Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31808        SUBSKRYBUJE: 7281
Tematy, które interesują czytelników:  Obowiązki pracownika, Dokumentacja pracownicza, Płaca minimalna, Handlowiec, Zainteresowania w CV, Praca na macierzyńskim, Działalność gospodarcza

List motywacyjny - czy opłaca się korzystać ze wzorów?

List motywacyjny - czy opłaca się korzystać ze wzorów?
List motywacyjny to dokument, w którym poszukująca zatrudnienia osoba może się zaprezentować potencjalnemu pracodawcy. Zasadniczo nie każdy pracodawca wymaga, by potencjalni pracownicy przesyłali – wraz z CV – list motywacyjny.

Przeciwnie – na takie rozwiązanie decydują się przedsiębiorcy spodziewający się wielu wiadomości w odpowiedzi na aktywne ogłoszenie pracy lub poszukujący fachowców, którzy będą mogli pochwalić się doświadczeniem, pracą przy ciekawych projektach czy ponadprzeciętną kreatywnością.

 

Czy wzór jest zły?

Wzory listów motywacyjnych bez trudu można znaleźć w sieci. Wystarczy wpisać w pasku wyszukiwarki frazę „list motywacyjny wzór” lub „wzór list motywacyjny”, by otrzymać tysiące przykładowych dokumentów. Czy użycie takich szablonów jest korzystne z punktu widzenia osoby poszukującej zatrudnienia?

Z całą pewnością skorzystanie ze wzoru może spowodować, że na skrzynkę pracodawcy spłynie kilka tak samo zbudowanych listów motywacyjnych, które różnić będą się tylko danymi osobowymi kandydatów czy opisem stanowisk pracy. Trzeba przyznać, że takie listy nie wzbudzą w pracodawcy zainteresowania – przeciwnie, może on uznać, że kandydaci skorzystali z najłatwiejszego rozwiązania i podstawili swoje dane w przygotowanym już szablonie.


Zobacz, czy możesz to napisać lepiej

Skoro wykorzystanie wzorów listów motywacyjnych nie jest najlepszym pomysłem, to po co w ogóle do nich zaglądać? Mimo wszystko jest ich wiele i są one zróżnicowane. Dzięki nim można sprawdzić w praktyce, jakie informacje zalecają zamieścić w liście fachowcy zajmujący się tematyką rekrutacji. Warto również przeanalizować, jak prezentują się listy motywacyjne i jakie ich elementy zostały wyróżnione graficznie.

Uważne zapoznanie się z szablonami jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że w efekcie pozwala nie tylko sprawdzić, jakie dokumenty trafiają na biurka osób przeprowadzających rekrutację, lecz także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś w stanie stworzyć lepszy. To wcale nie jest niemożliwe – większość listów krążących w sieci jest krótka, a ich autorzy wcale nie koncentrują się na szerszym zaprezentowaniu swoich zawodowych dokonań czy mocnych stron.


Napisz to, co sam chciałbyś przeczytać

Jeżeli przejrzałeś dostępne w sieci wzory listów motywacyjnych, ale w dalszym ciągu masz problem, by napisać własny, to powinieneś wczuć się na chwilę w rolę pracodawcy. Załóżmy, że jesteś osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie rekrutacji. Wymagasz, by osoby zainteresowane ofertą przygotowały zarówno CV, jak i list motywacyjny. Jakie informacje powinny znaleźć się w tym drugim dokumencie, by zainteresował on ciebie?

Osoby odpowiedzialne za rekrutację nie zawsze wymagają obszernego listu, ale oczekują podania najważniejszych informacji, które uzupełnią zawodowy profil osoby przesyłającej CV. To, jakie dane zamieścisz w liście powinno zależeć wyłącznie od ciebie i tego, jak chcesz zostać odebrany przez potencjalnego pracodawcę. Masz na koncie finansowe sukcesy? Firma, w której byłeś zatrudniony sporo zarobiła dzięki twoim trafnym decyzjom? Pochwal się tym. Pracowałeś przy badaniach, których wyniki były zaskakujące? Również o tym wspomnij. Być może jedna z takich informacji sprawi, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Oceń ten wpis
List motywacyjny - czy opłaca się korzystać ze wzorów?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 18

Zobacz inne porady

Opinie

Ubajt
2019-05-13, 14:41
Poprzez przykłady i argumenty ustanawia powiązanie między opisem wnioskodawcy, firmy i stanowiska. Oprócz własnej motywacji w liście podkreślono również korzyści dla firmy, które możesz przynieść ze swoją siłą roboczą.
Atos
2019-05-04, 14:48
Podczas sporządzania listu motywacyjnego, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że w tekście nie ma błędów gramatycznych i stylistycznych ani błędów w druku.
Alicja
2019-04-17, 15:07
List motywacyjny napisany na wszystkie wymagania CV z pewnością przyciągnie uwagę pracodawcy, co znacznie zwiększy twoje szanse na uzyskanie pożądanej pozycji.
Wiolka
2019-04-16, 18:02
Moim zdaniem obecność listu motywacyjnego jest bardziej pożądana niż jest to konieczne. Z powodu jego nieobecności nikt nie odmówi kandydatowi, ale w przypadku dużej konkurencji o stanowisko list motywacyjny może być dobrym plusem na korzyść wnioskodawcy.
Kamila
2019-04-05, 11:20
Wzory na pewno są dobre tylko nie powinno się w całości ich kopiować. Takie obyte standardowe kandydatury zwykle są od razu w pierwszym sorcie przez sprawdzającego odrzucane.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.