Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31631        SUBSKRYBUJE: 7317
Tematy, które interesują czytelników:  Kara porządkowa, Wykształcenie w CV, Zwolnienie z pracy

Jak zostać pracownikiem kancelarii komorniczej?

Jak zostać pracownikiem kancelarii komorniczej?
Aktualnie w Polsce istnieje 11 izb komorniczych. Kancelarii komorniczych jest znacznie więcej, a w ostatnich latach na rynku wciąż pojawiają się kolejne. I o ile początkująca kancelaria nie potrzebuje pracowników biurowych, o tyle taka, w której spraw z roku na rok przybywa, owszem.

 

Pracownicy biurowi znajdujący pracę w kancelariach komorniczych są odpowiedzialni za prowadzenie sekretariatu, odbieranie telefonów i wykonywanie czynności biurowych.

 

Zakres czynności pracownika kancelarii komorniczej

Czym na co dzień zajmują się pracownicy kancelarii komorniczej? Do ich zadań należy rejestrowanie spraw wpływających do kancelarii, przygotowywanie pism czy otwieranie i segregowanie poczty. W większych kancelariach komornicy decydują się na stworzenie infolinii – część pracowników znajduje zatem zatrudnienie przy odbieraniu telefonów od dłużników i wierzycieli.

Szczegółowa lista zadań pracownika kancelarii komorniczej zależy wyłącznie od tego, co dokładnie znajduje się w umowie o pracę, którą podpisał on z komornikiem. W praktyce zatem zakres obowiązków osoby zatrudnionej może być węższy (ograniczony np. do otwierania, segregowania i porządkowania poczty) lub też szerszy.

 

Wykształcenie pracownika kancelarii – potrzebne studia prawnicze?

Pracownicy znajdujący zatrudnienie w kancelariach komorniczych nie zawsze mają wykształcenie prawnicze. Takie nie jest najczęściej wymagane przez pracodawców (czyli komorników), choć jest mile widziane. Trzeba pamiętać, że osoby posiadające kierunkowe wykształcenie mają w takiej pracy znacznie łatwiej – orientując się w przepisach doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z często pojawiającymi się problemami.

 

Praca u komornika? Poszukaj jej sam!

Kancelarie komornicze najczęściej nie informują o wolnych stanowiskach w lokalnej prasie, rzadko kiedy umieszczają ogłoszenia na portalach pracy. Z tego względu zainteresowani pracą właśnie w takim miejscu powinni pamiętać o tym, by samodzielnie wyjść z inicjatywą. Wysłanie CV i listu motywacyjnego jest najłatwiejszym sposobem, by otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Zdecydowana większość komorników prowadzących kancelarie komornicze w Polsce chętnie zatrudnia również studentów. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów zatrudnienia, a sami studenci mogą zweryfikować, czy interesuje ich praca w kancelarii komorniczej, czy jednak woleliby w przyszłości ukończyć aplikację np. radcowską.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Czytaj również: Doświadczenie czy wykształcenie. Co jest ważniejsze w CV?

 

Możliwości rozwoju i zarobki pracownika kancelarii komorniczej

Doświadczeni pracownicy kancelarii komorniczych mogą liczyć na to, że w przyszłości pokierują sekretariatem. To jednak właściwie jedyna ścieżka rozwoju. Ci, którzy w międzyczasie zdecydują się na ukończenie studiów prawniczych i wybiorą się na aplikację komorniczą mają szansę na to, by w przyszłości założyć własną kancelarię.

Jak przedstawia się wynagrodzenie pracowników kancelarii komorniczej? Ponieważ wykonują oni czynności stricte biurowe, nie mogą liczyć na wysoką pensję. Dużo zależy również od tego, przy jakim sądzie rejonowym działa komornik. Przykładowo zarobki pracowników w dużych kancelariach komorniczych (mieszczących się na terenie największych miast Polski) są znacznie wyższe niż pracowników zatrudnionych w mniejszych biurach.

Oceń ten wpis
Jak zostać pracownikiem kancelarii komorniczej?
Ocena: 3.3, liczba głosów: 22

Zobacz inne porady

Opinie

Nowacki
2019-05-19, 09:52
Ciekawy artykuł. Aby zostać pracownikiem kancelarii komorniczej, to powinno się mieć wykształcenie prawnicze. Praca w tym zawodzie, ten kto ją znajdzie- powinien być zadowolony.
taka sobie jedna ...
2019-01-08, 14:58
W dzisiejszych czasach już praktycznie wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy kancelarii komorniczych to mgr prawa z czego połowa odbywa aplikację komorniczą.
Ludzi po prawie jest już jak psów, wiec można przebierać i wymagać od osoby zatrudnionej na takim stanowisku wykształcenia wyższego prawniczego - tak się też teraz robi.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.