Wideo CV – czy to dobry pomysł?

Z pewnością nie raz napisałeś lub aktualizowałeś swoje CV. A czy słyszałeś o wideo CV? Ponieważ aktualnie to nowinka, to niewiele osób decyduje się zaprezentować pracodawcy w taki sposób. Czy już wkrótce papierowe CV odejdzie do lamusa?

Dotychczas zostało wypracowanych sporo zasad, jeżeli chodzi o rekrutację. Najważniejsza odnosi się oczywiście do zastosowania dychotomicznego podziału procesu rekrutacji – w pierwszej kolejności kandydaci wysyłają CV, a następnie wybrani są zapraszani do firmy celem odbycia rozmowy z potencjalnym pracodawcą.

Jeżeli poszukiwałeś kiedyś pracy, to z pewnością spotkałeś się z powyższą procedurą. Okazuje się, że z uwagi na bardzo dużą konkurencję w niektórych branżach i chęć wyróżnienia się wśród pozostałych kandydatów, niektórzy zdecydowali się podejść do sprawy wysłania CV w dość nietypowy sposób, dołączając – zamiast tradycyjnego dokumentu zapisanego w formacie np. pdf – CV w formie wideo. Jest kilka powodów, dla których również ty powinieneś pomyśleć o takim CV.

Cel: zainteresować pracodawcę swoją osobą

Do tradycyjnego, czyli przygotowanego w formie pisemnej CV, najczęściej dodajemy zdjęcie. Niewiele to jednak mówi potencjalnemu pracodawcy. Jak z pewnością doskonale wiesz, gesty, mimika i pierwsze wrażenie mają ogromny wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez naszych rozmówców. Właśnie dlatego, aby wyróżnić się z tłumu kandydatów, niektórzy decydują się na nietypowe, bo w formie wideo, CV.

Jaki są korzyści z przygotowania CV w wersji wideo? Oto przykładowe:

  • Możliwość wyróżnienia się wśród innych kandydatów. Gdybyś był odpowiedzialny za przeprowadzenie rekrutacji, to z pewnością zainteresowałbyś się kandydaturą osoby, która wykazała się kreatywnością, prawda?
  • Pokazujesz się z innej strony. Gdy przygotowujesz CV w formie papierowej, jedynie informujesz o swoim dotychczasowym wykształceniu lub doświadczeniu. W przypadku CV w wersji wideo masz więcej możliwości – opowiadasz o swoim zawodowym życiu, używając przy tym gestów i mimiki – przestajesz być bezosobowy.
  • Możesz przekazać więcej informacji. Z pewnością wielokrotnie słyszałeś, że CV to raptem jedna kartka A4. Jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że dziś kładzie się olbrzymi nacisk na graficzną otoczkę takiego dokumentu, to faktycznie niewiele miejsca pozostaje na zawarcie informacji. W ciągu 3–4 minut jesteś w stanie przekazać więcej informacji o sobie.
  • Powyższe korzyści nie są jedynymi, ale z pewnością są najważniejsze. Jeżeli starasz się o pracę w firmie doceniającej kreatywność lub o stanowisko, o które stara się wiele osób, to z pewnością masz świadomość, że CV w formie wideo sprawi, że rekruter cię zapamięta.

O czym pamiętać, przygotowując CV w formie wideo?

Zdecydowałeś się, że przygotujesz CV w wersji wideo? Zastanawiasz się, o czym powinieneś pamiętać, aby podczas takiej autoprezentacji wypaść jak najlepiej? Oto kilka rad:

  • Zanim przystąpisz do właściwego nagrania materiału, opracuj informacje, które chcesz przekazać. Dobrym ćwiczeniem jest opowiadanie o sobie, siedząc przed lustrem. W ten sposób będzie mógł kontrolować swoje gesty i mimikę.
  • Pamiętaj o ubiorze. CV w wersji wideo najlepiej jest przygotować w taki sposób, aby na nagraniu była widoczna cała twoja sylwetka. Takie rozwiązanie wymusza, abyś pamiętał o ubiorze – ubierz się tak, jakbyś wybierał się na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Postaw na profesjonalne wideo CV. Aby przygotować dobre wideo CV, powinieneś posiadać m.in. kamerę. Jeżeli zależy ci na tym, aby gotowy materiał był profesjonalny, to dobrze zrobisz, jeżeli zwrócisz się o pomoc do specjalistów. Na rynku działa wiele firm zajmujących się realizowaniem filmów reklamowych. Choć będziesz musiał zapłacić za usługę, otrzymasz również garść cennych porad, które pozwolą ci jeszcze lepiej zaprezentować się.

A czy Ty zdecydowałbyś się na wideo CV?

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 5,00 Liczba głosów: 1
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań