Praca lokalnie

Edukacja i kursy zawodowe w Czechowicach-Dziedzicach

6 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Edukacja i kursy zawodowe w Czechowicach-Dziedzicach
Planowanie kariery zawodowej powinno się zacząć już na etapie szkolnym, ponieważ to właśnie w szkołach średnich po raz pierwszy można zdobywać kwalifikacje przydatne w pracy. Czechowice-Dziedzice nie są dużym miastem, ale nie oznacza to, że jego mieszkańcy nie mają możliwości kształcenia się zawodowego.

Młodzi ludzie mieszkający w Czechowicach-Dziedzicach mają kilka możliwości kształcenia zawodowego. Także osoby dorosłe nie pozostają skazane na brak możliwości dokształcania. W tej niewielkiej miejscowości funkcjonuje kilka placówek edukacyjnych dla młodzieży oraz dorosłych. Co więcej, pobliskie Bielsko-Biała daje dostęp do pokaźnej ilości szkół zawodowych oraz firm zajmujących się szkoleniami. Przyjrzyjmy się bliżej placówkom edukacji zawodowej w Czechowicach-Dziedzicach.

Czechowicka filia Powiatowego Urzędu Pracy i rządowe programy wsparcia

Osoby dorosłe chcące się dokształcać zawodowo w pierwszej kolejności powinny odwiedzić urząd pracy. W Czechowicach-Dziedzicach działa filia Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej.

PUP oferuje kilka usług pomagających w podwyższeniu kwalifikacji zawodowych:

 • Pierwszą przydatną usługą jest poradnictwo zawodowe. To z jego pomocą można określić konkretne kwalifikacje bezrobotnego oraz wyznaczyć plan działania w celu edukacji zawodowej. Doradca z urzędu pomoże w wybraniu odpowiednich kursów zawodowych.
 • PUP organizuje także szkolenia zawodowe oraz oddelegowuje na stosowne zajęcia prowadzone przez prywatne firmy. Udział w szkoleniach i ich ukończenie owocuje nie tylko zdobyciem odpowiednich umiejętności, ale także certyfikatów zwiększających atrakcyjność bezrobotnego w oczach pracodawców.
 • Urząd prowadzi również programy przygotowania do pracy osób dorosłych kończące się egzaminami czeladniczymi bądź zawodowymi.

Informacje na temat aktualnych kursów i programów prowadzonych przez PUP można znaleźć na stronie urzędu: https://bielsko-biala.praca.gov.pl

Publiczne szkoły zawodowe w Czechowicach-Dziedzicach

W Czechowicach-Dziedzicach funkcjonują dwa zespoły szkół prowadzące edukację zawodową. Młodzież może się w nich kształcić w różnych kierunkach dających spore szanse na znalezienie pracy w przyszłości. Publiczne placówki organizują też czasem dodatkowe kursy pozwalające zwiększyć kwalifikacje. Sprawdźmy jakie szkoły znajdują się w Czechowicach-Dziedzicach.

Szukasz pracy?
Dodana

Planista logistyczny

conTeyor Poland Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Specjalista ds. kalkulacji cen

conTeyor Poland Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

ELEKTROMECHANIK W DZIALE OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW I KANALIZACJI

PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERII MIEJSKIEJ SP Z O O

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Pracownik w dziale tapicerowania - praca w systemie 1 zmianowym!

ManpowerGroup Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Zespół Szkół "Silesia"

Publiczny ośrodek oświatowy prowadzący różne technika zawodowe oraz organizujący dodatkowe kursy dokształcające dla swoich uczniów. W roku szkolnym 2020/2021 placówka będzie prowadziła technika pozwalające zdobyć wykształcenie w zawodach:

 • technik reklamy,
 • technik informatyk,
 • technik elektryk,
 • technik fotografii i multimediów.

Video

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica w Czechowicach-Dziedzicach

Zespół szkół państwowych prowadzący technikum, szkołę branżową, a także liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Placówki pozwalają zdobyć wykształcenie w kilku bardzo ciekawych zawodach, co da możliwość budowania przyszłej kariery.

Technikum oferuje kształcenie w kierunkach:

 • technik mechanik,
 • technik mechatronik,
 • technik informatyk,
 • technik logistyk,
 • technik żywienia i usług gastronomicznych,
 • technik usług fryzjerskich,
 • technik hotelarstwa,
 • technik handlowiec.

Szkoła branżowa oferuje kształcenie w zawodach:

 • sprzedawca,
 • kucharz,
 • monter mechatronik,
 • mechanik-monter maszyn i urządzeń,

Szkoła branżowa prowadzi również klasę wielozawodową. Uczniowie mogą wybrać dowolny zawód, ale muszą znaleźć rzemieślnika, u którego będą mogli odbyć praktyki zawodowe.

Video

Młodzi mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mogą skorzystać z szerokiej oferty szkół w blisko położonym Bielsku-Białej. W stolicy powiatu funkcjonuje dużo więcej placówek oświatowych zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

Alternatywy dla publicznych szkół zawodowych w Czechowicach-Dziedzicach

W Czechowicach-Dziedzicach można się kształcić w kilku ciekawych i przydatnych zawodach. Głównie dotyczy to młodych mieszkańców miasta. Starsi bezrobotni mogą skorzystać z oferty prywatnych firm działających w Czechowicach- Dziedzicach oraz w okolicznych miastach.

Największą prywatną firmą oferującą kursy zawodowe jest Ośrodek Doskonalenia Zawodowego. Placówka organizuje liczne kursy i szkolenia pozwalające zdobyć certyfikaty uprawniające do świadczenia pracy. Przykładowo ośrodek organizuje kursy operatorów dźwigów czy suwnic oraz kursy rachunkowości, uprawnień energetycznych bądź kosztorysowania w budownictwie.

Warto mieć też na uwadze, że wiele pracodawców organizuje kursy dla swoich pracowników. Istnieje więc możliwość kształcenia się po znalezieniu zatrudnienia. Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mają możliwości kształcenia zawodowego, choć w wielu przypadkach muszą wybrać ośrodki i firmy z Bielska-Białej.

Podsumowanie:
 • Osoby dorosłe poszukujące możliwości dokształcenia zawodowego powinny odwiedzić filię Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej działającą w Czechowicach-Dziedzicach lub zapoznać się z aktualnymi programami na stronie internetowej PUP.
 • W Czechowicach-Dziedzicach działają dwie publiczne szkoły zawodowe oferujące różne kierunki kształcenia i dodatkowe kursy pozwalające zwiększyć kwalifikacje. Alternatywą dla publicznych szkół są prywatne ośrodki i firmy oferujące kursy.
 • Ośrodek Doskonalenia Zawodowego to największa prywatna firma oferująca kursy zawodowe w Czechowicach-Dziedzicach i okolicach, organizująca liczne kursy i szkolenia, m.in. kursy operatorów dźwigów czy suwnic oraz kursy rachunkowości, uprawnień energetycznych bądź kosztorysowania w budownictwie. Istnieje również możliwość kształcenia się po znalezieniu zatrudnienia, gdyż wiele pracodawców organizuje kursy dla swoich pracowników.
 • Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mają szeroki dostęp do edukacji zawodowej, jednak w wielu przypadkach muszą korzystać z ośrodków i firm z Bielska-Białej.

To może Cię również zainteresować

Praca Czechowice-Dziedzice

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Grażyna

Grażyna

Mam wrażenie, że w Czechowicach-Dziedzicach jest wiele możliwości kształcenia zawodowego. Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica wydaje się być bardzo dobrą placówką, której absolwenci mają spore szanse na znalezienie pracy w różnych dziedzinach.
Marolka

Marolka

Jako osoba bezrobotna szukająca pracy cieszę się, że w Czechowicach-Dziedzicach istnieją alternatywy dla publicznych szkół zawodowych. Ośrodek Doskonalenia Zawodowego to dobry wybór dla osób, które chcą zdobyć certyfikaty uprawniające do wykonywania różnych zawodów.
Aleksy

Aleksy

Cieszy mnie, że w Czechowicach-Dziedzicach działa filia Powiatowego Urzędu Pracy, która oferuje programy wsparcia dla osób dorosłych chcących dokształcić się zawodowo. Mam nadzieję, że dzięki temu uda nam się znaleźć więcej pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
Izabela

Izabela

Dobrze, że istnieją w Czechowicach-Dziedzicach takie szkoły zawodowe, które pozwalają na zdobycie potrzebnych umiejętności zawodowych. Dzięki temu młodzi ludzie mają szansę na znalezienie pracy po ukończeniu nauki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.