Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31808        SUBSKRYBUJE: 7281
Tematy, które interesują czytelników:  Wynagrodzenie, Mobbing w pracy, CV po niemiecku, List motywacyjny bez ogłoszenia, Świadectwo pracy

List motywacyjny? Do każdej firmy przygotuj osobny!

List motywacyjny? Do każdej firmy przygotuj osobny!
Podobnie jak CV powinno być przygotowane dokładnie dla konkretnego pracodawcy, tak i list motywacyjny musi być napisany od podstaw. To zupełna podstawa – w przeciwnym razie szanse na to, że potencjalny pracodawca odpowie, są bardzo mała.

Zasada pierwsza: to nie CV

Po pierwsze starajmy się nie powtarzać dokładnie tego, co umieściliśmy już w CV. List motywacyjny zawsze wysyłamy wraz z dokumentem curriculum vitae, dlatego miejmy świadomość, że wszystkie konkretne informacje na nasz temat, przebieg kariery zawodowej oraz wykształcenie są już znane pracodawcy i nie ma żadnego sensu ich powielać.

Powielając informacje tracimy tyko czas rektrutera. W liście motywacyjnym należy uzasadnić na jakie stanowisko aplikujemy, gdzie znaleźliśmy ogłoszenia o pracę oraz dlaczego to akurat my jesteśmy najlepszym kandydatem. Poza tym, list motywacyjny musi być krótki i konkretny, maksymalnie powinien zajmować jedną stronę formatu A4, co w zupełności wystarczy.


Zasada druga: profilowanie listu

Każdy list motywacyjny musi być dokładną odpowiedzią na ofertę zamieszczoną przez pracodawcę. Pisz jasno i wprost, dlaczego będziesz najlepszym informatykiem czy hydraulikiem i co upoważnia cię do takich wniosków, że to akurat ty doskonale nadajesz się na to stanowisko. Zawrzyj nawet takie informacje, że jeśli to jest praca w systemie nocnym, to akurat bardzo ci odpowiada, ponieważ masz kłopoty ze snem, a wszystkie twoje poprzednie prace odbywały się akurat w takich zmianach.

W liście zawrzyj wszystkie informacje, które mogą uzasadnić, dlaczego doskonale spiszesz się na danym stanowisku. Nie używaj utartych sloganów, że jesteś cierpliwy, konsekwentny i pełen zaangażowania, ale spróbuj te cechy odnieść do konkretnego stanowiska, o jakie się właśnie ubiegasz. Przykład? Gdy praca będzie polegała na realizowaniu projektów rozciągniętych w czasie, to twoja cierpliwość idealnie pomoże w konsekwentnym brnięciu do celu. Być może też masz doskonały wzrok, dzięki któremu praca ochroniarza będzie akurat dla ciebie, ponieważ wypatrzysz każdą próbę kradzieży.

Profilowanie listu motywacyjnego poprzez dopasowywanie własnych pozytywnych cech do zajęcia, jakie miałbyś wykonywać, to najlepszy sposób na reklamę swojej osoby i uzasadnienie, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.


Zasada trzecia: doświadczenie zawodowe ma znaczenie

Staraj się nieustannie odwoływać do swoich doświadczeń zawodowych oraz wiedzy, która będzie bardzo pomocna na stanowisku, na jakie aplikujesz. Być może wykonywałeś już podobne zadania wcześniej i doskonale się w tym sprawdziłeś, więc musisz o tym wspomnieć. Pamiętaj, że pracodawca nie lubi schematycznych i szablonowych dokumentów, które są oklepane i zawierają identyczne formułki. Profilowanie listu motywacyjnego jest konieczne podczas składnia dokumentów aplikacyjnych, które mają ci przynieść zawodowy sukces.

Oceń ten wpis
List motywacyjny? Do każdej firmy przygotuj osobny!
Ocena: 5.0, liczba głosów: 25

Zobacz inne porady

Opinie

Ruda
2019-05-13, 14:39
Dla każdej aplikacji należy utworzyć osobne tabelaryczne CV, które jest dostosowane do danej firmy i odpowiedniej reklamy pracy. Dlatego nie zaleca się ścisłego przestrzegania szablonów, jak w liście aplikacyjnym.
Bono
2019-05-04, 14:49
Dobrze byłoby wykazać się wiedzą na temat firmy, do której zostanie wysłane CV, aby pracodawca miał wrażenie, że decyzja o kandydowaniu na to stanowisko w tej firmie była zrównoważona i nieprzypadkowa.
Kowal
2019-04-17, 15:06
Pamiętaj, że zarówno CV, jak i list motywacyjny nie mogą być kompilowane na podstawie jakichkolwiek szablonów innych ludzi. To jest największy błąd. Osoby lm zatem to podstawa.
młoda
2019-04-16, 18:03
Jeśli jesteś młodym pracownikiem, szukającym pierwszej pracy, list motywacyjny jest doskonałą okazją do wyróżnienia się i zwrócenia na siebie uwagi, podkreślenia „zalet” i wykazania zainteresowania konkretnym stanowiskiem.
Dylan
2019-04-05, 11:19
Właśnie z listem motywacyjnym jest tak, że najlepiej jest wysyłać każdy inny list do konkretnego podmiotu, a nie kopiować utarty schemat, bo to może by ć negatywne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.