Zmiana i utrata pracy

Nie mogę znaleźć pracy

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy

Nie mogę znaleźć pracy
Życie zawodowe jest dla wielu z nas bardzo ważne. Bywa jednak tak, że czasem jesteśmy zmuszeni zmienić pracę. A to, może stanowić dla nas nie lada wyzwanie. Dlaczego? Jakie powody powodują, że świadomie – po raz kolejny – musimy odnaleźć się na rynku pracy? Co sprawia, że jest to wyjątkowo trudne zadanie?

Pokolenie naszych dziadków nie miało większych zmartwień, jeżeli chodzi o pracę – nie dość, że było jej pod dostatkiem, to jeszcze wystarczyło się zatrudnić w pierwszym lepszym zakładzie i… można było w nim doczekać zasłużonej emerytury. Dziś zawrotną karierę robi słowo „mobilność”, a my musimy pokazać, że jesteśmy w stanie z dnia na dzień spakować się, aby przez kilka tygodni pracować w zagranicznym oddziale firmy. Co więcej, nie brakuje takich osób, które – właśnie za pracą – nie wahają się nawet przeprowadzić do miasta na drugim końcu kraju.

Dlaczego zmieniamy pracę? Dlaczego – wzorem naszych dziadków – nie możemy spędzić całego życia zawodowego w jednej firmie? Poznaj najpopularniejsze powody, dla których pracownicy decydują się zmienić dotychczasowe miejsce zatrudnienia.

5 powodów, dla których najczęściej zmieniamy pracę
 

Czy zmieniałeś już kiedyś miejsce pracy? Jeżeli tak, to jaki miałeś powód? Poniżej znajdziesz te, które w różnych przeprowadzanych badaniach powtarzają się najczęściej.

 1. Względy ekonomiczne. Konieczność zmiany pracy z uwagi na aktualne zarobki podkreśla najwięcej osób. Jest to o tyle słuszne postępowanie, że z roku na rok poziom naszego doświadczenia rośnie. Wiemy coraz więcej, jesteśmy coraz bardziej samodzielni. Jeżeli pracodawca nie widzi potrzeby przyznania podwyżki, to rozglądanie się za nową posadą z wyższym wynagrodzeniem jest uzasadnione.
 2. Brak możliwości awansu. Na awans możemy liczyć głównie w dużych firmach. Pracujesz w małej, lokalnie działającej firmie? W takim razie nie spodziewaj się awansu. Jak wynika z badań, chęć awansowania (i tym samym zarabiania większych pieniędzy niż dotychczas) często popycha nas do przeglądania lokalnych portali z ogłoszeniami o pracę.
 3. Headhunterzy nie śpią. Współcześni przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z pomocy headhunterów. Coraz częściej pracownicy mogą spotkać się z sytuacją, że są polecani do pracy przez znajomych. Lepsza oferta pracy może zaś skutecznie przekonać nas do rozstania się z dotychczasowym pracodawcą, i to nawet wówczas, gdy oferował on przyzwoite warunki zatrudnienia. To proste – idziemy tam, gdzie będzie nam lepiej.
 4. Konflikty ze współpracownikami i zła atmosfera. Być może przyszło ci się zmierzyć z taką sytuacją – otrzymałeś pracę za dobrym wynagrodzeniem, mogłeś brać udział w szkoleniach, ale jednocześnie musiałeś zmierzyć się z nieprzychylnością współpracowników. Gdy w firmie atmosfera nie jest najlepsza, złożenie wypowiedzenia to tylko kwestia czasu. Większość z nas nie jest w stanie przez długi czas wytrzymać docinków współpracowników – cenimy sobie nasze zdrowie psychiczne.
 5. Brak szkoleń, brak możliwości rozwoju. Na rynku nie brakuje firm, które inwestują w pracowników, oferując pakiet różnych szkoleń. Co jednak, gdy właściciel firmy nie przewiduje szkoleń dla swoich pracowników? W takie sytuacji również wielu z nas decyduje się rozpocząć poszukiwania nowej pracy.

Jak się odnaleźć na rynku pracy?

Zmiana dotychczasowego miejsca pracy nie musi wiązać się dla ciebie z dyskomfortem – wiele zależy od tego, jak podejdziesz do tego zagadnienia. Jeżeli odpowiednio wcześniej przygotujesz się, będzie ci towarzyszył mniejszy stres. Pamiętaj, aby przed złożeniem wypowiedzenia:

Szukasz pracy?

Doradca Klienta w Credit Agricole Bank Polska

Credit Agricole Bank Polska S.A.

 • Kielce
Dodana

Młodszy Doradca Klienta w Credit Agricole Bank Polska

Credit Agricole Bank Polska S.A.

 • Kielce
Dodana

Magister farmacji Rybnik

Galen Spółka Jawna Jolanta Talik, Marek Stolarczyk

 • Rybnik
Dodana

Kucharz Crystal Mountain 5* Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana
Dodana
 • Odłożyć taką kwotę pieniędzy, która pozwoli ci żyć na dotychczasowej stopie przez minimum 6 miesięcy. Może zdarzyć się, że pracę otrzymasz od razu, możesz również bezowocnie szukać nowego zajęcia przez wiele miesięcy – lepiej mieć finansową poduszkę.
 • Zorientować się, jak wygląda sytuacja na rynku pracy. Czy pracodawcy chętnie zatrudniają? Jak wygląda sytuacja w branży, w której pracujesz? Czy konkurencyjne podmioty poszukują pracowników? Jeżeli tak, to jakie warunki oferują? Mając rozeznanie w sytuacji na rynku pracy, będziesz wiedział, czy to dobry moment na jej zmianę. Dzięki temu nie popełnisz też kosztownego błędu.
 • Odświeżyć CV i uruchomić swoje kontakty zawodowe. To z pewnością może ci w znalezieniu ciekawych ofert pracy. Takich powinieneś też szukać na lokalnych portalach ogłoszeniowych.

Nie mogę znaleźć pracy – dlaczego?

Przyszedł w końcu ten moment – szukasz nowej pracy. Mijają tygodnie i nic. Wysyłasz CV, ale nie dostajesz żadnych odpowiedzi. Zaczynasz się coraz bardziej stresować. Co się dzieje? Co robisz źle? Możesz popełniać cały szereg błędów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Problem może tkwić w twoim niewłaściwym przygotowaniu, złym działaniu, a nawet złym nastawieniu.

Przede wszystkim nie załamuj się i nie rezygnuj! Przeanalizuj, co dotychczas zrobiłeś i dlaczego mogło ci się nie udać. Rozrysuj mapę – pomoże ci się skupić i dostrzec błędy. Później przygotuj kolejną mapę, na której rozplanujesz, co dalej. By jednak nie skazać się znowu na porażkę, dowiedz się, co mogło sprawić, że nie idzie ci tak, jak planowałeś.

Źle przygotowane dokumenty aplikacyjne

Najczęściej pierwszym etapem rekrutacji jest selekcja nadesłanych CV. To, że komisje nie odzywają się do ciebie, prawdopodobnie związane jest właśnie z tym. Koniecznie uważnie przeanalizuj swoje CV. Może ma przestarzałą formę lub wręcz przeciwnie – zbyt ekstrawagancką? Może jest niestarannie przygotowane – zawiera błędy językowe, usterki, niedociągnięcia. A może w niejasny sposób przekazujesz informacje? Poszukaj odpowiednich poradników lub poproś o pomoc kogoś doświadczonego – niech oceni, co nie gra w twoim CV.

Drugim często dołączanym dokumentem aplikacyjnym jest list motywacyjny. Jeśli pracodawca go wymaga, bezwzględnie trzeba do napisać. W innych sytuacjach można go i tak dosłać jako osobny plik lub poniekąd zawrzeć w treści maila. To bardzo ważny tekst. W nim przekazuje się swoje motywacje i w zasadzie przekonuje rekruterów o tym, że to właśnie ciebie szukają. Postaraj się, by był napisany idealną, poprawną polszczyzną. Musi brzmieć profesjonalnie, ale nie sztywno. Unikaj także dłużyzn i niepotrzebnego pustosłowia – czytający nie może się znudzić podczas lektury. Bądź konkretny, jasno sprecyzuj to, co chcesz przekazać. Oprzyj się na treści ogłoszenia – postaraj się na nie odpowiedzieć, nawiązuj do niego, a jeśli realizujesz dokładnie którąś z wytycznych – sparafrazuj ją. 

Tak na prawdę – nie szukasz

Problem może tkwić także w twoich metodach poszukiwania. Jeśli tylko co jakiś czas pobieżnie przeglądasz ogłoszenia w Internecie – nic dziwnego, że nadal nie znalazłeś zatrudnienia. Często, by znaleźć pracę w pełni zgodną ze swoimi umiejętnościami i oczekiwaniami, musisz się nieco bardziej postarać. W niektórych przedsiębiorstwach konkursy na dane stanowisko przeprowadza się na znacznie mniejszą skalę. Dobrze więc na bieżąco śledzić sytuacje w miejscach pracy, które cię interesują. Dobrym pomysłem będzie też po prostu udać się tam osobiście i porozmawiać na ten temat.

Jeśli nie masz żadnego pomysłu, albo sprawdziłeś już wszystkie opcje, spróbuj popytać znajomych. Może ktoś o czymś wiedzą, albo znają kogoś, kto mógłby ci pomóc w poszukiwaniach. Osoby z polecenia zawsze są przychylniej postrzegane i mają więcej szans na zatrudnienie.

Networking – znajomi mogą pomóc

Posiadanie i rozwijanie korzystnych sieci kontaktów biznesowych jest niezwykle przydatne. W momencie szukania nowej pracy może mieć to kluczowe znaczenie. Trudno jest zupełnie samodzielnie coś znaleźć. Szczególnie, jeśli zależy ci na pracy na wyższym stanowisku. Jeśli znasz więc kogoś, kto ma znajomości biznesowe lub obraca się w środowisku ludzi, którzy zawodowo zajmują się podobnymi zajęciami, koniecznie poproś go o pomoc. Nie załamuj się, jeśli zupełnie nie masz takich znajomych. Może oni kogoś znają? A może nawet nie wiesz o tym, że maja jakieś znajomości?

Oczywiście nie tylko ty musisz poszukiwać. Może to ciebie ktoś szuka? Dobrze jest więc się też korzystnie zaprezentować i umożliwić odnalezienie siebie.      

LinkedIn/Goldenline – Twój profil w mediach społecznościowych

Niezwykle pomocne mogą być portale społecznościowe. Koniecznie załóż profile na LinkedInie i Goldenline. Starannie i dokładnie wypełnij je wszystkimi potrzebnymi informacjami o sobie. Dzięki temu będziesz w stanie nawiązać nowe kontakty biznesowe. Nawet jeśli nie znajdziesz stricte pracy, możesz np. dowiedzieć się, co powinieneś zmienić, w jakim kierunku powinieneś się rozwijać i jakich umiejętności ci brakuje. Kontakt ze specjalistami z twojej dziedziny zawsze może się przydać!

Samorozwój – postaw na edukację

Szanse na znalezienie dobrej pracy z pewnością zwiększą się, gdy podniesiesz swoje kwalifikacje. Ucz się! Poszukaj studiów podyplomowych, podejmij drugi kierunek, zacznij nowe studia. Dobrym rozwiązaniem będzie także zapisanie na się na kursy różnego rodzaju, udział w szkoleniach itp. Zdecydowanie dobrą inwestycją będzie wyrobienie certyfikatu z języków obcych – współcześnie umiejętność posługiwania się językiem obcym jest wymagana niemalże wszędzie, a certyfikat z pewnością wyróżni cię spośród innych kandydatów. 

Wolontariat – uniknij przerwy w CV

Możliwe, że ci się nie powiedzie. Minie kilka miesięcy – i nic. Nie można do tego dopuścić! By zapobiec powstaniu niekorzystnie wyglądającej „dziury” w CV, słusznie będzie podjąć pracę w ramach wolontariatu. Jeśli w miejscu pracy, do którego chciałeś aplikować, okazało się, że aktualnie nie poszukują pracowników, spytaj o możliwość stażu. Niezależnie czy będzie on płatny czy bezpłatny, warto go podjąć. Może po jego odbyciu zwolni się lub powstanie miejsce pracy właśnie dla ciebie? Nawet, jeśli tak nie będzie – zdobędziesz kolejne doświadczenia, które wzbogaci twoje CV.  Najważniejsze, to nie pozostawać bezczynnym! Musisz działać!

Zdecydowany na odejście z pracy? Życzymy zatem sukcesu w poszukaniu nowej pracy! Przy okazji odwiedzaj nas regularnie – na portalu codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia.

Podziel się

5 komentarzy

Dorian

Dorian

Porady nie zaszkodzi czytać i zrobić przede wszystkim właściwy plan działania w tym zakresie. Skuteczność jest ważna ale trzeba mieć wpływ na zaplanowanie pewnych kroków.
moja rada

moja rada

Jak ktoś szuka fachowo pracy i nie może jej znaleźć, to chyba jest jakiś powód. Może ta osoba nie jest doświadczona, nie ma umiejętności zawodowych tam gdzie potrzebują pracowników. Albo mieszka w małym miasteczku, gdzie firm jest mało. Szukaj, bądź cierpliwy, a pracę znajdziesz. Może szukaj stażu płatnego?
Piper

Piper

Każda zmiana wiąże się z pewną stratą. Istnieją namacalne straty, takie jak utrata dochodów, gdy dana osoba jest wycofywana lub obniżana. I są abstrakcyjne straty, takie jak utrata kontroli, status lub poczucie własnej wartości.
Trako_ww

Trako_ww

Przy zmianie może być gorzej. W tym przypadku dobrze byłoby, aby osoba wnikliwa zrozumiała, że ​​za zewnętrznym blaskiem opisanej pracy, obiecującym nowe szczyty kariery, można ukryć bombę zegarową. A rok później będziesz musiał ponownie szukać nowej pracy.
Homer

Homer

Zamieszanie i strach w tym przypadku mogą działać jako czynniki ryzyka, w których osoba staje się przedmiotem innych problemów: chorób, wypadków. Tak też bywa.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka