Nowe uprawnienia dla rodziców od stycznia 2016 roku

Nowe uprawnienia dla rodziców od stycznia 2016 roku
Jeżeli jesteś rodzicem pracującym zawodowo, to z pewnością doceniasz możliwość skorzystania z urlopów związanych z macierzyństwem. Od stycznia 2016 r. w życie weszło kilka zmian, dzięki którym rodzice mogą jeszcze sprawniej połączyć swoje macierzyńskie obowiązki z wykonywaniem pracy. Zapoznaj się ze zmianami, aby wiedzieć, z których uprawnień możesz skorzystać.

Uproszczenie podziału urlopów związanych z macierzyństwem

Pracownicy spodziewający się dziecka i ich pracodawcy musieli dokładnie zapoznać się z zapisami znajdującymi się w kodeksie pracy, aby wiedzieć, do czego konkretnie mają prawa. Dotychczas bowiem urlop związany z narodzinami dziecka składał się z:

 • urlopu macierzyńskiego, którego długość zależała od ilości urodzonych dzieci (20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i od 31 do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci podczas porodu),
   
 • dodatkowy urlop macierzyński, którego długość również zależała od ilości urodzonych dzieci (do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 gdy mowa o większej liczby dzieci),
   
 • urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni.
   

Wprowadzone zmiany spowodowały uproszczenie powyższego podziału. Aktualnie wyróżnia się:

 • urlop macierzyński – jego długość pozostała bez zmian,
   
 • urlop rodzicielski, którego długość wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 34 tygodni, gdy podczas jednego porodu urodziło się więcej dzieci.


Urlop rodzicielski niekoniecznie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Dotychczas rodzice zainteresowani skorzystaniem z urlopu rodzicielskiego musieli zawnioskować o niego w takim terminie, aby rozpocząć go tuż po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przepisy dopuszczały możliwość podzielenia urlopu na maksymalnie 3 części. Dziś rodzice chcący skorzystać z urlopu rodzicielskiego mogą go podzielić na 4 części. Dodatkowo nie muszą wykorzystywać go bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – maksymalnie 16 tygodni mogą zarezerwować na później. Granicznym momentem wykorzystania tego urlopu upływ roku kalendarzowego, w który dziecko ukończyło 6 lat.
Również z myślą o ojcach, czyli zmiany w urlopie ojcowskim

Pracujący ojciec ma prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego. Dotychczas mógł spędzić 2 tygodnie z dzieckiem w okresie jego pierwszego roku życia. Nowelizacja kodeksu pracy w tym zakresie spowodowała, że teraz ojciec urlop ojcowski może wykorzystać w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka.


Urlop w związku z wychowywaniem dziecka również w godzinach

Z początkiem każdego roku kalendarzowego rodzice wychowujący dziecko do 14 lat mogli skorzystać z 2 dni wolnego. Po zmianach w dalszym ciągu przysługuje im wolne, natomiast mogą je wybrać nie tylko w dniach, lecz także godzinach. Decyzja zależy od rodzica, nie pracodawcy. Jeżeli chodzi o wymiar godzinowy urlopu w związku z wychowywaniem dzieci, to wynosi on 16 godzin.

Zaprezentowane powyżej zmiany to są najważniejszymi, które obowiązują od nowego roku kalendarzowego. Pozostałe dotyczą głównie kwestii formalnych, np. wydłużenia terminu składnia wniosków o przyznanie konkretnych urlopów.

Oceń ten wpis
Nowe uprawnienia dla rodziców od stycznia 2016 roku
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Justyna
2019-12-11, 12:56
W 2020 teraz czekamy jak to się zmieni bo zazwyczaj wszystko się zmienia początkiem nowego roku. Oby te zmiany były na lepsze bo dotyczą przecież wszystkich ludzi.
kobita
2019-05-21, 14:16
Ciekawy artykuł, ale już chyba wiele rzeczy się zmieniło dla rodziców. Mam na myśli nie tylko 500+....
Tania
2019-05-07, 17:48
A to ciekawe. Czyli do pakietów socjalnych są jeszcze uprawnienia. Wszystko z kolei zaś może się zmienić z czasem jak zwykle. Najważniejsze by było pozytywne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.