Twoje wsparcie w rekrutacji

Na rozmowie kwalifikacyjnej bądź pewny siebie - łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować

Na rozmowie kwalifikacyjnej bądź pewny siebie - łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować
Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i w związku z tym poszukujesz cennych porad, które mógłbyś wykorzystać? Specjaliści nie mają wątpliwości, że podczas takiego spotkania powinieneś być pewien siebie. Nie jesteś? Zatem sprawdź, jak możesz wywrzeć takie wrażenie.

Ludziom pewnym siebie jest w życiu ponoć łatwiej. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś być nie tylko opanowany i schludnie ubrany, lecz także… pewny siebie. Niestety, teoria nie zawsze idzie z praktyką w parze. Bardzo często jest tak, że drżą nam ręce, głos się łamie, pocimy się… Ze stresem trudno się walczy, jeszcze trudniej go okiełznać. Z drugiej strony wcale nie jesteś na  straconej pozycji. Jak przekonują specjaliści, wystarczy tylko kilka sztuczek, abyś został odebrany jako kandydat pewien siebie, swoich umiejętności i możliwości.


Gdy twoje słowa przeczą czynom…

Możesz mówić głośno i wyraźnie, ale to wcale nie musi przekonać rekrutera, że jesteś osobą pewną siebie i odważną – może cię zdradzić postawa ciała. Jak do tego nie dopuścić? Oto kilka wskazówek:

  • Stawiaj dość duże kroki – wchodząc do pokoju, w którym ma odbyć się rozmowa kwalifikacyjna, wejdź zdecydowanym krokiem. Eksperci podkreślają, że osoby pewne siebie robią dość duże kroki, dlatego zrezygnuj z małych kroczków, które zostaną odebrane jako nieśmiałość.
     
  • Postawa ciała ma znaczenie – szczególnie osoby wysokie mają problem z garbieniem się. Gdy założysz już garnitur lub garsonkę, pamiętaj, aby poćwiczyć przed lustrem wyprostowaną postawę ciała. Jeżeli wejdziesz na spotkanie o pracę zgarbiony, to z pewnością nie zyskasz w oczach rekrutera.
     
  • Mocny uścisk dłoni – większość osób przeprowadzających rekrutację wita się z kandydatami, podając im dłoń. Po co? Okazuje się, że jest ku temu powód – w ten sposób chcą sprawdzić, czy stojąca przed nimi osoba zainteresowana zatrudnieniem jest właśnie pewna siebie. Silny, dość mocny uścisk dłoni dobrze wróży. Dlaczego zatem miałbyś o nim zapomnieć?


Jak widzisz, postawa ciała ma znaczenie dla tego, w jaki sposób jesteś odbierany przez otoczenie. Musisz o tym pamiętać, bo w przeciwnym razie możesz stracić w oczach osoby przeprowadzającej z tobą rozmowę.

To Cię powinno też zainteresować: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


Problem z dłońmi? Może warto zabrać ze sobą długopis i notes?

Rozmowy rekrutacyjne bywają różne – niektóre trwają zaledwie kilka minut, inne zajmują nawet godzinę. Wiele osób wybierających się na rozmowę zabiera ze sobą notes i długopis, ale nie wykorzystuje tych przedmiotów. Dlaczego? Jeżeli masz świadomość tego, że trudno ci opanować drżenie rąk lub nie wiesz, jak je trzymać, to zdecydowanie dobrze położyć przed sobą notes, a długopis wziąć do ręki.

Starając się o pracę w korporacji, może się okazać, że zostaniesz poproszony o przygotowanie prezentacji. W takiej sytuacji notes i długopis przydadzą się – zanotujesz najważniejsze informacje i wytyczne niezbędne do wykonania zadania.
Jeżeli zdecydujesz się trzymać długopis w ręku podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to pamiętaj, aby nim nie pstrykać. Masz taki nawyk i często go nawet nie zauważasz? W takim razie weź ołówek i nie daj się złapać na takim szczególe.

Oceń ten wpis
Na rozmowie kwalifikacyjnej bądź pewny siebie - łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Irek
2019-12-29, 05:31
Mam rozmowę 3 stycznia i myślę, że jestem do niej przygotowany pod każdym względem. Przeczytałem Wasz cały dział i uważam, że teraz mnie nikt w niczym nie zaszkodzi. Polecam osobą idącym na rozmowę kwalifikacyjną, aby przeczytali nie tylko ten artykuł, a wszystkie z tego działu.
Gienia
2019-12-10, 16:23
Nie wolno pokazać na rozmowie kwalifikacyjnej, że jest się niespokojnym, nerwowym. Odpowiadać ze spokojem na zadawane pytania. Wiadomo, należy być odpowiednio ubranym.
Jadwiga
2019-05-24, 07:50
Na rozmowie kwalifikacyjnej bądź pewny siebie - łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować - fajny artykuł- przeczytajcie. Na rozmowę ubierz się odpowiednio, nie spóźnij się, bądźcie spokojni, nie dajcie się, aby widziano u was stres, zdenerwowanie.
Turysta
2019-05-07, 08:58
Wiele jest przypadków. Czy popełniłeś błędy w poprzedniej pracy? Jakiego rodzaju Tutaj szczerze powiedz mi dokładnie, jakie błędy popełniłeś. Ale najważniejsze jest to, że nie należą one do tych fatalnych i upewnij się, że uzupełnisz odpowiedź na to pytanie faktem, że sam je naprawiłeś.
Osma28
2019-04-15, 09:43
Wszyscy wiemy, że osoba obdarzona zaufaniem do siebie i swoich działań ułatwia kontakt, często rozwiązuje swoje problemy w pozytywny sposób, porusza się szybciej po drabinie kariery, realizuje się w pełni i dzięki temu jest szczęśliwsza.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.