Kłamstwa, kłamstewka w CV – jakie kompetencje najczęściej zawyżamy?

Szukasz pracy bez sukcesów przez długi czas? Być może wpadł ci do głowy pomysł, aby zawyżyć swoje umiejętności. Dlaczego, mimo że to zły pomysł, często zdarza nam się skłamać w CV?

Poszukiwania pracy wymagają dobrej organizacji. Niestety, im dłużej poszukujemy zatrudnienia, tym mniejszą mamy motywację. To naturalne, dlatego też specjaliści zalecają rozpocząć poszukiwania tuż po utracie zatrudnienia. Odkładanie terminu przeglądania ogłoszeń czy zaktualizowania CV nie sprawi, że szybciej znajdziesz pracę.

Jeżeli szukasz pracy od dłuższego czasu, a rezultat nie jest zadowalający, możesz zastanawiać się, czy dobrym rozwiązaniem nie będzie podkoloryzowanie swojego CV. Bo czemu by nie? Czy rekruter rzeczywiście zorientuje się, że język angielski znasz na poziomie FCE a nie CAE? Jak się okazuje, taką taktykę stosuje całkiem spora liczba poszukujących zatrudnienia. Ale czy słusznie? Czy drobne kłamstewka na pewno nie zostaną ujawnione podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Języki – tu kłamiemy najczęściej, ale…

Uczymy się ich od pierwszych klas szkoły podstawowej, ale gdy konieczne jest posłużenie się nimi, bywa różnie. Języki obce, bo o nich mowa, są naszą piętą Achillesa. Powodów jest wiele. W szkole najczęściej zgłębiamy tajniki gramatyki, a to przedkłada się na problemy z używaniem języka obcego w praktyce. Niestety, na ten aspekt uwagę wraca zbyt mało nauczycieli. Efekt jest niestety widoczny – wielu rekruterów narzeka, że kandydaci nie są w stanie poprawnie wypowiedzieć nawet kilku zdań, choć w CV zadeklarowali dobrą znajomość języka.

Czy warto podkoloryzować znajomość języka obcego? Współcześni rekruterzy są bardzo wyczuleni na tę kwestię i dlatego też, gdy znajomość języka np. angielskiego, jest niezbędna na stanowisku, o które kandydat się ubiega, dokładnie sprawdzają jego umiejętności. Jeżeli nie chcesz stracić na wiarygodności, to lepiej nie posuwaj się do kłamstwa. Uczysz się dopiero języka obcego? Napisz o tym w CV. Rekruterzy przyznają, że cenią sobie szczerość, a taka informacja będzie też świadczyć o twojej chęci rozwoju.

Lubimy też podkoloryzować zakres czynności wykonywanych w poprzedniej pracy

Wystarczy przeprowadzić choć kilka rozmów z rekruterami, aby dowiedzieć się, że osoby poszukujące zatrudnienia często kłamią w zakresie obowiązków, które wykonywali dla poprzedniego pracodawcy. To poważny błąd. Dlaczego? W CV kandydat powinien wskazać nazwę firmy, w której pracował. Efekt? Nie jest trudno zweryfikować informacje, które zostały podane w dokumentach aplikacyjnych.

Gdy okaże się, że jako kandydat posunąłeś się do kłamstwa, będziesz od razu skreślony. Twoja wiarygodność runie, a o pracy w firmie, do której aplikowałeś, możesz jedynie pomarzyć. Co więcej, jeżeli pracodawca – o ile będzie mu się chciało – może przestrzec przed tobą właścicieli firm działających w tej samej branży.

Ubarwianie nie pomoże, ale może zaszkodzić

Podkoloryzowanie CV czy listu motywacyjnego ci nie pomoże, ale może zaszkodzić. Dlaczego? Załóżmy, że dostaniesz pracę. Twoje kłamstewka – prędzej czy później – zostaną odkryte. Co wówczas? Możesz spodziewać się sporych nieprzyjemności. Co więcej, twoja wiarygodność spadnie do zera. Czy tego właśnie chcesz?

Szukając pracy, z pewnością zwracasz uwagę na formę zatrudnienia. Musisz wiedzieć, że jeżeli zostaniesz zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, to kodeks pracy daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy z pracownikiem w sytuacji, gdy zatrudnił go on w oparciu o nieprawdziwe informacje. To kolejny – i z pewnością najważniejszy – powód, dla którego nie powinieneś posuwać się do podkoloryzowania dokumentów aplikacyjnych.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,50 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań