Pracownik - prawa i obowiązki

Nowe uprawnienia dla rodziców od stycznia 2016 roku

3 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Nowe uprawnienia dla rodziców od stycznia 2016 roku
Jeżeli jesteś rodzicem pracującym zawodowo, to z pewnością doceniasz możliwość skorzystania z urlopów związanych z macierzyństwem. Od stycznia 2016 r. w życie weszło kilka zmian, dzięki którym rodzice mogą jeszcze sprawniej połączyć swoje macierzyńskie obowiązki z wykonywaniem pracy. Zapoznaj się ze zmianami, aby wiedzieć, z których uprawnień możesz skorzystać.

Uproszczenie podziału urlopów związanych z macierzyństwem

Pracownicy spodziewający się dziecka i ich pracodawcy musieli dokładnie zapoznać się z zapisami znajdującymi się w kodeksie pracy, aby wiedzieć, do czego konkretnie mają prawa. Dotychczas bowiem urlop związany z narodzinami dziecka składał się z:

 • urlopu macierzyńskiego, którego długość zależała od ilości urodzonych dzieci (20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i od 31 do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci podczas porodu),
   
 • dodatkowy urlop macierzyński, którego długość również zależała od ilości urodzonych dzieci (do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 gdy mowa o większej liczby dzieci),
   
 • urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni.
   

Wprowadzone zmiany spowodowały uproszczenie powyższego podziału. Aktualnie wyróżnia się:

Szukasz pracy?

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

 • Staszów
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
 • urlop macierzyński – jego długość pozostała bez zmian,
   
 • urlop rodzicielski, którego długość wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 34 tygodni, gdy podczas jednego porodu urodziło się więcej dzieci.


Urlop rodzicielski niekoniecznie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Dotychczas rodzice zainteresowani skorzystaniem z urlopu rodzicielskiego musieli zawnioskować o niego w takim terminie, aby rozpocząć go tuż po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przepisy dopuszczały możliwość podzielenia urlopu na maksymalnie 3 części. Dziś rodzice chcący skorzystać z urlopu rodzicielskiego mogą go podzielić na 4 części. Dodatkowo nie muszą wykorzystywać go bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – maksymalnie 16 tygodni mogą zarezerwować na później. Granicznym momentem wykorzystania tego urlopu upływ roku kalendarzowego, w który dziecko ukończyło 6 lat.
Również z myślą o ojcach, czyli zmiany w urlopie ojcowskim

Pracujący ojciec ma prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego. Dotychczas mógł spędzić 2 tygodnie z dzieckiem w okresie jego pierwszego roku życia. Nowelizacja kodeksu pracy w tym zakresie spowodowała, że teraz ojciec urlop ojcowski może wykorzystać w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka.


Urlop w związku z wychowywaniem dziecka również w godzinach

Z początkiem każdego roku kalendarzowego rodzice wychowujący dziecko do 14 lat mogli skorzystać z 2 dni wolnego. Po zmianach w dalszym ciągu przysługuje im wolne, natomiast mogą je wybrać nie tylko w dniach, lecz także godzinach. Decyzja zależy od rodzica, nie pracodawcy. Jeżeli chodzi o wymiar godzinowy urlopu w związku z wychowywaniem dzieci, to wynosi on 16 godzin.

Zaprezentowane powyżej zmiany to są najważniejszymi, które obowiązują od nowego roku kalendarzowego. Pozostałe dotyczą głównie kwestii formalnych, np. wydłużenia terminu składnia wniosków o przyznanie konkretnych urlopów.

To może Cię również zainteresować

Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik

4 komentarze

Migas

Migas

Teraz chciałem przypomnieć mamy 2021 rok.
Justyna

Justyna

W 2020 teraz czekamy jak to się zmieni bo zazwyczaj wszystko się zmienia początkiem nowego roku. Oby te zmiany były na lepsze bo dotyczą przecież wszystkich ludzi.
kobita

kobita

Ciekawy artykuł, ale już chyba wiele rzeczy się zmieniło dla rodziców. Mam na myśli nie tylko 500+....
Tania

Tania

A to ciekawe. Czyli do pakietów socjalnych są jeszcze uprawnienia. Wszystko z kolei zaś może się zmienić z czasem jak zwykle. Najważniejsze by było pozytywne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.