Szukasz pracy w Tychach? Przygotuj list motywacyjny

Pracodawcy publikujący ogłoszenia o pracę m.in. na portalach ogłoszeniowych liczą na to, że osoby zainteresowane – w odpowiedzi na anons – przyślą swoje CV. Te firmy, które wymagają listu motywacyjnego, najczęściej zaznaczają taką informację w treści ogłoszenia o pracę. Jednak brak prośby o przesłanie listu wcale nie oznacza, że nie możesz takiego przygotować. Przeciwnie, jeżeli chcesz wyróżnić się wśród innych kandydatów i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to powinieneś stworzyć taki dokument i wysłać go razem z CV.

Jak przygotować list motywacyjny?

Podstawową zasadą jest to, by list motywacyjny napisać w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny list motywacyjny – osoba zajmująca się rekrutacją zawodowo jest w stanie odróżnić list-wzór od dokumentu przygotowanego w odpowiedzi na anons znaleziony na jednym z portali ogłoszeniowych.

Osoba zapoznająca się z listem motywacyjnym kandydata powinna być pewna – od pierwszych zdań – że ten przeczytał dokładnie całe ogłoszenie. Z tego też względu warto wskazać miejsce, w którym ogłoszenie się pojawiło czy pełną nazwę stanowiska.

Informacje w liście motywacyjnym – które są najważniejsze?

Jeżeli przygotowujesz list motywacyjny z myślą o tym, by wyróżnić się wśród innych kandydatów, to w przygotowywanym przez siebie dokumencie powinieneś umieścić przede wszystkim informacje dotyczące twojej dotychczasowej kariery. List warto potraktować jako uzupełnienie CV. Załóżmy, że w CV napisałeś, że pracowałeś przy projekcie, który pozwolił twojemu poprzedniemu pracodawcy zamknąć rok z bardzo dobrym wynikiem finansowym. Wskaż w liście co dokładnie robiłeś, nad czym pracowałeś (o ile nie zobowiązuje cię tajemnica), podkreśl też, co możesz zaoferować nowej firmie. Jeżeli zakres obowiązków na stanowisku, o które się ubiegasz jest zbliżony do twojego poprzedniego, to zwiększasz szanse na to, że pracodawca zainteresuje się właśnie twoją kandydaturą.

W liście motywacyjnym możesz również zawrzeć informacje o swoim wykształceniu. Jeżeli właśnie zapisałeś się na kurs języka obcego, to w przygotowywanym dokumencie możesz doprecyzować, jak biegle się nim posługujesz lub jakie certyfikaty posiadasz.

List musi być przygotowany solidnie

Jeżeli decydujesz się na samodzielne przygotowanie listu motywacyjnego, to musisz poświęcić czas, by sporządzić solidny dokument. Sprawdź, co radzą specjaliści, przejrzyj wzory, zastanów się również, w czym jesteś najlepszy i co możesz zaoferować swojemu nowemu pracodawcy. Z całą pewnością masz szansę na to, by samym faktem wysłania listu motywacyjnego wyróżnić się wśród pozostałych kandydatów. Zaproszenie na rozmowę otrzymasz jednak dopiero wówczas, gdy twój list będzie naprawdę dobry.

Przygotowując list motywacyjny nie powinieneś zapomnieć również o tym, że nie musisz pisać o wszystkich dotychczasowych stanowiskach pracy. Skoncentruj się na tych kluczowych, które mogą zagwarantować ci sukces w obecnej rekrutacji, i na tych, które w jakiś sposób wiążą się ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz. Jeżeli zastosujesz się do powyższych rad, możesz być pewien, że zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,60 Liczba głosów: 5
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań