Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Krakowie

30 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

9 komentarzy
Poziom bezrobocia w Krakowie
Małopolska od dawna plasuje się w trójce województw o najniższym bezrobociu w kraju. Nie ma się co dziwić, ponieważ Kraków i jego okolice są bardzo atrakcyjnym regionem dla inwestorów polskich i zagranicznych. W efekcie pracy nie brakuje, a wręcz pracodawcy mają problemy ze znalezieniem pracowników.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki badań rynku pracy przedstawiające stan bezrobocia z października 2022 roku. W Polsce współczynnik nieco wzrósł z 5,2% do 5,5%. Kilka województw zdaje się opierać wzrostom bezrobocia, a wśród nich jest Małopolska. W województwie tym odnotowano w październiku bezrobocie na poziomie 2,4%.

Według wyników opublikowanych przez GUS w Krakowie stopa bezrobocia wyniosła w październiku zaledwie 2,4%. W powiecie krakowskim zaś odnotowano bezrobocie na poziomie 4,7%. Takie wyniki napawają optymizmem i pokazują, że Kraków jest atrakcyjnym celem dla osób poszukujących zatrudnienia.

Stopa bezrobocia w Krakowie notuje regularne spadki

Niski poziom bezrobocia w Krakowie oraz całej Małopolsce nie jest efektem nagłych przemian na rynku. Region ten rozwija się gospodarczo od dawna i generuje wiele atrakcyjnych miejsc prac dla osób o najróżniejszym stopniu kwalifikacji. W efekcie od dawna bezrobocie zalicza spadki, a bez pracy pozostają głównie osoby unikające aktywizacji zawodowej bądź niepotrafiące się przebranżowić.

Największą grupę bezrobotnych stanowią osoby w wieku poniżej 30 lat oraz powyżej 50 lat. Oznacza to głównie młode osoby niemyślące o aktywizacji zawodowej oraz osoby starsze, które po długotrwałym zatrudnieniu u jednego pracodawcy nie potrafią się odnaleźć w zmienionych realiach po utracie zatrudnienia.

W ostatnich latach bezrobocie w Krakowie zaliczało dynamiczne spadki. W przeciągu ostatniego roku tendencja spadkowa nieco wyhamowała, ale nadal brnie ku obniżeniu stopy bezrobocia.

Według GUS poziom bezrobocia w Krakowie wynosił w ostatnich latach:

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kraków

Kucharz śniadaniowy, pomoc kuchenna

FHU KARAT Adam Rajpold

  • Kraków
  • 35-40 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana
  • 2014: 5,1%
  • 2015: 4,4%
  • 2016: 3,5%
  • 2017: 2,7%
  • 2018: 2,3%
  • 2019: 2,1%
  • 2020: 3,1%
  • 2021: 2,9%

Jak widać, od dłuższego czasu sytuacja idzie w dobrą stronę. Jednak spadek bezrobocia okazuje się problematyczny dla przedsiębiorców.

Deficyt pracowników w Krakowie

Ciągłe spadki stopy bezrobocia doprowadziły do sytuacji, w której przedsiębiorcy odnotowują deficyt pracowników. Zwyczajnie w Krakowie brakuje rąk do pracy. Taka sytuacja sprawia, że przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po usługi obcokrajowców. Problem dotyczy szczególnie branży budowlanej i produkcyjnej. Jednak również nowoczesne firmy z takich sektorów, jak IT mają coraz większe problemy ze zalezieniem pracowników. W Krakowie istnieje wiele możliwości poszerzenia sieci kontaktów z branży IT, które mogą być furtką do znalezienia interesującej posady.

Video

Głównymi przyczynami problemu są ciągle zarobki. Wielu fachowców decyduje się na pracę za granicą, gdzie mogą znacznie lepiej zarobić. Plusem sytuacji jest to, że pracodawcy w Krakowie muszą zacząć walczyć o pracowników. To sprawia, że powoli zarobki stają się atrakcyjniejsze, podobnie jak dodatkowe usługi pracodawców.

Co wpływa na spadki bezrobocia w Krakowie i czy tendencja się utrzyma?

Kraków jest jedną z największych polskich metropolii, ściągającą od lat wielu inwestorów. W mieście stołecznym Małopolski znajdziemy przekrój przedsiębiorstw każdego rodzaju, w efekcie czego rynek pracy chłonie praktycznie każdy typ pracowników.

Kto znajdzie pracę w Krakowie?

  • W Krakowie swoje miejsce znajdą zarówno osoby szukające pracy na produkcji, jak i fachowcy wszelkiej maści i wysoko wykwalifikowani specjaliści nowych technologii.
  • Firmy IT, finansowe, handlowe czy reklamowe stale rozwijają się w Krakowie. To szansa na znalezienie ciekawej posady.
  • Kraków daje możliwość zbudowania kariery i tym samym przyciąga pracowników z całego kraju.
  • Wiele osób rozpoczyna swoje życie zawodowe już przy okazji studiów i postanawia się związać z miastem zawodowo na większość swojego życia.

Obecna sytuacja na świecie sprawia, że rynek pracy może doznać potężnego zachwiania. Epidemia koronawirusa z pewnością odbije się negatywnie na gospodarce i ciężko obecnie wróżyć, z czym przyjdzie się zmierzyć pracodawcom i pracownikom po zażegnaniu kryzysu.

W przypadku Krakowa lokalny rynek pracy bardzo dobrze zniósł podniesienie płacy minimalnej. Analitycy rynku zapowiadali, że ten ruch rządu może doprowadzić do zwolnień i podniesieniu stóp bezrobocia w kraju. Spadki bezrobocia w Krakowie faktycznie spowolniły, ale nadal utrzymały swój kierunek.

Wydaje się, że krakowska gospodarka jest na tyle silna, że zniesie nie najgorzej obecny kryzys. Deficyt pracowników i mnogość przedsiębiorstw pozwala wierzyć, że miejsc pracy w Krakowie nie zabraknie.

Podsumowanie:
  • Stopa bezrobocia w Krakowie wyniosła w październiku zaledwie 2,4%, a w powiecie krakowskim 4,7%;
  • Spadki stopy bezrobocia w Krakowie utrzymują się od dawna, co pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy regionu;
  • Przedsiębiorcy w Krakowie mają problem z deficytem pracowników, zwłaszcza w branży budowlanej i produkcyjnej, co jednak zmusza ich do podnoszenia zarobków i oferowania atrakcyjnych dodatkowych usług pracowniczych;
  • Obecna sytuacja na świecie związana z epidemią koronawirusa może wpłynąć na lokalny rynek pracy w Krakowie.

To może Cię również zainteresować

Praca Kraków

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Paulina

Paulina

Cieszy mnie, że rynek pracy w Krakowie taki dobrze się rozwija, ale niestety trudno mnie to uspokaja - jako przedsiębiorca muszę cały czas walczyć o pracowników.
kameleon

kameleon

Mam nadzieję, że spadki bezrobocia będą kontynuowane i uda mi się niedługo znaleźć pracę. Cieszę się, że Kraków jest jednym z najlepszych miast do poszukiwania zatrudnienia w Polsce.
Lux

Lux

Nie mam złudzeń - gdybym chciał zarobić więcej, to właśnie teraz mogę wyjechać za granicę, gdzie zarobki są znacznie wyższe. Ale mam też rodzinę i zależy mi, żeby pracować w Krakowie.
Sonia

Sonia

Ciekawie brzmi ten punkt na temat furtki do znalezienia pracy w branży IT poprzez poszerzenie sieci kontaktów. Może rzeczywiście warto spróbować takiego rozwiązania.
Atena

Atena

Nie ukrywam, że deficyt pracowników w Krakowie to dla mnie spory problem. Ale z drugiej strony - to właśnie konkurencja sprawia, że muszę zaoferować coraz atrakcyjniejsze warunki swoim pracownikom.
Nidek

Nidek

Mam wrażenie, że bezrobotnym w wieku 50+ jest naprawdę trudno na rynku pracy w Krakowie. Szkoda, że nie ma większych programów wsparcia dla takiej grupy ludzi.
Turkusowa

Turkusowa

Pracuję w jednej z nowoczesnych firm w Krakowie i z całą pewnością mogę powiedzieć, że zarobki tutaj są naprawdę atrakcyjne. Być może to właśnie dlatego, że przyciągamy coraz więcej obcokrajowców?
Zygmunt

Zygmunt

Jestem bezrobotny od dwóch miesięcy i muszę przyznać - zaczynam czuć pewien optymizm czytając taki artykuł. Mam nadzieję, że uda mi się w końcu znaleźć pracę.
Roksi

Roksi

Jestem pracodawcą z branży IT i potwierdzam, że trudno jest znaleźć odpowiednio wykwalifikowany personel. Mimo to, cieszę się, że Kraków jest tak atrakcyjnym celem dla osób poszukujących pracy. To naprawdę dobry znak.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.