Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1093        SUBSKRYBUJE: 7271
Tematy, które interesują czytelników:  Sekretarka i asystentka, Badania okresowe, Zasady prawa pracy

Kursy i szkolenia w CV - czy trzeba o nich informować?

Kursy i szkolenia w CV - czy trzeba o nich informować?

Zwykle podejmujemy się licznych szkoleń i kursów, które zwiększają zakres naszych kompetencji oraz u...

Często zastanawiamy się czy o wszystkich tych aktywnościach wspominać w CV, tym bardziej, że istnieje niepisana zasada tworzenia CV wyłącznie na jednej stronie A4. Można napisać o wszystkich szkolenia i kursach, jakie przebyliśmy, ale jeśli jest ich kilkanaście lub nawet  kilkadziesiąt, to raczej musimy dokonać pewnej selekcji.


Dokonujemy wyboru

Po pierwsze zastanówmy się, jakie szkolenia i kursy będą istotne z punktu widzenia stanowiska, o jakie się ubieramy. Jeśli interesuje nas etat np. ochroniarza, to obsługa kasy fiskalnej nie będzie mocno konieczna i interesująca dla pracodawcy. Raczej jego uwagę zwróci obsługa np. broni gazowej, test sprawności fizycznej i tym podobne. Napisz więc o tych kursach, które konkretnie dopasowują się do stanowiska, na jakie aplikujesz. Mogą być istotnym atutem podczas wyboru kandydata. 

 

Dobór szkolenia pod kątem jego zaawansowania

Niektóre szkolenia czy kursy wydają się być dość mało istotne w świetle naszych późniejszych doświadczeń zawodowych. Na przykład kurs obsługi edytorów tekstowych w komputerze nie jest już niczym wysoce atrakcyjnym dla kogoś, kto zamierza podjąć pracę np. w zawodzie programisty. Pisanie o takim kursie może więc spowodować wręcz odwrotny skutek, pracodawca zacznie się dziwić dlaczego w ogóle o tym wspomnieliśmy, skoro taka umiejętność jest po prostu oczywista na stanowisku, jakie oferuje.

Zwróćmy też uwagę, że niektóre kursy składają się z kilku stopni zaawansowania. Nie warto więc pisać o etapie podstawowym, kiedy już opanowaliśmy któryś z kolei stopień zaawansowania. Napiszmy więc wyłącznie o jego ukończeniu, bez wymieniania kolejnych podpunktów.

To Cię powinno też zainteresować: Dokumenty aplikacyjne - CV to nie wszystko

 

Nie powielaj szkoleń

Raczej starajmy się unikać punktowania wszystkich szkoleń, które są po prostu podstawowym pakietem oferowanym dla każdego pracownika na różnych stanowiskach. Jest to np. kurs BHP, który zwykle koniecznie należy przejść rozpoczynając pracę. Gdy mamy do wyboru cały wachlarz takich szkoleń, to wybierzmy te najbardziej istotne z naszego punktu widzenia.

 

Zasada złotego środka

Niektóre szkolenia mogą być bardzo cenne, szczególnie gdy prowadzą je określone firmy, kluczowe w branży lub na rynku. Warto się więc pochwalić certyfikatem ich ukończenia. Należy jednak się nieco orientować, które będą istotne, a o jakich w ogóle nie warto wspominać.

Podsumowując, ponownie trzeba zrobić pewien research rynku i sprawdzić, które kursy i szkolenia są cenne, a jakie należą wyłącznie do podstawowych umiejętności opanowanych przez kandydata ubiegającego się o dane stanowisko. Trzeba uważać, aby nie dać się ośmieszyć, ale też by nie pominąć czegoś, czym warto się pochwalić.

Kursy i szkolenia w CV - czy trzeba o nich informować?
3.5
23 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.