Edukacja i kursy zawodowe w Czechowicach-Dziedzicach

Edukacja i kursy zawodowe w Czechowicach-Dziedzicach
Planowanie kariery zawodowej powinno się zacząć już na etapie szkolnym, ponieważ to właśnie w szkołach średnich po raz pierwszy można zdobywać kwalifikacje przydatne w pracy. Czechowice-Dziedzice nie są dużym miastem, ale nie oznacza to, że jego mieszkańcy nie mają możliwości kształcenia się zawodowego.

Młodzi ludzie mieszkający w Czechowicach-Dziedzicach mają kilka możliwości kształcenia zawodowego. Także osoby dorosłe nie pozostają skazane na brak możliwości dokształcania. W tej niewielkiej miejscowości funkcjonuje kilka placówek edukacyjnych dla młodzieży oraz dorosłych. Co więcej, pobliskie Bielsko-Biała daje dostęp do pokaźnej ilości szkół zawodowych oraz firm zajmujących się szkoleniami. Przyjrzyjmy się bliżej placówkom edukacji zawodowej w Czechowicach-Dziedzicach.

Czechowicka filia Powiatowego Urzędu Pracy i rządowe programy wsparcia

Osoby dorosłe chcące się dokształcać zawodowo w pierwszej kolejności powinny odwiedzić urząd pracy. W Czechowicach-Dziedzicach działa filia Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej.

PUP oferuje kilka usług pomagających w podwyższeniu kwalifikacji zawodowych:

 • Pierwszą przydatną usługą jest poradnictwo zawodowe. To z jego pomocą można określić konkretne kwalifikacje bezrobotnego oraz wyznaczyć plan działania w celu edukacji zawodowej. Doradca z urzędu pomoże w wybraniu odpowiednich kursów zawodowych.
 • PUP organizuje także szkolenia zawodowe oraz oddelegowuje na stosowne zajęcia prowadzone przez prywatne firmy. Udział w szkoleniach i ich ukończenie owocuje nie tylko zdobyciem odpowiednich umiejętności, ale także certyfikatów zwiększających atrakcyjność bezrobotnego w oczach pracodawców.
 • Urząd prowadzi również programy przygotowania do pracy osób dorosłych kończące się egzaminami czeladniczymi bądź zawodowymi.

Informacje na temat aktualnych kursów i programów prowadzonych przez PUP można znaleźć na stronie urzędu: https://bielsko-biala.praca.gov.pl

Publiczne szkoły zawodowe w Czechowicach-Dziedzicach

W Czechowicach-Dziedzicach funkcjonują dwa zespoły szkół prowadzące edukację zawodową. Młodzież może się w nich kształcić w różnych kierunkach dających spore szanse na znalezienie pracy w przyszłości. Publiczne placówki organizują też czasem dodatkowe kursy pozwalające zwiększyć kwalifikacje. Sprawdźmy jakie szkoły znajdują się w Czechowicach-Dziedzicach.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Czechowice-Dziedzice

Zespół Szkół "Silesia"

Publiczny ośrodek oświatowy prowadzący różne technika zawodowe oraz organizujący dodatkowe kursy dokształcające dla swoich uczniów. W roku szkolnym 2020/2021 placówka będzie prowadziła technika pozwalające zdobyć wykształcenie w zawodach:

 • technik reklamy,
 • technik informatyk,
 • technik elektryk,
 • technik fotografii i multimediów.

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica w Czechowicach-Dziedzicach

Zespół szkół państwowych prowadzący technikum, szkołę branżową, a także liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Placówki pozwalają zdobyć wykształcenie w kilku bardzo ciekawych zawodach, co da możliwość budowania przyszłej kariery.

Technikum oferuje kształcenie w kierunkach:

 • technik mechanik,
 • technik mechatronik,
 • technik informatyk,
 • technik logistyk,
 • technik żywienia i usług gastronomicznych,
 • technik usług fryzjerskich,
 • technik hotelarstwa,
 • technik handlowiec.

Szkoła branżowa oferuje kształcenie w zawodach:

 • sprzedawca,
 • kucharz,
 • monter mechatronik,
 • mechanik-monter maszyn i urządzeń,

Szkoła branżowa prowadzi również klasę wielozawodową. Uczniowie mogą wybrać dowolny zawód, ale muszą znaleźć rzemieślnika, u którego będą mogli odbyć praktyki zawodowe.

Młodzi mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mogą skorzystać z szerokiej oferty szkół w blisko położonym Bielsku-Białej. W stolicy powiatu funkcjonuje dużo więcej placówek oświatowych zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

Alternatywy dla publicznych szkół zawodowych w Czechowicach-Dziedzicach

W Czechowicach-Dziedzicach można się kształcić w kilku ciekawych i przydatnych zawodach. Głównie dotyczy to młodych mieszkańców miasta. Starsi bezrobotni mogą skorzystać z oferty prywatnych firm działających w Czechowicach- Dziedzicach oraz w okolicznych miastach.

Największą prywatną firmą oferującą kursy zawodowe jest Ośrodek Doskonalenia Zawodowego. Placówka organizuje liczne kursy i szkolenia pozwalające zdobyć certyfikaty uprawniające do świadczenia pracy. Przykładowo ośrodek organizuje kursy operatorów dźwigów czy suwnic oraz kursy rachunkowości, uprawnień energetycznych bądź kosztorysowania w budownictwie.

Warto mieć też na uwadze, że wiele pracodawców organizuje kursy dla swoich pracowników. Istnieje więc możliwość kształcenia się po znalezieniu zatrudnienia. Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mają możliwości kształcenia zawodowego, choć w wielu przypadkach muszą wybrać ośrodki i firmy z Bielska-Białej.

Oceń ten wpis
Edukacja i kursy zawodowe w Czechowicach-Dziedzicach
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.