Korepetycje? Może założysz firmę?

Korepetycje? Może założysz firmę?
Od września do końca roku szkolnego korepetytorzy nie narzekają na brak zajęć. Ci, którzy chcą pracować również w sezonie letnim także muszą przygotować się na sporą ilość zajęć, a wszystko dlatego, że nie brakuje uczniów, którzy muszą lub chcą poprawić swoje wyniki w nauce.

Jeżeli skończyłeś studia lub liczne kursy i posiadasz wiedzę, to może czas pomyśleć o prowadzeniu firmy, dzięki której będziesz mógł oferować korepetycje zarówno uczniom, jak i studentom?

Udzielanie korepetycji - jak robić to legalne?

Wiele osób oferuje korepetycje, ale nie prowadzi działalności gospodarczej. W efekcie muszą oni swoją działalność ukrywać przed urzędem skarbowym, bo nie mogą wystawić faktury za swoje usługi klientowi. Taka działalność jest ryzykowna, co więcej nie pozwala na swobodne reklamowanie się. W efekcie grupa potencjalnych klientów jest dość ograniczona.

Chcąc traktować udzielanie korepetycji jako pracę, powinieneś założyć działalność gospodarczą. Przez pierwsze dwa lata możesz opłacać niższe składki ZUS, przede wszystkim jednak zwiększy się twój komfort psychiczny – nie będziesz musiał obawiać się kontroli z urzędu skarbowego.

Firma korepetytorska to większa wiarygodność

Rynek korepetycji wciąż nie jest nasycony, a klientów – niezależnie od roku – nie brakuje. Jeżeli zależy ci na zdobywaniu kolejnych uczniów, powinieneś zadbać o swoją wiarygodność. Zakładając firmę, będziesz traktowany inaczej niż osoby, które jedynie dorabiają sobie w ten sposób. Wystarczy, że sam odpowiesz sobie na pytanie, czy swoje dziecko posłałbyś do legalnie funkcjonując szkoły, czy też wysłał na nauczanie domowe?

Zwiększając swoją wiarygodność, możesz liczyć na wyższe zarobki. Skoro rodzice i uczniowie będą obdarzać cię większym zaufaniem, to nie będziesz miał problemu ze znalezieniem chętnych na oferowane usługi.

Zapoznaj się również z artykułem:Własna firma. Jak pozyskać środki na start?

Udzielanie korepetycji - u klienta czy w siedzibie firmy

Korepetycje możesz udzielać zarówno w swoim mieszkaniu, jak i oferować dojazd do ucznia. Problem jednak w tym, że gdy wystąpisz o akredytację kuratorium oświaty i zaczniesz organizować kursy, w których udział będzie mogło brać kilka lub kilkanaście osób, to pojawi się pytanie o pomieszczenie. Mając firmę, łatwiej będzie ci podpisać umowę o wynajem pomieszczeń ze szkołą czy inną placówką.

Wynajmując pomieszczenie i chcąc je dostosować do swoich potrzeb, będziesz potrzebował środków. Prowadząc firmę, będziesz mógł zawnioskować o kredyt, a jego uzyskanie będzie jedynie formalnością.

Zastanawiasz się jakie zalety może mieć praca korepetytora? Poniższy film powinien zaspokoić twoją ciekawość:

Firma korepetytorska a zatrudnianie pracowników

Prowadząc firmę, będziesz mógł również rozważyć zatrudnienie nauczycieli zainteresowanych prowadzeniem korepetycji. Gdy uczniów będzie przybywać, w pewnym momencie zauważysz, że nie jesteś w stanie prowadzić zajęć samodzielnie. Wówczas przyda ci się pomoc, a zatrudnianie bez prowadzenia działalności gospodarczej nie jest możliwe. W znalezieniu najlepszych pracowników z Katowic pomoże ci nasz serwis, wystarczy się zarejestrować i opublikować ogłoszenie: https://www.aplikuj.pl/praca/katowice

Być może zdecydujesz się rozszerzyć paletę oferowanych zajęć. Jeżeli ukierunkowałeś się na oferowanie korepetycji z przedmiotów ścisłych, ale rodzice twoich uczniów poszukują korepetycji również z języka angielskiego, to dobrym pomysłem będzie zaproszenie do współpracy wykwalifikowanego nauczyciela tego właśnie języka. 

Jeśli natomiast zapotrzebowanie na Twoje usługi wzrasta, ale nie możesz sobie jeszcze pozwolić na zatrudnienie pracownika, to może warto pomyśleć o wprowadzeniu korepetycji online? Ta opcja pozwoli zaoszczędzić czas zarówno Twój jak i ucznia i być może w ten sposób uda się w ciągu dnia odbyć więcej godzin. Więcej na temat możliwości przeprowadzania korepetycji online znajdziecie w poniższym filmie:

Zarobki korepetytora, czyli ile kosztują korepetycje?

Udzielanie korepetycji bez działalności jest praktykowane bardzo często – można wręcz stwierdzić, że korepetycje niemal zawsze prowadzone są w tzw. szarej strefie. Korzyści mają z tego obie strony – korepetytor, który nie musi odprowadzać podatków i innych opłat, oraz uczeń, który mniej płaci za lekcje. Stawki za dodatkowe lekcje są bardzo zróżnicowane i zależą od przedmiotu oraz tego, czy korepetytor jest nauczycielem, czy studentem. Legalne korepetycje prowadzone są głównie przez szkoły języków obcych oraz ośrodki, które oferują kursy indywidualne. Ceny w takich instytucjach są o ok. 30% wyższe niż u prywatnych nauczycieli, którzy nie zgłaszają faktu prowadzenia działalności. Różnica wynika z kosztów wynajmu lokali, odprowadzania składek oraz kosztów pracowniczych.

Jakie są stawki korepetytorów?

  • W korepetycjach zawsze obowiązują stawki godzinowe – w przeciwieństwie do lekcji szkolnych, trwających 45 minut, korepetycje zwykle trwają 60 minut lub wielokrotność tego czasu.
  • Najczęściej uczeń przychodzi do korepetytora, ale zdarza się też, że korepetytor dojeżdża do ucznia – wówczas obowiązuje wyższa stawka za udzielanie korepetycji. Legalne usługi, świadczone przez instytucje prywatne, są droższe, a do tego uczeń ma znacznie mniejsze możliwości wyboru godziny czy czasu trwania korepetycji.
  • Za godzinę korepetycji u osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, trzeba zapłacić od 30 zł do nawet 400 zł.

Za korepetycje z matematyki trzeba zapłacić w największych polskich miastach od 33,30 zł za godzinę do prawie 65 zł za godzinę. Podobne ceny obowiązują w przypadku chemii, fizyki, historii, biologii czy geografii. W przypadku matematyki wyższej korepetycje kosztują od 43,57 zł do 90 zł. Nieco więcej kosztują korepetycje z informatyki – maksymalna cena wynosi ponad 70 zł za godzinę. Wsparcie w nauczaniu początkowym kosztuje od 30 zł do 70 zł, a za WOS trzeba zapłacić od 30 zł do 80 zł. Korepetycje językowe kosztują tyle samo bez względu na język – za godzinę nauki trzeba zapłacić od 30 zł do 55 zł. Nieco droższe są korepetycje z muzyki – kosztują 40 – 70 zł. Znacznie droższe są korepetycje dla studentów na kierunkach politechnicznych – za godzinę nauki trzeba niekiedy zapłacić nawet 400 zł. W mniejszych miastach i wsiach płaci się mniej za korepetycje. Cena może wynosić nieco ponad 20 zł za godzinę.

Podsumowując, zawód korepetytora niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko finansowych. Stały rozwój i widoczne efekty swojej pracy będą prowadzić do ogromnej satysfakcji z wykonywanej pracy. Warto zatem rozważyć wykonywanie zawodu korepetytora.

Oceń ten wpis
Korepetycje? Może założysz firmę?
Ocena: 4.9, liczba głosów: 30

Opinie

Radek
2019-12-12, 10:00
Korepetycje by były opłacalne to albo muszą być nielegalne, albo legalne lecz po odprowadzeniu kosztów to musi się opłacać. Wtedy za godzinę przynajmniej musi być 30 złotych.
Bzdury
2019-11-23, 20:59
10zł za godzinę?! Przecież to poniżej minimalnej krajowej stawki godzinowej, biznes życia. Nie ma takich stawek. Za 10zł to chyba uczeń klasy V daje korepetycje uczniom z klasy II. "W korepetycjach zawsze obowiązują stawki godzinowe" bu ha ha ha, kolejna bzdura. No i wisienka na torcie. Czy autor, który popełnił ten tekst słyszał o Działalności Nierejestrowanej? Na koniec - nie kalkuluje się dawać korepetycji "na lewo", zakłada się działalność gospodarczą i wybiera opodatkowanie na zasadach ogólnych. Bierze auto w leasingu i w koszty wrzuca ratę, paliwo, oc, ac, telefon ... Koszty działalności są większe od dochodów i nie ma podatku (a na koniec roku dochodzi zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej). Nauczyciel przy "lewiznie" po wpadce wylatuje z pracy i jako osoba karana nie ma powrotu do szkoły. Trzeba być dzbanem, żeby w aktualnej sytuacji ryzykować. Zwłaszcza przy możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej.
Mija
2019-05-17, 16:54
Powiedzmy sobie szczerze. Mało kto z nauczycieli, jak prowadzi korepetycje np z matematyki czy fizyki w swoim domu, płaci podatek z tego. Wiadomo - powinien płacić........ale nie płaci............. Myślę, że 1% takich ludzi zakłada działalność gospodarczą w tym temacie. Inni nawet nie pomyślą, że mogą mieć kontrolę.
moon1
2019-05-07, 10:02
Istnieje obowiązek płacenia podatków, a jednak mało kto to robi. Po ostatniej aferze ze strajkiem nauczycieli wyszła na jaw sprawa zarobków przez korepetycje.
Kazimierz
2019-04-15, 14:33
Korepetycje są fajne tylko jeżeli człowiek płaci podatek to troch ę tego ubywa. Dość szybko osiągnąć te 560 zł. Tak więc chyba na firmę w legalu to zależy jaki popyt.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.