List motywacyjny? Do każdej firmy przygotuj osobny!

Podobnie jak CV powinno być przygotowane dokładnie dla konkretnego pracodawcy, tak i list motywacyjny musi być napisany od podstaw. To zupełna podstawa – w przeciwnym razie szanse na to, że potencjalny pracodawca odpowie, są bardzo mała.

Zasada pierwsza: to nie CV

Po pierwsze starajmy się nie powtarzać dokładnie tego, co umieściliśmy już w CV. List motywacyjny zawsze wysyłamy wraz z dokumentem curriculum vitae, dlatego miejmy świadomość, że wszystkie konkretne informacje na nasz temat, przebieg kariery zawodowej oraz wykształcenie są już znane pracodawcy i nie ma żadnego sensu ich powielać.

Powielając informacje tracimy tyko czas rektrutera. W liście motywacyjnym należy uzasadnić na jakie stanowisko aplikujemy, gdzie znaleźliśmy ogłoszenia o pracę oraz dlaczego to akurat my jesteśmy najlepszym kandydatem. Poza tym, list motywacyjny musi być krótki i konkretny, maksymalnie powinien zajmować jedną stronę formatu A4, co w zupełności wystarczy.

Zasada druga: profilowanie listu

Każdy list motywacyjny musi być dokładną odpowiedzią na ofertę zamieszczoną przez pracodawcę. Pisz jasno i wprost, dlaczego będziesz najlepszym informatykiem czy hydraulikiem i co upoważnia cię do takich wniosków, że to akurat ty doskonale nadajesz się na to stanowisko. Zawrzyj nawet takie informacje, że jeśli to jest praca w systemie nocnym, to akurat bardzo ci odpowiada, ponieważ masz kłopoty ze snem, a wszystkie twoje poprzednie prace odbywały się akurat w takich zmianach.

W liście zawrzyj wszystkie informacje, które mogą uzasadnić, dlaczego doskonale spiszesz się na danym stanowisku. Nie używaj utartych sloganów, że jesteś cierpliwy, konsekwentny i pełen zaangażowania, ale spróbuj te cechy odnieść do konkretnego stanowiska, o jakie się właśnie ubiegasz. Przykład? Gdy praca będzie polegała na realizowaniu projektów rozciągniętych w czasie, to twoja cierpliwość idealnie pomoże w konsekwentnym brnięciu do celu. Być może też masz doskonały wzrok, dzięki któremu praca ochroniarza będzie akurat dla ciebie, ponieważ wypatrzysz każdą próbę kradzieży.

Profilowanie listu motywacyjnego poprzez dopasowywanie własnych pozytywnych cech do zajęcia, jakie miałbyś wykonywać, to najlepszy sposób na reklamę swojej osoby i uzasadnienie, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Zasada trzecia: doświadczenie zawodowe ma znaczenie

Staraj się nieustannie odwoływać do swoich doświadczeń zawodowych oraz wiedzy, która będzie bardzo pomocna na stanowisku, na jakie aplikujesz. Być może wykonywałeś już podobne zadania wcześniej i doskonale się w tym sprawdziłeś, więc musisz o tym wspomnieć. Pamiętaj, że pracodawca nie lubi schematycznych i szablonowych dokumentów, które są oklepane i zawierają identyczne formułki. Profilowanie listu motywacyjnego jest konieczne podczas składnia dokumentów aplikacyjnych, które mają ci przynieść zawodowy sukces.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 4,44 Liczba głosów: 9
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań