Niewykorzystany urlop - co dalej?

Niewykorzystany urlop - co dalej?
Lato i wczesna jesień to czas szczególnie trudny dla firm zatrudniających pracowników. Wówczas bowiem zatrudnieni planują o wnioskują o przysługujące im urlopy wypoczynkowe. Zdarza się jednak, że z uwagi na natłok pracy niektórzy pracownicy nie skorzystają ze swojego prawa do odpoczynku. W takiej sytuacji urlop im jednak nie przepada.

Jak zaplanować urlopy?

Właściciele dużych zakładów pracy nie mogą sobie pozwolić na udzielenie wypoczynku jednocześnie kilkunastu osobom. Aby nie doszło do zaburzenia rytmu pracy, najlepszym rozwiązaniem jest opracować plan urlopu. Dzięki takiemu każdy z pracowników będzie mógł skorzystać z przysługujących mu dni wolnych, a zakład pracy funkcjonować bez przeszkód.

Nie wszyscy pracodawcy sporządzają plan urlopów, bo nie każdy ma taki obowiązek. Przygotowanie grafiku urlopów jest o tyle korzystne, że możliwe jest zapewnienie firmie sprawnego działa. Wiadomo również, ile osób trzeba dodatkowo zatrudnić, aby nie doszło do sytuacji, że poszczególni pracownicy przejmują obowiązki swoich nieobecnych kolegów.


Kiedy urlop przechodzi na kolejny rok?

Co w sytuacji, gdy nie możesz z uwagi na obowiązki zawodowe wykorzystać przysługującego ci prawa do urlopu? Bez obaw – niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie przepada, ale przechodzi na kolejny rok. Z początkiem nowego roku kalendarzowego będziesz miał zatem do wykorzystania urlop zaległy i bieżący. Zaległy powinieneś najpóźniej wykorzystać do 30 września (art. 168 kodeksu pracy).

Choć pracownicy najchętniej korzystają z urlopów z sezonie letnim, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawnioskować o dni wolne również zimową porą. Mając prawo do zaległego urlopu wypoczynkowego, powinieneś zastanowić się, kiedy go wykorzystać – z odebraniem wszystkich dni w letniej porze może pojawić się kłopot.


Gdy odchodzisz z zakładu pracy…

…to nie może mieć miejsca taka sytuacja, że nadal masz prawo do urlopu. W takiej przypadku jest możliwe zastosowanie jednego z dwóch rozwiązań. Pierwsze polega na wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego jeszcze przed odejściem z firmy. To korzystne z twojego punktu widzenia rozwiązanie, jeżeli zamierzasz szukać pracy. Wówczas dodatkowe dni z pewnością ci się przydadzą, aby zarejestrować się w urzędzie pacy czy też odwiedzić najbliższe agencje zatrudnienia.

Jeżeli odchodzisz z pracy, ale twoje zawodowe obowiązki nie pozwalają ci skorzystać z urlopu wypoczynkowego, to pracodawca może ci wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni. Powinieneś go otrzymać w ostatnim dniu pracy lub z ostatnią wypłatą.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Odpoczynek jest istotny

Pracownicy mają tendencję do lekceważenia odpoczynku. Tymczasem nasz organizm potrzebuje regeneracji fizycznej i psychicznej. Rezygnacja z urlopu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Specjaliści podkreślają, że w ten sposób wyrządzamy swojemu organizmowi krzywdę. Trudniej będzie się nam skupić na wykonywanych zadaniach, może też pojawić się uczucie niechęci. Aby wyeliminować takie sytuacje, najlepiej skorzystać z urlopu w terminie.

Jeżeli chodzi o termin urlopu, to również warto go dobrze przemyśleć. Nie każdy pracodawca decyduje się zatrudnić dodatkowych pracowników na czas wypoczynku osób zatrudnionych na stałe. W takiej sytuacji może się okazać, że tuż po powrocie z wypoczynku będziesz miał znacznie więcej obowiązków, bo konieczne będzie zastąpienie współpracowników.

Oceń ten wpis
Niewykorzystany urlop - co dalej?
Ocena: 4.6, liczba głosów: 5

Opinie

kolęzanka TR
2019-12-04, 06:57
Urlopu wypoczynkowego nie można stracić. Zawsze go osobiście wykorzystuję dw razy w roku- raz w zimie a raz w lecie. Kolega nie wykorzystał urlopu, bo musiał być w b. ważnych sprawach w zakładzie pracy. Wykorzysta go w przyszłym 20120 roku.
Marian
2019-05-30, 09:36
Chciałem iść na urlop wypoczynkowy w 2018 roku, ale w pracy wyskoczyła delegacja do Chin. Nikt biegle nie potrafi tego języka oprócz mnie. Ten niewykorzystany urlop wypoczynkowy wykorzystałem w lutym tego roku, bo wiedziałem, że niewykorzystany urlop muszę zrealizować do końca I kwartału następnego roku kalendarzowego ( co zrobiłem)
Jan Mucha
2019-05-14, 07:47
Ze względu na bardzo ważne moje obowiązki w zakładzie pracy, wyjazdy zagraniczne, delegacje itd - nie mogłem wykorzystać całego mojego urlopu wypoczynkowego w 2018 roku. Ten zaległy urlop wykorzystam tego roku zgodnie z prawem, bo niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie przepada.
Day
2019-05-09, 12:50
Za obopólną zgodą z pracodawcą urlop może być wykorzystany w godzinach. W przeciwnym razie, jeśli nie ma porozumienia między pracodawcą a pracownikiem, urlop musi być wykorzystany jako cały dzień.
Adamiec
2019-05-07, 11:06
Polityka firmy określa, w jaki sposób pracownicy mają czas urlopu. Zwykle można wykorzystać urlop w kolejnym roku jednak część pracowników woli pieniądze za niewykorzystane dni.
Sławek D.
2019-04-15, 14:05
U nas wszyscy wykorzystują zaległy urlop. Zresztą my mamy wiele nadgodzin, gdzie nawet mamy wymóg do wybrania do końca miesiąca niepłatnych nadgodzin i jest więcej.
Zygmunt
2019-04-05, 09:35
Ja bym brał większy urlop kolejnego roku. Nawet jeżeli kasa z tego jest to chyba w większości przypadków bym wolał wybrać wolne. No musiało by się zdarzyć coś innego bym nie brał.
Felo
2019-03-30, 13:46
Można w kolejnym roku pojechać np. w zimie. Też fajne kierunki na świkecie się znajdą. A gdy ktoś jedzie poza Europę to jak znalazł ze względu na długie podróże.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.