Twoje wsparcie w rekrutacji

Ile kosztuje założenie firmy?

Ile kosztuje założenie firmy?
Myślisz o porzuceniu etatu? Marzy ci się założenie firmy i działanie na własny rachunek? Obawiasz się kosztów? Sprawdź, ile kosztuje założenie firmy.

Przedsiębiorcą możesz stać się w ciągu kilku godzin. Zależy ci na stworzeniu dobrze prosperującego biznesu? 


Krok pierwszy – sprawdź, czy będzie ci się opłacać prowadzić firmę

Zanim zdecydujesz się założyć działalność gospodarczą, powinieneś sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie dla ciebie opłacalne. Aby to sprawdzić, powinieneś przygotować biznesplan (przykładowe znajdziesz tutaj). To dokument, w którym uwzględnia się m.in. informacje o konkurencji, aktualnych cenach czy kosztach. Sporządzenie biznesplanu możesz zlecić osobie trzeciej, ale pamiętaj, że ona nie ma wiedzy o strategii, którą chciałbyś wdrożyć i rozwijać w swojej firmie.

Chcesz mieć profesjonalny biznesplan, czyli taki, który będziesz mógł przedstawić np. w banku, starając się o kredyt na rozwój przedsiębiorstwa? W takim razie najlepiej zrobisz, jeżeli zdecydujesz się współpracować z biurem rachunkowym lub doradcami zajmującymi się tworzeniem biznesplanów. Dzięki temu w przygotowanym dokumencie znajdą się dokładne wyliczenia, które bankowi analitycy będą mogli sprawdzić.

Koszt przygotowania biznesu może wynieść 0 zł (jeżeli przygotujesz go samodzielnie) lub od 500 do 2 000 zł (gdy zdecydujesz się współpracować z biurem rachunkowym lub specjalistami zajmującymi się przygotowywaniem takich dokumentów).


Krok drugi – wybierze formę opodatkowania

Od formy opodatkowania zależy to, jak będziesz rozliczał się z urzędem skarbowym. Poza zasadami ogólnymi, możesz wybrać m.in. podatek liniowy lub ryczałt. Dodatkowo możesz rozważyć, czy będziesz czynnym płatnikiem podatku VAT.

Zarówno wybór formy opodatkowania, jak i zarejestrowanie się jako podatnik VAT jest bezpłatne. Zapłacisz wyłącznie wówczas, gdy będzie ci zależało na otrzymaniu potwierdzenia dokonania takiej czynności. Koszt otrzymania stosownego dokumentu z urzędu skarbowego wynosi 170 zł.


Wpis do CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to podmiot powołany do gromadzenia informacji o przedsiębiorcach. Aby rozpocząć działalność, musisz wypełnić stosowny formularz, a dokładniej CEIDG-1. W przypadku problemów, możesz skorzystać z instrukcji znajdującej się na tej stronie. Większość przyszłych przedsiębiorców nie ma jednak problemu z wypełnieniem formularza – część nawet wysyła go elektronicznie, dzięki czemu oszczędza sporo czasu.

Pamiętaj, że za wpis do CEIDG nie musisz płacić. Formularz znajdziesz na stronie internetowej, a jego pobranie nie wiąże się z koniecznością uiszczenia żadnej opłaty.


Wynajem lokalu

Może się okazać, że zamierzasz prowadzić np. internetowy sklep. W takiej sytuacji odrębny lokal nie jest ci potrzebny – w początkowej fazie magazynem z powodzeniem może być twoje mieszkanie. Podobnie jest wówczas, gdy będziesz oferował przez internet usługi. W każdym z tych przypadków nie musisz wynajmować osobnego pomieszczenia.

Inaczej wówczas, gdy będziesz zainteresowany prowadzeniem lokalnej, tradycyjnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji niezbędne będzie wynajęcie lokalu. Koszty są zróżnicowane – zależą od miasta, w którym będziesz prowadził działalność gospodarczą.


Składki ZUS – co musisz o nich wiedzieć?

Założenie firmy wiąże się z koniecznością zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Taką czynność jest bezpłatna – wystarczy tylko wypełnić stosowny formularz. Od pierwszego dnia prowadzenia firmy będziesz jednak zobowiązany do uiszczania wspomnianych składek. Jako początkujący przedsiębiorca możesz jednak liczyć na preferencyjną wysokość składek ZUS.
Pierwsze składki będziesz musiał zapłacić dopiero w następnym miesiącu (zawsze płacisz za miesiąc poprzedni). Informacje o aktualnej wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne znajdziesz m.in. na internetowej stronie ZUS-u.

Oceń ten wpis
Ile kosztuje założenie firmy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Węgrzyn
2019-12-12, 10:11
W przypadku kosztów to warto zaznaczyć, że pewne są stałe i dodając to co trzeba zainwestować powiększają się. Trzeba na to zarobić by zyskać.
Sarah
2019-05-17, 17:29
Ile kosztuje założenie firmy? Gdzieś był na tym portalu podobny artykuł. Bardzo przydatne informacje znajdują się w tym artykule.
Ember
2019-05-07, 10:12
Do kosztów stałych trzeba doliczyć wszystkie koszty jakie są niezbędne by firma się rozwijała, reklama, środki trwałe i cała reszta. W ten sposób może wyjść niezła sumka.
Wasyl
2019-04-15, 14:22
Dzisiaj to raczej mało kosztuje założenie firmy bo chyba nic w ceidg. Dalej tylko trzeba wliczyć koszty na działalność, deklaracje zus, podatki i całą gamę wszystkich innych spraw.
Dorota
2017-06-29, 00:23
Tytuł "artykułu" zaczyna się od słowa "ILE..." a informacji jak na lekarstwo...szkoda czasu na takie pisanie, a o czytaniu teo to nawet nie wspominam....Żenada...
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.