!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zmiana i utrata pracy

Z jakich bonów możesz skorzystać, będąc osobą bezrobotną?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze

Z jakich bonów możesz skorzystać, będąc osobą bezrobotną?
Jako osoba bezrobotna z pewnością jesteś świadomy, że musisz zadbać o swoje ubezpieczenie zdrowotne. Aby w dalszym ciągu móc korzystać z publicznej służby zdrowia, musisz podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. To możesz sobie sam wykupić, możesz również zarejestrować się w urzędzie pracy i automatycznie nabyć do niego prawo.

Drugie rozwiązanie jest korzystne co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze nie musisz płacić, po drugie ubezpieczeniu podlegasz już od dnia zarejestrowania się, a po trzecie możesz skorzystać z bardzo szerokiej pomocy. Jakiej konkretnie? Przykładem są bony – dowiedz się o nich więcej.


Jakimi bonami dysponują urzędy pracy?

Kilka lat temu urzędy pracy przeszły gruntowną reformę, co zaowocowało tym, że dziś jeszcze skutecznie mogą pomagać osobom poszukującym zatrudnienia. Obok dotychczasowych form wsparcia, nie można zapomnieć o bonach. Aktualnie urzędy pracy proponują osobom bezrobotnym skorzystanie z następujących bonów:

  • szkoleniowego,
  • stażowego,
  • zatrudnieniowego,
  • na zasiedlenie.

Aby otrzymać poszczególne bony, musisz spełnić określone w ustawach warunki. Jeżeli od dłuższego czasu nie możesz znaleźć zatrudnienia, to taka forma pomocy może sprawić, że ponownie staniesz się aktywny zawodowo.


Bony szkoleniowe – dla młodych osób

Jesteś osobą do 30. Roku życia? W takim razie możesz skorzystać z bonu szkoleniowego. Dzięki niemu podniesiesz swoje dotychczasowe kompetencje i umiejętności – bony szkoleniowe mogą zostać przyznane na jedno lub kilka szkoleń, w tym również kursów nadających uprawniania zawodowe. Jeżeli na kursy lub szkolenia będziesz musiał dojeżdżać, możesz również liczyć, że otrzymasz środki pozwalające pokryć te koszty.


Bon stażowy – gdy brak ci doświadczenia

Możesz być osobą świetnie wykształconą, a twoich głównym problemem może być brak doświadczenia zawodowego. Co w takiej sytuacji? Jeżeli jesteś osobą do 30. Roku życia, optymalnym rozwiązaniem będzie postarać się o bon stażowy. Dzięki niemu zostaniesz skierowany na staż do pracodawcy, którego sam wskażesz. Staż trwa 6 miesięcy. Z twojego punktu widzenia istotne powinno być również to, że będziesz mógł liczyć na pracę po zakończeniu stażu – pracodawca musi bowiem zobowiązać się do zatrudnienia cię przez okres co najmniej 6 miesięcy.


Bon zatrudnieniowy – gdy znalazłeś pracodawcę, ale…

Jako osoba aktywna, mogłeś sam szukać pracy w różnych firmach. Co jednak, jeżeli pracodawca twierdzi, że chętnie przyjąłby cię do pracy, ale obawia się, ze nie będzie w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z zatrudnieniem cię? W takiej sytuacji powinieneś rozważyć staranie się o przyznanie bonu zatrudnieniowego. Dzięki niemu pracodawca, który cię zatrudni, otrzyma refundację części kosztów zatrudnienia i składek na ubezpieczenie społeczne. Korzystasz zatem ty, jak i firma, która zdecyduje się ciebie zatrudnić.


A może bon na zasiedlenie?

Są miejscowości, w których bezrobocie jest bardzo duże, a znalezienie pracy właściwie niemożliwe. Co w takiej sytuacji? Jedyną możliwością jest wyjechać do większego miasta i tam szukać pracy. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz skorzystać z bonu za zasiedlenie. Jest on przyznawany osobom, które w związku z podjęciem zatrudnienia, musiały się przeprowadzić poza miejsce dotychczasowego zamieszkania. Dzięki finansowemu wsparciu, łatwiej będzie ci na początku – otrzymane środki możesz przeznaczyć choćby na wynajem lokalu mieszkalnego.

To może Cię również zainteresować

Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Podziel się

4 komentarze

wujek

wujek

O tych bonach nigdy nie słyszałem a byłem kilka razy na bezrobociu. Jedynie zasiłek jest jakiś śmieszny i to wszystko. Może nie we wszystkich regionach takie coś jest czy było????
Bania

Bania

Bardzo rzadko takie bony są w urzędach pracy to chyba dla nielicznych i w danych urzędach pracy. Ja pierwsze słyszę o takich opcjach wynagrodzenia pracownika bezrobotnego.
Marian

Marian

Wiele się o tym pisze, a nigdy o czymś takim nie słyszałem. To chyba jest zupełnie dla osób z jakąś trudną bardzo sytuacją finansową? Wiele razy byłem w up i nie słyszałem.
Patrycja Malec

Patrycja Malec

Kiedyś coś takiego było w urzędach pracy. Każda forma pieniężna i korzystna dla osoby bezrobotnej będzie pozytywna. Czasami tylko ludzie tego wszystkiego nie znają.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.