Z jakich urlopów możecie skorzystać jako rodzice?

Z jakich urlopów możecie skorzystać jako rodzice?
Wychowanie dziecka nie jest sprawą prostą. Jako rodzic z pewnością chcesz dla swojego maleństwa jak najlepiej. Choć pomoc babć, cioć czy opiekunek bardzo się przydaje, to w pierwszych miesiącach życia dziecka z pewnością chcielibyście sami sprawować opiekę nad nowym członkiem rodziny.

Dziś macie wiele możliwości w tym zakresie – wystarczy tylko, że skorzystacie z urlopów związanych z macierzyństwem. Znajdzie cię coś zarówno dla mamy, jak i taty.


Urlopy dla mamy

Nie każda kobieta dobrze znosi ciążę. Być może zaliczasz się do grona tych przyszłych mam, które czują się bardzo źle i wolałyby spędzić czas przed porodem w zaciszu własnego mieszkania. Masz taką możliwość – przed porodem możesz wykorzystać do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Jako mama, masz do swojej dyspozycji przede wszystkim 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ten okres uważa się za wystarczający, aby ciało kobiety zregenerowało się po porodzie. Urlop macierzyński trwa jednak 20 tygodni, które możesz wykorzystać ty lub ojciec dziecka. Decyzja należy do was, choć ustawodawca zastrzega, że z ojciec dziecka może wykorzystać pozostałe 6 tygodni tylko wówczas, gdy jest aktywny zawodowo (pracuje) lub jest ubezpieczony.

Poza urlopem macierzyńskim, możesz skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Przy jednym dziecku masz do dyspozycji 32 tygodnie. W odróżnieniu od urlopu macierzyńskiego, nie masz obowiązku wykorzystać części tego urlopu – możesz dowolnie podzielić się nim z ojcem dziecka.


Urlopy dla taty

Jeżeli niedawno zostałeś tatą, z pewnością chcesz spędzić ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu. Również masz taką możliwość. Zacząć należy od urlopu macierzyńskiego – jeżeli matka dziecka wykorzysta obowiązkowe 14 tygodni, ty możesz skorzystać z pozostałych 6 tygodni. Choć może się tak zdarzyć, że mama dziecka zdecyduje się wrócić do pracy, to jednak większość kobiet nie wyobraża sobie opuszczenia swojego maluszka tak szybko.

Nie miałeś możliwości skorzystać z części urlopu macierzyńskiego? W takim razie możesz poprzebywać z dzieckiem w czasie urlopu rodzicielskiego – w tym przypadku musisz porozumieć się z mają swojego dziecka.

Jak zauważyłeś, matka ma do swojej wyłącznej dyspozycji 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, zaś korzystanie z pozostałej częścią tego urlopu i urlopu rodzicielskiego powinna uzgodnić z tobą. Dobrą wiadomością jest jednak to, że ty również – do własnej dyspozycji – otrzymujesz krótki urlop. Mowa tu o urlopie ojcowskim, który trwa 2 tygodnie. Możesz z niego skorzystać w dowolnej chwili, ale w ciągu 2 lat od urodzenia dziecka. Jeżeli nie chcesz, nie musisz od razu wykorzystać 14 dni (łącznie z sobotą i niedzielą) – możesz podzielić ten urlop na dwie części.

To Cię powinno też zainteresować: Wniosek o urlop macierzyński


A może urlop wychowawczy?

Wszystkie wymienione wyżej urlopy są urlopami płatnymi. Jeżeli chcecie skorzystać, z urlopu bezpłatnego, aby w dalszym ciągu opiekować się dzieckiem, możecie zawnioskować o przyznanie urlopu wychowawczego. W takim przypadku każde z was ma miesiąc urlopu do wyłącznej dyspozycji. Pozostałą częścią urlopu wychowawczego, który może trwać maksymalnie 3 lata, musicie podzielić się wspólnie.

Oceń ten wpis
Z jakich urlopów możecie skorzystać jako rodzice?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Arkadiusz
2019-12-17, 12:42
Grunt to mieć wszystko zaplanowane. Takie artykuły są wielce w tym pomocne. Dlatego zawsze staram się na bieżąco być z wszystkimi zmianami w kodeksie.
afrodyta
2019-12-12, 10:26
No i wszystko jasne. To ważna rzecz dla całej rodziny. Coraz częściej zainteresowani są ojcowei albo bardziej opłacalne jest to pod względem finansowym. Warto poznać szczegóły.
internautka SE
2019-12-03, 14:15
Z jakich urlopów możecie skorzystać jako rodzice? Gdyby takie pytanie zadać rodzicom to myślę, że prawidłowej odpowiedzi nie wszyscy by udzielili. Jest urlop dla mamy, dla taty, urlop wychowawczy. Są to urlopy płatne...
Portos
2019-05-13, 13:21
Czy mogę odroczyć urlop macierzyński z powodu mojego przedwczesnego porodu? Wszystko jest ważne by to poznać spokojnie i wiedziec jak realizować.
Pietrek
2019-05-09, 11:59
Twój pracodawca nie może wymusić lub zażądać, abyś pracował w jakimkolwiek momencie urlopu macierzyńskiego. Dobrze jednak wybrać jeden z korzystnych rodzajów.
Finezja
2019-05-04, 13:03
O której kobiecie z ciążą mnogą chodzi na urlop macierzyński, decyduje lekarz, ale zwykle zdarza się to w 28 tygodniu. Wiele kobiet decyduje się na to, ile wyjeżdża na urlop macierzyński, korzystając z corocznego urlopu tuż przed urlopem macierzyńskim.
Horka
2019-04-15, 12:34
Dobrze wiedzieć. Jeszcze dla nas nie pora ale kiedyś może taka sytuacja się pojawić. Potrzeba wiedzy na takie niby ludzkie sytuacje życiowe. Tutaj jest wystarczająco.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.