Jak zostać pracownikiem kancelarii komorniczej?

Jak zostać pracownikiem kancelarii komorniczej?
Aktualnie w Polsce istnieje 11 izb komorniczych. Kancelarii komorniczych jest znacznie więcej, a w ostatnich latach na rynku wciąż pojawiają się kolejne. I o ile początkująca kancelaria nie potrzebuje pracowników biurowych, o tyle taka, w której spraw z roku na rok przybywa, owszem.

Pracownicy biurowi znajdujący pracę w kancelariach komorniczych są odpowiedzialni za prowadzenie sekretariatu, odbieranie telefonów i wykonywanie czynności biurowych.

Zakres czynności pracownika kancelarii komorniczej

Czym na co dzień zajmują się pracownicy kancelarii komorniczej? Do ich zadań należy rejestrowanie spraw wpływających do kancelarii, przygotowywanie pism czy otwieranie i segregowanie poczty, co stanowi obsługę korespondencji wychodzącej i przychodzącej. W większych kancelariach komornicy decydują się na stworzenie infolinii – część pracowników znajduje zatem zatrudnienie przy odbieraniu telefonów od dłużników i wierzycieli.

Szczegółowa lista zadań pracownika kancelarii komorniczej zależy wyłącznie od tego, co dokładnie znajduje się w umowie o pracę, którą podpisał on z komornikiem. W praktyce zatem zakres obowiązków osoby zatrudnionej może być węższy (ograniczony np. do otwierania, segregowania i porządkowania poczty) lub też szerszy.

Wykształcenie pracownika kancelarii – potrzebne studia prawnicze?

Pracownicy znajdujący zatrudnienie w kancelariach komorniczych nie zawsze mają wykształcenie prawnicze. Takie nie jest najczęściej wymagane przez pracodawców (czyli komorników), choć jest mile widziane. Niektóre oferty zakładają wymagania dotyczące ukończenie innych studiów wyższych. Trzeba pamiętać, że osoby posiadające kierunkowe wykształcenie mają w takiej pracy znacznie łatwiej – orientując się w przepisach doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z często pojawiającymi się problemami.

Praca u komornika? Poszukaj jej sam!

Kancelarie komornicze najczęściej nie informują o wolnych stanowiskach w lokalnej prasie, rzadko kiedy umieszczają ogłoszenia na portalach pracy. Z tego względu zainteresowani pracą właśnie w takim miejscu powinni pamiętać o tym, by samodzielnie wychodzić z inicjatywą. Wysłanie CV i listu motywacyjnego jest najłatwiejszym sposobem, by otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pisząc CV, warto zwrócić uwagę na to, aby przedstawione przez nas umiejętności i kwalifikacje były dostosowane do stanowiska, na które aplikujemy.

Aby zdobyć pracę u komornika, warto wykazać się takimi cechami jak: wysoka kultura osobista, otwartość, łatwość w nawiązywaniu kontaktu z ludźmi czy umiejętność pracy pod presją. Przedsiębiorcy doceniają kandydatów, którzy mają już doświadczenie na podobnym stanowisku lub w branży komorniczej. Jeśli brak nam doświadczenia, możemy napisać o naszych celach zawodowych – dla pracodawcy jest to informacja, że zależy nam na rozwoju i zdobyciu wiedzy.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Jak zdobyć pracę u komornika?Wykształcenie w tej prężnie rozwijającej się branży mogą zapewnić również kursy szkolące te umiejętności, które są najbardziej pożądane u pracownika kancelarii komorniczej. Certyfikaty preferowane na stanowisku asystenta komornika to te związane na przykład z obsługą klienta lub prawnicze. Warto zorientować się również na temat aktualnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Zdecydowana większość komorników prowadzących kancelarie komornicze w Polsce chętnie zatrudnia również studentów. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów zatrudnienia, a sami studenci mogą zweryfikować, czy interesuje ich praca w kancelarii komorniczej, czy jednak woleliby w przyszłości ukończyć aplikację np. radcowską. Młodzi ludzie mają szansę zdobywać doświadczenie w branży, pracując i doszkalając się, aby w przyszłości awansować na wyższe stanowisko, na przykład asesora komorniczego.

Możliwości rozwoju i zarobki pracownika kancelarii komorniczej

Doświadczeni pracownicy kancelarii komorniczej mogą liczyć na to, że w przyszłości pokierują sekretariatem. To jednak właściwie jedyna ścieżka rozwoju. Ci, którzy w międzyczasie zdecydują się na ukończenie studiów prawniczych i wybiorą się na aplikację komorniczą, mają szansę na to, by w przyszłości założyć własną kancelarię. Doświadczenie zdobyte podczas pracy na różnych stanowiskach w kancelarii komorniczej może okazać się przydatne w przypadku rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Ile zarabia pracownik kancelarii komorniczej? Ponieważ wykonują oni czynności stricte biurowe, nie mogą liczyć na wysoką pensję. Dużo zależy również od tego, przy jakim sądzie rejonowym działa komornik. Przykładowo zarobki pracowników w dużych kancelariach komorniczych (mieszczących się na terenie największych miast Polski) są znacznie wyższe niż pracowników zatrudnionych w mniejszych biurach. Kwota wynagrodzenia pracowników kancelarii komorniczej wynosi zazwyczaj od 2000 do 3000 złotych. Niektóre ogłoszenia przewidują możliwość awansu, który wiąże się z szansą zdobycia po czasie wyższej pensji miesięcznej.

Znacznie więcej zarabia sam komornik, charakter jego pracy jest zresztą znacznie bardziej złożony, a kontakty z wierzycielami bywają niełatwe. Jeżeli planujesz rozwój kariery prawniczej w kierunku zawodu komornika, warto zapoznać się z plusami i minusami tego zawodu. Dowiesz się o nich np. z poniższego wywiadu:

Praca asesora komorniczego

Asesor komorniczy zajmuje stanowisko, które posiada wymagane uprawnienia i kwalifikacje dotyczące ukończenia aplikacji komorniczej oraz zdania egzaminu komorniczego. Asesor komorniczy asystuje komornikowi przy jego pracy, pod jego nadzorem wykonuje swoje obowiązki, których ma sporo – chociaż nie posiada pełnych uprawnień komornika. Praca asesora komorniczego jest dobrze płatna. Przeciętnie asesorzy komorniczy zarabiają około 4000 złotych, jednak może się różnić w zależności od przedsiębiorstwa, w którym zatrudniony jest pracownik.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może pracować w kancelarii komorniczej?

Aby dostać się do pracy na stanowisku asystenta w kancelarii komorniczej, nie zawsze trzeba mieć wykształcenie prawnicze - w ofertach często wymaga się ukończonych studiów wyższych, niekoniecznie kierunkowych.

Co robi pracownik kancelarii komorniczej?

Taki pracownik zajmuje się przede wszystkim: rejestracją spraw wpływających do kancelarii, przygotowywaniem pism, odbieraniem i segregowaniem poczty, a także komunikacją telefoniczną i e-mailową z klientami kancelarii.

Ile zarabia pracownik kancelarii komorniczej?

Zarobki pracownika kancelarii są podobne, jak w innych pracach biurowych, które nie wymagają szerokiej, specjalistycznej wiedzy i oscylują średnio między 2000 a 3000 zł na rękę.
Oceń ten wpis
Jak zostać pracownikiem kancelarii komorniczej?
Ocena: 3.2, liczba głosów: 23

Opinie

Pazdan
2019-12-12, 14:46
Niestety takie miejsca nie kojarzą się dobrze. Z drugiej strony praca w firmie to jedno a bycie windykatorem terenowym to coś innego.
Ona
2019-11-03, 22:57
Taka sobie jedna - jestes prukwą jakas zgrzybiałą stara proco sromotnikowa szmato
Nowacki
2019-05-19, 09:52
Ciekawy artykuł. Aby zostać pracownikiem kancelarii komorniczej, to powinno się mieć wykształcenie prawnicze. Praca w tym zawodzie, ten kto ją znajdzie- powinien być zadowolony.
taka sobie jedna ...
2019-01-08, 14:58
W dzisiejszych czasach już praktycznie wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy kancelarii komorniczych to mgr prawa z czego połowa odbywa aplikację komorniczą.
Ludzi po prawie jest już jak psów, wiec można przebierać i wymagać od osoby zatrudnionej na takim stanowisku wykształcenia wyższego prawniczego - tak się też teraz robi.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.