oraz muszą posiadać bardzo rozwinięty zmysł orientacji. Kluczowa jest perfekcyjna organizacja pracy oraz doskonałe przygotowanie wszystkich opracowywanych materiałów. Teczka geodety musi być przykładem perfekcji. Nie bez znaczenia w tym zawodzie jest także doskonała znajomość prawa budowlanego.

Czy zarobki geodety wynagradzają długą drogę edukacji?

 • Wynagrodzenia w tym zawodzie są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników.
 • Wysokość pensji zależy między innymi od wielkości oraz charakteru firmy, w jakiej się pracuje, a także regionu i specjalizacji.
 • Wielu geodetów zatrudnionych na etacie nie jest zachwyconych swoimi zarobkami.
 • Prawdopodobnie najlepszym sposobem na uzyskanie bardzo atrakcyjnych dochodów jest prowadzenie własnej działalności.
 • W tym wypadku konieczne jest zainwestowanie w sprzęt oraz znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie konkurencja zostawiła jeszcze pewne pole do działania.

Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom geodetów w Polsce.

Ile zarabia geodeta w Polsce?

Praca geodety jest niezwykle odpowiedzialna, ale niestety nie idą za tym bardzo duże zarobki. Przynajmniej tyczy się to pracowników najemnych, ponieważ geodeci prowadzący własną działalność mogą już liczyć na bardzo atrakcyjne dochody. Oczywiście w tym wypadku wiele zależy od klientów, z jakimi się współpracuje i rodzaju zleceń.

Zarobki geodetów:

 • W przypadku geodetów pracujących na etacie średnie zarobki według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mieszczą się w przedziale od 3 180 zł do 4 840 zł brutto.
 • Mediana wynagrodzeń geodetów wyniosła na początku 2020 roku 3 890 zł brutto.
 • Badania pokazują także, że najbardziej doświadczeni geodeci zarabiają w przedziale od 3 720 zł do 5 730 zł brutto.

Oczywiście mowa tu o średnich zarobkach, więc spora część geodetów zarabia więcej niż podane górne granice. Niestety na takie pensje mogą liczyć tylko najlepsi fachowcy zatrudnieni w najprężniej prosperujących firmach.

Na początku kariery zarobki geodety faktycznie mogą nie zachęcać, ale z czasem istnieje szansa na uzyskanie bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń. Szczególnie jeżeli rozważy się założenie własnej działalności. Przeglądając cenniki usług geodezyjnych, można zauważyć, że nie należą one do tanich.

Przyjrzyjmy się uśrednionym cenom kilku usług:

 • wykonanie mapy do celów projektowych - ok. 1 500 zł
 • podział działki - ok. 2 500 zł
 • inwentaryzacja geodezyjna po wykonawcza – ok. 1 000 zł
 • inwentaryzacja i odbiór przyłączy - ok. 600 zł za przyłącze

To tylko kilka z szerokiego wachlarza usług geodezyjnych. Jak widać praca w tym zawodzie może być opłacalna.

Technik geodeta - zarobki w polskich miastach

Przed zdobyciem uprawnień geodezyjnych potrzebnych do samodzielnego wykonywania zawodu należy odbyć praktyki. Technicy geodezji początkowo pracują jako asystenci geodety i dopiero po kilku latach praktyki mogą podejść do egzaminu.

Jak wyglądają zarobki techników geodetów z uprawnieniami oraz na stanowisku asystentów? Zgodnie z raportami płacowymi asystenci geodety zarabiają średnio od 2 570 zł do 3 650 zł brutto. Zarobki nie należą do zbyt atrakcyjnych, ale pełnienie tej funkcji jest niezwykle istotne na ścieżce kariery. Bez zdobycia doświadczenia w zawodzie nie można podejść do egzaminu i co za tym idzie, nie można zdobyć uprawnień geodety.

Pozostaje kwestia zarobków techników geodetów:

 • Osoby, które zdobyły kwalifikacje zawodowe w drodze jedynie szkoły średniej, zarabiają nieco mniej niż inżynierowie geodeci.
 • Co ciekawe badania pokazują, że mediana zarobków techników geodetów jest wyższa niż ich odpowiedników ze stopniem inżynierskim i wynosi 4 240 zł brutto.
 • Jest ona efektem średnich zarobków w przedziale od 2 990 zł do 4 640 zł brutto.

Faktycznie na pewnym etapie kariery zarobki techników geodetów mogą być wyższe niż wśród geodetów po studiach. Niestety osoby chcące awansować na wyższe stanowiska i zarabiać więcej powinny pokusić się o stopień inżynierski.

Najnowsze raporty wskazują, że na największe zarobki technicy geodeci mogą liczyć w Warszawie, Gdyni, Gdańsku oraz Koszalinie. W tych miastach średnie pensje sięgają od 2 500 zł do 3 000 zł netto. Pod względem województw najwyższe zarobki geodetów notuje się w województwach mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Najsłabiej zaś zarabiają geodeci w województwach warmińsko-mazurskim i opolskim, gdzie pensje wynoszą średnio ok. 2 000 zł netto.

Zawód geodety w większości przypadków nie wiąże się z imponującymi zarobkami. Przynajmniej na początku kariery oraz przy pracy na etat kwestie finansowe mogą nie być spełnieniem marzeń. Nie oznacza to, że geodeta nie może zarabiać dobrze. Wiele jednak zależy od umiejętności, doświadczenia oraz szczęścia. Obecnie na rynku pracy jest znacznie więcej geodetów niż miejsc pracy, więc rozpoczęcie kariery w tym zawodzie może nie być zbyt łatwe.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca geodety?

Geodeta zajmuje się przede wszystkim pomiarami gruntów i wyznaczaniem działek.

Ile zarabia geodeta w Polsce?

Doświadczony geodeta może zarobić ponad 5000 zł brutto miesięcznie.
Oceń ten wpis
Geodeta - zarobki
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.