Kursy i szkolenia w CV – czy trzeba o nich informować?

Zwykle podejmujemy się licznych szkoleń i kursów, które zwiększają zakres naszych kompetencji oraz umiejętności. To ważne głównie dla tych, którzy starają się o awans lub po prostu o pracę. Współcześnie pracodawcy mają wysokie wymagania i punktują je w ogłoszenia publikowanych na portalach z ogłoszeniami o pracę.

O czym wspomnieć w CV w rubryce kursy i szkolenia?

Często zastanawiamy się czy o wszystkich tych aktywnościach wspominać w CV, tym bardziej, że istnieje niepisana zasada tworzenia CV wyłącznie na jednej stronie A4. Można napisać o wszystkich szkolenia i kursach, jakie przebyliśmy, ale jeśli jest ich kilkanaście lub nawet  kilkadziesiąt, to raczej musimy dokonać pewnej selekcji.

Wybierz jakie kursy i szkolenia warto umieścić w CV

Po pierwsze zastanówmy się, jakie szkolenia i kursy będą istotne z punktu widzenia stanowiska, o jakie się ubieramy. Jeśli interesuje nas etat np. ochroniarza, to obsługa kasy fiskalnej nie będzie mocno konieczna i interesująca dla pracodawcy. Raczej jego uwagę zwróci obsługa np. broni gazowej, test sprawności fizycznej i tym podobne. Napisz więc o tych kursach, które konkretnie dopasowują się do stanowiska, na jakie aplikujesz. Mogą być istotnym atutem podczas wyboru kandydata.

Dobór szkolenia pod kątem jego zaawansowania

Niektóre szkolenia czy kursy wydają się być dość mało istotne w świetle naszych późniejszych doświadczeń zawodowych. Na przykład kurs obsługi edytorów tekstowych w komputerze nie jest już niczym wysoce atrakcyjnym dla kogoś, kto zamierza podjąć pracę np. w zawodzie programisty. Pisanie o takim kursie może więc spowodować wręcz odwrotny skutek, pracodawca zacznie się dziwić dlaczego w ogóle o tym wspomnieliśmy, skoro taka umiejętność jest po prostu oczywista na stanowisku, jakie oferuje.

Zwróćmy też uwagę, że niektóre kursy składają się z kilku stopni zaawansowania. Nie warto więc pisać o etapie podstawowym, kiedy już opanowaliśmy któryś z kolei stopień zaawansowania. Napiszmy więc wyłącznie o jego ukończeniu, bez wymieniania kolejnych podpunktów.

Nie powielaj szkoleń, w CV umieść tylko najistotniejsze kursy i szkolenia

Raczej starajmy się unikać punktowania wszystkich szkoleń, które są po prostu podstawowym pakietem oferowanym dla każdego pracownika na różnych stanowiskach. Jest to np. kurs BHP, który zwykle koniecznie należy przejść rozpoczynając pracę. Gdy mamy do wyboru cały wachlarz takich szkoleń, to wybierzmy te najbardziej istotne z naszego punktu widzenia.

Kursy i szkolenia w CV – postaw na złoty środek

Niektóre szkolenia mogą być bardzo cenne, szczególnie gdy prowadzą je określone firmy, kluczowe w branży lub na rynku. Warto się więc pochwalić certyfikatem ich ukończenia. Należy jednak się nieco orientować, które będą istotne, a o jakich w ogóle nie warto wspominać.

Podsumowując, ponownie trzeba zrobić pewien research rynku i sprawdzić, które kursy i szkolenia są cenne, a jakie należą wyłącznie do podstawowych umiejętności opanowanych przez kandydata ubiegającego się o dane stanowisko. Trzeba uważać, aby nie dać się ośmieszyć, ale też by nie pominąć czegoś, czym warto się pochwalić.

Ile szkoleń umieścić w CV?

W profesjonalnym CV każdą sekcję należy dopasować do oferty pracy. Zasada ta dotyczy także szkoleń, ponieważ dzięki temu CV będzie dla pracodawcy znacznie bardziej przekonujące. Oczywiście należy pamiętać, aby wyodrębnić konkretne miejsce, w którym znajdą się wszystkie kursy i szkolenia. CV warto podzielić na kilka sekcji, przy czym szkolenia nie są najważniejsze, dlatego nie powinny znaleźć się w jego centrum. Najpierw należy umieścić podsumowanie zawodowe, a dopiero później wpisać pozostałe umiejętności, w tym również kursy do CV. Ważne jest to, aby najpierw umieścić informacje najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy, a dopiero później kwestie mniej istotne.

Oczywiście kursy w CV nie mogą zajmować całej strony. Jak w życiu, tak i tutaj obowiązuje zasada, że co za dużo, to niezdrowo. W przypadku, gdy kariera w danej branży dopiero się zaczyna, można wpisać wszystkie posiadane szkolenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy są one istotne na wybranym stanowisku. Jeśli kursów jest więcej niż 10, to wpisywanie wszystkich zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Spośród nich najlepiej wybrać 3-4, które są najważniejsze, np. dają najwięcej umiejętności, są najbardziej prestiżowe czy trwały najdłużej. Szczególnie cenne są kursy zagraniczne, dlatego nie można o nich zapominać. Coraz więcej osób decyduje się także na wpisywanie szkoleń online – jeśli dotyczą one wymagań opisanych w ogłoszeniu o pracę, to warto je wymienić. Pozostałe, mniej ważne kursy można opisać zbiorczo, np. seria szkoleń z zarządzania zespołem, czy kilka warsztatów z komunikacji. Wpisywanie w CV po 10-15 szkoleń mija się z celem i znacznie utrudnia rekruterowi wyłowienie najważniejszych informacji.

Wybór szkoleń, które powinny być umieszczone w CV, można sobie ułatwić. W tym celu trzeba stworzyć jedno zbiorcze CV, w którym znajdą się wszystkie dane. Następnie wystarczy tylko zmodyfikować treść pod kątem wybranej oferty, poprzez usunięcie wszystkiego, co nie jest potrzebne. Z całej listy szkoleń wystarczy wybrać maksymalnie 5, które będą stanowić potwierdzenie kompetencji oczekiwanych przez rekrutera.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,00 Liczba głosów: 2
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań