Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać listonoszem?

Jak zostać listonoszem?
Listonosz to osoba zawodowo zajmująca się roznoszeniem przesyłek i pieniędzy. Jeszcze kilkanaście lat temu listonosze mogli znaleźć zatrudnienie wyłącznie na Poczcie Polskiej, która była jednym operatorem pocztowym działającym na rynku. Dziś sytuacja wygląda inaczej – operatorów jest więcej, a to oznacza, że osoby zainteresowane pracą w tym charakterze mają znacznie większe możliwości niż jeszcze kilka lat temu.

Kto nadaje się na listonosza?

Nie każdy sprawdzi się w pracy listonosza. Dlaczego? Tylko pozornie jest to zajęcie, które nie wymaga większych umiejętności. W praktyce każdy z listonoszy musi codziennie pokonać dziesiątki kilometrów. Tylko nieliczni mogą przy tym otrzymać służbowy pojazd – większość jest zmuszona korzystać z roweru. W pracy przyda się zatem sprawność fizyczność i umiejętność dźwigania ciężarów – po zapakowaniu torby przesyłkami jest ona naprawdę ciężka.

Praca listonosza wiąże się również z odpowiedzialnością. List można wysłać m.in. za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W takiej sytuacji listonosz musi pamiętać o tym, aby poprosić adresata o dodatkowy podpis. Podobnie rzecz ma się z pieniędzmi wydanymi doręczycielowi przez kasę, a z których po powrocie ze swojego rewiru musi się on skrupulatnie rozliczyć.Każdy listonosz musi też dokładnie poznać topografię miasta, w którym pracuje. To zupełna podstawa – w przeciwnym razie doręczyciel nie będzie w stanie prawidłowo poukładać listów czy paczek tak, aby nie krążyć po całym mieście. 

 

Główne zagrożenia – o czym musi pamiętać doręczyciel?

Każda osoba rozpoczynająca pracę jako listonosz musi pamiętać o głównych niebezpieczeństwach. Te czekają na nich przede wszystkim w dni, w które roznoszą emerytury, renty czy inne zasiłki wypłacane przez instytucje publiczne. Zapomnieć nie można również o zwierzętach, głównie psach, które często pilnują posesji i są potencjalnym zagrożeniem z punktu widzenia doręczycieli.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Listonosz to osoba, która musi roznosić listy, przesyłki czy emerytury niezależnie od pogody. Opady deszczu czy śniegu nie zwalniają doręczyciela od opuszczenia siedziby operatora pocztowego. O przeziębienie zatem nie jest trudno.

 

Gdzie szukać pracy?

Osoby zainteresowane pracą w charakterze listonosza mogą dziś wybierać wśród wielu operatorów pocztowych. Większość z nich cyklicznie poszukuje osób do pracy. Ogłoszenia można znaleźć zarówno na stronach internetowych poszczególnych operatorów, jak i na portalach z ogłoszeniami o pracę. Część operatorów pocztowych zgłasza zapotrzebowanie na pracowników również w agencjach pracy tymczasowej. W praktyce zatem zainteresowani mają spore możliwości. 

Więcej informcji w artykule: Gdzie szukać ofert pracy?

 

Wynagrodzenie – ile zarabia listonosz?

Pensja listonosza jest uzależniona od polityki prowadzonej przez poszczególnych operatorów pocztowych. Niestety, choć praca jest ciężka i wymaga posiadania konkretnych umiejętności, doręczyciele przesyłek nie zarabiają wiele – najczęściej ok. 2 tys. zł netto miesięcznie. W podanej kwocie często są uwzględnione premie lub napiwki wręczane przez adresatów przesyłek czy przekazów pieniężnych. 

Poza kwestią wynagrodzenia nie można zapomnieć również o umowie. O umowę o pracę może liczyć niewielka część doręczycieli – reszta pracuje w oparciu o tzw. umowy śmieciowe, czyli umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Oceń ten wpis
Jak zostać listonoszem?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 13
Tematy, które interesują czytelników:  Wypalenie zawodowe, Obliczanie stażu pracy

Zobacz inne porady

Opinie

Kobyliński
2019-05-19, 10:23
Listonosz za dużo nie zarabia. Mój znajomy jest listonoszem i zarabia 2000 zł netto. Dostaje mówił około 200 zł netto od emerytów, którym doręcza pieniądze - emerytury. Nieraz bolą go nogi, bo musi pieszo chodzić każdego dnia i to niezależnie jaka jest pogoda.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.