Jak zaplanować urlopy?
Właściciele dużych zakładów pracy nie mogą sobie pozwolić na udzielenie wypoczynku jednocześnie kilkunastu osobom. Aby nie doszło do zaburzenia rytmu pracy, najlepszym rozwiązaniem jest opracować plan urlopu. Dzięki takiemu każdy z pracowników będzie mógł skorzystać z przysługujących mu dni wolnych, a zakład pracy funkcjonować bez przeszkód.
Nie wszyscy pracodawcy sporządzają plan urlopów, bo nie każdy ma taki obowiązek. Przygotowanie grafiku urlopów jest o tyle korzystne, że możliwe jest zapewnienie firmie sprawnego działa. Wiadomo również, ile osób trzeba dodatkowo zatrudnić, aby nie doszło do sytuacji, że poszczególni pracownicy przejmują obowiązki swoich nieobecnych kolegów.
Kiedy urlop przechodzi na kolejny rok?
Co w sytuacji, gdy nie możesz z uwagi na obowiązki zawodowe wykorzystać przysługującego ci prawa do urlopu? Bez obaw – niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie przepada, ale przechodzi na kolejny rok. Z początkiem nowego roku kalendarzowego będziesz miał zatem do wykorzystania urlop zaległy i bieżący. Zaległy powinieneś najpóźniej wykorzystać do 30 września (art. 168 kodeksu pracy).
Choć pracownicy najchętniej korzystają z urlopów z sezonie letnim, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawnioskować o dni wolne również zimową porą. Mając prawo do zaległego urlopu wypoczynkowego, powinieneś zastanowić się, kiedy go wykorzystać – z odebraniem wszystkich dni w letniej porze może pojawić się kłopot.
Gdy odchodzisz z zakładu pracy…
…to nie może mieć miejsca taka sytuacja, że nadal masz prawo do urlopu. W takiej przypadku jest możliwe zastosowanie jednego z dwóch rozwiązań. Pierwsze polega na wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego jeszcze przed odejściem z firmy. To korzystne z twojego punktu widzenia rozwiązanie, jeżeli zamierzasz szukać pracy. Wówczas dodatkowe dni z pewnością ci się przydadzą, aby zarejestrować się w urzędzie pacy czy też odwiedzić najbliższe agencje zatrudnienia.
Jeżeli odchodzisz z pracy, ale twoje zawodowe obowiązki nie pozwalają ci skorzystać z urlopu wypoczynkowego, to pracodawca może ci wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni. Powinieneś go otrzymać w ostatnim dniu pracy lub z ostatnią wypłatą.
Odpoczynek jest istotny
Pracownicy mają tendencję do lekceważenia odpoczynku. Tymczasem nasz organizm potrzebuje regeneracji fizycznej i psychicznej. Rezygnacja z urlopu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Specjaliści podkreślają, że w ten sposób wyrządzamy swojemu organizmowi krzywdę. Trudniej będzie się nam skupić na wykonywanych zadaniach, może też pojawić się uczucie niechęci. Aby wyeliminować takie sytuacje, najlepiej skorzystać z urlopu w terminie.
Jeżeli chodzi o termin urlopu, to również warto go dobrze przemyśleć. Nie każdy pracodawca decyduje się zatrudnić dodatkowych pracowników na czas wypoczynku osób zatrudnionych na stałe. W takiej sytuacji może się okazać, że tuż po powrocie z wypoczynku będziesz miał znacznie więcej obowiązków, bo konieczne będzie zastąpienie współpracowników.
To może Cię również zainteresować