"Strach ma wielkie oczy", czyli jak pozbyć się strachu przed rozmową kwalifikacyjną

"Strach ma wielkie oczy", czyli jak pozbyć się strachu przed rozmową kwalifikacyjną
Jeżeli choć raz szukałeś pracy, to musiałeś przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przed tą wiele osób czuje strach. Dlaczego? Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Jeżeli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, to musisz wiedzieć, że twoje CV (być może również list motywacyjny) zainteresowało osobę odpowiedzialną za znalezienie pracownika na wolne stanowisko. Możesz zatem sobie pogratulować – okazało się, że przygotowałeś dokumenty aplikacyjne w taki sposób, że zainteresowały one potencjalnego pracodawcę. Teraz czas na krok drugi – rozmowę kwalifikacyjną. Sposób, w jaki się na niej zaprezentujesz, będzie miał wpływ na wynik rekrutacji. Nic dziwnego zatem, że się denerwujesz. Ale czy słusznie? 


Do rozmowy kwalifikacyjnej można się przygotować

Specjaliści nie mają wątpliwości – im więcej rozmów kwalifikacyjnych odbędziemy w życiu, tym łatwiej będzie nam po raz kolejny stanąć przed rekruterem. Będziemy pewniejsi, trudniej będzie nas zaskoczyć. Z tego też względu tak ważne jest, aby do zaplanowanej rozmowy odpowiednio się przygotować. W domowym zaciszu można ćwiczyć nie tylko postawę ciała i gesty, lecz także układać odpowiedzi na najpopularniejsze pytania pojawiające się na takich spotkaniach.

Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej w domowym zaciszu pozwala poczuć się pewniej. Daje również komfort psychiczny, co jest niezwykle ważne podczas tak stresującego spotkania, którego wynik decyduje o dalszym rozwoju zawodowym.

To Cię powinno też zainteresować: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


O czym pamiętać, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zależy ci, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej wypaść bardzo dobrze i jednocześnie ukryć niepewność czy nawet strach? Skoro pomocne jest przygotowanie się, to powinieneś wiedzieć, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę. Mowa o:

  • Wygodnym, ale oficjalnym stroju – czy wyobrażasz sobie chodzenie w za małych butach? Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcesz czuć się swobodnie, ale jednocześnie elegancko, odpowiednio wcześniej przygotuj taki strój, w którym będziesz czuć się po prostu pewnie i wyjątkowo dobrze.
     
  • Co wiesz o firmie, w której zamierzasz pracować? Pracodawca poświęcił ci czas – dokładnie zapoznał się z wysłanymi przez ciebie dokumentami aplikacyjnymi. Grzeczność wymaga, abyś przed rozmową kwalifikacyjną dowiedział się więcej o firmie, w której zamierzasz pracować. Dzięki temu unikniesz również zdenerwowania wówczas, gdy pojawi się pytanie o historię firmy, w której się znalazłeś.
     
  • O co możesz zapytać osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną? Musisz wiedzieć, że podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej jest taki moment, kiedy to ty możesz zadać pytania rekruterowi. Większość kandydatów jest tak oszołomiona spotkaniem, że nie korzysta z tej szansy. Może warto się wyłamać?
     
  • Co mówi twoje ciało? Według specjalistów masz tylko kilka sekund, aby przekonać do siebie rekrutera. Zadbaj, aby twoje ciało nie przeczyło twoim słowom. To bardzo często spotykana sytuacja, a – jak podkreślają sami rekruterzy – w taki sytuacjach ufają gestom, nie słowom kandydata.


Jak widzisz, lista rzeczy, o których powinieneś pamiętać przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą jest bardzo długa. Jeżeli będziesz zdenerwowany, bardzo prawdopodobne, że zapomnisz o wielu kwestiach. Właśnie z tego względu tak ważne jest, abyś przygotował się przed datą rozmowy kwalifikacyjnej.

Oceń ten wpis
"Strach ma wielkie oczy", czyli jak pozbyć się strachu przed rozmową kwalifikacyjną
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Sano RT
2020-01-06, 05:50
Mam rozmowę kwalifikacyjną po święcie - jutro. Myślę, że jestem super do niej przygotowany. Pomocne były wszystkie artykuły, wskazówki coście ujęli w wielu artykułach związanych z rozmową kwalifikacyjną. Dziękuję!!!
Górniak I
2019-12-10, 16:38
"Strach ma wielkie oczy", czyli jak pozbyć się strachu przed rozmową kwalifikacyjną. Fajny tytuł w artykule. Na pewno nie wolno brać tabletek na uspokojenie. Jak się jest dobrze przygotowanym, zna się swoja wartość, swoje umiejętności, na pewno powinien być spokój. Przecież to nie jeden zakład pracy należy sobie pomyśleć, w którym muszę pracować.
Lucjan
2019-05-24, 08:12
Musisz wiedzieć dużo o firmie, w której pragniesz się zatrudnić. Nie wolno Tobie się spóźnić na rekrutacje. Musisz być prawdłowo ubrany. Nie wolno się denerwować. Odpowiadać ze spokojem na wszelkie pytania.
Pomid1
2019-05-07, 09:01
Posiadając wyczerpujące informacje na temat wszystkich cech przyszłego pracodawcy, z pewnością zyskasz przewagę nad innymi kandydatami. Cisza wcale nie musi być negatywna.
Pankow
2019-04-15, 09:41
Po wielu odbytych rozmowach kwalifikacyjnych można się na uczyć odpowiednio rozmawiać i na każdą rozmowę kwalifikacyjną chodzić bezstresowo i wyluzowanie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.