Jak zostać listonoszem?

Jak zostać listonoszem?
Listonosz to osoba zawodowo zajmująca się roznoszeniem przesyłek i pieniędzy. Jeszcze kilkanaście lat temu listonosze mogli znaleźć zatrudnienie wyłącznie na Poczcie Polskiej, która była jednym operatorem pocztowym działającym na rynku. Dziś sytuacja wygląda inaczej – operatorów jest więcej, a to oznacza, że osoby zainteresowane pracą w tym charakterze mają znacznie większe możliwości niż jeszcze kilka lat temu. Ile zarabia listonosz i co zrobić, by dostać pracę w tym zawodzie?

Kto nadaje się na listonosza?

Nie każdy sprawdzi się w pracy listonosza. Dlaczego? Tylko pozornie jest to zajęcie, które nie wymaga większych umiejętności. W praktyce każdy listonosz musi codziennie pokonać dziesiątki kilometrów. Tylko nieliczni mogą przy tym otrzymać służbowy pojazd – większość jest zmuszona korzystać z roweru. W pracy przyda się zatem sprawność fizyczność i umiejętność dźwigania ciężarów – po zapakowaniu torby przesyłkami jest ona naprawdę ciężka.

Praca listonosza wiąże się również z odpowiedzialnością. List można wysłać m.in. za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W takiej sytuacji listonosz musi pamiętać o tym, aby poprosić adresata o dodatkowy podpis. Podobnie rzecz ma się z pieniędzmi wydanymi doręczycielowi przez kasę, a z których po powrocie ze swojego rewiru musi się on skrupulatnie rozliczyć. 

Przydatne cechy w pracy listonosza

  • dobra orientacja w terenie
  • sprawność i odporność fizyczna
  • dobra organizacja
  • skrupulatność

Zawód listonosza wymaga też dokładnego poznania topografii miasta, w którym się pracuje. To zupełna podstawa – w przeciwnym razie doręczyciel nie będzie w stanie prawidłowo poukładać listów czy paczek tak, aby nie krążyć po całym mieście. 

Główne zagrożenia w pracy doręczyciel?

Każda osoba rozpoczynająca pracę jako listonosz musi pamiętać o głównych niebezpieczeństwach. Te czekają na nich przede wszystkim w dni, w które roznoszą emerytury, renty czy inne zasiłki wypłacane przez instytucje publiczne. Zapomnieć nie można również o zwierzętach, głównie psach, które często pilnują posesji i są potencjalnym zagrożeniem z punktu widzenia doręczycieli.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Listonosz to osoba, która musi roznosić listy, przesyłki czy emerytury niezależnie od pogody. Opady deszczu czy śniegu nie zwalniają doręczyciela od opuszczenia siedziby operatora pocztowego. O przeziębienie zatem nie jest trudno.

Jak znaleźć pracę jako listonosz?

Obecnie stanowisko pracy listonosza nie jest bardzo oblegane, a popyt rośnie, m.in. z racji coraz częściej dokonywanych przez wszystkich zakupów przez interenet. Osoby zainteresowane pracą w charakterze listonosza mogą więc wybierać wśród wielu operatorów pocztowych. Większość z nich cyklicznie poszukuje osób do pracy. Do wykonywania zawodu listonosza nie jest konieczne odbycie żadnych kursów, bardziej liczą się predyspozycje, pracowitość i chęci. Choć u pracodawców mile widziane jest doświadczenie, nie jest konieczne do otrzymania tej posady.

Ogłoszenia o pracy dla doręczycieli można znaleźć zarówno na stronach internetowych poszczególnych operatorów, jak i na portalach z ogłoszeniami o pracę. Część operatorów pocztowych zgłasza zapotrzebowanie na pracowników również w agencjach pracy tymczasowej. W praktyce zatem zainteresowani mają spore możliwości. 

Więcej informacji w artykule: Gdzie szukać ofert pracy?

Wynagrodzenie – ile zarabia listonosz?

Pensja listonosza jest uzależniona od polityki prowadzonej przez poszczególnych operatorów pocztowych. Niestety, choć praca jest ciężka i wymaga posiadania konkretnych umiejętności, doręczyciele przesyłek nie zarabiają wiele – najczęściej jest to minimalna krajowa lub kwota niewiele wyższa, ok. 2 tys. zł netto miesięcznie. W podanej pensji listonosza często są uwzględnione premie lub napiwki wręczane przez adresatów przesyłek czy przekazów pieniężnych. W przypadku listonosza z własnym samochodem Poczta Polska zwraca dodatkowo koszty paliwa.

Poza kwestią wynagrodzenia nie można zapomnieć również o umowie. Na umowę o pracę może liczyć niewielka część doręczycieli – reszta pracuje w oparciu o tzw. umowy śmieciowe, czyli umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać listonoszem?

Do wykonywania pracy listonosza nie są konieczne określone kwalifikacje, jednak kandydat powinien spełniać pewne wymogi: być sprawny fizycznie, dobrze orientować się w terenie, a także wykazywać skrupulatność i odpowiedzialnosć.

Ile zarabia listonosz?

Średnie zarobki doręczycieli nie przekraczają zbytnio minimalnej krajowej - oscylują wokół 2 tys. zł. Niekiedy przysługują im dodatki, jak np. 13 pensja czy zwrot kosztów transportu (własnym samochodem). Pensja listonosza zatrudnionego przez prywatych operatorów może być różna w zależności od danego miasta czy obszaru doręczeń.
Oceń ten wpis
Jak zostać listonoszem?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Igor Marcinków
2020-01-24, 14:13
Od ilu lat można zacząć tą prace
Dana
2019-12-12, 14:51
Dla wielu ludzi mających dobry rewir praca jest ciekawa może nie jest związana z wielkimi zarobkami ale myślę, że ona się może podobać.
Kobyliński
2019-05-19, 10:23
Listonosz za dużo nie zarabia. Mój znajomy jest listonoszem i zarabia 2000 zł netto. Dostaje mówił około 200 zł netto od emerytów, którym doręcza pieniądze - emerytury. Nieraz bolą go nogi, bo musi pieszo chodzić każdego dnia i to niezależnie jaka jest pogoda.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.