Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1017        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy

Emerycie, czy wiesz, ile możesz dorobić?

Emerycie, czy wiesz, ile możesz dorobić?

Emerytura tylko pozornie kojarzy się z wypoczynkiem i zabawianiem wnuków. Głodowe świadczenia sprawiają, że coraz więcej emerytów szuka alternatywnych źródeł dochodów. Ile można dorobić bez otrzymania decyzji o zmniejszeniu wysokości emerytury lub wstrzymaniu jej wypłaty?


Od 2040 roku wszyscy obowiązkowo pracować będziemy do 67-go roku życia. Problem w tym, że już teraz mamy rzeszę emerytów, którzy z uwagi na zbyt niskie świadczenia są zmuszeni do podjęcia pracy. Część, w obawie przed utratą świadczenia, szuka płatnego zajęcia w szarej strefie. Okazuje się jednak, że progi ustalone przez ustawodawcę wcale nie są niskie, zatem emeryt, który świadczy pracę choćby na część etatu, może liczyć na zwiększenie wysokości otrzymywanego świadczenia. Ile zarabiać, aby nie stracić?

Limity, które nie są straszne

Każdy emeryt może podjąć dodatkową pracę zarobkową. Aby jednak świadczenie przez niego otrzymywane nie było obniżone lub wypłata nie została wstrzymana, musi uważać on na zmieniające się limity, które ustalane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich obliczenia dokonuje się w oparciu o wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Progi te podane zostają do publicznej wiadomości raz na kwartał.

Osoby, które pobierają świadczenia emerytalne lub rentowe powinny zaznajomić się z wyżej wskazanymi limitami. I tak, jeżeli dodatkowe dochody emeryta lub rencisty będą przekraczać:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda decyzję o zmniejszeniu kwoty wypłacanego świadczenia,
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda decyzję o wstrzymaniu wypłaty świadczenia.

Progi te są na tyle duże, że większość osób bezpodstawnie obawia się ich przekroczenia. Więcej, okazuje się, że praca ?na czarno? wcale nie musi być korzystniejsza niż legalne zatrudnienie.

Przedsiębiorczy emeryt

Większość osób, które doczekały się wieku emerytalnego i pobierają świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podejmuje się lekkich prac dorywczych. Emerytki najmują się zazwyczaj do opiekowania się dziećmi lub też prowadzenia domu. Nie brakuje osób, które podejmują pracę w charakterze stróża lub ochroniarza, jeszcze inni z przyjemnością wyprowadzają domowych pupilów na spacery. Wciąż nieliczna grupa osób na emeryturze rozwija się zawodowo, gdyż nie chce utracić nabytych kwalifikacji zawodowych. Te osoby też najczęściej pracują na umowę o pracę lub podejmują decyzję o otwarciu własnej działalności gospodarczej. W ten sposób zyskują i to na różnych płaszczyznach. Okazuje się, że wbrew przeświadczeniu, funkcjonowanie w szarej strefie niekoniecznie jest bardziej opłacalne. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka.

To Cię powinno też zainteresować: Emerytura - co powinniśmy wiedzieć?

Legalnie? Zwiększ wysokość swojego świadczenia!

Za osoby, które pracują legalnie, choćby tylko na część etatu, pracodawca musi odprowadzać składki. W ten sposób z urzędu zwiększa się ich staż pracy. Jak wiadomo, to między innymi od niego zależy wysokość przyznanego świadczenia. Osoby, które dorabiają do emerytury, mogą zatem złożyć stosowne wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeliczenie jej wysokości. Możliwości są przy tym dwie. Emeryci, którzy świadczą pracę na podstawie umowy o pracę składają wniosek o przeliczenie emerytury ze względu na wydłużony staż pracy, zaś ci, którzy zdecydowali się na własną działalność gospodarczą ze względu na wysokość odprowadzanych składek. Do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty, w tym zaświadczenie od pracodawcy stwierdzające, że w okresie zatrudnienia pracownik-emeryt nie korzystał zarówno z urlopu bezpłatnego, jak i zwolnienia lekarskiego. Po zweryfikowaniu informacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, emeryt otrzyma stosowną decyzję z informacją o podwyższeniu emerytury.

Świadczenie przedemerytalne? Tu zasady są inne!

Sytuacja osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne jest nieco inna niż emerytów. Co prawda, w dalszym ciągu obowiązują progi, po przekroczeniu których świadczenie jest wstrzymywane lub obniżana jest jego wysokość, niemniej jednak limity te są mniej korzystne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ich ustaleniu kieruje się przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, które również ogłaszane jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tak, jak przy świadczeniu emerytalnym, tak i tu obowiązują dwa progi, zaś przekroczenie:

  • 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji powoduje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję o zmniejszeniu wysokości przyznanego świadczenia,
  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji powoduje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję o zawieszeniu wypłacenia przyznanego świadczenia.

Osoba, która uzyska prawo do świadczenia emerytalnego, będzie korzystała z limitów właściwych dla emerytów i rencistów.

Okiem emeryta

Aktualnie obowiązujące progi są stosunkowo wysokie i większość osób, które doczekały się świadczeń emerytalnych bez obawy może podjąć legalną pracę. Niestety, większość emerytów wciąż ma niewystarczającą wiedzę na temat progów oraz swoich praw. Legalna praca lub prowadzenie działalności gospodarczej ? w perspektywie czasu ? jest znacznie bardziej korzystne niż świadczenie pracy w szarej strefie. Tylko w ten sposób można zwiększyć swoją emeryturę i bez obaw czekać na dzień, w którym przestanie się pracować a zacznie wypoczywać.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.