Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29812        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Zwolnienia grupowe, Umowa zlecenie urlop, Staż, Nie mogę znaleźć pracy

Nowe uprawnienia dla rodziców od stycznia 2016 roku

Nowe uprawnienia dla rodziców od stycznia 2016 roku
Jeżeli jesteś rodzicem pracującym zawodowo, to z pewnością doceniasz możliwość skorzystania z urlopów związanych z macierzyństwem. Od stycznia 2016 r. w życie weszło kilka zmian, dzięki którym rodzice mogą jeszcze sprawniej połączyć swoje macierzyńskie obowiązki z wykonywaniem pracy. Zapoznaj się ze zmianami, aby wiedzieć, z których uprawnień możesz skorzystać.

Uproszczenie podziału urlopów związanych z macierzyństwem

Pracownicy spodziewający się dziecka i ich pracodawcy musieli dokładnie zapoznać się z zapisami znajdującymi się w kodeksie pracy, aby wiedzieć, do czego konkretnie mają prawa. Dotychczas bowiem urlop związany z narodzinami dziecka składał się z:

 • urlopu macierzyńskiego, którego długość zależała od ilości urodzonych dzieci (20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i od 31 do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci podczas porodu),
   
 • dodatkowy urlop macierzyński, którego długość również zależała od ilości urodzonych dzieci (do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 gdy mowa o większej liczby dzieci),
   
 • urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni.
   

Wprowadzone zmiany spowodowały uproszczenie powyższego podziału. Aktualnie wyróżnia się:

 • urlop macierzyński – jego długość pozostała bez zmian,
   
 • urlop rodzicielski, którego długość wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 34 tygodni, gdy podczas jednego porodu urodziło się więcej dzieci.


Urlop rodzicielski niekoniecznie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Dotychczas rodzice zainteresowani skorzystaniem z urlopu rodzicielskiego musieli zawnioskować o niego w takim terminie, aby rozpocząć go tuż po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przepisy dopuszczały możliwość podzielenia urlopu na maksymalnie 3 części. Dziś rodzice chcący skorzystać z urlopu rodzicielskiego mogą go podzielić na 4 części. Dodatkowo nie muszą wykorzystywać go bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – maksymalnie 16 tygodni mogą zarezerwować na później. Granicznym momentem wykorzystania tego urlopu upływ roku kalendarzowego, w który dziecko ukończyło 6 lat.
Również z myślą o ojcach, czyli zmiany w urlopie ojcowskim

Pracujący ojciec ma prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego. Dotychczas mógł spędzić 2 tygodnie z dzieckiem w okresie jego pierwszego roku życia. Nowelizacja kodeksu pracy w tym zakresie spowodowała, że teraz ojciec urlop ojcowski może wykorzystać w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka.


Urlop w związku z wychowywaniem dziecka również w godzinach

Z początkiem każdego roku kalendarzowego rodzice wychowujący dziecko do 14 lat mogli skorzystać z 2 dni wolnego. Po zmianach w dalszym ciągu przysługuje im wolne, natomiast mogą je wybrać nie tylko w dniach, lecz także godzinach. Decyzja zależy od rodzica, nie pracodawcy. Jeżeli chodzi o wymiar godzinowy urlopu w związku z wychowywaniem dzieci, to wynosi on 16 godzin.

Zaprezentowane powyżej zmiany to są najważniejszymi, które obowiązują od nowego roku kalendarzowego. Pozostałe dotyczą głównie kwestii formalnych, np. wydłużenia terminu składnia wniosków o przyznanie konkretnych urlopów.

Oceń ten wpis
Nowe uprawnienia dla rodziców od stycznia 2016 roku
Ocena: 5.0, liczba głosów: 5

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.