L4 i choroby zawodowe

Badania lekarskie i ich znaczenie

30 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

9 komentarzy
Badania lekarskie i ich znaczenie
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dbałość o zdrowie i życie pracowników. Ustawodawca wymaga przy tym, aby podmiot zatrudniający, przed dopuszczeniem zatrudnianego, upewnił się, że brak jest przeciwwskazań, aby wykonywał on czynności na określonym stanowisku.

Najważniejsze informacje o badaniach lekarskich

Szczegółowe informacje o badaniach lekarskich znaleźć można w Kodeksie pracy, dokładniej w rozdziale VI, który poświęcony został profilaktycznej ochronie zdrowia. I tak, pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków, jeżeli ten nie będzie miał aktualnego orzeczenia lekarskiego. To stwierdza przede wszystkim brak ewentualnych przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Badania, którym musi poddać się pracownik, przeprowadzane są przez specjalistę, czyli lekarza medycyny pracy. Obszerny wywiad i ewentualne badania pozwalają medykowi ocenić stan zdrowia pracownika, dzięki czemu może on wydać mu stosowne zaświadczenie.

Kiedy badania wstępne?

Badaniom wstępnym, zgodnie z art. 229§1 Kodeksu pracy, podlegają wszystkie osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy młodociani, którzy przenoszeni są na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Jednocześnie pracodawca nie będzie miał obowiązku wysłać na badania wstępne tych pracowników, którzy przyjmowani są ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Badania okresowe też cię nie ominą

Każdy zatrudniony pracownik podlega również okresowym badaniom lekarskim. Te wykonywane muszą być w terminach wskazanych przez lekarza prowadzącego w wydanym zaświadczeniu o zdolności do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Badania kontrolne nie ominą zaś pracownika, który powraca do pracy po okresie niezdolności do jej świadczenia, który to trwał dłużej niż 30 dni i był spowodowany chorobą. Wówczas zadanie lekarza sprowadzać będzie się do oceny, czy jest on w stanie w dalszym ciągu wykonywać powierzone mu obowiązki na dotychczasowym stanowisku.

Szukasz pracy?

Mechanik przemysłowy/ Ślusarz maszynowy!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Spawacz MAG /ALU - Krefeld Siemens!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Spawacz MAG /ALU - Krefeld Siemens

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Brzeg
Dodana

Bezpłatne badania w godzinach pracy

Badania lekarskie - zarówno wstępne, okresowe, jak i kontrolne - są odpłatne, niemniej jednak uregulowanie ich kosztu pozostaje po stronie pracodawcy. Zgodnie z art. 229§3 Kodeksu pracy, badania okresowe i kontrolne przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy, w związku z przeprowadzanymi badaniami, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Badania lekarskie - co jeszcze warto wiedzieć

Zaświadczenia, które pracownik otrzyma od lekarza medycyny pracy, pracodawca ma obowiązek przechowywać w dokumentacji prowadzonej dla danego zatrudnionego (więcej na temat przechowywania dokumentów znajdziesz tutaj: Badania profilaktyczne pracownika). Warto też wskazać, że nie muszą martwić się osoby, u których stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej. Wówczas podmiot zatrudniający jest obowiązany, na podstawie stosownego orzeczenia lekarskiego, przenieść pracownika do innej pracy, która nie będzie narażać go na działanie czynnika, który wywołał rozpoznane objawy. Zarówno termin i ewentualny czas konieczności świadczenia pracy w innym miejscu powinien zostać wskazany przez samego specjalistę we wspomnianym powyżej orzeczeniu.

Choroba zawodowa - (nie)tracisz na zmianach

Może okazać się, że konieczność przeniesienia pracownika na inne stanowisko niesie za sobą obniżenie jego dotychczasowego wynagrodzenia. Kwestia ta została przez ustawodawcę rozstrzygnięta na korzyść zatrudnionego. Zgodnie z art. 230§2 - Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nie przekraczający 6 miesięcy. W nawiązaniu do powyższego, każdy zatrudniony ma czas na podjęcie decyzji o ewentualnym poszukiwaniu innego zajęcia zarobkowego bez uszczuplenia jego dotychczasowego wynagrodzenia przez maksymalnie pół roku. W ten sposób ustawodawca chroni również zatrudnioną osobę przed ewentualnym zwolnieniem z uwagi na jej niemożność świadczenia pracy na dotychczasowym stanowisku.

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach lekarskich do pracy?

Wszystkie osoby, które planują rozpocząć pracę, zastanawiają się, jak wygląda proces skierowania na badania lekarskie do pracy. Skierowanie na badanie lekarskie to kluczowy krok w procedurze zatrudnienia, dlatego warto znać wszystkie zasady badań lekarskich, które regulują przepisy dotyczące badań lekarskich.

Badania lekarskie - korzyści dla pracownika

Jeżeli jesteś już zatrudniony, warto zrozumieć, że badania lekarskie są nie tylko obowiązkiem, ale i korzyścią. Pomagają one monitorować twoje zdrowie i zabezpieczają przed potencjalnymi ryzykami związanymi z wykonywaną pracą. Jest to element profilaktycznej ochrony zdrowia, który wpływa na twoje samopoczucie i efektywność w pracy.

Znajomość zasad badań lekarskich do pracy to klucz do zrozumienia swoich praw i obowiązków jako pracownika. Zadbaj o swoje zdrowie i bądź świadomy procedur.

Na koniec sprawdź, jak się przygotować do badań wstępnych?

Badania wstępne do pracy są pierwszym etapem medycznego sprawdzenia pracownika. Warto przyjść na nie wypoczętym i zdrowym, aby wyniki były jak najbardziej precyzyjne. Nie zaleca się spożycia alkoholu ani ciężkostrawnych pokarmów dzień przed badaniem.

To może Cię również zainteresować

Przepisy BHP – praktyczne zastosowanie

Najczęściej zadawane pytania

Co to są badania wstępne do pracy?

Badania wstępne do pracy to badania lekarskie, które muszą przejść wszystkie osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy młodociani. Są one pierwszym etapem medycznego sprawdzenia pracownika.

Kto pokrywa koszty badań lekarskich do pracy?

Koszty badań lekarskich do pracy zwykle pokrywa pracodawca, chyba że w umowie o pracę postanowiono inaczej.

Czy badania lekarskie są obowiązkowe przed przystąpieniem do pracy?

Tak, badania lekarskie są obowiązkowe przed przystąpieniem do pracy. Są one warunkiem formalnym zatrudnienia.

Jakie dokumenty są potrzebne do skierowania na badania lekarskie do pracy?

Do skierowania na badania lekarskie do pracy potrzebujesz dokumentu od przyszłego lub obecnego pracodawcy, który upoważnia cię do wykonania badania.

Czy badania okresowe są również obowiązkowe?

Tak, badania okresowe są również obowiązkowe i mają na celu ciągłą kontrolę stanu zdrowia pracownika.

9 komentarzy

Kamilek

Kamilek

W każdej pracy muszą pracować zdrowi ludzie. Dobrze jest, że jest to regulowane i ma określone razy.
Norma

Norma

Jak zawsze badania mają znaczenie, by móc leczyć wszelkiego rodzaju choroby w pracy i nie tylko. Przecież zdrowie jest najważniejsze.
nauczyc. PO

nauczyc. PO

Badania lekarskie są bardzo przydatne. Można wykryć jakieś schorzenie i je wyleczyć. Badania podzielić można na: wstępne, okresowe i kontrolne. Ja pracuję jako nauczyciel i kadrowa mówi- gdzie mam się udać i do jakiego specjalisty. Nam laryngolog bada, okulista i rodzinny lekarz. Musimy dostać zdolność do dalszej pracy.
Sebastian Adamus

Sebastian Adamus

Okresowe badania są zawsze potrzebne. Jeżeli człowiek się leczy to także prywatnie może dostać jakiś zakaz do wykonywania pracy. Stąd przecież są renty i inne sytuacje.
Weronika

Weronika

Przydatne informacje. Powinno zgodnie z prawem, wykonywać okresowe badania lekarskie. Żyje się tylko raz
Bogusia

Bogusia

To jest normalne, że pracownik musi być co jakiś czas sprawdzany czy jego zdolność do pracy jest pełna. W ten sposób działa to wszystko jak należy i obie strony wiedzą.
Jola

Jola

Lekarz może zdecydować, że masz częściową zdolność do pracy, jeśli Twoja ocena zdolności do pracy określi, że twoja choroba lub niepełnosprawność uniemożliwiłyby ci pracę przez 30 godzin tygodniowo bez stałego wsparcia w ciągu najbliższych 2 lat.
Kam45

Kam45

Pracownik niezdolny do pracy może wyjść i to logiczne, że trzeba takie coś przeprowadzać. Poza tym jest to także informacja dla danego pracownika jak jego kondycja.
Seba5

Seba5

Dobrze, że są podstawowe badania bo wiele ludzi może w ten sposób dowiedzieć się, że trzeba pójść do specjalisty nawet jeżeli nie przeszkadza to wo becnej pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.