Ludziom pewnym siebie jest w życiu ponoć łatwiej. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś być nie tylko opanowany i schludnie ubrany, lecz także… pewny siebie. Niestety, teoria nie zawsze idzie z praktyką w parze. Bardzo często jest tak, że drżą nam ręce, głos się łamie, pocimy się… Ze stresem trudno się walczy, jeszcze trudniej go okiełznać. Z drugiej strony wcale nie jesteś na straconej pozycji. Jak przekonują specjaliści, wystarczy tylko kilka sztuczek, abyś został odebrany jako kandydat pewien siebie, swoich umiejętności i możliwości.
Gdy twoje słowa przeczą czynom…
Możesz mówić głośno i wyraźnie, ale to wcale nie musi przekonać rekrutera, że jesteś osobą pewną siebie i odważną – może cię zdradzić postawa ciała. Jak do tego nie dopuścić? Oto kilka wskazówek:
- Stawiaj dość duże kroki – wchodząc do pokoju, w którym ma odbyć się rozmowa kwalifikacyjna, wejdź zdecydowanym krokiem. Eksperci podkreślają, że osoby pewne siebie robią dość duże kroki, dlatego zrezygnuj z małych kroczków, które zostaną odebrane jako nieśmiałość.
- Postawa ciała ma znaczenie – szczególnie osoby wysokie mają problem z garbieniem się. Gdy założysz już garnitur lub garsonkę, pamiętaj, aby poćwiczyć przed lustrem wyprostowaną postawę ciała. Jeżeli wejdziesz na spotkanie o pracę zgarbiony, to z pewnością nie zyskasz w oczach rekrutera.
- Mocny uścisk dłoni – większość osób przeprowadzających rekrutację wita się z kandydatami, podając im dłoń. Po co? Okazuje się, że jest ku temu powód – w ten sposób chcą sprawdzić, czy stojąca przed nimi osoba zainteresowana zatrudnieniem jest właśnie pewna siebie. Silny, dość mocny uścisk dłoni dobrze wróży. Dlaczego zatem miałbyś o nim zapomnieć?
Jak widzisz, postawa ciała ma znaczenie dla tego, w jaki sposób jesteś odbierany przez otoczenie. Musisz o tym pamiętać, bo w przeciwnym razie możesz stracić w oczach osoby przeprowadzającej z tobą rozmowę.
Problem z dłońmi? Może warto zabrać ze sobą długopis i notes?
Rozmowy rekrutacyjne bywają różne – niektóre trwają zaledwie kilka minut, inne zajmują nawet godzinę. Wiele osób wybierających się na rozmowę zabiera ze sobą notes i długopis, ale nie wykorzystuje tych przedmiotów. Dlaczego? Jeżeli masz świadomość tego, że trudno ci opanować drżenie rąk lub nie wiesz, jak je trzymać, to zdecydowanie dobrze położyć przed sobą notes, a długopis wziąć do ręki.
Starając się o pracę w korporacji, może się okazać, że zostaniesz poproszony o przygotowanie prezentacji. W takiej sytuacji notes i długopis przydadzą się – zanotujesz najważniejsze informacje i wytyczne niezbędne do wykonania zadania.
Jeżeli zdecydujesz się trzymać długopis w ręku podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to pamiętaj, aby nim nie pstrykać. Masz taki nawyk i często go nawet nie zauważasz? W takim razie weź ołówek i nie daj się złapać na takim szczególe.
To może Cię również zainteresować