Poprzednie miejsca pracy w CV – co musisz wiedzieć?

Większość osób poszukujących zatrudnienia nie ma problemu z napisaniem CV. To dokument, w którym należy przedstawić fakty dotyczące swojego wykształcenia czy zawodowego doświadczenia. Ponieważ na podstawie tego dokumentu potencjalny pracodawca będzie decydował o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną lub odrzuceniu jego kandydatury, dobrze wiedzieć, jakie informacje należy zawrzeć w CV.Większość osób poszukujących zatrudnienia nie ma problemu z napisaniem CV. To dokument, w którym należy przedstawić fakty dotyczące swojego wykształcenia czy zawodowego doświadczenia. Ponieważ na podstawie tego dokumentu potencjalny pracodawca będzie decydował o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną lub odrzuceniu jego kandydatury, dobrze wiedzieć, jakie informacje należy zawrzeć w CV.

Wykształcenie czy doświadczenie?

Konstruując swoje CV możesz zastanawiać się, czy w pierwszej kolejności umieścić informacje o swoim wykształceniu czy może raczej zawodowym doświadczeniu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W standardowym CV w pierwszej kolejności podaje się informacje o wykształceniu, a dokładniej ostatnio ukończoną szkołę. Dziś jednak, gdy coraz więcej osób wchodzących na rynek pracy ma wykształcenie wyższe, dla pracodawcy umieszczające ogłoszenie na jednym z portali ogłoszeniowych większe znaczenie może mieć doświadczenie zawodowe.

Gdy mowa o doświadczeniu, to od tego punktu powinny rozpocząć przede wszystkim osoby mogące pochwalić się rozbudowaną ścieżką kariery. Jeśli należysz do nich, to bez wątpienia po umieszczeniu swoich danych osobowych powinieneś zacząć przedstawiać informacje o poprzednich miejscach zatrudnienia.

Data i stanowisko

Czy może inne, niesztampowe rozwiązanie? Przyjęło się, że pracodawcę w zakresie swojego doświadczenia zawodowego należy poinformować m.in. o datach granicznych zatrudnienia (od – do), wskazać dokładną nazwę firmy (i ewentualnie adres jej siedziby) oraz podać stanowisko i zakres swoich obowiązków. Dlaczego te informacje są tak ważne?

Z punktu widzenia pracodawcy daty zatrudnienia mogą mu odpowiedzieć na pytanie, czy kandydat ubiegający się o zatrudnienie w jego firmie często zmienia miejsce zatrudnienia. Tzw. „skoczkowie”, czyli osoby zmieniające zakład pracy co najmniej raz na 2–3 lata nie są mile widziani w każdym zakładzie pracy – część pracodawców obawia się, że ich przyjęcie wygeneruje jedynie koszty. Dlaczego?

Każdego pracownika należy wdrożyć w obowiązki i przeszkolić. Tego czasu pracownik nie zwróci, a jeżeli odejdzie po np. 6 miesiącach, to pracodawca będzie musiał ponownie szukać pracownika i przeprowadzać szereg szkoleń.

Dołącz referencje, jeżeli takie posiadasz

Poinformowanie pracodawcy o poprzednich miejscach zatrudnienia jest bardzo istotne, ale nie można zapomnieć, że nie zawsze wystarcza. Z punktu widzenia rekrutera informacja o miejscu i okresie zatrudnienia jest suchym faktem. Kto gwarantuje, że zatrudniony pracownik rzeczywiście się sprawdzi, skoro może on do CV i listu motywacyjnego wpisać dowolne informacje?

Idąc powyższym tokiem myślenia, powinieneś do CV czy listu motywacyjnego dołączyć również referencje. Listy polecające mogą pomóc ci zdobyć zatrudnienie w każdej firmie i to niezależnie od stanowiska, o które się ubiegasz. Jeżeli nie chcesz skanować wszystkich posiadanych dokumentów, to możesz załączyć kilka i informację o reszcie zamieścić w np. CV. Przy takim rozwiązaniu powinieneś pamiętać o zabraniu referencje na rozmowę kwalifikacyjną.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,67 Liczba głosów: 3
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań