!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Krakowie

9 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Poziom bezrobocia w Krakowie
Małopolska od dawna plasuje się w trójce województw o najniższym bezrobociu w kraju. Nie ma się co dziwić, ponieważ Kraków i jego okolice są bardzo atrakcyjnym regionem dla inwestorów polskich i zagranicznych. W efekcie pracy nie brakuje, a wręcz pracodawcy mają problemy ze znalezieniem pracowników.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki badań rynku pracy przedstawiające stan bezrobocia ze stycznia 2020 roku. W Polsce współczynnik nieco wzrósł z 5,2% do 5,5%. Kilka województw zdaje się opierać wzrostom bezrobocia, a wśród nich jest Małopolska. W województwie tym odnotowano w styczniu bezrobocie na poziomie 4,3%.

Według wyników opublikowanych przez GUS w Krakowie stopa bezrobocia wyniosła na początku roku zaledwie 2%. W powiecie krakowskim zaś odnotowano bezrobocie na poziomie 3,8%. Takie wyniki napawają optymizmem i pokazują, że Kraków jest atrakcyjnym celem dla osób poszukujących zatrudnienia.

Stopa bezrobocia w Krakowie notuje regularne spadki

Niski poziom bezrobocia w Krakowie oraz całej Małopolsce nie jest efektem nagłych przemian na rynku. Region ten rozwija się gospodarczo od dawna i generuje wiele atrakcyjnych miejsc prac dla osób o najróżniejszym stopniu kwalifikacji. W efekcie od dawna bezrobocie zalicza spadki, a bez pracy pozostają głównie osoby unikające aktywizacji zawodowej bądź niepotrafiące się przebranżowić.

Największą grupę bezrobotnych stanowią osoby w wieku poniżej 30 lat oraz powyżej 50 lat. Oznacza to głównie młode osoby niemyślące o aktywizacji zawodowej oraz osoby starsze, które po długotrwałym zatrudnieniu u jednego pracodawcy nie potrafią się odnaleźć w zmienionych realiach po utracie zatrudnienia.

W ostatnich latach bezrobocie w Krakowie zaliczało dynamiczne spadki. W przeciągu ostatniego roku tendencja spadkowa nieco wyhamowała, ale nadal brnie ku obniżeniu stopy bezrobocia.

Według GUS poziom bezrobocia w Krakowie wynosił w ostatnich latach:

  • 2014: 5,1%
  • 2015: 4,4%
  • 2016: 3,5%
  • 2017: 2,7%
  • 2018: 2,3%
  • 2019: 2,1%

Jak widać, od dłuższego czasu sytuacja idzie w dobrą stronę. Jednak spadek bezrobocia okazuje się problematyczny dla przedsiębiorców.

Deficyt pracowników w Krakowie

Ciągłe spadki stopy bezrobocia doprowadziły do sytuacji, w której przedsiębiorcy odnotowują deficyt pracowników. Zwyczajnie w Krakowie brakuje rąk do pracy. Taka sytuacja sprawia, że przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po usługi obcokrajowców. Problem dotyczy szczególnie branży budowlanej i produkcyjnej. Jednak również nowoczesne firmy z takich sektorów, jak IT mają coraz większe problemy ze zalezieniem pracowników. W Krakowie istnieje wiele możliwości poszerzenia sieci kontaktów z branży IT, które mogą być furtką do znalezienia interesującej posady.

Video

Głównymi przyczynami problemu są ciągle zarobki. Wielu fachowców decyduje się na pracę za granicą, gdzie mogą znacznie lepiej zarobić. Plusem sytuacji jest to, że pracodawcy w Krakowie muszą zacząć walczyć o pracowników. To sprawia, że powoli zarobki stają się atrakcyjniejsze, podobnie jak dodatkowe usługi pracodawców.

Co wpływa na spadki bezrobocia w Krakowie i czy tendencja się utrzyma?

Kraków jest jedną z największych polskich metropolii ściągającą od lat wielu inwestorów. W mieście stołecznym Małopolski znajdziemy przekrój przedsiębiorstw każdego rodzaju, w efekcie czego rynek pracy chłonie praktycznie każdy typ pracowników.

Kto znajdzie pracę w Krakowie?

  • W Krakowie swoje miejsce znajdą zarówno osoby szukające pracy na produkcji, jak i fachowcy wszelkiej maści i wysoko wykwalifikowani specjaliści nowych technologii.
  • Firmy IT, finansowe, handlowe czy reklamowe stale rozwijają się w Krakowie. To szansa na znalezienie ciekawej posady.
  • Kraków daje możliwość zbudowania kariery i tym samym przyciąga pracowników z całego kraju.
  • Wiele osób rozpoczyna swoje życie zawodowe już przy okazji studiów i postanawia się związać z miastem zawodowo na większość swojego życia.

Obecna sytuacja na świecie sprawia, że rynek pracy może doznać potężnego zachwiania. Epidemia koronawirusa z pewnością odbije się negatywnie na gospodarce i ciężko obecnie wróżyć, z czym przyjdzie się zmierzyć pracodawcom i pracownikom po zażegnaniu kryzysu.

W przypadku Krakowa lokalny rynek pracy bardzo dobrze zniósł podniesienie płacy minimalnej. Analitycy rynku zapowiadali, że ten ruch rządu może doprowadzić do zwolnień i podniesieniu stóp bezrobocia w kraju. Spadki bezrobocia w Krakowie faktycznie spowolniły, ale nadal utrzymały swój kierunek.

Wydaje się, że krakowska gospodarka jest na tyle silna, że zniesie nie najgorzej obecny kryzys. Deficyt pracowników i mnogość przedsiębiorstw pozwala wierzyć, że miejsc pracy w Krakowie nie zabraknie.

To może Cię również zainteresować

Praca Kraków

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.