Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29812        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Aneks do umowy, Zwolnienie lekarskie, CV dla ucznia

Z jakich urlopów możecie skorzystać jako rodzice?

Z jakich urlopów możecie skorzystać jako rodzice?
Wychowanie dziecka nie jest sprawą prostą. Jako rodzic z pewnością chcesz dla swojego maleństwa jak najlepiej. Choć pomoc babć, cioć czy opiekunek bardzo się przydaje, to w pierwszych miesiącach życia dziecka z pewnością chcielibyście sami sprawować opiekę nad nowym członkiem rodziny.

Dziś macie wiele możliwości w tym zakresie – wystarczy tylko, że skorzystacie z urlopów związanych z macierzyństwem. Znajdzie cię coś zarówno dla mamy, jak i taty.


Urlopy dla mamy

Nie każda kobieta dobrze znosi ciążę. Być może zaliczasz się do grona tych przyszłych mam, które czują się bardzo źle i wolałyby spędzić czas przed porodem w zaciszu własnego mieszkania. Masz taką możliwość – przed porodem możesz wykorzystać do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Jako mama, masz do swojej dyspozycji przede wszystkim 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ten okres uważa się za wystarczający, aby ciało kobiety zregenerowało się po porodzie. Urlop macierzyński trwa jednak 20 tygodni, które możesz wykorzystać ty lub ojciec dziecka. Decyzja należy do was, choć ustawodawca zastrzega, że z ojciec dziecka może wykorzystać pozostałe 6 tygodni tylko wówczas, gdy jest aktywny zawodowo (pracuje) lub jest ubezpieczony.

Poza urlopem macierzyńskim, możesz skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Przy jednym dziecku masz do dyspozycji 32 tygodnie. W odróżnieniu od urlopu macierzyńskiego, nie masz obowiązku wykorzystać części tego urlopu – możesz dowolnie podzielić się nim z ojcem dziecka.


Urlopy dla taty

Jeżeli niedawno zostałeś tatą, z pewnością chcesz spędzić ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu. Również masz taką możliwość. Zacząć należy od urlopu macierzyńskiego – jeżeli matka dziecka wykorzysta obowiązkowe 14 tygodni, ty możesz skorzystać z pozostałych 6 tygodni. Choć może się tak zdarzyć, że mama dziecka zdecyduje się wrócić do pracy, to jednak większość kobiet nie wyobraża sobie opuszczenia swojego maluszka tak szybko.

Nie miałeś możliwości skorzystać z części urlopu macierzyńskiego? W takim razie możesz poprzebywać z dzieckiem w czasie urlopu rodzicielskiego – w tym przypadku musisz porozumieć się z mają swojego dziecka.

Jak zauważyłeś, matka ma do swojej wyłącznej dyspozycji 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, zaś korzystanie z pozostałej częścią tego urlopu i urlopu rodzicielskiego powinna uzgodnić z tobą. Dobrą wiadomością jest jednak to, że ty również – do własnej dyspozycji – otrzymujesz krótki urlop. Mowa tu o urlopie ojcowskim, który trwa 2 tygodnie. Możesz z niego skorzystać w dowolnej chwili, ale w ciągu 2 lat od urodzenia dziecka. Jeżeli nie chcesz, nie musisz od razu wykorzystać 14 dni (łącznie z sobotą i niedzielą) – możesz podzielić ten urlop na dwie części.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop wychowawczy. Czego jeszcze o nim nie wiesz?


A może urlop wychowawczy?

Wszystkie wymienione wyżej urlopy są urlopami płatnymi. Jeżeli chcecie skorzystać, z urlopu bezpłatnego, aby w dalszym ciągu opiekować się dzieckiem, możecie zawnioskować o przyznanie urlopu wychowawczego. W takim przypadku każde z was ma miesiąc urlopu do wyłącznej dyspozycji. Pozostałą częścią urlopu wychowawczego, który może trwać maksymalnie 3 lata, musicie podzielić się wspólnie.

Oceń ten wpis
Z jakich urlopów możecie skorzystać jako rodzice?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 29

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.