Ile osób pracuje charytatywnie lub społecznie? Z badania „Aktywność Polaków w organizacjach obywatelskich” przygotowanego przez CBOS wynika, że ponad 10% ankietowanych udziela się w organizacjach związanych ze szkolnictwem. Nieco mniej respondentów (10%) czynnie uczestniczy w organizacjach charytatywnych pomagającym dzieciom.
Wolontariat nie jest zarezerwowany wyłącznie dla osób pełnoletnich. Nieodpłatnie w różnych organizacjach charytatywnych pomaga również młodzież. Każdy wolontariusz może, ale nie musi, umieszczać informacji o wolontariacie w CV. Powodów, dla których warto to jednak zrobić, jest wiele. Jeżeli zastanawiasz się, jak pracodawcy odbierają informacje o wolontariacie umieszczone w dokumentach aplikacyjnych, koniecznie zapoznaj się z artykułem.
Spis treści
Tak dla wolontariatu
Niesienie pomocy innym pozwala czuć się potrzebnym. Działające w Polsce fundacje czy stowarzyszenia, dla których pomoc wolontariuszy jest bezcenna, chętnie pisemnie potwierdzają zaangażowanie pracujących na ich rzecz osób. To szczególnie ważne z punktu widzenia wolontariuszy, którzy jeszcze nie wkroczyli na ścieżkę rozwoju zawodowego. Dzięki pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi czy zwierzętami mogą oni nabyć i rozwinąć wiele cennych umiejętności, jak choćby nauczyć się współpracy z innymi.
Z uwagi na zdobycie konkretnych umiejętności, w CV lub liście motywacyjnym warto zawrzeć informację o wolontariacie. Z punktu widzenia pracodawcy udział w takich akcjach nie oznacza, że pracownik będzie zainteresowany wykonywać pracę bez wynagrodzenia lub chętnie będzie zostawał po godzinach. Tego jednak boją się wolontariusze przygotowujący dokumenty w odpowiedzi na interesujące ich ogłoszenia o pracę.
Wolontariat oczami pracodawcy
Pracodawcy najczęściej pozytywnie reagują na zawarte w CV informacje o wolontariacie. Dla nich jest to informacja, że kandydat chce się rozwijać. Znaczenie ma też moment, w którym dana osoba zdecydowała się na taką formę aktywności. Jeżeli mowa o bezrobotnych, to pracodawcy szczególnie doceniają fakt wykorzystania w ten sposób czasu wolnego.
Wolontariusze zawsze pracują w zespole, mają zatem styczność z innymi ludźmi. Dla pracodawców to wyraźny znak, że taka osoba potrafi współpracować ze innymi pracownikami i wykonywać zadania zlecone jej przez przełożonych. Dodać trzeba przy tym, że wolontariusze to osoby empatyczne, zatem świetnie odnajdują się w pracy z klientami. Kompetencje miękkie są w ostatnim czasie szczególnie doceniane przez pracodawców, i to głównie przez poszukujących np. sprzedawców, doradców klienta czy handlowców.
Pochwal się opinią
Jeżeli chodzi o ograniczenia czasowe, to takie nie są przewidziane w przypadku wolontariatu. Może on zatem trwać przez miesiąc, może też przez rok. W każdym momencie możesz jednak poprosić swoich przełożonych o opinię. Referencje są bardzo mile widziane przez pracodawców, bo potwierdzają informacje zawarte w CV. Pamiętaj o nich zatem – dzięki nim możesz otrzymać wymarzoną pracę.
Mając doświadczenie w pracy na stanowisku wolontariusza, powinieneś pamiętać o zawarciu tej informacji nie tylko w CV, lecz także w liście motywacyjnym. W drugim dokumencie możesz dokładniej przybliżyć potencjalnemu pracodawcy informacje o wykonywanych przez ciebie pracach. Takie działania mogą ci wyłącznie pomóc – z pewnością nie zaszkodzą.