Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 920        SUBSKRYBUJE: 7448
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy

Jak przygotować ciekawe portfolio? Przyciągnij uwagę pracodawcy

Jak przygotować ciekawe portfolio? Przyciągnij uwagę pracodawcy
Niegdyś za portfolio uważało się teczkę z pracami artysty. Dziś jest to szersze pojęcie, które obejmuje prezentację dokonań danej osoby. Najczęściej osobą tą jest kandydat ubiegający się o pracę, bądź też osoba, która pragnie otrzymać dane zlecenie. Sprawdź, jak stworzyć ciekawe portfolio, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zaciekawić sobą przyszłego pracodawcę.

CV oraz list motywacyjny stanowią podstawę dokumentów aplikacyjnych. Są jednak zawody, w których niezbędne jest także złożenie portfolio, niejednokrotnie stanowiące wisienkę na torcie. Aby jednak było ono skuteczne, ważne jest, aby były w nim umiejętnie zaprezentowane kompetencje, jakie dana osoba posiada. W niniejszym artykule wskazujemy zawody, w których portfolio jest niemal niezbędne i informujemy, co może spodobać się przyszłym pracodawcom.

Portfolio – co to jest?

Portfolio jest rozwinięciem i uszczegółowieniem tego, co zawierają CV oraz list motywacyjny. Stanowi najczęściej zbiór wykonanych prac, projektów i wszelkiego rodzaju dzieł. Stanowi ono dowód posiadanego doświadczenia, ale też wskazuje na to, jakie umiejętności i kompetencje posiada dany kandydat. Dzięki takiej próbce pracy przyszły pracodawca ma możliwość poznania nie tylko osoby kandydata, ale przede wszystkim tego, jakim będzie pracownikiem i co może wnieść do firmy. Takiej możliwości nie jest w stanie zapewnić CV, w którym kandydat wyłącznie opowiada a swoich osiągnięciach, a które nie są widoczne dla osoby rekrutującej.

Jak zrobić portfolio?

W związku z tym, że portfolio stanowi wizytówkę Twoich umiejętności, musi być wykonane w sposób staranny i rzetelny. Może być ono w formie namacalnej – wydruki, obrazy, rysunki, rzeźby, wywołane fotografie, makiety itp., ale również w formie cyfrowej, np. jako prezentacja multimedialna, jako dokument PDF czy jako własna strona www. Wszystko uzależnione jest od branży, w jakiej starasz się o posadę. Niemniej nie ulega wątpliwościom, że jeśli chce się zostać dostrzeżonym, trzeba odpowiednio zaprezentować swoje prace – odpowiednio, czyli tak, aby dostęp do nich był maksymalnie ułatwiony. Wysyłając więc portfolio, warto podać dokładne linki do publikacji, galerii czy artykułów. Nie można bowiem narażać osoby rekrutującej na marnowanie czasu, poprzez wertowanie całego portalu w poszukiwaniu Twojego tekstu czy fotografii.

To Cię powinno też zainteresować: Portfolio - ważny dodatek do CV

Jeśli natomiast dostarczane przez Ciebie portfolio ma charakter namacalny, zadbaj o to, aby było ono najwyższej jakości. Wywołane zdjęcia, projekty i tym podobne powinny być wydrukowane na dobrym papierze, w kolorze, a także zabezpieczone tak, aby nie uległy zniszczeniu. Pamiętaj, że w wielu zawodach dbałość o detale ma ogromne znaczenie! Brudne, pogniecione czy źle wydrukowane portfolio może zaprzepaścić Twoje szanse na wymarzone stanowisko.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak zrobić portfolio, które w skuteczny sposób zachęci osobę rekrutującą do zapoznania się szerzej z Twoją kandydaturą, musisz wiedzieć, że niestety nie ma złotej reguły. Ile osób, tyle gustów. W związku z tym w portfolio warto przedstawić swoje szerokie osiągnięcia, najlepsze prace i to, co sprawia Ci największą radość. Stawiaj poprzeczkę wysoko, a z pewnością Twoje starania zostaną docenione.

Portfolio – w jakich zawodach się przyda?

  • Portfolio architekta

Szukając pracy w biurze architektonicznym, musisz wiedzieć, że portfolio jest niemal nieodzownym elementem aplikacji. Prace nad takim zaczynają się właściwie już na studiach. Tam tworzone są różnorodne projekty, które oceniają specjaliści i które możesz dopieścić pod ich okiem. Dzięki temu zyskujesz pewność, że są to projekty co najmniej dobre. Na ukończeniu nauki na uczelni wyższej nie kończy się jednak kompletowanie teczki architekta. Podczas całej swojej kariery zawodowej możesz tworzyć portfolio. Pamiętaj jednak, że nie powinno ono być zbyt rozległe – wybierz zatem swoje najlepsze prace – takie, z których jesteś dumny.

Projekty mogą być w formie rzutów, renderów, czy rysunków odręcznych, a jeśli masz już na swoim koncie gotowe realizacje, możesz również załączyć ich fotografie. Portfolio architekta to niezwykle cenna rzecz dla osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy i ubiegają się o praktyki, staże czy swoje pierwsze posady w biurach architektonicznych, ale także dla wszystkich, którzy pragną się rozwijać, planują zmienić pracę albo pozyskać świetne zlecenia.

  • Portfolio copywritera

Właściwa prezentacja tekstów to jeden z największych problemów osób trudniących się copywritingiem. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić portfolio, koniecznie przemyśl, co chcesz przekazać klientowi czy przyszłemu pracodawcy. Warto więc swoje portfolio aktualizować na bieżąco – dopasowywać zamieszczane w nim treści do osób, z jakimi zamierza się podjąć współpracę. Osoba z branży marketingowej chętniej przejrzy Twoje teksty, jeśli będą związane z reklamą niż próbki tekstów, które pisane były dla firmy produkującej płytki ceramiczne. Teksty muszą intrygować, ciekawić, ale też prezentować Twoje umiejętności. Portfolio może mieć formę wydruków bądź cyfrową. W tym drugim przypadku możesz posłużyć się linkami do publikacji (sprawdź, czy są one aktywne!) albo zapisać prace w formie plików pdf.

  • Portfolio grafika i fotografa

Grafik w dzisiejszych czasach może znaleźć pracę w niemal każdej branży. W związku z tym, jego portfolio będzie uzależnione od tego, w czym się lubuje i w jakim zawodzie pragnie pracować. Portfolio grafika i fotografa to pewnego rodzaju CV, jednak w formie obrazów. Ich teczka powinna zawierać jego najlepsze projekty lub zdjęcia, w których ukazane są umiejętności pracy w różnych programach graficznych oraz wszechstronność, bystre oko, wyczucie estetyki. Dobrym pomysłem na prezentację prac jest utworzenie zakładki z portfolio na blogu, stronie internetowej lub podanie linków do opublikowanych prac. Nienajlepszą opcją jest natomiast wysyłanie paczek z pracami, gdyż wielokrotnie mają one spore rozmiary, co może nie odpowiadać osobie rekrutującej albo klientowi.

  • Portfolio programisty

Zawód programisty ma najczęściej charakter indywidualny, niemniej wymaga od osoby trudniącej się tym zawodem umiejętności słuchania klientów oraz umiejętnego obejścia się z problemem. Portfolio programisty daje więc osobie weryfikującej aplikację pełniejszy obraz doświadczenia kandydata oraz jego umiejętności. Teczka programisty pokazuje z jakimi typami projektów programista miał do czynienia, jakie stosuje strategie, jaką ma kulturę pracy oraz czy dostatecznie zna technologię, która jest od niego wymagana. Portfolio może przybrać formę dokumentu, prezentacji, strony internetowej lub innych wersji online, zaprojektowanych na do tego przeznaczonych serwisach.

Portfolio wymagane jest w niektórych zawodach. Jeśli ubiegasz się o pracę lub zlecenie, posiadasz określone umiejętności i masz już jakiś dorobek, który chcesz pokazać – koniecznie stwórz swoje portfolio. Pozwoli Ci ono na zaprezentowanie swoich osiągnieć w spójny sposób i być może będzie przepustką do sukcesu.
Oceń ten wpis
Jak przygotować ciekawe portfolio? Przyciągnij uwagę pracodawcy
Ocena: 3.5, liczba głosów: 8

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.