Słowa kluczowe w CV, czyli jak budować wizerunek profesjonalisty

Czy codziennie przeglądasz ogłoszenia o pracę? Aby nie marnować swojego czasu, z pewnością nie przeglądasz wszystkich opublikowanych w danym dniu na portalu z ogłoszeniami, ale wybierasz interesujące cię działy. Być może w pasek wyszukiwarki znajdujący się w serwisie, z którego korzystasz, wpisujesz konkretny zawód lub stanowisko. A może zapisałeś się na newsletter i otrzymujesz ogłoszenia z interesujących cię branż bezpośrednio na maila?

W każdym dobrze napisanym ogłoszeniu o pracę znajdziesz informacje o wymaganiach potencjalnego pracodawcy. To właśnie słowa kluczowe, które powinieneś wykorzystać, przygotowując swoje dokumenty aplikacyjne. Dlaczego warto? W ten sposób możesz sprawić, że pracodawca zainteresuje się twoją kandydaturą, bo – pierwsza informacja, która rzuci mu się w oczy – będzie dotyczyła twoich kompetencji i umiejętności, które są dla niego kluczowe.

Każda branża ma swoje słowa kluczowe

Załóżmy, że skończyłeś zarządzanie. Przez kilku lat pracowałeś jako doradca handlowy i dziś również szukasz pracy w takim właśnie zawodzie. Skoro faktycznie szukasz pracy w sprzedaży, opisując swoje kompetencje, powinieneś wpisać słowa, które są wykorzystywane przez osoby działające w tej branży. Będą to m.in. takie słowa i frazy, jak: b2b, target, prezentacja produktów czy budowanie długofalowych relacji.

Zanim zaczniesz wplatać słowa kluczowe do przygotowywanych dokumentów aplikacyjnych, pamiętaj, aby pod tym kątem przeanalizować ogłoszenie, na które odpowiadasz. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek. Jeżeli pracodawca poszukuje osoby komunikatywnej, a ty faktycznie taką jesteś, to warto użyć tego słowa w CV i liście motywacyjnym.

Dlaczego warto używać słów kluczowych?

Możesz zastanawiać się, czy warto używać słów kluczowych, skoro rekruter dokładnie zapozna się z twoim CV przed zaproszeniem cię na rozmowę kwalifikacyjną. Powodów jest kilka:

  • Czy wyobrażasz sobie, aby przy dziesiątkach czy nawet setkach CV rekruter dokładnie czytał każdy dokument, który znajdzie w skrzynce elektronicznej? W takiej sytuacji przegląda on aplikacje, poszukując właśnie słów kluczowych. Używanie takich świadczy o tym, że potencjalny pracownik doskonale orientuje się, jak należy poprawnie przygotować dokumenty aplikacyjne.
  • W dużych firmach często korzysta się z różnych programów, które mają za zadanie wyłapać w otrzymanych dokumentach właśnie słowa kluczowe (tzw. ATS – Applicant Tracking System). Takie systemy są wykorzystywane również w profesjonalnych agencjach zatrudnienia.

Popraw widoczność twojego CV, czyli o uwypuklaniu kluczowych słów

Być może o słowach kluczowych słyszałeś w kontekście optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych. Musisz wiedzieć, że dziś, gdy standardem stało się wysyłanie dokumentów aplikacyjnych w formie elektronicznej, a papierowa odeszła do lamusa, wykorzystanie słów kluczowych również w takim przypadku ma uzasadnienie. Samo zawarcie słów jednak nie wystarczy – konieczne jest jeszcze, aby rzucały się one w oczy osobie czytającej twoje dokumenty aplikacyjne. Jak to zrobić?

Z pewnością doskonale wiesz, że dziś liczy się nie tylko treść, lecz także oprawa graficzna. Z tego względu zadbaj nie tylko kolory, lecz także uwypuklenie najważniejszych fraz. W ten sposób jedynie zyskasz – rekruter od razu zauważy najistotniejsze słowa i frazy. Aby dokument był czytelny, pogrubienia nie stosuj np. przy datach. Pamiętaj – bold jest zarezerwowany wyłącznie dla kluczowych danych, które mogą pomóc ci zdobyć zatrudnienie.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,33 Liczba głosów: 3
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań