Uproszczenie podziału urlopów związanych z macierzyństwem
Pracownicy spodziewający się dziecka i ich pracodawcy musieli dokładnie zapoznać się z zapisami znajdującymi się w kodeksie pracy, aby wiedzieć, do czego konkretnie mają prawa. Dotychczas bowiem urlop związany z narodzinami dziecka składał się z:
- urlopu macierzyńskiego, którego długość zależała od ilości urodzonych dzieci (20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i od 31 do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci podczas porodu),
- dodatkowy urlop macierzyński, którego długość również zależała od ilości urodzonych dzieci (do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 gdy mowa o większej liczby dzieci),
- urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni.
Wprowadzone zmiany spowodowały uproszczenie powyższego podziału. Aktualnie wyróżnia się:
- urlop macierzyński – jego długość pozostała bez zmian,
- urlop rodzicielski, którego długość wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 34 tygodni, gdy podczas jednego porodu urodziło się więcej dzieci.
Urlop rodzicielski niekoniecznie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
Dotychczas rodzice zainteresowani skorzystaniem z urlopu rodzicielskiego musieli zawnioskować o niego w takim terminie, aby rozpocząć go tuż po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przepisy dopuszczały możliwość podzielenia urlopu na maksymalnie 3 części. Dziś rodzice chcący skorzystać z urlopu rodzicielskiego mogą go podzielić na 4 części. Dodatkowo nie muszą wykorzystywać go bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – maksymalnie 16 tygodni mogą zarezerwować na później. Granicznym momentem wykorzystania tego urlopu upływ roku kalendarzowego, w który dziecko ukończyło 6 lat.
Również z myślą o ojcach, czyli zmiany w urlopie ojcowskim
Pracujący ojciec ma prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego. Dotychczas mógł spędzić 2 tygodnie z dzieckiem w okresie jego pierwszego roku życia. Nowelizacja kodeksu pracy w tym zakresie spowodowała, że teraz ojciec urlop ojcowski może wykorzystać w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka.
Urlop w związku z wychowywaniem dziecka również w godzinach
Z początkiem każdego roku kalendarzowego rodzice wychowujący dziecko do 14 lat mogli skorzystać z 2 dni wolnego. Po zmianach w dalszym ciągu przysługuje im wolne, natomiast mogą je wybrać nie tylko w dniach, lecz także godzinach. Decyzja zależy od rodzica, nie pracodawcy. Jeżeli chodzi o wymiar godzinowy urlopu w związku z wychowywaniem dzieci, to wynosi on 16 godzin.
Zaprezentowane powyżej zmiany to są najważniejszymi, które obowiązują od nowego roku kalendarzowego. Pozostałe dotyczą głównie kwestii formalnych, np. wydłużenia terminu składnia wniosków o przyznanie konkretnych urlopów.
To może Cię również zainteresować