Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 964        SUBSKRYBUJE: 7442
Tematy, które interesują czytelników:  Wynagrodzenie, Mobbing w pracy, CV po niemiecku, List motywacyjny bez ogłoszenia, Świadectwo pracy

Firma nie ujawnia swojej nazwy w ofercie pracy. Czy powinieneś wysłać CV?

Firma nie ujawnia swojej nazwy w ofercie pracy. Czy powinieneś wysłać CV?
Intensywnie szukasz pracy, zatem przeglądasz ogłoszenia publikowane na lokalnych portalach ogłoszeniowych. Czy powinieneś odpowiadać na oferty, w których pracodawca nie ujawnia swojej nazwy? Czy powinieneś z góry założyć, że jest to oszustwo?

W listopadzie 2016 r. bezrobocie w Polsce wyniosło 8,2%. W porównaniu do roku ubiegłego, to aż o 1,4% mniej. Co to oznacza dla osób poszukujących pracy? Całkiem sporo ogłoszeń m.in. na lokalnych portalach ogłoszeniowych. Co więcej, pracodawcy skarżą się na niemożność znalezienia pracowników, dlatego też są w stanie zejść poniżej swoich oczekiwań, jeżeli chodzi np. o umiejętności, jakimi powinien wykazać się kandydat – częściej deklarują, że są w stanie douczyć osobę zatrudnioną.

Mimo że o dobrych pracowników trudno, wystarczy przejrzeć ogłoszenia, aby zauważyć, że przy niektórych brakuje informacji o nazwie firmy, nie mówiąc już o bardziej szczegółowych informacji dotyczących stanowiska pracy. To może wydać ci się podejrzane – z pewnością słyszałeś o osobach podszywających się pod pracodawców chcących wyłudzić dane osobowe. Okazuje się jednak, że firmy mają swoje powody, dla których nie publikują szczegółowych danych.


Dlaczego firma nie podaje danych w opublikowanej ofercie?

Zastanawiasz się, dlaczego niektóre firmy ukrywają swoją nazwę, poszukując pracowników? Oto przykładowe powody:

  • Firma poszukuje pracownika na miejsce osoby zatrudnionej. W takiej sytuacji opis stanowiska i podanie nazwy firmy mogłoby skutkować z tym, że osoba zainteresowana dowie się, że już wkrótce otrzyma wypowiedzenie. Oczywiście w takim przypadku warto mieć na uwadze, że takie postępowanie jest nieetyczne.
     
  • Pracodawca nie chce, aby jego konkurencja wiedziała, że poszukuje on pracowników, bo – jak wiadomo – czas rekrutacji jest szczególnie trudny dla firmy. Nieuczciwa konkurencja może to wykorzystać, aby przejąć część klientów.
     
  • W ogłoszeniu zostały podane szczegóły dotyczące np. wysokości wynagrodzenia. W takiej sytuacji brak nazwy firmy można uznać za uzasadniony – przedsiębiorca nie chce, aby konkurencja dowiedziała się, ile zarabiają u niego pracownicy. Trzeba pamiętać, że na rynku działają dziś agencje headhuntingowe, dla których takie informacje są szczególnie ważne przy nakładaniu pracowników do pracy dla konkurencji.


Jak odróżnić ogłoszenie wiarygodne od niewiarygodnego?

Poszukujesz pracy i dlatego jesteś bardzo ostrożny? To dobrze. Musisz jednak wiedzieć, że nie każde ogłoszenie, w którym nie możesz znaleźć informacji o nazwie pracodawcy, jest niewiarygodne. Jeżeli oferta, którą się zainteresowałeś, została napisana bardzo szczegółowo – zostały zamieszczone informacje m.in. o zakresie obowiązków czy wymagania pracodawcy – to możesz uznać ją za wiarygodną i tym samym odpowiedzieć na nią.

Co powinno wzbudzić twój niepokój, gdy przeglądasz oferty? Jeżeli ogłoszenie jest napisane bardzo lakonicznie lub jest w nim zawarta obietnica wysokich zarobków, to powinieneś wykazać się ostrożnością – na takie ogłoszenie nie powinieneś odpowiadać.


Czy to profesjonalne?

Odrębnym zagadnieniem jest to, czy brak w ofercie informacji o nazwie firmy, faktycznie jest profesjonalny. Specjaliści nie mają wątpliwości, że nie, podkreślając jednocześnie, że przedsiębiorca, który nie chce ujawniać swoich danych, powinien skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia. Wówczas będzie miał pewność, że nazwa jego firmy pojawi się dopiero pod koniec etapu rekrutacji lub nawet po jej zakończeniu.

W przypadku korzystania z usług agencji zatrudnienia, to właśnie jej pracownicy tworzą i publikują ogłoszenia. Efekt? W ofercie zostaje wymieniona nazwa agencji, a to podnosi jej wiarygodność.

Oceń ten wpis
Firma nie ujawnia swojej nazwy w ofercie pracy. Czy powinieneś wysłać CV?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 18

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.